Справа № 694/930/20
провадження № 2/694/104/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А І Н И
20.01.2021 року м. Звенигородка
Звенигородський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого - суддіСакун Д.І.,
за участі секретаря судового засідання Матвієнко А. А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , моб.тел. НОМЕР_2 , електронна пошта відсутня) до Стебнівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області ( код ЄДРПОУ 26490852, адреса: Черкаська область, Звенигородський район, с.Стебне, вул.Соборна,18 поштовий індекс 20208, засоби зв`язку: 04740-93284, офіційна електронна адреса невідома) про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом,-
в с т а н о в и л а:
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом в якому з урахуванням позовних вимог просить суд: визнати за позивачем право на земельну частку (пай) у КСП ім..Горького с. Стебне Звенигородського району Черкаської області після смерті матері - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що належала чоловіку померлої - ОСОБА_3 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджено сертифікатом № 603 Серія ЧР № 0162844 від 03.03.1997 року, площею 3.12 умовних кадастрових гектарах для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої в адмінмежах Стебнівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області, в порядку спадкування за заповітом.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_4 , звернулася до державного нотаріуса Звенигородськоїдержавної нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину зазаповітом (додатково) на 1\2 частину земельної ділянки (пай) у КСП ім..Горького с. СтебнеЗвенигородського району Черкаської області після смерті матері - ОСОБА_2 ,яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Земельна частка (пай) належала чоловіку померлої - ОСОБА_3 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_3 .Державний нотаріус Звенигородської державної нотаріальної контори Шалденко Л.В.
вивчивши документи, які підтверджують родині відносини, 06.09.2019 року надала постановупро відмову у вчиненні нотаріальної дії мотивуючи тим, що видати свідоцтво про право наспадщину за заповітом неможливо в зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючогодокументу - сертифікату серії ЧР № 0162844 на право на земельну частку (пай).Крім того, в постанові про відмову у вчиненні нотаріальних дій зазначено щодо
встановлених фактів та відповідних правовідносин.Позивач намагалася відшукати правовстановлюючий документ на земельну ділянку спадкодавця в Держгеокадастрі, архівах, сільських радах та в будинку проживання померлого, однакбезрезультатно.
Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі
Ухвалою від 24.07.2020 року відкрито провадження у справі, призначено підготовче засідання для розгляду справи по суті за правилами загального позовного провадження.
07.09.2020 року суддю Звенигородського районного суду ОСОБА_5 відраховано зі штату суду у зв`язку з виходом у відставку.
За результатами повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.09.2020 року справу передано для розгляду судді Звенигородського районного суду Сакун Д. І.
Ухвалою судді Звенигородського районного суду Черкаської області Сакун Д. І. від 07.09.2020 було прийнято справо до свого провадження та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 22.10.2020 року було закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.
Позивач в судове засідання не з`явилася. Подала заяву про розгляд справи без її участі.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився. Сільський голова с. Стебне Звенигородського району Черкаської області подав заяву про розгляд справи без участі представника сільської ради.
Фактичні обставини, встановлені судом
Суд, вивчивши матеріали справи та подані сторонами докази, встановив наступні фактичні обставини справи.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 позивач ОСОБА_6 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 . ЇЇ матір`ю є ОСОБА_2 (а.с.6).
19.06.1988 року ОСОБА_2 уклала шлюб з ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_4 (а.с.8).
ІНФОРМАЦІЯ_5 помер ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_5 (а.с.9).
Згідно довідки міськрайонного управління у Звенигородському районні та м.Ватутіне Держгеокадастру у Черкаській області від 25.10.2018 року вбачається, що державний акт на земельну ділянку на гр. ОСОБА_3 не виготовлялася. Згідно технічної документації по передачі в натуру земельних часток власникам сертифікатів із земель колективної власності колишнього КСП ім. Горького за гр. ОСОБА_3 рахується земельна ділянка № НОМЕР_6 , загальною площею 2,72 га.(а.с.10)
Після смерті ОСОБА_3 до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини ніхто не звертався.
ІНФОРМАЦІЯ_6 померла мати позивача ОСОБА_7 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_7 виданого 04.05.2006 року відділом РАЦС Звенигородського РУЮ Черкаської області про, що зроблено актовий запис №118 (а.с.11).
ОСОБА_4 , звернулася до державного нотаріуса Звенигородськоїдержавної нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину зазаповітом (додатково) на 1\2 частину земельної ділянки (пай) у КСП ім..Горького с. СтебнеЗвенигородського району Черкаської області після смерті матері - ОСОБА_2 ,яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Земельна частка (пай) належала чоловіку померлої - ОСОБА_3 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_3 .Державний нотаріус Звенигородської державної нотаріальної контори Шалденко Л.В.06.09.2019 року надала постановупро відмову у вчиненні нотаріальної дії мотивуючи тим, що видати свідоцтво про право наспадщину за заповітом неможливо в зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючогодокументу - сертифікату серії ЧР № 0162844 на право на земельну частку (пай) (а.с.15).
Мотиви, з яких виходить суд, застосування норм права, оцінка аргументів сторін
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому у цим Кодексом, звернутися до суду за захистом свої порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Згідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до частин 1 та 3 статті 5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності; якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов`язків, які виникли з моменту набрання ним чинності.
При вирішенні спорів про спадкування, спадщина по яких відкрилась і була прийнята до 01 січня 2004 року, не допускається застосування судами норм ЦК України 2003 року, а застосуванню підлягають норми законодавства, чинного на час відкриття спадщини, зокрема ЦК УРСР.
Відповідно до пункту 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилась не раніше 01 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила ЦК УРСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом. У разі, коли спадщина, яка відкрилась до набуття чинності ЦК і строк на її прийняття не закінчився до 01 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються цим Кодексом.
При цьому, слід враховувати, що норми пункту 5 Прикінцевих та Перехідних положень ЦК України, згідно з якими цей ЦК України застосовується також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом, слід розуміти таким чином, що правила книги шостої ЦК України може бути застосовано лише до спадщини, яка відкрилася після 01 липня 2003 року і не була прийнята ніким зі спадкоємців, право на спадкування яких виникло відповідно до норм статей 529-531 ЦК УРСР.
Верховний Суд України у постанові від 18 грудня 2013 року по справі №6-138цс13 також зробив правовий висновок про те, що відповідно до частин 4, 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, відносини спадкування регулюються нормами ЦК України, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати (строк на прийняття якої закінчився до 1 січня 2004 року) або якщо вона була прийнята хоча б одним із спадкоємців, то до таких спадкових відносин застосовуються норми ЦК УРСР 1963 року.
Оскільки спадкодавець ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , відповідно до Прикінцевих та Перехідних положень ЦК України на вказані правовідносини поширюється дія ЦК УРСР в редакції 1963 року.
Як вказав Верховний Суд у постанові від 25 березня 2020 року по справі № 305/235/17, відповідно до статей 524, 529 ЦК УРСР, чинного на час відкриття та оформлення спадщини після смерті ОСОБА_3 , спадкоємство здійснюється за законом і заповітом. За статтею 548 ЦК УРСР визначено, що для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Для прийняття спадщини необхідне волевиявлення спадкоємця і здійснення ним певних дій.
Згідно зі статтями 549 та 554 ЦК УРСР спадкоємець фактично прийняв спадщину : 1) якщо він фактично вступив в управління та володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Під фактичним вступом у володіння або управління спадковим майном, що підтверджує факт прийняття спадщини, маються на увазі різні дії спадкоємця по управлінню, розпорядженню і користуванню цим майном, підтриманню його в належному стані або сплаті податків та інших платежів тощо.
Доказом вступу в управління чи володіння спадковим майном можуть бути : довідка житлово-експлуатаційної організації або житлового кооперативу, довідка відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом з ним, довідка про сплату податків або страхових платежів, записи у паспорті або будинкової книги про постійну реєстрацію спадкоємця у спадковому будинку, інші документи про постійне проживання спадкоємця з померлим.
Таких доказів (факту прийняття спадщини після ОСОБА_3 матір`ю позивачки ОСОБА_2 ) суду зовсім не надано, і даний факт в судовому порядку Позивач не просила встановити, хоча такі вимоги є первісними до вимог про визнання права на спадкування.
Оскільки мати позивачки померла ІНФОРМАЦІЯ_6 , то до відповідних правовідносин слід застосовувати норми ЦК України.
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).
Враховуючи, те, що на момент смерті матері позивачки ОСОБА_2 , остання не набула праві на спірну земельну частку (пай), то і до складу спадщини вона увійти не могла.
Відтак прав на спадкування спірної частки позивач не має.
З огляду на вище викладене, суд приходить до висновку, що позов є таким, що не підлягає задоволенню.
Розподіл судових витрат між сторонами.
Згідно ч. 1ст. 141 ЦПК України, судовий збір необхідно віднести за рахунок позивача.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 549, 554 ЦКУРСР, ст.ст.2,4,12,13,76-78,82, 258-268, 273, 352-355 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
ухвалив:
У задоволенні позову ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , моб.тел. НОМЕР_2 , електронна пошта відсутня) до Стебнівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області ( код ЄДРПОУ 26490852, адреса: Черкаська область, Звенигородський район, с.Стебне, вул.Соборна,18 поштовий індекс 20208, засоби зв`язку: 04740-93284, офіційна електронна адреса невідома) про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом - відмовити.
Відповідно до п. 15.5 розділу 15 XIII Перехідні положення Цивільного процесуального кодексу України рішення суду може бути оскаржено до Черкаського апеляційного суду через Звенигородський районний суд Черкаської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду
Ознайомитись з повним текстом судового рішенням, в електронній формі, сторони можуть за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua/.
Повний текст рішення виготовлений 25.01.2021.
Суддя Д.І.Сакун
Суд | Звенигородський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 20.01.2021 |
Оприлюднено | 27.01.2021 |
Номер документу | 94399325 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Звенигородський районний суд Черкаської області
Сакун Д. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні