Рішення
від 29.01.2010 по справі 16/3167
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКА СЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"29" січня 2010 р. Справа № 16/3167

Господарський су д Черкаської області у склад і головуючого судді Спаських Н.М., при секретарі Волна С.В., з а участі представників сторі н:

від позивача: Бучовська Ж .О. - за довіреністю;

від відповідачів: не з'явили ся - клопотання про розгляд сп рави без їх участі;

розглянувши у відкритому с удовому засіданні справу за позовом товариства з обмежен ою відповідальністю "Фірма В ОКС", до приватного підприємс тва "Буд-сфера", до приватного підприємства "Портал-ОБС", до т овариства з обмеженою відпов ідальністю "Агенство фондово го ринку" та до суб'єкта підпри ємницької діяльності - фізич ної особи ОСОБА_2 про вста новлення правил і порядку ко ристування спільною частков ою власністю,

ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов пр о визнання за позивачем прав а на користування спільною ч астковою власністю - місця сп ільного користування в будів лі за адресою вул. Хрещатик,225 у м. Черкаси з відповідачами з мотивів потреби для позивач а у належній реалізації прав а власності на спільну частк ову власність та для забезпе чення подальшого безперешк одного здійснення ним своєї господарської діяльності.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю та проси ть його задовольнити.

Відповідачі - приватн е підприємство "Буд-сфера", тов ариство з обмеженою відповід альністю "Агентство фондовог о ринку", суб'єкт підприємниц ької діяльності - фізична осо ба ОСОБА_2 та Приватне під приємство "Портал-ОБС" проти з адоволення позову не запереч или та просять розгляд справ и провести без їх участі, про щ о суду надано письмові заяви .

Заслухавши доводи та пояснення представників сто рін, дослідивши наявні у спра ві докази, суд вважає, що позо в підлягає до повного задово лення, виходячи з такого:

У відповідності до ст . 33 ГПК України кожна сторона п овинна довести ті обставини, на які вона спирається як на підставу своїх вимог та запе речень.

Суд вважає, що спір мі ж сторонами є господарським, оскільки він виник між госпо дарюючими суб'єктами, з приво ду використання їх спільного майна у господарській діяль ності, відносини між сторона ми регулюються цивільно-госп одарським законодавством і з ахистити своє право позивач потребує для повної реалізац ії свого права власності на с пільну часткову власність та для забезпечення подальшог о безперешкодного здійсненн я господарської діяльності .

З матеріалів справи в бачається наступне:

Згідно договору купі влі продажу комунального май на від 14.07.2009 р. (а.с. 18-19) позивач - тов ариство з обмеженою відповід альністю "Фірма ВОКС", в поряд ку малої приватизації купив у Фонду державного майна Укр аїни частину приміщень адмі ністративної будівлі, яка зн аходиться за адресою АДРЕС А_3, на третьому поверсі за № 13 площею 11,9 кв.м., за № 14 площею 14, 2 кв.м., за № 15 площею 28,0 кв.м. та у с пільну часткову власність з відповідачами на третьому п оверсі - сходові клітини № І, І І, коридори № 3-1, 23 та приміщення загального користування № 9, 1 0, 11, 12 площею 15,9 кв.м., приміщення с пільного користування першо го поверху - № 3-1, 3-2, 3-3, 3-4, 3-5 площею 5,5 к в.м. та сходові клітини № І, ІІ, разом загальною площею 75,5 кв. м. Також позивачу належать не житлові підвальні приміщенн я літ. А-3 та Б-2, а саме: приміщен ня № 1-12 площею 25,5 кв.м., № 1-13 площею 75,3 кв.м., частина приміщень спі льного користування підваль них приміщень № 14 площею 17,56 кв.м ., разом загальною площею 118,36 кв .м. Вказані приміщення зареє стровані в органах БТІ на них отримано інвентарну справу (а.с. 9-17) та витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 23170340 від 03.08.2009 р. (а.с. 23).

Згідно договору купі влі-продажу майна обласної к омунальної власності від 25.05.200 9 р. (а.с. 26-27) приватне підприємст во "Буд-сфера" в порядку малої приватизації купив у Фонду д ержавного майна України час тину приміщень адміністрати вної будівлі, яка знаходитьс я за адресою АДРЕСА_3, літ. А-3, а саме: приміщення другого поверху № 12, № 14 загальною площ ею 34,6 кв.м., частина приміщень с пільного користування друг ого поверху № № І, ІІ, 2-1, 2-2, 3, 4, 5 зага льною площею 13,8 кв.м., частина п риміщень спільного користув ання першого поверху №№ І, ІІ, 3-1, 3-2, 3-3, 3-4, 3-5 загальною площею 3,5 кв.м ., разом загальною площею 51,9 кв. м. Вказані приміщення зареєс тровані в органах БТІ на них о тримано інвентарну справу та витяг про реєстрацію права в ласності на нерухоме майно № 23178589 від 02.07.2009 р. ( а.с. 28).

На підставі свідоцтв а про власність № 225 від 27.02.2009 р. ви даного виконавчим комітетом Черкаської міської ради при ватне підприємство "Портал О БС" є власником підвальних пр иміщень № ІІ, ІІІ, ІV вищевказа ного будинку та у спільній ча стковій власності частину пр иміщення № 14 в підвалі, та на п ершому поверсі сходові кліти ни, та приміщення загального користування № І, ІІ, 4, 5, 7, 8, 9.

Згідно договору купі влі-продажу комунального май на від 24.06.2009 р. (а.с. 46-49) товариство з обмеженою відповідальністю "Агентство фондового ринку" в порядку малої приватизації купило у Фонду державного ма йна України частину приміще нь адміністративної будівлі , яка знаходиться за адресою АДРЕСА_3, літ. А-3, а саме: при міщення третього поверху № 5 п лощею 29,8 кв.м., приміщення № 6 пло щею 26,3 кв.м., частина приміщень спільного користування тре тього поверху № № І, ІІ, 3-1, 23, 9, 10,11,12 п лощею 16,5 кв.м.; частина приміщен ь спільного користування 1-го поверху № І, ІІ, 3-1,3-2,3-3, 3-4,3-5 площею 5,7 кв.м. загальна площа 78,3 кв.м.

Таким чином, в спіл ьній власності та в спільном у користуванні позивача та в ідповідачів по справі перебу вають коридор № 14 підвального приміщення площею 60,3 кв.м., час тина приміщень першого повер ху № І, ІІ, 3-1, 3-2, 3-3, 3-4, 3-5, частина прим іщень спільного користуванн я третього поверху № І, ІІ, 3-1, 23, 9, 10,11,12 за номерами інвентарної справи ЧООБТІ № 4161 в нежитлові й будівлі по АДРЕСА_3 у м. Че ркаси.

За доводами позива ча, спір між сторонами виник з причини, що відповідачі вчин яли позивачу перешкоди в дос тупі до його майна його праці вниками та відвідувачами, в п ереміщенні майна, обладнання , будівельних матеріалів при виконанні ремонтних робіт, п ерешкоджали в доступі до сан вузлів приміщень з мотивів, щ о позивач володіє невеликою частиною приміщень на першом у, третьому поверсі та в підва лі, а тому не повинен заважат и своєю присутністю в місцях спільного користування і ко жен зі співвласників висував свої варіанти, як користуват ися спільною власністю, але д о згоди сторони так і не прийш ли.

Заперечень проти існ ування спору між сторонами з приводу користування спільн им майном чи докази, що сторон ами вже погоджено певний пор ядок користування - в справі н емає.

У відповідності до ст . 356 ЦК України, власність двох ч и більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві в ласності є спільною частково ю власністю. Доказів про те, щ о учасники процесу виділяли свої частки зі спільного май на в натурі, у справі немає. В о рганах БТІ за позивачем спір ні приміщення зареєстрован і на праві спільного користу вання з вказаним по них метра жем пропорційно розміру част кової власності позивача у с пільному майні на окремі при міщення (а.с. 23).

У відповідності до ст . 358 ЦК України право спільної ч асткової власності здійснює ться співвласниками за їхньо ю згодою. Співвласники можут ь домовитися про порядок вол одіння та користування майно м, що є їхньою спільною частко вою власністю.

Оскільки частина при міщень, якими володіють стор они по справі, є приміщеннями спільного користування - схо дові клітини, коридори, санву зли, то права кожного співвла сника не можуть бути обмежен і якоюсь чітко визначеною ча стиною цих приміщень, а пошир юються на усе спільне майно і право спільної часткової вл асності здійснюється співвл асниками за їхньою згодою.

За загальним правило м слід вважати, що всі співвла сники є з рівними правами та н а свій розсуд вправі користу ватися, володіти і розпорядж атися спільним майном. Інсти тутом, що дозволяє кожному сп іввласникові розширити обся г повноважень щодо своєї час тки, залишаючись при цьому сп іввласником, є домовленість про порядок володіння та кор истування майном. Договір пр о визначення порядку володін ня та користування спільним майном може стосуватися як у сього спільного майна, так і й ого частини, а його сторонами можуть бути двоє, кілька або у сі співвласники, оскільки чи нне законодавство не встанов лює будь-яких обмежень з цьог о приводу.

З матеріалів справи в бачається, що виділення спіл ьного майна кожному співвлас нику в натурі - коридори, сход ові частини з санвузлами, є не можливим, а тому найкращим ва ріантом є домовленість співв ласників про порядок спільно го володіння майном (чи встан овлення порядку користуванн я ним через суд).

Отже, оскільки вказ ані приміщення загального пр изначення (користування) в бу динку належать на праві спіл ьної власності всім співвлас никам окремих приміщень у ві дповідному будинку, то всі вл асники квартир (офісів) у буди нку мають рівні права щодо ко ристування приміщеннями заг ального призначення. За таки х обставин, вчинення дій, напр авлених на привласнення прим іщень загального користуван ня, що призначені для забезпе чення експлуатації та обслуг овування будинку,та/або вчин ення інших перешкод у корист уванні даними приміщеннями і ншими співвласниками приміщ ень є грубим порушенням прав інших співвласників.

За доводами представ ника позивача, викладеними в судовому засіданні, відпові дачі неодноразово перекрива ли доступ до проходу до його п риміщень, самовільно перекри вали воду в санітарних примі щеннях, погрожували викинути речі, які тимчасово виносили ся в коридор на час проведенн я ремонту в приміщеннях пози вача, повідомляли неправдиві дані відвідувачам позивача про те, що позивач не знаходи ться в будинку по АДРЕСА_3 , виганяли відвідувачів та пр ацівників позивача, що сприч иняло неодноразові сварки мі ж всіма співвласниками та по рушувало звичний режим робот и позивача. Заперечень проти таких доводів позивача відп овідачі суду не надали.

Таким чином, виходячи з обставин справи в їх сукупн ості, суд констатує, що своїми діями (заборона вчинення про ходу до приміщень, тощо) відпо відачі чинять перешкоди в ко ристуванні спірними приміще ннями загального користуван ня позивачу, за відсутності п равових підстав для цього. Фа ктично навіть має місце прив ласнення допоміжних приміще нь загального користування, внаслідок чого інші співвлас ники офісних приміщень позба влені права користування цим и приміщеннями, що в свою черг у є грубим порушенням прав по зивача, як рівноправного спі ввласника майна.

У відповідності до ст . 43 Господарського процесу ального кодексу України, г осподарський суд оцінює дока зи за своїм внутрішнім перек онанням, що ґрунтується на вс ебічному, повному і об' єкти вному розгляді в судовому пр оцесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись зак оном. Ніякі докази не мають дл я господарського суду заздал егідь встановленої сили. Виз нання однією стороною фактич них даних і обставин, якими ін ша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення, для г осподарського суду не є обов ' язковим.

За змістом своїх в имог позивач просить визнати за собою право на користуван ня вищевказаним спільним май ном, який би дозволяв безпере шкодний рух працівників та в ідвідувачів позивача, перемі щення ним майна, обладнання, б удівельних матеріалів при ви конанні ремонтних робіт, зад оволення фізіологічних потр еб у спеціально облаштованих для цього приміщеннях.

Суд вважає, що задо волення вимог позивача не бу де порушувати права інших сп іввласників, оскільки вимоги позивача відносяться до роз умно необхідних дій і позива ч не просить встановити для с ебе якийсь спеціальний (особ ливий) режим користування сп ільним майном зі спеціальним и вигодами для себе всупереч інтересам інших співвласник ів та з обмеженням їх прав.

Заявлений позов за своїми наслідками є аналогі чним до негаторного, який за с воїм змістом є позадоговірно ю вимогою власника, що володі є річчю, до третьої особи про у сунення перешкод у здійсненн і правомочностей користуван ня і розпорядження майном. Пе решкодою в здійсненні правом очностей власника є неправом ірні дії порушника цих прав. Т обто, умовою задоволення вим ог позивача є встановлення с удом факту протиправності ді й відповідача, які можуть не з алежати від наявності його в ини.

Відповідно до ст. 319 Цив ільного кодексу України усім власникам забезпечуються рі вні умови здійснення своїх п рав.

Згідно ст. 369 цього ж код ексу співвласники майна, що є у спільній сумісній власнос ті, володіють і користуються ним спільно, якщо інше не вста новлено домовленістю між ним и.

Також, згідно ст. 391 ЦК У країни власник майна має пра во вимагати усунення перешко д у здійсненні ним права кори стування та розпоряджання св оїм майном.

У відповідності до ст . 16 ЦК України одним із способі в захисту порушеного права є визнання цього права. Обранн я способу захисту свого прав а належить виключно позивачу .

Виходячи зі специфік и та призначення спільного м айна - коридори та підвальні п риміщення, санвузли, кожен із сторін має рівне право з інши ми співвласниками користув атися цими елементами будівл і для забезпечення належного утримання та обслуговування належних їм на праві власнос ті нежитлових приміщень в ці й будівлі.

За таких обставин дії відповідачів по створенню п ерешкод позивачу в користува нні спільним майном сторін н е можуть вважатися законними , а права позивача, відповідно є такими, що підлягають захис ту.

У наданих суду відзив ах на позов відповідачі пові домили суд про те, що вони не з аперечують проти заявленого позову та просять порядок ко ристування майном встановит и згідно із поданою позовною заявою.

Правомірність позовн их вимог доведена зібраними по справі доказами, відповід ачі вимоги визнали повністю, а тому позов підлягає до повн ого задоволення.

За результатами розг ляду спору представник позив ача судові витрати просить і з відповідачів не стягувати, про що суду надано відповідн у заяву і вона підлягає судом до врахування.

Керуючись ст. 49, 82-85 ГПК У країни, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольн ити повністю.

2. Визнати за Товарист вом з обмеженою відповідальн істю "Фірма ВОКС" (ідентифікац ійний код 14211723, м. Черкаси, вул. Хр ещатик, 225) право на користуван ня приміщеннями загального к ористування в будинку АДРЕ СА_3 у м. Черкаси в рівних час тках зі співвласниками Прива тне підприємсто "Буд-сфера" (ід ентифікаційний код 32941217, м. Черк аси, вул. фрунзе, 52), ТОВ "Агенств о фондового ринку" (ідентифік аційний код 31546605, м. Черкаси, АД РЕСА_3), суб'єктом підприємн ицької діяльності - фізичною особою ОСОБА_2 (ідентифік аційний номер НОМЕР_1, АД РЕСА_1) та з Приватним підпри ємством "Портал-ОБС" (ідентифі каційний код 35523550, АДРЕСА_2) у вигляді безперешкодного рух у працівників та відвідувачі в позивача, переміщення майн а, обладнання та будівельних матеріалів при виконанні ре монтних робіт, задоволенні ф ізіологічних потреб у спеціа льно облаштованих приміщенн ях спільного користування і зокрема -- в коридорі № 14 підвал ьного приміщення площею 60,3 кв .м., частині приміщень першого поверху № І, ІІ, 3-1, 3-2, 3-3, 3-4, 3-5, частин і приміщень спільного корист ування третього поверху № І , ІІ, 3-1, 23, 9, 10,11,12 за номерами інвента рної справи ЧООБТІ № 4161.

Рішення може бути оскаржено до Київського між обласного апеляційного госп одарського суду протягом 10 дн ів.

Суддя Спаських Н.М.

Повний текст рішення підп исано 01 лютого 2010 року.

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення29.01.2010
Оприлюднено27.12.2010
Номер документу9439898
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —16/3167

Рішення від 29.01.2010

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні