Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 січня 2021 р. Справа№200/10508/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Галатіної О.О.
при секретарі Зурабашвілі А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Виконавчого комітету Маріупольської міської ради (ЄДРПОУ 04052784, Донецька область, м. Маріуполь, пр. Миру, 70) до Громадського формування з охорони громадського порядку Ветеран в особі Власова Олександра Юрійовича (ЄДРПОУ 39282641, Донецька область, м. Маріуполь, пров. Металургійний, буд. 2) за участю третьої особи: Центрального відділу поліції Головного управління національної поліції у Донецькій області (Донецька область, м. Маріуполь, вул. Фонтанна, б. 87) про припинення (примусовий розпуск) громадського формування, -
В С Т А Н О В И В:
11 листопада 2020 року на адресу Донецького окружного адміністративного суду надійшов позов Виконавчого комітету Маріупольської міської ради до Громадського формування з охорони громадського порядку Ветеран в особі Власова Олександра Юрійовича за участю третьої особи: Центрального відділу поліції Головного управління національної поліції у Донецькій області про припинення (примусовий розпуск) громадського формування.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 10.08.2020 року до Маріупольської міської ради надійшло звернення т.в.о. начальника Центрального відділу поліції ГУНП в Донецькій області Бортнюк В.М. щодо припинення роботи громадського формування Ветеран (далі ГФ Ветеран ) через чисельні порушення вимог чинного законодавства України. 03.07.2014 року відділом державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців юридичного департаменту Маріупольської міської ради була здійснена реєстрація ГФ Ветеран . Ідентифікаційний код юридичної особи: 39282641.
30.10.2020 року відділом судового захисту юридичного департаменту міської ради було направлено лист до відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців міської ради з проханням надати копію Статуту громадського формування Ветеран та Протоколу Загальних зборів учасників громадського формування Ветеран .
Відповідно до відповіді відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців від 30.01.2020 № 31.4/43474 зазначається, що надання копій запитуваних документів по ГФ Ветеран не представляється можливим.
Впродовж 2017 - 2020 рр. представники ГФ Ветеран , головою якого є ОСОБА_1 не приймали участь в спільних патрулюваннях разом з правоохоронними органами Центрального відділу поліції або інших заходах. Не проводили жодного звітування про здійснену працю, що передбачено Статутом ГФ. До того ж, жоден представник ГФ не пройшов відповідну спеціальну-правову підготовку. Керівництвом не надано відомостей щодо членів формування, для проведення перевірки за обліками Головного управління національної поліції. Неодноразово Центральним відділом поліції здійснювались телефонні дзвінки голові ГФ - ОСОБА_1 , якими останнього запрошували на зустрічі щодо діяльності формування, однак жодної позитивної відповіді отримано не було, на контакт ОСОБА_1 йти відмовився.
03.08.2020 року було складено акт проведення перевірки діяльності ГФ Ветеран , затверджений заступником начальника Центрального ВП ГУНП в Донецькій області підполковником поліції Шмельков І.Є. Згідно складеного акту т.в.о. начальника СПК ВП Центрального ВП ГУНП в Донецькій області ст. лейтенанта поліції ОСОБА_2 та ст. інспектором ВП Центрального ВП ГУНП в Донецькій області Асєєвим Є.М. за службовою документацією сектору превенції Центрального ВП були ще раз зафіксовані вище наведені факти. Тому позивач, звернувся до суду з відповідною позовною заявою та просить суд:
- припинити діяльність громадського формування Ветеран шляхом примусового розпуску, призначивши комісію з припинення юридичної особи та встановивши строк для заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи ГФ Ветеран в особі голови комісії Власова О.Ю.
Ухвалою суду від 17 листопада 2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного провадження з повідомленням (викликом сторін).
Відповідач не скористався своїм правом на надання відзиву на позовну заяву.
До судового засідання сторони не з`явились, про час, дату та місце розгляду справи були повідомлені належним чином. В матеріалах справи міститься клопотання позивача про розгляд справи без його участі.
Відповідно до ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею (неявка в судове засідання учасника справи, щодо якого немає відомостей про вручення йому повідомлення про дату, час і місце судового засідання; перша неявка в судове засідання учасника справи, якого повідомлено про дату, час і місце судового засідання, якщо він повідомив про причини неявки, які судом визнано поважними; виникнення технічних проблем, що унеможливлюють участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції, крім випадків, коли відповідно до цього Кодексу судове засідання може відбутися без участі такої особи; необхідність витребування нових доказів, у випадку, коли учасник справи обґрунтував неможливість заявлення відповідного клопотання в межах підготовчого провадження; якщо суд визнає потрібним, щоб сторона, яка подала заяву про розгляд справи за її відсутності, дала особисті пояснення.
Враховуючи приписи ст. 205 КАС України, беручи до уваги належне повідомлення сторін про дату, час і місце цього засідання, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу за відсутності позивача та відповідача.
З`ясувавши доводи та аргументи сторін, наведені в заявах по суті справи, дослідивши зібрані у справі докази, суд враховує наступне.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, Громадське формування з охорони громадського порядку Ветеран (ГФОП Ветеран ) - є юридичною особою, код ЄДРПОУ 39282641, номер запису: 12741020000010890 від 03.07.2014 року, керівником якого є Власов Олександр Юрійович (Повноваження: вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори тощо (згідно статуту, що зареєстрований 03.07.2014 року за № 12741020000010890)).
03.07.2014 року відділом державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців юридичного департаменту Маріупольської міської ради була здійснена реєстрація ГФ Ветеран . Ідентифікаційний код юридичної особи: 39282641.
Відповідно до звернення т.в.о. начальника Центрального відділу поліції ГУНП в Донецькій області Бортнюк В.М. до Маріупольської міської ради від 10.08.2020 року № 7863/101/03-2020 зазначено, що на території Центрального району Маріуполя зареєстровано громадське формування Ветеран , голова ОСОБА_1 , 097283:51. о. юридична адреса Кальміуський район пров. Металургійний, буд.2, але на протязі останніх трьох років представники громадського формування не приймали участь в спільних патрулюваннях разом з правоохоронцями Центрального відділу поліції або інших заходах, не провели жодного звітування про проведену роботу, що передбачається Уставом громадського формування. Головою громадського формування не надано списку осіб, які с членами формування, не надано необхідні документи на членів формування, для проведення перевірки по облікам поліції. Неодноразово керівництвом відділу поліції здійснювались телефонні дзвінки голові громадського формування, його запрошували до проведення зустрічей, але позитивної відповіді не отримано. З огляду на те, що координацію діяльності громадських формувань здійснюють місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування (ст. З Закону України Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону ), тому в односторонньому порядку керівництво Центрального ВГІ припиняє відносини з представниками - громадського формування Ветеран та у подальшому відповідальність за дотримання законної діяльності покладається виключно на Виконавчий комітет Маріупольської міської ради. Крім того, просили, відповідно до ст.8 Закону України Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону розглянути питання про припинення роботи вказаного громадського формування.
Згідно акту проведення перевірки діяльності ГФ Ветеран станом на 03.08.2020 року, затвердженого заступником начальника Центрального ВП ГУНП в Донецькій області підполковником поліції Шмельков І.Є., складеного т.в.о. начальника СПК ВП Центрального ВП ГУНП в Донецькій області ст. лейтенанта поліції ОСОБА_2 та ст. інспектором ВП Центрального ВП ГУНП в Донецькій області Асєєвим Є.М. за службовою документацією сектору превенції Центрального ВП за 2017-2020 рік представники громадського формування Ветеран не надали списку осіб, які перебувають у формуванні, не надано необхідні документи на членів формування, для проведення перевірки за інформаційними базами МВС, не пройшли спеціально-правову підготовку, представники громадського формування для проведення спільних патрулювань чи інших заходів разом з працівниками Центрального ВП не залучалися.
30.10.2020 року відділом судового захисту юридичного департаменту міської ради було направлено лист до відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців міської ради з проханням надати копію Статуту громадського формування Ветеран та Протоколу Загальних зборів учасників громадського формування Ветеран , що підтверджується листом № 31.9/43396 від 30.10.2020 року.
Відповідно до відповіді відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців від 30.01.2020 № 31.4/43474 зазначається, що надання копій запитуваних документів по ГФ Ветеран не представляється можливим згідно зі ст.. 30 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань
Вирішуючи даний спір та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з наступного.
Згідно із ст. 1 Закону України Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону громадяни України відповідно до Конституції України мають право створювати в установленому цим Законом порядку громадські об`єднання для участі в охороні громадського порядку і державного кордону, сприяння органам місцевого самоврядування, правоохоронним органам, Державній прикордонній службі України та органам виконавчої влади, а також посадовим особам у запобіганні та припиненні адміністративних правопорушень і злочинів, захисті життя та здоров`я громадян, інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, а також у рятуванні людей і майна під час стихійного лиха та інших надзвичайних обставин (далі - громадські формування з охорони громадського порядку і державного кордону).
Громадські формування з охорони громадського порядку і державного кордону можуть бути створені на засадах громадської самодіяльності як зведені загони громадських формувань, спеціалізовані загони (групи) сприяння Національній поліції та Державній прикордонній службі України, асоціації громадських формувань тощо.
Згідно з ст. 4 Закону громадські формування з охорони громадського порядку і державного кордону створюються на добровільних засадах за місцем роботи, навчання або проживання громадян.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону громадське формування з охорони громадського порядку і державного кордону діє на основі положення (статуту) про нього.
Положення (статут) громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону повинно містити назву, мету, завдання громадського
формування та його юридичну адресу.
Відповідно до ст. 6 Закону громадське формування з охорони громадського порядку і державного кордону набуває статусу юридичної особи з дати його державної реєстрації в порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".
Для реєстрації громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону подаються рішення про його створення, підтримане відповідним органом Національної поліції чи підрозділом Державної прикордонної служби України, узгоджене з цими органами положення (статут), інформація про склад керівного органу, а також список членів формування.
Рішення про створення громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону приймається на зборах (конференціях) громадян. На збори можуть бути запрошені представники трудових колективів, навчальних закладів, правоохоронних органів, підрозділів Державної прикордонної служби України та громадськості. Громадські формування з охорони громадського порядку і державного кордону створюються у складі не менше ніж 10 осіб.
Місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та правоохоронні органи надають всіляку допомогу та підтримку у створенні громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону.
Згідно з ст. З Закону громадські формування з охорони громадського порядку і державного кордону створюються і діють у взаємодії з правоохоронними органами, Державною прикордонною службою України, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, додержуючись принципів гуманізму, законності, гласності, добровільності, додержання прав та свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, рівноправності членів цих формувань.
Координацію діяльності громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону здійснюють відповідно місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування.
Повсякденна (оперативна) діяльність таких формувань організовується, спрямовується і контролюється відповідними органами Національної поліції, підрозділами Державної прикордонної служби України.
Громадські формування з охорони громадського порядку і державного кордону не мають права займатися підприємницькою або іншою діяльністю з метою одержання прибутку.
Використання громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону України для виконання завдань, не передбачених цим Законом, забороняється.
Відповідно до ст. 25 Закону України Про громадські об`єднання припинення діяльності громадського об`єднання здійснюється:
1) за рішенням громадського об`єднання, прийнятим вищим органом управління громадського об`єднання, у визначеному статутом порядку, шляхом саморозпуску або реорганізації;
2) за рішенням суду про заборону (примусовий розпуск) громадського об`єднання.
Припинення діяльності громадського об`єднання відбувається в порядку,
визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".
Згідно з ч.ч. 1,3,4,5 ст. 105 Цивільного кодексу України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов`язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.
Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.
Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.
До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.
Відповідно до ч. 2, ч. З ст. 28 Закону України Про громадські об`єднання справа про заборону громадського об`єднання розглядається у порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
У разі прийняття рішення про заборону громадського об`єднання майно, кошти та інші активи громадського об`єднання за рішенням суду спрямовуються до державного бюджету.
Керуючись ст. З ЗУ Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону в якій наведено, що координацію діяльності громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону здійснюють відповідно місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування, вважаємо, що відповідальність за дотримання законної діяльності ГФ Сектор М несуть органи державної влади та органи місцевого самоврядування на території яких вони знаходяться.
З врахуванням наведених вище норм законодавства та фактичних обставин справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Виконавчого комітету Маріупольської міської ради підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись статтями Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов Виконавчого комітету Маріупольської міської ради (ЄДРПОУ 04052784, Донецька область, м. Маріуполь, пр. Миру, 70) до Громадського формування з охорони громадського порядку Ветеран в особі Власова Олександра Юрійовича (ЄДРПОУ 39282641, Донецька область, м. Маріуполь, пров. Металургійний, буд. 2) за участю третьої особи: Центрального відділу поліції Головного управління національної поліції у Донецькій області (Донецька область, м. Маріуполь, вул. Фонтанна, б. 87) про припинення (примусовий розпуск) громадського формування, - задовольнити.
Припинити діяльність громадського формування Ветеран шляхом примусового розпуску, призначивши комісію з припинення юридичної особи та встановивши строк для заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи ГФ Ветеран в особі голови комісії Власова О.Ю.
Вступна та резолютивна частина рішення складена в нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 15.01.2021 року.
Повний текст рішення складено 20.01.2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.О. Галатіна
Суд | Донецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 15.01.2021 |
Оприлюднено | 25.01.2021 |
Номер документу | 94322583 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Донецький окружний адміністративний суд
Галатіна О.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні