Іменем України
РІШЕННЯ
26 січня 2021 року м. Чернігівсправа № 927/1158/20 Господарський суд Чернігівської області у складі головуючого судді Фесюри М.В., здійснив розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська сервісна інжинірингова компанія", код ЄДРПОУ 40403575, пл. Солом`янська, 2, офіс 609, м. Київ, 03035
про стягнення 79 949,00 грн
без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання)
ВСТАНОВИВ:
Товариством з обмеженою відповідальністю "Українська сервісна інжинірингова компанія" подано позов до Озерянської сільської ради Варвинського району Чернігівської області про стягнення 79 949,00 грн заборгованості.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем Договору №46 про надання послуг від 02.03.20 в частині оплати виконаних позивачем робіт в обумовлений договором строк, у зв`язку з чим, позивач просить стягнути з Озерянської сільської ради Варвинського району Чернігівської області оплату виконаних робіт.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.12.20 справа №927/1158/20 передана на розгляд судді Фесюрі М.В.
Ухвалою господарського суду від 04.12.20 відкрито провадження у справі.
Приписами ст. 248 Господарського процесуального кодексу України передбачено розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Копію ухвали суду про відкриття провадження отримано відповідачем - 10.12.20, що підтверджується наявним в матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №1400049394960 від 03.12.20.
Відповідно до ст.165 ГПК України вказаною ухвалою відповідачу було встановлено 15 денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для надання відзиву на позовну заяву.
Отже, останнім днем строку для подачі відповідачем відзиву є 25 грудня 2020 року.
Відзиву на позовну заяву у встановлений судом строк відповідач не надав.
За приписами ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Оскільки відповідач своїм правом на подання відзиву у визначений судом у відповідності до господарського процесуального закону строк не скористався, за таких обставин, рішення приймається за наявними матеріалами справи, на підставі ч.2 ст.178 ГПК України.
Відповідно до ч. 5, 7 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.
Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін суду не надходило.
Відтак, розгляд даної справи здійснюється судом без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) сторін в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, що також передбачено ч.13 ст.8 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши матеріали справи та перевіривши надані докази, суд встановив.
Згідно зі ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини.
Ст. 509 ЦК України передбачено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
За змістом ст. ст. 626 - 629 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Такі ж самі положення містяться й у ст. ст. 525, 526 ЦК України, за якими зобов`язання мають виконуватись належним чином відповідно до умов договору.
Так, 02 березня 2020 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Українська сервісна інжинірингова компанія" (далі - виконавець) та Озерянською сільською радою Варвинського району Чернігівської області (далі - замовник) укладено договір №46 про надання послуг (далі - Договір), згідно п. 1.1 якого замовник доручає, а виконавець зобов`язується надати такі послуги: послуги з гідродинамічного очищення водогону, за адресою Чернігівська обл., Варвинський район, с. Озеряни.
Замовник зобов`язується своєчасно прийняти і оплатити послуги, які визначені у п.1.1. цього договору (п.1.2. Договору).
Надані послуги за цим договором передаються виконавцем замовнику на підставі акту здачі-прийняття наданих послуг, який підписуються обома Сторонами. У цьому Договорі під актом Сторони розуміють акти складені за типовою формою КБ-2в та довідки складені за типовою формою КБ-3 (п.1.3. Договору).
Вартість послуг визначається відповідно до договірної ціни, що є невід`ємною частиною цього договору. Договірна ціна розраховується у відповідності з ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 "Правила визначення вартості будівництва" з використанням державних та відомчих ресурсних елементних кошторисних норм (п.1.4. Договору).
Загальна сума договору складає: 79949,00 грн (сімдесят дев`ять тисяч дев`ятсот сорок дев`ять грн 00 коп.) без ПДВ (п.2.1. Договору).
Кінцева сума Договору може змінюватися, виходячи з фактичного обсягу наданих послуг, що підтверджується актом (актами) здачі-прийняття наданих послуг (п.2.2. Договору).
За надані послуги згідно п.1.1. цього договору Замовник сплачує Виконавцю суму, яка буде визначена актом (актами) здачі-прийняття наданих послуг (п.3.1. Договору).
Оплата здійснюється протягом 10 календарних днів після підписання Замовником та Виконавцем актів здачі-прийняття наданих послуг у безготівковій формі шляхом перерахування Замовником грошових коштів на поточний рахунок Виконавця (п.3.2. Договору).
Сторони погодились, що кінцевий термін оплати Замовником наданих і прийнятих послуг з урахуванням п. 3.2. здійснюється не пізніше 20 квітня 2020 року (п.3.3. Договору).
Виконавець зобов`язаний надати всі послуги в обсязі та терміни, що передбачені цим Договором (п.4.1.1. Договору).
Замовник зобов`язаний своєчасно прийняти та оплатити надані послуги (п.4.2.6 Договору).
Договір вступає в силу з моменту його підписання обома Сторонами і діє до 31 грудня 2020 року, а в частині виконання взятих на себе зобов`язань - до повного їх виконання Сторонами (п.12.1. Договору).
Як вбачається з наявного в матеріалах справи копії примірника договору №46 про надання послуг від 02.03.20, останній підписаний сторонами та скріплений їх печатками, що свідчить про набрання ним чинності, що також не оспорювалось сторонами в ході розгляду справи.
Доказів розірвання або визнання недійсним вказаного договору в судовому порядку на час розгляду даної справи сторонами не надано, а тому в силу ст.629 Цивільного кодексу України, Договір №46 про надання послуг від 02.03.20 є обов`язковим для виконання сторонами.
На виконання п.1.1. договору №46 про надання послуг від 02.03.20, позивачем виконано обумовлені послуги з гідродинамічного очищення водогону, про що сторонами було погоджено, підписано та скріплено печатками Акт приймання виконаних будівельних робіт за березень 2020 року (а.с. 12-15), та Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за III квартал (а.с. 16-17) на загальну суму 79 949,00 грн.
У свою чергу, відповідач умов п.3.1., 3.2., 3.3. Договору в частині повного та своєчасного розрахунку за надані послуги не виконав, претензій з боку відповідача щодо повноти та якості наданих послуг матеріали справи не містять.
У зв`язку з невиконанням відповідачем умов Договору щодо оплати обумовлених послуг, позивач звертався до відповідача листом вих.№14 від 18.06.20 з вимогою про сплату заборгованості в сумі 79 949,00 грн (а.с. 18-19). Згідно поданих до заяви доказів (копії фіскального чеку ПН215600426655 від 18.06.20, опису вкладення від 18.06.20 та роздруківки щодо перевірки статусу віправлення) вимога була отримана відповідачем 23.06.20, та залишена без задоволення. Протилежне відповідачем не доведено.
Матеріалами справи підтверджується, що станом на день подання позовної заяви відповідач свої зобов`язання за договором в повному обсязі не виконав, оплату послуг по договору в сумі 79949,00 грн не здійснив.
За своїм змістом та правовою природою укладений договір між позивачем та відповідачем є договором про надання послуг, який підпадає під правове регулювання глави 63 Цивільного кодексу України.
Згідно ст.901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (ч.1 ст. 903 ЦК України).
Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно з ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
За викладених обставин, господарський суд, з огляду на відсутність доказів оплати наданих відповідачу послуг по Договору №46 про надання послуг від 02.03.20, визнає обґрунтованими вимоги позивача щодо стягнення з відповідача заборгованості за надані послуги у розмірі 79 949,00 грн.
Відповідно до ст. 73, 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ч.9 ст.129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у сумі 2102,00 грн покладається на відповідача.
Керуючись ст. 42, 73-80, 86, 129, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з Озерянської сільської ради Варвинського району Чернігівської області (код ЄДРПОУ 04415028, вул. Українська, буд. 69, с. Озеряни, Варвинський район, Чернігівська область, 17612) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська сервісна інжинірингова компанія", (код ЄДРПОУ 40403575, площа Солом`янська, 2, офіс 609, м. Київ, 03035, р/р НОМЕР_1 в АТ Райффайзен Банк Аваль м. Київ, МФО 380805) 79 949,00 грн заборгованості та 2102,00 грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили в строк і в порядку, встановленому ст.241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строки визначені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя М.В. Фесюра
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 26.01.2021 |
Оприлюднено | 27.01.2021 |
Номер документу | 94393812 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Фесюра М.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні