Ухвала
від 16.01.2021 по справі 210/7091/20
ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КРИВОГО РОГУ

ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КРИВОГО РОГУ

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

іменем України

Справа № 210/7091/20

Провадження № 1-кс/210/107/21

"16" січня 2021 р. м. Кривий Ріг

Слідчий суддя Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області ОСОБА_1 , за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника-адвоката ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора у кримінальному провадженні - прокурора відділу Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні №42019040000000130 від 05.03.2019 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28, ч.1 ст.366, ч.5 ст.191 КК України, про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Кривий Ріг, громадянина України, українця, з вищою освітою, учасника бойових дій, працюючого з 11.01.2021 року юристом у ТОВ «Мехшляхбуд», на утриманні малолітніх чи неповнолітніх дітей не має, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , прожваючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,

який підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28, ч.1 ст.366, ч.5 ст.191 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

14 січня 2021 року до Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області звернувся прокурор у кримінальному провадженні - прокурор відділу Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_3 , з клопотанням в кримінальному провадженні № 42019040000000130 від 05.03.2019 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28, ч.1 ст.366, ч.5 ст.191 КК України, про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_4 , який підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28, ч.1 ст.366, ч.5 ст.191 КК України.

Клопотання мотивоване тим, що слідчим відділом Металургійного відділення поліції Криворізького ВП ГУНП в Дніпропетровській області, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42019040000000130, яке розпочато 05.03.2019 за ознаками кримінального правопорушень, передбачених ч.2 ст.28, ч.1 ст.366, ч.5 ст.191 КК України за фактами привласнення бюджетних коштів службовими особами Товариства з обмеженою відповідальністю «Андарія Девеломпмент Груп» та ДП «Жилком» шляхом внесення недостовірних відомостей до офіційних документів.

Досудовим слідством встановлено, що відповідно до протоколу загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Андарія Девелопмент Груп» (код ЄДРПОУ 39288479) від 23.11.2018 та наказу № 33-к від 23.11.2018 ОСОБА_4 в період з 23.11.2018 до 27.07.2020 перебував на посаді директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Андарія Девелопмент Груп» (далі ТОВ «Андарія Девелопмент Груп») та був його співвласником.

Згідно з пунктом 8.9. сатуту ТОВ «Андарія Девелопмент Груп», директор вирішує всі питання, пов`язані з діяльністю Товариства за винятком тих, що належать до виключної компетенції загальних зборів учасників. Директор вирішує питання, що відносяться до компетенції загальних зборів учасників Товариства в тому разі, якщо зборами винесено рішення про передачу цих питань до компетенції директора. Директор не має права приймати рішення, обов`язкові для учасників Товариства. Директор діє від імені Товариства в межах, встановлених Законом і Стаутом. Директор зобов`язаний діяти в інтересах Товариства, добросовісно і розумно та не перевищуючи своїх повноважень.

Відповідно до пункту 8.10. статуту ТОВ «Андарія Девелопмент Груп», директор має право без довіреності виконувати дії від імені Товариства, а саме: відкривати та закривати розрахункові та інші рахунки в банківських установах, укладати договори, в тому числі трудові, давати вказівки, обов`язкові для всіх працівників Товариства, підписувати документи Товариства, видавати в рамках компетенції накази і доручення, представляти Товариство у взаємовідносинах з іншими підприємствами, установами, організаціями.

Таким чином, ОСОБА_4 обіймав посаду, яка пов`язана з виконанням організаційно-розпорядчих і адміністративно-господарських функцій та відповідно до примітки ст.364 КК України був службовою особою.

Встановлено, що за результатами проведених публічних торгів 03.07.2017 між Департаментом житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації та ТОВ «Андарія Девелопмент Груп» (ЄДРПОУ 39288479) укладено договір № 01/06/17/85 на виконання робіт по об`єкту: «Реконструкція парку ім. Федора Мершовцева Кривий Ріг (ІІ черга)» на суму 38758 287 гривень.

Відповідно до умов вказаного договору, ТОВ «Андарія Девелопмент Груп» зобов`язувалось на свій ризик відповідно до проектної документації виконати роботи по об`єкту: «Реконструкція парку ім. Федора Мершовцева м. Кривий Ріг (ІІ черга)», а замовник в особі Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації оплатити їх в розмірі, обумовленому в Договорі та додатковими угодами до нього.

Також 06.11.2018 за результатами проведених публічних торгів між Департаментом житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації та ТОВ «Андарія Девелопмент Груп» (ЄДРПОУ 39288479) укладено договір № 232 на виконання робіт по об`єкту: «Реконструкція парку ім. Федора Мершовцева м. Кривий Ріг (ІІ черга)» на суму 79550064,54 гривень.

Аналогічно ТОВ «Андарія Девелопмент Груп» зобов`язувалось виконати будівельні роботи по об`єкту: «Реконструкція парку ім. Федора Мершовцева м. Кривий Ріг (ІІ черга)» та замовник в особі Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації оплатити їх в розмірі, обумовленому в Договорі та додатковими угодами до нього.

Крім того, між 14.02.2018 між Департаментом комунального господарства та будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації та Державним підприємством «Жилком» (код ЄДРПОУ 32350021) (далі - П «Жилком») укладено договір № 20-Т-18, відповідно до якого ДП «Жилком» зобов`язується виконати роботи зі здійснення технічного нагляду по об`єкту: «Реконструкція парку ім. Федора Мершовцева м. Кривий Ріг (ІІ черга)».

Здійснення технічного нагляду відповідно до умов вищевказаного договору доручено ОСОБА_6 , який наказом №09/17/ВК від 23.02.2017 призначений на посаду інженера технічного нагляду.

Разом з тим, під час виконання договорів з Реконструкції парку ім. Федора Мершовцева м.Кривий Ріг (ІІ черга) у директора ТОВ «Андарія Девелопмент Груп» ОСОБА_4 виник злочинний умисел, направлений на протиправне заволодіння чужим майном, а саме частиною вищезаначених бюджетних коштів, перерахованих Департаментом житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації, шляхом зловживання службовим становищем, поєднаним із службовим підробленням.

Для реалізації свого злочинного наміру ОСОБА_4 при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах вступив у попередню змову з інженером технічного нагляду ОСОБА_6 , який від імені ДП «Жилком» зобов`язаний виконувати роботи зі здійснення технічного нагляду по об`єкту: «Реконструкція парку ім. Федора Мершовцева м.Кривий Ріг (ІІ черга), але ж погодився з пропозицією ОСОБА_4 на підписання та затвердження актів форми КБ-2В, які містили завідомо неправдиві відомості щодо об`ємів та вартості виконаних робіт з метою заволодіння бюджетними коштами.

Так, 22.12.2018 протягом робочого часу, більш точного часу органом досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_4 , будучи службовою особою ТОВ «Андарія Девелопмент Груп», знаходячись на своєму робочому місці, у приміщенні ТОВ «Андарія Девелопмент Груп за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Тесленка, буд. 25, приміщення 44, зловживаючи службовим становищем, діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_6 , з корисливих мотивів, достовірно розуміючи, що устаткування, передбачене проектною документацію по об`єкту: «Реконструкція парку ім. Федора Мершовцева м. Кривий Ріг (ІІ черга)», а саме: купівля та встановлення арт-зон «Шахи», «Геологія», «Художник», «Сонячний зонт», «Скриня», «Ніжність» підприємством ТОВ «Андарія Девелопмент Груп» не придбано та не встановлено, завідомо незаконно вніс до Акта форми КБ-2В вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт приймання виконання будівельних робіт без номеру (додатково до акта №1 приймання виконаних будівельних робіт) завідомо неправдиві відомості про вартість, начебто придбаних виконавцем шести арт-зон «Шахи», «Геологія», «Художник», «Сонячний зонт», «Скриня», «Ніжність» на загальну суму 3874 971,90 гривень, підписавши зазначений документ та скріпивши печаткою підприємства, надавши йому ознаки офіційного документа.

Після чого у невстановленому досудовому слідством місці та не встановлений час ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_6 , передав останньому вказаний акт. В свою чергу, ОСОБА_6 , виконуючи умови попередньої змови з ОСОБА_4 , у невстановленому досудовому слідством місці та невстановлений час, діючи умисно, з корисливих мотивів, достовірно знаючи, що відомості, які містяться в акті форми КБ-2В вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт приймання виконання будівельних робіт без номеру від 22.12.2018 (додатково до акта №1 приймання виконаних будівельних робіт) про вартість, начебто придбаних виконавцем шести арт-зон «Шахи», «Геологія», «Художник», «Сонячний зонт», «Скриня», «Ніжність» на загальну суму 3874 971,90 гривень, не відповідають дійсності, підписав зазначений документ та скріпив печаткою, надавши йому ознаки офіційного документа.

Продовжуючи свою незаконну діяльність, того ж дня, протягом робочого часу, більш точного часу органом досудового розслідування не встановлено ОСОБА_4 , будучи службовою особою ТОВ «Андарія Девелопмент Груп», знаходячись на своєму робочому місці, у приміщенні ТОВ «Андарія Девелопмент Груп» за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Тесленка, буд. 25, приміщення 44, зловживаючи службовим становищем, діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_6 , з корисливих мотивів, достовірно розуміючи, що устаткування, передбачене проектною документацію по об`єкту: «Реконструкція парку ім. Федора Мершовцева м.Кривий Ріг (ІІ черга)», а саме: Сервер Dell EMC T640 Xeon 4110-S 16GB18 LFF, жорсткий диск Western Digital Gold 6TB, ИБП Legrand DekerDk, Маршрутизатор Mikrotik RB 3011 UiAS-RM, напольна шафа IPCOM C-33U-06-08-ДП-ПГ-1-7035, патч-корд литий Ritar, FTR, RJ45, Cat 5e, 1,0m, патч-корд литий Ritar, FTR, RJ45, Cat 5e, 3m, організатор кабелю К-856, електро розподільча панель ЕПР 3U 19, полка IPCOM 4ТКЛ-400, сітьовий фільтр для комп`ютерного обладнання 19-1, 5U 6P, полка консольна 2U 19, полка 4ТКУ-600, комплект кріплення REC-FPFP не придбано та не встановлено, завідомо незаконно вніс до акта форми КБ-2В № 4/3 (додатково до акта №1 приймання виконаних будівельних робіт ) завідомо неправдиві відомості про вартість, начебто придбаного та встановленого виконавцем обладнання, а саме: Сервер Dell EMC T640 Xeon 4110-S 16GB18 LFF, жорсткий диск Western Digital Gold 6TB, ИБП Legrand DekerDk, Маршрутизатор Mikrotik RB 3011 UiAS-RM, напольна шафа IPCOM C-33U-06-08-ДП-ПГ-1-7035, патч-корд литий Ritar, FTR, RJ45, Cat 5e, 1,0m, патч-корд литий Ritar, FTR, RJ45, Cat 5e, 3m, організатор кабелю К-856, електророзподільча панель ЕПР 3U 19, полка IPCOM 4ТКЛ-400, мережевий фільтр для комп`ютерного обладнання 19-1, 5U 6P, полка консольна 2U 19, полка 4ТКУ-600, комплект кріплення REC-FPFP на загальну суму 386966,7 гривень, підписавши зазначений документ та скріпивши печаткою підприємства, надавши йому ознаки офіційного документа.

Після чого, у невстановленому досудовому слідством місці та не встановлений час, ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_6 , передав останньому вказаний акт. В свою чергу ОСОБА_6 , виконуючи умови попередньої змови з ОСОБА_4 , у невстановленому досудовому слідством місці та не встановлений час, діючи умисно, з корисливих мотивів, достовірно знаючи, що відомості, які містяться в акті форми КБ-2В № 4/3 від 22.12.2018 (додатково до акта №1 приймання виконаних будівельних робіт) про вартість, начебто придбаного та встановленого виконавцем обладнання, а саме: Сервер Dell EMC T640 Xeon 4110-S 16GB18 LFF, жорсткий диск Western Digital Gold 6TB, ИБП Legrand DekerDk, Маршрутизатор Mikrotik RB 3011 UiAS-RM, напольна шафа IPCOM C-33U-06-08-ДП-ПГ-1-7035, патч-корд литий Ritar, FTR, RJ45, Cat 5e, 1,0m, патч-корд литий Ritar, FTR, RJ45, Cat 5e, 3m, організатор кабелю К-856, електро розподільча панель ЕПР 3U 19, полка IPCOM 4ТКЛ-400, сітьовий фільтр для комп`ютерного обладнання 19-1, 5U 6P, полка консольна 2U 19, полка 4ТКУ-600, комплект кріплення REC-FPFP на загальну суму 386966,7 гривень, не відповідають дійсності, підписав зазначений документ та скріпив печаткою, надавши йому ознаки офіційного документа.

Після чого ОСОБА_7 , діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_6 , надав (видав) акти від 22.12.2018, до яких вніс завідомо неправдиві відомості для підписання замовнику, для подальшого надання до фінансової установи з метою незаконного заволодіння бюджетними коштами.

Умисні дії ОСОБА_4 , які виразились у складанні, видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, за попередньою змовою групою осіб, яке кваліфікується за ч.2 ст.28 ч.1 ст.366 КК України.

Продовжуючи вчиняти злочинні дії, направлені на заволодіння бюджетними коштами, 29.08.2019 протягом робочого часу, більш точного часу органом досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_4 , будучи службовою особою ТОВ «Андарія Девелопмент Груп», знаходячись на своєму робочому місці, у робочий час, у приміщенні ТОВ «Андарія Девелопмент Груп» за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Тесленка, буд. 25, приміщення 44, зловживаючи службовим становищем, діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_6 , з корисливих мотивів, достовірно розуміючи, що роботи, передбачені проектною документацію по об`єкту: «Реконструкція парку ім. Федора Мершовцева м. Кривий Ріг (ІІ черга)», а саме: встановлення насосної установки та спортивного майданчика не виконано, завідомо незаконно вніс до акта №9/3 приймання виконаних робіт за формою КБ-2В за серпень 2019 року відомості щодо виконання робіт зі встановлення насосної установки на загальну суму 28800 гривень, підписавши зазначений документ та скріпивши печаткою підприємства, надавши йому ознаки офіційного документа.

Після чого у невстановленому досудовому слідством місці та не встановлений час, ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_6 , передав останньому вказаний акт. В свою чергу, ОСОБА_6 , виконуючи умови попередньої змови з ОСОБА_4 , у невстановленому досудовому слідством місці, та не встановлений час, діючи умисно, з корисливих мотивів, достовірно знаючи, що відомості, які містяться в акті №9/3 від 28.08.2019 приймання виконаних робіт за формою КБ-2В за серпень 2019 року, відомості щодо виконання робіт зі встановлення насосної установки та спортивного майданчика на загальну суму 28 800 гривень не відповідають дійсності, підписав зазначений документ та скріпив печаткою, надавши йому ознаки офіційного документа.

Після чого, ОСОБА_7 , діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_6 надав (видав) акт від 29.08.2019, до якого вніс завідомо неправдиві відомості для підписання замовнику, для подальшого надання до фінансової установи з метою незаконного заволодіння бюджетними коштами.

Умисні дії ОСОБА_4 , які виразились у складанні, видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесенні до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, за попередньою змовою групою осіб, яке кваліфікується за ч.2 ст.28 ч.1 ст.366 КК України.

Надалі, 20.09.2019, протягом робочого часу, більш точного часу органом досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_4 будучи службовою особою ТОВ «Андарія Девелопмент Груп», продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, направлений на заволодіння бюджетними коштами, знаходячись на своєму робочому місці, у приміщенні ТОВ «Андарія Девелопмент Груп», за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Тесленка, буд. 25, приміщення 44, зловживаючи службовим становищем, діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб із ОСОБА_6 , з корисливих мотивів, достовірно розуміючи, що роботи, передбачені проектною документацію по об`єкту: «Реконструкція парку ім. Федора Мершовцева м. Кривий Ріг (ІІ черга)», а саме: навантаження сміття екскаватором на автомобілі-самоскиди, перевезення ґрунту до 10 км не виконано, завідомо незаконно вніс до акта №10 приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2В за вересень 2019 року відомості щодо виконання робіт із навантаження сміття екскаватором на автомобілі-самоскиди, перевезення ґрунту до 10 км на загальну суму 10756,6 гривень, підписавши зазначений документ та скріпивши печаткою підприємства, надавши йому ознаки офіційного документа.

Після чого, у невстановленому досудовому слідством місці та не встановлений час, ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_6 , передав останньому вказаний акт. В свою чергу ОСОБА_6 , виконуючи умови попередньої змови з ОСОБА_4 , у невстановленому досудовому слідством місці та не встановлений час, діючи умисно, з корисливих мотивів, достовірно знаючи, що відомості, які містяться в акті № 10 від 20.09.2019 приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2В за вересень 2019 року щодо виконання робіт із навантаження сміття екскаватором на автомобілі-самоскиди, перевезення ґрунту до 10 км на загальну суму 10756,6 гривень не відповідають дійсності, підписав зазначений документ та скріпив печаткою, надавши йому ознаки офіційного документа.

Після чого, ОСОБА_7 , діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_6 надав (видав) акт від 20.09.2019, до якого вніс завідомо неправдиві відомості для підписання замовнику, для подальшого надання до фінансової установи з метою незаконного заволодіння бюджетними коштами.

Умисні дії ОСОБА_4 , які виразились у складанні, видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, за попередньою змовою групою осіб, яке кваліфікується за ч.2 ст.28 ч.1 ст.366 КК України.

Крім того, відповідно до протоколу загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Андарія Девелопмент Груп» (код ЄДРПОУ 39288479) від 23.11.2018 та наказу № 33-к від 23.11.2018, ОСОБА_4 в період з 23.11.2018 до 27.07.2020 обіймав посаду директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Андарія Девелопмент Груп» (далі ТОВ «Андарія Девелопмент Груп»).

Згідно з пунктом 8.9. статуту ТОВ «Андарія Девелопмент Груп», директор вирішує всі питання, пов`язані з діяльністю Товариства, за винятком тих, що належать до виключної компетенції загальних зборів учасників. Директор вирішує питання, що відносяться до компетенції загальних зборів учасників Товариства в тому разі, якщо зборами винесено рішення про передачу цих питань до компетенції директора. Директор не має права приймати рішення, обов`язкові для учасників Товариства.

Директор діє від імені Товариства в межах, встановлених Законом і Стаутом.

Директор зобов`язаний діяти в інтересах Товариства, добросовісно і розумно та не перевищуючи своїх повноважень.

Відповідно до пункту 8.10. статуту ТОВ «Андарія Девелопмент Груп», директор має право без довіреності виконувати дії від імені Товариства, а саме: відкривати та закривати розрахункові та інші рахунки в банківських установах, укладати договори, в тому числі трудові, давати вказівки, обов`язкові для всіх працівників Товариства, підписувати документи Товариства, видавати в рамках компетенції накази і доручення, представляти Товариство у взаємовідносинах з іншими підприємствами, установами, організаціями.

Таким чином, ОСОБА_4 обіймав посаду, яка пов`язана з виконанням організаційно-розпорядчих і адміністративно-господарських функцій та відповідно до примітки ст. 364 КК України являвся службовою особою.

За результатами проведених публічних торгів 03.07.2017 між Департаментом житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації та ТОВ «Андарія Девелопмент Груп» (ЄДРПОУ 39288479) укладено договір № 01/06/17/85 на виконання робіт по об`єкту: «Реконструкція парку ім. Федора Мершовцева Кривий Ріг (ІІ черга)» на суму 38758 287 гривень.

Відповідно до умов вказаного договору, ТОВ «Андарія Девелопмент Груп» зобов`язувалось на свій ризик відповідно до проектної документації виконати роботи по об`єкту: «Реконструкція парку ім. Федора Мершовцева м. Кривий Ріг (ІІ черга)», а замовник в особі Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації оплатити їх в розмірі, обумовленому в Договорі та додатковими угодами до нього.

Також 06.11.2018 за результатами проведених публічних торгів між Департаментом житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації та ТОВ «Андарія Девелопмент Груп» (ЄДРПОУ 39288479) укладено договір № 232 на виконання робіт по об`єкту: «Реконструкція парку ім. Федора Мершовцева м. Кривий Ріг (ІІ черга)» на суму 79550064,54 гривень.

Аналогічно ТОВ «Андарія Девелопмент Груп» зобов`язувалось виконати будівельні роботи по об`єкту: «Реконструкція парку ім. Федора Мершовцева м. Кривий Ріг (ІІ черга)» та замовник в особі Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації оплатити їх в розмірі, обумовленому в Договорі та додатковими угодами до нього.

Крім того, 14.02.2018 між Департаментом комунального господарства та будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації та Державним підприємством «Жилком» (код ЄДРПОУ 32350021) (далі ДП «Жилком») укладено договір №20-Т-18, відповідно до якого ДП «Жилком» зобов`язується виконати роботи зі здійснення технічного нагляду по об`єкту: «Реконструкція парку ім. Федора Мершовцева м. Кривий Ріг (ІІ черга)».

Здійснення технічного нагляду відповідно до умов вищевказаного договору доручено ОСОБА_6 , який Наказом №09/17/ВК від 23.02.2017 призначений на посаду інженера технічного нагляду.

Разом з тим, під час виконання договорів по Реконструкції парку ім. Федора Мершовцева м.Кривий Ріг (ІІ черга) у директора ТОВ «Андарія Девелопмент Груп» ОСОБА_4 виник злочинний умисел, направлений на протиправне заволодіння чужим майном, а саме частиною вищезазначених бюджетних коштів, перерахованих Департаментом житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації, шляхом зловживання службовим становищем, поєднаним із службовим підробленням.

Для реалізації свого злочинного наміру ОСОБА_4 при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах вступив у попередню змову з інженером технічного нагляду ОСОБА_6 , який від імені ДП «Жилком» зобов`язаний виконувати роботи зі здійснення технічного нагляду по об`єкту: «Реконструкція парку ім. Федора Мершовцева м. Кривий Ріг (ІІ черга), але ж погодився з пропозицією ОСОБА_4 на підписання та затвердження актів форми КБ-2В, які містили завідомо неправдиві відомості щодо обсягів та вартості виконаних робіт з метою заволодіння бюджетними коштами.

Так, ОСОБА_4 , будучи службовою особою ТОВ «Андарія Девелопмент Груп» в період часу з грудня 2018 року по вересень 2019 року, діючи умисно, зловживаючи своїм службовим становищем, з корисливих мотивів, шляхом внесення завідомо неправдивих відомостей щодо завищення обсягів виконаних робіт до актів форми КБ-2В від 22.12.2018, 29.08.2019, 20.09.2019 за договорами, укладеними між ТОВ «Андарія Девелопмент Груп» та Департаментом житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації № 01/06/17/85 від 03.07.2017 та № 232 від 06.11.2018, які за попередньою змовою групою осіб підписав і затвердив печаткою інженер технічного нагляду ОСОБА_6 , та видачі їх для оплати замовнику, незаконно заволодів чужим майном, а саме частиною бюджетних коштів в сумі 4357630,23 гривень, які в період з грудня 2018 року по вересень 2019 року перераховано Державною казначейською службою України в Дніпропетровській області на банківські рахунки ТОВ «Андарія Девелопмент Груп», чим завдав майнової шкоди державі в особі Дніпропетровської обласної державної адміністрації на вказану суму, що більш ніж у 600 разів перевищує розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян та є особливо великим розміром.

Умисні дії ОСОБА_4 , які виразились у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, в особливо великих розмірах, за попередньою змовою групою осіб, яке кваліфікується за ч.5 ст.191 КК України.

Вказане підтверджується зібраними під час досудового розслідування доказами, а саме:

- договір № 01/06/17/85 від 03.07.2017 укладеного між Департаментом житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації та Товариством з обмеженою відповідальністю «АндаріяДевеломпмент Груп» щодо проведення робіт по об`єкту «Реконструкція парку ім. Федора Мершовцева м. Кривий Ріг (ІІ черга)» на 8 аркушах;

- договір № 232 від 06.11.2018 укладеного між Департаментом житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації та Товариством з обмеженою відповідальністю «АндаріяДевеломпмент Груп» щодо проведення робіт по об`єкту «Реконструкція парку ім. Федора Мершовцева м. Кривий Ріг (ІІ черга)» на 8 аркушах;

- проектна документація по об`єкту «Реконструкція парку ім. Федора Мершовцева м. Кривий Ріг (ІІ черга)», в яка передбачає та встановлення арт-зон: «Шахи», «Геологія», «Художник», «Сонячний зонт», «Скриня», «Ніжність» підприємством ТОВ «Андарія Девелопмент Груп»;

- акт приймання будівельних робіт за формою КБ-2В № 9/3 за серпень 2019 року від 29.08.2019 на 5 аркушах відповідно до якого роботи з встановлення насосної станції виконані в повному обсязі;

- акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 22.12.2018 на 1 аркуші відповідно до якого придбано арт-зони «Шахи», «Геологія», «Художник», «Сонячний зонт», «Скриня», «Ніжність» на суму 3874 971,90 гривень.

- акт № 4/3 вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 22.12.2018 на 5 аркушах відповідно до якого ТОВ «Андарія Девеломпмент Груп» начебто придбаного та встановленого виконавцем обладнання, а саме: Сервер Dell EMC T640 Xeon 4110-S 16GB18 LFF, жорсткий диск Western Digital Gold 6TB, ИБП Legrand DekerDk, Маршрутизатор Mikrotik RB 3011 UiAS-RM, напольна шафа IPCOM C-33U-06-08-ДП-ПГ-1-7035, патч-корд литий Ritar, FTR, RJ45, Cat 5e, 1,0m, патч-корд литий Ritar, FTR, RJ45, Cat 5e, 3m, організатор кабелю К-856, електро розподільча панель ЕПР 3U 19, полка IPCOM 4ТКЛ-400, сітьовий фільтр для комп`ютерного обладнання 19-1, 5U 6P, полка консольна 2U 19, полка 4ТКУ-600, комплект кріплення REC-FPFP на загальну суму 386966,7 гривень.

- довідка про вартість виконаних робіт та устаткування за вересень 2019 року від 20.09.2019 на 2 аркушах;

- акт приймання будівельних робіт за формою КБ-2В за вересень 2019 року від 20.09.2019 на 6 аркушах відповідно до якого роботи з навантаження сміття екскаватором на автомобілі-самоскиди, перевезення ґрунту до 10 км на загальну суму 10756,6 гривень виконані в повному обсязі;

- протокол огляду місця події від 20.12.2019 та додатки до нього на 32 аркушах, який підтверджу, що роботи зазначені в актах КБ-2В підрядником Товариством з обмеженою відповідальністю «АндаріяДевеломпмент Груп» не виконані;

- висновок судової будівельно-технічної експертизи № 20-20 від 27.08.2020, відповідно до якого різниця між вартістю робіт, які виконані ТОВ «АндаріяДевеломпмент Груп» по об`єкту «Реконструкція парку ім. Федора Мершовцева м. Кривий Ріг (ІІ черга)»та фактично перерахованими грошовими коштами підприємству складає 4357630 грн., що являється завданими збитками державі в особі замовника робіт Дніпропетровській обласній державній адміністрації на 37 аркушах.

Колишнього директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Андарія Девеломпмент Груп» ОСОБА_4 25.06.2020 обґрунтовано повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28, ч.1 ст.366, ч.5 ст.191 КК України.

Під час досудового розслідування є підстави вважати, що ОСОБА_4 може вчинити дії, передбачені п. 1-4 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Так, підозрюваний може переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду. Кримінальне правопорушення, передбачене ч.5 ст.191 КК України, у якому підозрюється ОСОБА_4 відноситься до особливо тяжких кримінальних правопорушень, за яке передбачене безальтернативне покарання у вигляді позбавлення волі від 7 до 12 років позбавлення. Вказане свідчить, що з метою ухилення від кримінальної відповідальності та кримінального покарання, ОСОБА_4 може вчинити дії, передбачені п.1 ч.1 ст.177 КПК України.

Крім того, докази щодо причетності ОСОБА_4 вчиненні кримінального правопорушення продовжують збиратись. Перебуваючи на волі підозрюваний ОСОБА_4 з метою ухилення від кримінальної відповідальності може знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей і документів, які мають істотне значення для кримінального провадження, що передбачено п.2 ч.1 ст.177 КПК України.

ОСОБА_4 перебуваючи на волі з метою ухилення від кримінальної відповідальності, може незаконно впливати на свідків кримінального правопорушення, що допитані під час досудового розслідування та можуть бути допитані в майбутньому, шляхом вмовлянь або підкупу, погроз. Вказане свідчить про наявність ризику вчинення дій ОСОБА_4 передбачених п.3 ч.1 ст.177 КПК України.

Під час досудового розслідування є підстави вважати, що ОСОБА_4 вчинить дії, передбачені п.4 ч.1 ст.177 КПК України, а саме може перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Зважаючи на наведені ризики, обрання підозрюваному ОСОБА_4 менш суворого запобіжного заходу, не пов`язаного з обмеженням свободи, не буде в повній мірі сприяти повному, всебічному та об`єктивному досудовому розслідуванні зазначеного кримінального провадження та подальшого судового розгляду.

Такий висновок цілком узгоджується із правовими позиціями, наведеними у рішеннях ЄСПЛ: у справі «Феррарі-Браво проти Італії» №9627/81 від 14.03.1984 Суд зазначив, що «питання про те, що арешт або тримання під вартою до суду є виправданими тільки тоді, коли доведено факт вчинення та характер інкримінованих правопорушень, ставити не можна, оскільки це є завданням попереднього розслідування, сприяти якому має й тримання під вартою»; у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» №14310/88 від 23.10.1994 «факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування».

Фактичні обставини інкримінованого підозрюваному кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28, ч.1 ст.366, ч.5 ст.191 КК України свідчать про його підвищену суспільну небезпеку. У розумінні практики Європейського суду з прав людини, тяжкість обвинувачення не є самостійною підставою для утримання особи під вартою, проте таке обвинувачення у сукупності з іншими обставинами збільшує ризик втечі настільки, що його неможливо відвернути, не взявши особу під варту. У справі «Ілійков проти Болгарії» № 33977/96 від 26.07.2001 ЄСПЛ зазначив, що «суворість передбаченого покарання є суттєвим елементом при оцінюванні ризиків переховування або повторного вчинення злочинів». Тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_4 у разі визнання його винним, у сукупності із даними про особу підозрюваного та з огляду на наявність у кримінальному провадженні ризиків, передбачених ч.1 ст.177 КПК України, унеможливлюють застосування до підозрюваного менш суворого запобіжного заходу.

Крім того, тримання під вартою може бути виправданим заходом у тій чи іншій справі лише за наявності чітких ознак того, що цього вимагає справжній інтерес суспільства, що насамперед полягає у незворотності покарання у вчиненні злочину особи, винуватість якої доведена судом та в попередженні скоєння нових аналогічних злочинів, який, незважаючи на існування презумпції невинуватості, переважує інтереси забезпечення права на свободу, що висловлено в рішенні у справі Європейського суду з прав людини "Єчюс проти Литви". Аналогічну позицію Європейський суд з прав людин висловив в рішенні від 06.04.2000 у справі «Лабіта проти Італії».

Також, в справі «Титаренко проти України» Європейський суд з прав людини визнав за можливе тривале тримання особи під вартою, що тривало більше трьох років, беручи до уваги серйозність висунутих обвинувачень та наявність ризику ухилинення від правосуддя. Аналогічна позиція висловлена в рішенні «Пасі проти Бельгії».

У судовому засіданні прокурор підтримав своє клопотання та зазначив, що застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою є обґрунтованим, і відповідає меті такого заходу, тому просив суд його задовольнити, оскільки, існують ризики, передбачені ст.177 КПК України.

Захисник підозрюваного адвокат ОСОБА_5 заперечував проти задоволення клопотання прокурора про обрання запобіжного заходу, посилаючись на те, що у даному випадку відсутня обґрунтована підозра відносно ОСОБА_4 . Крім того, зазначив, що жодний з ризиків, на які посилається прокурор згідно ст.177 КПК України, не існують, оскільки, у суду не має підстав вважати, що він може переховуватись від суду, так як його попередня поведінка говорить про інше; знищити, сховати або спотворити будь-які речі чи документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, ОСОБА_4 не може, оскільки, всі докази сторони обвинувачення вже зібрані. Також захисник зазначив, що ризик незаконного впливу на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні також не підтверджено належними доказами, подане клопотання є необґрунтованим, а ризики не підтверджені належними та достатніми доказами, а тому клопотання не підлягає задоволенню. Крім того, захисник зазначив, що підозрюваний ОСОБА_4 працює у ТОВ «Мехшляхбуд» юристом з 11.01.2021 року, наказом Президії Верховного Ради СРСР від 28 січня 1988 року нагороджений ювілейної медаллю «70 лет вооруженных сил СССР», наказом Міністра оборони СРСР № 159 від 22 грудня 1987 року нагороджений медаллю ІІ ступеня «За отличие в войнской службе», рішенням Президії Української спілки Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) від 15 лютого 2002 року нагороджений медаллю І-го ступеня «За заслуги» та рішенням Президії Української спілки Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) від 09 травня 2006 року нагороджений медаллю ІІ-го ступеня «За заслуги», Указом президента України від 14 жовтня 1999 року нагороджений медаллю «Захиснику вітчизни», Рішенням виконавчого комітету міськради від 12 серпня 2015 року нагороджений нагрудним знаком «За заслуги перед містом». Враховуючи викладене зазначив, що якщо навіть суд дійде до висновку про обґрунтованість підозри, просив обрати відносно ОСОБА_4 інший запобіжний захід, не пов`язаний з позбавленням волі, а саме, домашній арешт.

Підозрюваний ОСОБА_4 у судовому засіданні підтримав позицію свого захисника і також просив суд не задовольняти клопотання прокурора, і обрати відносно нього запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту.

Слідчий суддя, заслухавши доводи прокурора, підозрюваного та його захисника (кожного окремо), дослідивши клопотання та долучені до нього матеріали кримінального провадження, приходить до наступного висновку.

У відповідності до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Положеннями статті 29 Конституції України гарантовано право на свободу та особисту недоторканність. Відповідно до цієї статті передбачено, що ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом.

Статтею 177 КПК України визначено, що метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною 1 статті 177 КПК України.

Згідно з ст.178 КПК України, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, слідчий суддя на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів, оцінює в сукупності всі обставини, у тому числі: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, кримінального правопорушення; вік та стан здоров`я підозрюваного, обвинуваченого; міцність соціальних зв`язків підозрюваного; наявність судимостей у підозрюваного; наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення; тощо, а також вагомість наявних доказів, якими обґрунтовується відповідні обставини.

Судом досліджено матеріали клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою в кримінальному провадженні №42019040000000130 від 05.03.2019 року, які додано до клопотання, відповідно до яких встановлено, що прокурор обґрунтовує наявність ризиків передбачених п.1-4 ч.1 ст.177 КПК України, зокрема наступними обставинами: підозрюваний може переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду, оскільки кримінальне правопорушення, передбачене ч.5 ст.191 КК України, у якому підозрюється ОСОБА_4 відноситься до особливо тяжких кримінальних правопорушень, за яке передбачене безальтернативне покарання у вигляді позбавлення волі від 7 до 12 років позбавлення, докази щодо причетності ОСОБА_4 вчиненні кримінального правопорушення продовжують збиратись, перебуваючи на волі підозрюваний ОСОБА_4 з метою ухилення від кримінальної відповідальності може знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей і документів, які мають істотне значення для кримінального провадження, перебуваючи на волі з метою ухилення від кримінальної відповідальності, може незаконно впливати на свідків кримінального правопорушення, що допитані під час досудового розслідування та можуть бути допитані в майбутньому, шляхом вмовлянь або підкупу, погроз, крім того може перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Відповідно до положень статті 183 КПК України, тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу.

Згідно статті 194 КПК України, під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Вирішуючи клопотання прокурора про застосування запобіжного заходу підозрюваному ОСОБА_4 , слідчий суддя враховує вимоги п.п.3 і 4 ст.5 Конвенції про захист прав людини та практику Європейського суду з прав людини, зокрема, справу «Харченко проти України» від 10 лютого 2011 року, справу «Комарова проти України» від 16 травня 2013 року, «Калашников проти Росії» від 15 липня 2002 року, в яких Європейським судом з прав людини викладено принципи, що їх дотримується Суд у вирішенні питань щодо застосування тримання під вартою, а саме: тримання під вартою до вирішення питання про винність особи не має бути «загальним правилом», і слід виходити з презумпції залишення обвинуваченого на свободі; у кожному випадку, коли вирішується питання щодо тримання під вартою або звільнення, діє презумпція на користь звільнення.

Вагомою підставою для вирішення питання про необхідність попереднього ув`язнення особи є ризик перешкоджання встановленню істини у справі та переховування цієї особи від правосуддя. При цьому, небезпека перешкоджання встановленню істини у справі та переховування особи від правосуддя може вимірюватися суворістю можливого покарання в сукупності з наявністю даних про матеріальний, соціальний стан особи, її зв`язками з державою, у якій його переслідують та міжнародними контрактами.

Перевіряючи достатність доказів, слідчий суддя, наряду з положеннями КПК України, враховує практику Європейського суду з прав людини (зокрема, рішення «Чеботарі проти Молдови» від 13.11.2007р., п. 48), у відповідності до якої слова «обґрунтована підозра» означають наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати стороннього об`єктивного спостерігача, що конкретна особа, можливо вчинила злочин. Натомість, не будучи наділеним повноваженнями щодо оцінки доказів з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні кримінального правопорушення на даній стадії кримінального судочинства, слідчий суддя позбавлений можливості надати перевагу одним доказам перед іншими шляхом їх оцінки та аналізу в сукупності, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу. Питання щодо доведеності вини особи та правильності кваліфікації її дій у відповідності до закону про кримінальну відповідальність підлягають дослідженню при проведенні досудового розслідування та під час розгляду кримінального провадження по суті.

Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28, ч.1 ст.366, ч.5 ст.191 КК України, про що 13 січня 2021 року вручено повідомлення про підозру останньому.

Слідчий суддя вважає, що причетність ОСОБА_4 до вчинення вказаних злочинів підтверджується обґрунтованою підозрою та наявними у кримінальному провадженні доказами, а саме: Договором №01/06/17/85 від 03.07.2017 укладеним між Департаментом житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації та Товариством з обмеженою відповідальністю «АндаріяДевеломпмент Груп» щодо проведення робіт по об`єкту «Реконструкція парку ім. Федора Мершовцева м. Кривий Ріг (ІІ черга)»; Договором №232 від 06.11.2018 укладеного між Департаментом житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації та Товариством з обмеженою відповідальністю «Андарія Девеломпмент Груп» щодо проведення робіт по об`єкту «Реконструкція парку ім. Федора Мершовцева м. Кривий Ріг (ІІ черга)»; Проектною документацією по об`єкту «Реконструкція парку ім. Федора Мершовцева м. Кривий Ріг (ІІ черга)», в яка передбачає та встановлення арт-зон: «Шахи», «Геологія», «Художник», «Сонячний зонт», «Скриня», «Ніжність» підприємством ТОВ «Андарія Девелопмент Груп»; Актом приймання будівельних робіт за формою КБ-2В №9/3 за серпень 2019 року від 29.08.2019 року; Актом №4/3 вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 22.12.2018 року; Довідкою про вартість виконаних робіт та устаткування за вересень 2019 року від 20.09.2019 року; Актом приймання будівельних робіт за формою КБ-2В за вересень 2019 року від 20.09.2019 року; Протоколом огляду місця події від 20.12.2019 року та додатками до нього; Висновком судової будівельно-технічної експертизи №20-20 від 27.08.2020 року.

Однак, слідчий суддя не погоджується з доводами прокурора в тому, що інший запобіжний захід, обраний підозрюваному, не зможе запобігти ризикам, на які посилається прокурор, виходячи з наступного.

Враховуючи обставини передбачені ст.178 КПК України, зокрема особу підозрюваного ОСОБА_4 , який відповідно до Посвідчення виданого Довгинцівським райвійськком 12 липня 2001 року серії НОМЕР_1 є учасником бойових дій, нагороджений відповідно до наказу Президії Верховного Ради СРСР від 28 січня 1988 року ювілейною медаллю «70 лет вооруженных сил СССР», наказом Міністра оборони СРСР № 159 від 22 грудня 1987 року нагороджений медаллю ІІ ступеня «За отличие в войнской службе», рішенням Президії Української спілки Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) від 15 лютого 2002 року нагороджений медаллю І-го ступеня «За заслуги» та рішенням Президії Української спілки Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) від 09 травня 2006 року нагороджений медаллю ІІ-го ступеня «За заслуги», Указом президента України від 14 жовтня 1999 року нагороджений медаллю «Захиснику вітчизни», Рішенням виконавчого комітету міськради від 12 серпня 2015 року нагороджений нагрудним знаком «За заслуги перед містом». Крім того, підозрюваний ОСОБА_4 має постійне місце проживання та роботи, раніше до кримінальної відповідальності не притягувався, раніше несудимий.

Слідчому судді не надано доказів того, що ОСОБА_4 може ухилятись від явки до органу досудового розслідування та суду, може знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей і документів, які мають істотне значення для кримінального провадження, незаконно впливати на свідків кримінального правопорушення, що допитані під час досудового розслідування та можуть бути допитані в майбутньому, раніше ухилявся від слідства, суду чи виконання судових рішень, оскільки, на момент виклику останнього до органу поліції для пред`явлення повідомлення про підозру, являвся самостійно за викликом прокурора і від явки не ухилявся.

Крім того, слідчий суддя критично відноситься до доводів прокурора з приводу того, що вина підозрюваного ОСОБА_7 повністю підтверджується зібраними доказами, оскільки вина особи у вчиненні злочину встановлюється лише рішенням (вироком) суду, який набрав законної сили.

Також, слідчий суддя приймає до уваги тай факт, що підозрюваний ОСОБА_4 , будучи повідомлений про підозру у вчиненні, самостійно з`явився до суду для розгляду даного клопотання 14.01.2021 року та 16.01.2021 року, а також той факт, що станом на 16.01.2021 року не є директором ТОВ «Андарія Девелопмент Груп» та вийшов зі складу засновників вказаного товариства.

Окрім того, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні злочинів, один з яких, а саме ч.5 ст.191 КК України відповідно до ст.12 КК України відноситься до категорії особливо тяжких злочинів, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 7 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна.

Відповідно п.3 абз.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами запобіжного заходу у вигляді взяття під варту та продовження строків тримання під вартою на стадіях дізнання і досудового слідства» від 25.04.2003 року №4, запобіжні заходи застосовується за наявності підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений буде намагатись ухилятися від слідства або суду, перешкоджати встановленню істини по кримінальній справі або продовжити злочинну діяльність, а також для забезпечення виконання процесуальних рішень. Разом з тим взяття під варту є найбільш суворим запобіжним заходом, у зв`язку з чим такий обирається лише за наявності підстав вважати, що інші (менш суворі) запобіжні заходи можуть не забезпечити виконання підозрюваним, обвинуваченим процесуальних обов`язків, що випливають норм КПК України, і його належної поведінки. В п.13.3 вищевказаної Постанови роз`яснено, що обов`язковою умовою взяття під варту (виходячи з його правової природи) має бути обґрунтована впевненість судді в тому, що більш м`які запобіжні заходи можуть не забезпечити належної поведінки підозрюваного, обвинуваченого.

Це можливо, коли особа немає постійного місця проживання, зловживає спиртними напоями чи вживає наркотичні засоби, продовжує вчиняти злочини, підтримує соціальні зв`язки негативного характеру, порушила умови запобіжного характеру, не пов`язаного з позбавленням волі, раніше ухилялася від слідства, суду чи виконання судових рішень.

Відповідно до мотивувальної частини Рішення КонституційногоСуду Українивід 8липня 2003року №14-рп/2003 в справі №1-23/2003, тяжкість злочину законом не визначається, як підстава для застосування будь-якого виду запобіжного заходу, а не тільки взяття під варту, і при цьому, за своєю правовою природою запобіжний захід не є кримінальним покаранням.

При цьому, відповідно до установленої практики Європейського суду з прав людини, висновки про ступінь ризиків та неможливості запобігання їм більш м`яких запобіжних заходів, мають бути зроблені за результатами сукупного аналізу обставин злочину та особистості підозрюваного (його характеру, моральних якостей, способу життя, сімейних зв`язків, постійного місця роботи, утриманців), поведінки підозрюваної під час розслідування кримінального правопорушення (наявність або відсутність спроб ухилятися від органів влади) поведінки підозрюваного під час попередніх розслідувань (способу життя взагалі, способу самозабезпечення, системності злочинної діяльності, наявності злочинних зв`язків). Сама лише тяжкість вчиненого кримінального правопорушення, хоча і є визначеним елементом при оцінці ризику ухилення від органу досудового розслідування та/або суду, однак не може бути достатньою підставою для законності тримання особи під вартою.

Згідно ст.2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, щоб жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Під час розгляду клопотань про застосування запобіжного заходу, слідчий суддя бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, зокрема такі приписи: «При розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою обов`язково має бути розглянута можливість застосування інших (альтернативних) запобіжних заходів» (п.80 рішення Європейського суду з прав людини від 10 лютого 2011 року у справі «Харченко проти України), «Тримання особи під вартою буде свавільним, оскільки національні суди не обґрунтували необхідність такого тримання і не було розглянуто можливість застосування більш м`якшого запобіжного заходу» (п. 29 рішення Європейського суду з прав людини від 11.10.2010 р. у справі «Хайредінов проти України»).

Відповідно до п. «с» ч.1 ст.5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на свободу та особисту недоторканість. Нікого не може бути позбавлено свободи, крім таких випадків і відповідно до процедури, встановленої законом: законний арешт або затримання особи, здійснене з метою до провадження її до компетентного судового органу за наявності обґрунтованої підозри у вчиненні нею правопорушення або якщо обґрунтовано вважається необхідним запобігти вчиненню нею правопорушення чи її втечі після його вчинення.

Враховуючи вищенаведене, слідчий суддя приходить до висновку, що обґрунтована підозра ОСОБА_4 у вчиненні даних кримінальних правопорушень, за відсутності фактичних даних, які б свідчили про те, що інші більш м`які запобіжні заходи можуть не забезпечити його належної поведінки та виконання процесуальних обов`язків, передбачених КПК України, не є підставою для обрання найбільш суворої міри запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Крім того, доводи прокурора про тяжкість скоєного ОСОБА_4 кримінального правопорушення мають місце, але самі по собі не можуть бути безумовною підставою для обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та враховуються у сукупності з іншими обставинами у кримінальному провадженні.

Перевіривши доводи прокурора, викладені у клопотанні на предмет наявності ризиків, вважаю, що одного лише зазначення в клопотанні про застосування запобіжного заходу про те, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені п.п.1, 2, 3, 4 ч.1 ст.177 КПК України, без достатнього обґрунтування, є недостатнім. За таких обставин, необхідності обмеження права особи на свободу, передбаченого кримінальним процесуальним законом України, ст.5 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини в контексті зазначеного кримінального провадження немає, а тому, враховуючи дані про особу підозрюваного в їх сукупності, з урахуванням вищевказаних обставин, вважаю за необхідне, застосувати до підозрюваного запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту, який в повній мірі забезпечить запобіганню ризиків, передбачених ст.177 КПК України.

Враховуючи вищевикладене, на думку слідчого судді, є правові підстави для часткового задоволення зазначеного клопотання, а саме, у обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, слід відмовити та за необхідне обрати менш суворий запобіжний захід, у вигляді цілодобового домашнього арешту, з покладанням на підозрюваного обов`язків передбачених п.п.1-3, 8 ч.5 ст.194 КПК України.

Керуючись ст.ст. 176, 177, 178, 183, 193, 194, 196, 197, 309, ч.2 ст.376 КПК України, слідчий суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора у кримінальному провадженні прокурора відділу Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні №42019040000000130 від 05.03.2019 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28, ч.1 ст.366, ч.5 ст.191 КК України, про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 задовольнити частково.

Обрати відносно підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28, ч.1 ст.366, ч.5 ст.191 КК України, в рамках кримінального провадження №42019040000000130, запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту, заборонивши підозрюваному цілодобово покидати житло, розташоване за адресою: АДРЕСА_2 , строком до 16 березня 2021 року, включно.

Покласти на підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступні обов`язки:

- не покидати житло, розташоване за адресою: АДРЕСА_2 , цілодобово;

- прибувати за першою вимогою до слідчого, прокурора або суду;

- не відлучатися без дозволу слідчого, прокурора або суду за межі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну місця проживання та/або місця роботи;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.

Роз`яснити підозрюваному ОСОБА_4 , що в разі невиконання вказаних обов`язків до нього може бути застосовано більш жорсткий запобіжний захід.

Також роз`яснити підозрюваному, що відповідно до ч.5 ст.181 КПК України, працівники органу Національної поліції з метою контролю за поведінкою підозрюваного, обвинуваченого, який перебуває під домашнім арештом, мають право з`являтися в житло цієї особи, вимагати надання усних чи письмових пояснень з питань, пов`язаних із виконанням покладених на нього зобов`язань.

Ухвала щодо застосування запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.

З метоюперевірки таконтролю заповедінкою підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , покласти на ДОП СП Криворізького районного управління поліції ГУ НП в Дніпропетровській області, обов`язки щодо контролю та проведення перевірок за місцем мешкання останнього.

Ознайомити та вручити підозрюваному ОСОБА_4 під розпис, копію ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту.

Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її проголошення.

Повний текст ухвали суду складено 18 січня 2021 року.

Слідчий суддя: ОСОБА_1

СудДзержинський районний суд м.Кривого Рогу
Дата ухвалення рішення16.01.2021
Оприлюднено30.01.2023
Номер документу94282877
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів тримання під вартою

Судовий реєстр по справі —210/7091/20

Ухвала від 24.03.2021

Кримінальне

Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу

Ступак С. В.

Ухвала від 11.03.2021

Кримінальне

Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу

Ступак С. В.

Ухвала від 11.03.2021

Кримінальне

Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу

Ступак С. В.

Ухвала від 04.02.2021

Кримінальне

Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу

Ступак С. В.

Ухвала від 04.02.2021

Кримінальне

Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу

Ступак С. В.

Ухвала від 22.01.2021

Кримінальне

Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу

Ступак С. В.

Ухвала від 22.01.2021

Кримінальне

Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу

Ступак С. В.

Ухвала від 16.01.2021

Кримінальне

Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу

Ступак С. В.

Ухвала від 16.01.2021

Кримінальне

Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу

Ступак С. В.

Ухвала від 16.01.2021

Кримінальне

Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу

Ступак С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні