Справа № 349/1450/20
Провадження № 2/349/38/21
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
21 січня 2021 року м.Рогатин
Рогатинський районний суд Івано-Франківської області
у складі головуючого судді Лошак О.О.
з участю секретаря судового засідання Гошко І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в порядку заочного розгляду цивільну справу №349/1450/20 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування,
встановив:
ОСОБА_1 , інтереси якого представляє адвокат Падучак І.І., звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про визнання права власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 0,5852 га, кадастровий номер: 2624482500:02:002:0024, загальною вартістю 19 769,44 грн., яка розташована на території Княгиницької сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обгрунтування позову зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_3 . Внаслідок її смерті відкрилася спадщина на належне ОСОБА_3 майно, в тому числі на земельну ділянку загальною площею 0,5852 га., яка розташована на території Княгиницької сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області, яка належала спадкодавцю на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку серія ЯД № 814021. За життя ОСОБА_3 заповіту не залишила. Позивач по справі є спадкоємцем на майно ОСОБА_3 в порядку спадкування за законом, прийняв спадщину. Окрім позивача, спадкоємцями на майно померлої ОСОБА_3 є її: син - ОСОБА_4 який надав відповідну заяву, засвідчену нотаріусом про відсутність претензій до спадщини та на оформлення спадкових прав після смерті матері не претендує, дочка - ОСОБА_2 , яка станом на 10 вересня 2020 року згідно постанови нотаріуса до Рогатинської районної державної нотаріальної контори із заявами про прийняття спадщини, видачу свідоцтва про право на спадщину, про відмову від спадщини чи відсутність претензій до спадщини, після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , не зверталась. На даний час бажає оформити спадкові права на земельну ділянку, про що подав відповідну заяву в нотаріальну контору. Однак, у зв`язку з тим, що документи, які посвідчують право власності ОСОБА_3 на земельну ділянку відсутні і ОСОБА_1 не надав нотаріусу документи, що посвідчують право власності спадкодаця на нерухоме майно, позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину. За вказаних обставин він змушений здійснювати захист своїх спадкових прав у судовому порядку.
У судове засідання позивач не прибув, представник позивача Падучак І.І. направила на адресу суду письмове клопотання про розгляд справи за відсутності сторони позивача. Позовні вимоги підтримують повністю, просять позов задовольнити.
За ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилася повторно, про причину своєї неявки суд не повідомила, хоча про день, час та місце розгляду справи була повідомлена в установленому законом порядку.
Враховуючи, що відповідачка була належним чином повідомлена про дату, час і місце судового засідання, в судове засідання не з`явилася, відзиву на позовну заяву не подала, суд провів заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Оскільки особи, які беруть участь у справі в судове засідання не з`явились, відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши та перевіривши всі докази в їх сукупності, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 , виданим 21 червня 2010 року виконавчим комітетом Княгиницької сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області.
Відповідно до довідки, виданої виконавчим комітетом Княгиницької сільської ради за№ 234 від 27 липня 2020 року, останнім постійним місцем проживання ОСОБА_3 було АДРЕСА_1 . На день смерті ОСОБА_3 в господарстві проживав син ОСОБА_1 . Заповіт від імені ОСОБА_3 у виконавчому комітеті сільської ради не посвідчувався.
Факт родинних відносин між спадкоємцем ОСОБА_1 та спадкодавцем ОСОБА_3 документально підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 серія НОМЕР_2 , виданим 13 липня 1979 року виконавчим комітетом Княгиницької сільської ради Рогатинського району, де в графі мати зазначено - ОСОБА_3 .
Державним нотаріусом Рогатинської районної державної нотаріальної контори Івано-Франківської області Андрйків Т.В. 10 вересня 2020 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері ОСОБА_3 , на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Княгиницької сільської ради через відсутність документів, що посвідчують право власності спадкодавця на земельну ділянку. Згідно постанови нотаріуса спадкова справа після смерті ОСОБА_3 заведена ІНФОРМАЦІЯ_3 за заявою ОСОБА_1 про прийняття спадщини.
Згідно заяви ОСОБА_4 від 13 вересня 2011 року, зареєстрованої в реєстрі за № 2028, засвідченої приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Єгоровою Н.Ю., ОСОБА_4 повідомив, що встановлений законом шестимісячний термін для прийняття спадщини ним пропущено, звертатись до суду за продовженням такого терміну він не буде і на оформлення спадкових прав після смерті матері ОСОБА_3 він не претендує.
У газеті "Голос опілля" № 33 (2035) від 18 вересня 2020 року опубліковано оголошення про втрату державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 814021 виданого на підставі розпорядження Рогатинської РДА № 130 від 27 червня 2006 року на ім`я ОСОБА_3 .
Надаючи правову оцінку викладеним обставинам, суд зазначає наступне.
Право власності на землю гарантується відповідно до положень ст.14 Конституції України.
Відповідно до п. г ч.1 ст.81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки, зокрема, на підставі прийняття спадщини.
Згідно з ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Згідно з роз`ясненнями Пленуму ВСУ, наданими в п. 10 постанови № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , та відповідно до статті 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Відповідно до ч.2 ст.14 Конституції України та ч.2 ст.1 Земельного Кодексу України право власності на землю гарантується, це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до Закону.
Спадкуванням за ст.1216 ЦК України є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (статті 1218 ЦК України).
Згідно ст.1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу). Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця (ч.1 ст.1221 ЦК України).
За статтею 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (ст. 1261 ЦК України).
За ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину, або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину (ст. 1296 ЦК України). Спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно (ч.1 ст. 1297 ЦК України).
Відповідно до ст. 392 ЦК України спеціальне визнання судом права власності на майно необхідне тоді, коли щодо його належності у позивача відсутні відповідні правовстановлюючі документи.
Враховуючи, що позивач, який є спадкоємцем за законом, прийняв спадщину, але не може реалізувати своє право на оформлення спадкових прав в позасудовому порядку, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволення в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 12,13,81,259,263-265 ЦПК України, суд,-
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку загальною площею 0,5852 га, в межах згідно з планом, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Княгиницької сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області, кадастровий номер земельної ділянки - 2624482500:02:002:0024, яка належала спадкодавцю ОСОБА_3 на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯД №814021, виданого на підставі розпорядження Рогатинської районної державної адміністрації від 27 червня 2006 року за № 130 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Заочне рішення може бути переглянуте Рогатинським районним судом Івано-Франківської області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення до Івано-Франківського апеляційного суду через Рогатинський районний суд Івано-Франківської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Сторони по справі:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідач: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_3 .
Повне судове рішення складено 21 січня 2021 року.
Суддя О.О.Лошак
Суд | Рогатинський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 21.01.2021 |
Оприлюднено | 22.01.2021 |
Номер документу | 94312679 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Рогатинський районний суд Івано-Франківської області
Лошак О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні