Рішення
від 16.01.2021 по справі 525/909/20
ВЕЛИКОБАГАЧАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 525/909/20

Номер провадження 2/525/87/2021

РІШЕННЯ

Іменем України

16 січня 2021 року Великобагачанський районний суд Полтавської області в складі: головуючого - судді Ячала Ю.І.,

за участю секретаря Лопатки О.В.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Кротівщинської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області, про визнання прав власності на житловий будинок з господарськими будівлями в порядку спадкування, -

встановив:

21 липня 2020 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Кротівщинської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області, про визнання прав власності на житловий будинок з господарськими будівлями в порядку спадкування.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_2 , яка на момент смерті проживала разом з ним за адресою: АДРЕСА_1 . Після її смерті відкрилась спадщина, до складу спадкового майна поряд з іншим увійшла 1\2 частина житлового будинку з господарськими будівлями, який знаходиться за вище вказаною адресою. Даний житловий будинок з господарськими будівлями належав на праві часткової власності позивачу, його батькові ОСОБА_3 та його матері ОСОБА_2 по 1\3 частині кожному відповідно до свідоцтва про право власності на житловий будинок. ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 , спадкоємцями після смерті батька були ОСОБА_1 та його мати ОСОБА_2 , 21.11.2003 року вони отримали свідоцтво про право на спадщину на даний житловий будинок з господарськими будівлями по рівних частках на її 1\3 частину, але дане свідоцтво про право на спадщину не пройшло державної реєстрації в Полтавському БТІ. ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги за законом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Позивач звернувся до приватного нотаріуса Сахарової Л.І. для оформлення спадкового майна, вона надала довідку з метою пред`явлення її для подальшої державної реєстрації права власності спадкодавця за заявою спадкоємця за процедурою, передбаченою п.66 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 року № 1127, але 16 червня 2020 року позивач отримав відмову від державного реєстратора прав на нерухоме майно на тій підставі, що документи не відповідають вимогам, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують, а саме відповідно до поданого технічного паспорта на об`єкт нерухомого майна наявні збудовані будівлі, прибудови до них, на які не подано документи що засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів. Через наявність самовільних будівель та прибудов позивач немає можливості здійснити державну реєстрацію 1/6 частини житлового будинку з господарськими будівлями за вище вказаною адресою, на померлу ОСОБА_2 , оформити спадщину та зареєструвати право власності на увесь житловий будинок з господарськими будівлями.

З означених підстав позивач звернувся в суд з даним позовом.

15 грудня 2020 року представником позивача ОСОБА_4 було подано заяву про уточнення позовних вимог, де позивач просить визнати право власності на житловий будинок з господарськими будівлями, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , саме за ОСОБА_1 , а не за ОСОБА_3 , я зазначено в позовній заяві (а.с. 68).

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, подав до канцелярії суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги просив задовольнити в повному обсязі (а.с. 77).

Представник позивача ОСОБА_4 в судове засідання не з`явилася,подала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги просила задовольнити на підставі обставин викладених у позові (а.с. 78).

Відповідач - Кротівщинська сільська рада Великобагачанського району Полтавської області, надіслав до суду заяву, у якій вимоги позивача визнав, просив суд розглянути справу у відсутність його представника (а.с. 76).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області, направили до суду пояснення, в яких зазначили, що при вирішенні справи по суті покладаються на розсуд суду, просили суд розглянути справу у відсутність їх представника (а.с. 48).

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши письмові докази по справі, приходить до висновку про наявність законних підстав для ухвалення рішення про задоволення позову у підготовчому засіданні, зазначаючи, що визнання позову відповідачем не суперечить закону у відповідності до ч. 3 ст. 200 ЦПК України.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Кротівщина Великобагачанського району Полтавської області помер ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с. 17), внаслідок чого відкрилася спадщина.

За життя ОСОБА_3 , разом із дружиною ОСОБА_2 та сином ОСОБА_1 , набули у власність по 1/3 частини житлового будинку з господарськими будівлями, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується свідоцтвом про право власності (а.с. 14).

Відповідно до відповіді приватного нотаріуса Великобагачанського районного нотаріального округу Сахарової, після смерті ОСОБА_3 спадкова справа не заведена (а.с. 33-36).

Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом (а.с. 22), після смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , спадкоємцями в рівних частинах кожний стали ОСОБА_2 , дружина спадкодавця, та ОСОБА_1 , син спадкодавця, та отримали свідоцтво на спадкове майно, яке складається із 1/3 частини житлового будинку з господарськими будівлями, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , та в цілому складається з житлового будинку (літ.-А-1), літня кухня (літ.-Б), погріб вхідний (літ.-В), сарай (літ.-Г), сарай (літ.-Д), вбиральня (літ.-Є), колодязь питний № 1, ворота огорожі № 2, огорожа № 3, що належало спадкодавцеві на підставі свідоцтва про право власності на житловий будинок, виданого Кротівщинською сільською радою Великобагачаського району Полтавської області 25.04.2003 року та зареєстрованого в Полтавському МБТІ 25.04.2003 по книзі № 1 під № 26. Свідоцтво видане, але не зареєстроване в Полтавському МБТІ.

ІНФОРМАЦІЯ_4 в селі Кротівщина Великобагачанського району Полтавської області померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с. 16), внаслідок чого відкрилася спадщина.

Після смерті спадкодавця ОСОБА_2 , позивач ОСОБА_1 , який є сином спадкодавця та спадкоємцем першої черги (а.с. 23), прийняв спадщину за законом, шляхом подачі заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до відповіді приватного нотаріуса Великобагачанського районного нотаріального округу Сахарової, інші спадкоємці після померлої ОСОБА_2 , відсутні (а.с. 37-42).

Відповідно до довідки приватного нотаріуса Сахарової Л.І., виданої на ім`я ОСОБА_1 , дана довідка видана з метою пред`явлення її для подальшої державної реєстрації права власності спадкодавця за заявою спадкоємця (а.с. 15).

Рішенням державного реєстратора позивачу ОСОБА_1 відмовлено в реєстрації права власності 1/3 частини житлового будинку з господарськими будівлями, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , в зв`язку з тим, що документи не відповідають вимогам, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують, наявні збудовані будівлі, прибудови до них на які не подано документи, що засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів (а.с. 20).

Постановою приватного нотаріуса Сахарової Л.І. від 23.06.2020 року позивачеві було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок з господарськими будівлями, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , після померлої ОСОБА_2 по причині, що заявником не надано документи, які засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів на самовільно збудовані будівлі, відсутній факт реєстрації права власності на 1/6 частину житлового будинку, отриманої ОСОБА_2 після смерті ОСОБА_3 (а.с. 18).

Відповідно до довідки виданої виконавчим комітетом Кротівщинської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області, що розпорядженням голови Кротівщинської сільської ради від 18 лютого 2016 року № 2, АДРЕСА_1 , перейменовано на АДРЕСА_1 (а.с. 24).

Житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , відповідно до технічного паспорта в цілому складається із житлового будинку (літ.-А-1), житлова прибудова (літ.-А1-1), прибудова (літ.-а1), тамбур (літ-а2), літня кухня (літ.-Б), прибудова (літ.-б), погріб вхідний (літ.-В), сарай (літ.-Г), сарай (літ.-г), сарай (літ.-Д), сарай (літ.-д), вбиральня (літ.-Є), гараж (літ.-Ж), колодязь питний № 1, ворота огорожі № 2, огорожа № 3 (а.с. 5-7).

Відповідно до довідки ПП "Полтавське БТІ "Інвентаризатор" самочинно збудованими добудовами за адресою: АДРЕСА_1 є: житлова прибудова (літ.-А1-1), прибудова (літ.-а1), тамбур (літ-а2), а також самочинно добудовано гараж (літ.-Ж), сарай (літ.-г), сарай (літ.-д) (а.с. 11).

Відповідно до звіту ПП "Полтавське БТІ "Інвентаризатор" про проведення технічного обстеження об`єктів за адресою: АДРЕСА_1 , житлова прибудова (літ.-А1-1), прибудова (літ.-а1), тамбур (літ-а2), а також самочинно добудовано гараж (літ.-Ж), сарай (літ.-г), сарай (літ.-д) встановлено можливість надійної та безпечної експлуатації (а.с. 79-89).

Земельна ділянка з кадастровим номером 5320282201:01:001:0629, яка розташована за АДРЕСА_1 , має цільове призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (а.с. 65), але позивачем не зареєстроване право власності на дану земельну ділянку, що підтверджується інформаційною довідкою (а.с. 92-93).

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 2 ст. 41 Конституції України право приватної власності набувається в порядку, визначеному Законом.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом

Відповідно до ст. 1268 ЦК України не залежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Статтею 1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно зі ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.

Відповідно до ч. 2 ст. 376 ЦК України особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.

Частиною 3 ст. 376 ЦК України статті встановлено, що право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.

Таким чином, ст. 376 ЦК України передбачено загальне правило про те, що особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього, і встановлено випадки, коли право власності на самочинне будівництво може бути визнане за рішенням суду за особою, що здійснила самочинне будівництво, або за власником земельної ділянки.

Відповідно до п. 2 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 6 від 30.03.2012 року "Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України (про правовий режим самочинного будівництва)", відповідно до статті 376 ЦК суди розглядають спори щодо самочинного будівництва, зокрема: про визнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно власником земельної ділянки: про визнання права власності на самочинне збудоване майно на земельній ділянці, що не була відведена особі, яка здійснила самочинне будівництво, про відшкодування витрат на будівництво, здійснене на земельній ділянці, яку особі не було відведено; про знесення самочинно збудованого нерухомого майна: про зобов`язання особи, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, провести відповідну перебудову; про стягнення витрат, пов`язаних із приведенням земельної ділянки до попереднього стану. При розгляді справ зазначеної категорії судам слід мати на увазі, що самочинним вважається будівництво житлового будинку, будівлі, споруди, іншого нерухомого майна, якщо вони збудовані (будуються) на земельній ділянці, що не була відведена особі, яка здійснює будівництво; або відведена не для цієї мети: або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту; або з істотним порушенням будівельних норм і правил (п. 4 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 6 від 30.03.2012 р.).

Згідно п. п. 9, 12 постанови № 6 Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30.03.2012 року "Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України (про правовий режим самочинного будівництва)" при розгляді справ зазначеної категорії судам слід мати на увазі, що відповідно до статті 26 Закону № 2780-ХП спори з питань містобудування вирішуються радами, інспекціями державного будівельного архітектурного контролю у межах їх повноважень, а також судом відповідно до законодавства. За загальним правилом кожна особа має право на захист свого цивільного права лише в разі його порушення, невизнання або оспорювання (частина перша статті 15 ЦК , частина перша статті 3 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК ). У зв`язку із цим звернення до суду з позовом про визнання права власності на самочинне будівництво має здійснюватися за наявності даних про те, що порушене питання було предметом розгляду компетентного державного органу, рішення якого чи його відсутність дають підстави вважати про наявність спору про право. У справах, пов`язаних із самочинним будівництвом нерухомого майна, суди мають враховувати, що за загальним правилом особа, яка здійснила або здійснює таке будівництво, не набуває права власності на нього (частина друга статті 376 ЦК). Разом із цим власник земельної ділянки набуває право власності на зведені ним будівлі, споруди та інше нерухоме майно (частина друга статті 375 ЦК ), тому на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудовано на ній, якщо це не порушує права інших осіб (частина п`ята статті 376 ЦК).

Згідно з п. 27 Постанови пленуму вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 6 від 30.03.2012 року "Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України (про правовий режим самочинного будівництва)" розташовані на земельній ділянці поряд із житловим будинком господарсько-побутові будівлі й споруди: сараї, гаражі, літні кухні тощо відповідно до положень статей 186, 381 ЦК, є приналежністю головної речі (будинку). У зв`язку із цим положення частини п`ятої статті 376 ЦК не є підставою для визнання за власником такого житлового будинку самостійного права власності на самочинно побудовані господарсько-побутові будівлі й споруди, що були зведені після набуття ним права власності на будинок чи садибу.

Відповідно до п. 10 "Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів" затвердженого постановою КМУ від 13.04.2011 року, у випадку визнання права власності на самочинно збудований об`єкт за рішенням суду він приймається в експлуатацію згідно з цим Порядком за умови можливості його надійної та безпечної експлуатації за результатами проведення технічного обстеження такого об`єкта.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що є підстави для задоволення позову ОСОБА_1 до Кротівщинської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області про визнання прав власності на житловий будинок з господарськими будівлями в порядку спадкування

Керуючись ст. ст. 2, 4, 12, 13, 81, 210, 207-246, 247, 258-259, 263-268 ЦПК України, суд, -

вирішив:

Позов ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , до Кротівщинської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області , місцезнаходження юридичної особи: вулиця Центральна, 112, село Кротівщина Великобагачанського району Полтавської області, ідентифікаційний код юридичної особи 21044800, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області , місцезнаходження: вулиця Гоголя, 25, кімната 62, місто Полтава Полтавської області , про визнання прав власності на житловий будинок з господарськими будівлями в порядку спадкування , задовольнити.

Визнати, що на момент смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 належала на праві власності 1/6 частина житловий будинок з господарськими будівлями, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та складається в цілому з житлового будинку (літ.-А-1), житлова прибудова (літ.-А1-1), прибудова (літ.-а1), тамбур (літ-а2), літня кухня (літ.-Б), прибудова (літ.-б), погріб вхідний (літ.-В), сарай (літ.-Г), сарай (літ.-г), сарай (літ.-Д), сарай (літ.-д), вбиральня (літ.-Є), гараж (літ.-Ж), колодязь питний № 1, ворота огорожі № 2, огорожа № 3, яку вона успадкувала відповідно до свідоцтва про право на спадщину, виданого державним нотаріусом Великобагачанської державної нотаріальної контори від 21.11.2003 року, реєстраційний номер № 1622, після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , спадкова справа № 521.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , право власності на житловий будинок з господарськими будівлями, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та складається в цілому з житлового будинку (літ.-А-1), житлова прибудова (літ.-А1-1), прибудова (літ.-а1), тамбур (літ-а2), літня кухня (літ.-Б), прибудова (літ.-б), погріб вхідний (літ.-В), сарай (літ.-Г), сарай (літ.-г), сарай (літ.-Д), сарай (літ.-д), вбиральня (літ.-Є), гараж (літ.-Ж), колодязь питний № 1, ворота огорожі № 2, огорожа № 3.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду на протязі тридцяти днів з дня його проголошення, шляхом подачі апеляційних скарг через Великобагачанський районний суд Полтавської області.

Повний текст рішення виготовлено 25.01.2021 року.

Суддя Ю.І. Ячало

СудВеликобагачанський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення16.01.2021
Оприлюднено26.01.2021
Номер документу94360266
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —525/909/20

Рішення від 16.01.2021

Цивільне

Великобагачанський районний суд Полтавської області

Ячало Ю. І.

Рішення від 16.01.2021

Цивільне

Великобагачанський районний суд Полтавської області

Ячало Ю. І.

Ухвала від 15.12.2020

Цивільне

Великобагачанський районний суд Полтавської області

Ячало Ю. І.

Ухвала від 24.07.2020

Цивільне

Великобагачанський районний суд Полтавської області

Ячало Ю. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні