Справа № 476/763/20
Провадження № 2/476/39/2021
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14.01.2021 року с.м.т. Єланець
Єланецький районний суд Миколаївської області в складі:
головуючого - судді Чернякової Н.В.
за участю секретаря Козаченко Л.М.
представника позивача Мірошніченка А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Єланецької селищної ради Єланецького району Миколаївської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини
В С Т А Н О В И В :
09.11.2020 року представник позивача ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом в інтересах ОСОБА_1 до Єланецької селищної ради Миколаївської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , який був зареєстрований в АДРЕСА_1 . Після його смерті залишилося спадкове майно у вигляді земельної ділянки площею 8,8500 га наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована в межах території Єланецької селищної ради Миколаївської області. За життя ОСОБА_3 20.01.2011 року склав заповіт, яким належну йому земельну ділянку заповів йому. Своєчасно у встановлений п.1 ч.1 ст.1270 ЦК України строк він спадщину не прийняв з об`єктивних причин, а тому просив визначити йому додатковий тримісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини.
Ухвалою від 11.11.2020 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено проводити розгляд справи у порядку загального позовного провадження.
Позивач в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, просив задовольнити.
Представник відповідача Єланецької селищної ради Миколаївської області в судове засідання не з`явилася, до суду направила заяву про слухання справи в її відсутність в зв`язку з зайнятістю на роботі, не заперечує проти задоволення позову.
Вислухавши представника позивача, свідка, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що вказаний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ч. 1 ст. 2 ЦПК України ).
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України , кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) (ст. 1216 ЦК України ).
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України ).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України ).
Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу . Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини (ст. 1223 ЦК України ).
Частиною 1 ст. 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Для прийняття спадщини згідно із ч. 1 ст. 1270 ЦК України встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно ч.3 ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено в судовому засіданні, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , який на час відкриття спадщини був зареєстрований та постійно проживав по АДРЕСА_1 .
В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 являється спадкоємцем за заповітом померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 . Після його смерті залишилось спадкове майно у вигляді земельної ділянки площею 8,8500 га наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована в межах території Єланецької селищної ради Миколаївської області, право власності на яку посвідчено Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ № 927241 виданим 15.12.2010 року, кадастровий номер 4823055000:03:000:0043 (а.с. 14).
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_3 за життя було складено заповіт 20.01.2011 року зареєстрований за №59 та посвідчений державним нотаріусом Єланецької державної нотаріальної контори Миколаївської області, в якому останній належну йому земельну ділянку площею 8,8500 га, що знаходиться в межах території Єланецької селищної ради Миколаївської області заповідає ОСОБА_1 (а.с. 11).
Також 20.01.2011 року між спадкодавцем та позивачем укладено договір оренди вищевказаної земельної ділянки строком на 49 років (а. с. 16-20). Того ж дня спадкодавцем передано земельну ділянку у користування позивачу (а. с. 21), а позивачем виплачену йому 30000 грн. в рахунок орендної плати (а. с. 24).
Судом встановлено, що позивач не проживав разом зі спадкодавцем на день смерті і пропустив встановлений законом строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутись до суду з позовом для визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини.
У Спадковому реєстрі відсутні відомості щодо заведеної спадкової справи після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , та видані свідоцтва про право на спадщину (а. с. 38-40).
Так, за змістом ч. 3 ст. 1272 ЦК України поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.
В судовому засіданні встановлено, що позивач пропустив строк для прийняття спадщини по поважній причині, оскільки, не був обізнаний про смерть спадкодавця та про існування заповіту, складеного останнім.
Так, в судовому засіданні свідок ОСОБА_4 , яка являється донькою померлого спадкодавця, пояснила, що через тривалий час після смерті батька в 2020 році вона знайшла між документами, що йому належали, оригінал заповіту, складений батьком на користь позивача. Вказаний документ вона передала позивачу.
Суд враховує вищевикладене, а також те, що позивач не є родичем спадкодавця, не був обізнаний про смерть останнього, оскільки не підтримував з ним постійних та сталих відносин, про існування заповіту та відкриття спадщини йому стало відомо лише у вересні 2020 року, а тому вважає, що вказані обставини є поважними причинами для встановлення додаткового строку для прийняття спадщини.
Аналогічний правовий висновок висловлений і Верховним Судом у постанові по справі № 565/1145/17 від 26.06.2019 року, що необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
Визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не вирішує питання про визнання за ним права на спадщину. Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, встановленому ст. 1269 ЦК , та набути право на спадщину відповідно до ч. 5 ст. 1268, статей 1296 - 1299 ЦК.
Тому, з огляду на поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини, неможливість позивача в інший спосіб захистити своє невизнане право, вимога позивача про визначення додаткового строку для прийняття спадщини підлягає задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 12, 81, 263, 264, 265 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Єланецької селищної ради Єланецького району Миколаївської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном три місяці, який рахувати з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржено до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Єланецький районний суд Миколаївської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення буде виготовлено 22.01.2021 року.
Суддя Н.В.Чернякова
Суд | Єланецький районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 14.01.2021 |
Оприлюднено | 25.01.2021 |
Номер документу | 94340584 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Єланецький районний суд Миколаївської області
Чернякова Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні