ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 січня 2021 року м. Черкаси справа № 925/289/20
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Чевгуза О.В., з секретарем судового засідання Брус Л.П., за участю представників сторін:
від позивача - представник не з`явився,
від відповідача - представник не з`явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Господарського суду Черкаської області у місті Черкаси у порядку спрощеного позовного провадження справу:
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "РАФ-ТРАНС", м. Київ
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ІМПЕКСТРАНС ГРУП", м. Черкаси
про стягнення 304587,45 грн,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "РАФ-ТРАНС" (вул. Мечникова, 8, кв. 22, м. Київ, 01023, код 32159544) звернулось до Господарського суду Черкаської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ІМПЕКСТРАНС ГРУП" (вул. Пушкіна, будинок 100, офіс 1, м. Черкаси, 18001, код 39505251) про стягнення заборгованості за договором перевезення вантажів № 04102018/3-2 від 04.10.2018 у розмірі 304587, 45 грн, з яких 295791,61 грн - основна сума боргу, 4052,75 грн - сума інфляційного збільшення, 4743,09 грн - три відсотки річних та відшкодування судових витрат.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав на неналежне (несвоєчасне) виконання відповідачем грошових зобов`язань за укладеним між сторонами договором перевезення вантажів.
До позовної заяви позивач додав попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, до яких включив витрати по сплаті судового збору та витрати на професійну правничу допомогу.
Ухвалою від 13 березня 2020 року Господарський суд Черкаської області прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; справу вирішив розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Частиною першою статті 252 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
16 березня 2020 року представник відповідача подав до суду заяву про подання доказів після ухвалення рішення у справі.
06 квітня 2020 року відповідач в особі свого представника подав до суду клопотання (вх. № 5320/20, а.с. 77-79), в якому просив відкласти розгляд справи у зв`язку з карантинними заходами в країні. Також подав заяву (вх. № 5321/20, а.с. 80-81), в якій просив розгляд справи проводити за участі відповідача.
Ухвалою від 09 квітня 2020 року Господарський суд Черкаської області переніс судове засідання на 26 травня 2020 року.
Ухвалою від 26 травня 2020 року Господарський суд Черкаської області переніс розгляд справи до закінчення карантину.
Ухвалою від 10 липня 2020 року Господарський суд Черкаської області судове засідання призначив на 03 вересня 2020 року.
13.08.2020 від представника відповідача надійшло клопотання від 11.08.2020 про встановлення розумного строку на подання відзиву на позовну заяву, оскільки директор Товариства з обмеженою відповідальністю "ІМПЕКСТРАНС ГРУП" перебуває у відпустці через карантин, пов`язаний із запобіганням поширення коронавірусної хвороби (COVID-19).
Ухвалою від 03 вересня 2020 року Господарський суд Черкаської задовольнив клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "ІМПЕКСТРАНС ГРУП" про продовження строків. Продовжив відповідачу строк для подачі відзиву на позовну заяву, відклав розгляд справи на 10 годину 00 хвилин 22 жовтня 2020 року.
Ухвалою від 22 жовтня 2020 року Господарський суд Черкаської області в зв`язку з внесенням змін у графік судових засідань переніс розгляд справи по суті у судовому засіданні на о 10 год. 00 хв. 17 листопада 2020 року.
Ухвалою від 01 грудня 2020 року Господарський суд Черкаської області в зв`язку з перебуванням судді Чевгуза О.В. на лікарняному переніс розгляд справи.
Ухвалою від 28 грудня 2020 року Господарський суд Черкаської області в зв`язку з тим, що у справі були відсутні докази про вручення відповідачу копії ухвали про призначення справи до судового розгляду по суті на 10 год. 00 хв. 17 грудня 2020 року, оскільки у зв`язку з браком коштів на відправку поштової кореспонденції дану ухвалу відповідачу було надіслано простим листом, розгляд справи по суті в судовому засіданні було відкладено на 10 год. 30 хв. 19 січня 2021 року.
Учасники справи були належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи, однак в судове засідання не з`явились, про причини неявки суд не повідомили.
В матеріалах справи міститься поштове повідомлення з відміткою про вручення відповідачу ухвали суду від 28 грудня 2020 року (а.с. 152). Однак відповідач письмовий відзив на позовну заяву не подав, проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін не заперечував.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Враховуючи, що явка представників сторін судом обов`язковою не визнавалась, наявні матеріали справи є достатніми для всебічного, повного і об`єктивного розгляду справи, суд, відповідно до ст. 202 ГПК України, визнав за можливе розглянути справу у відсутності представників сторін за наявними в ній матеріалами.
Оскільки відповідач не був позбавлений права надати суду відзив на позов, а також необхідні докази, що обґрунтовують заперечення по суті позовних вимог, про час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами, в порядку ч. 9 ст. 165 ГПК України.
У судовому засіданні 19.01.2021 були підписані вступна та резолютивна частини рішення в порядку ст. 240 ГПК України, без його проголошення.
Відповідно до ч. 3 ст. 13, ст. 74 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, судом встановлено наступні обставини.
04 жовтня 2018 року між товариством з обмеженою відповідальністю "Імпекстранс Груп" (експедитор) та товариством з обмеженою відповідальністю "РАФ-ТРАНС", (перевізник) було укладено договір № 04102018/3-2 про перевезення вантажів. (Далі в тексті рішення - Договір.)
Відповідно до п. 1.1. Договору предметом регулювання договору є відносини сторін, при яких перевізник зобов`язався доставити погоджений із експедитором вантаж до пункту призначення та видати його уповноваженій особі, а експедитор - сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.
Вартість перевезення, порядок розрахунків/форма оплати та інші істотні умови договору погоджуються сторонами і вказуються в заявці на перевезення вантажу (додаток №1 до договору), далі - заявка) (п.1.3. договору).
Згідно п. 1.4. договору факт виконання кожного автомобільного перевезення підтверджується шляхом підписання сторонами відповідних актів виконаних робіт (надання послуг) (далі - Акт). Якщо інше не зазначене в Заявці, то Акт (окрім інформації, яка відповідно до вимог законодавства зазначається в ньому), повинен бути складений державною мовою та обов`язково містити інформацію про: 1) номер/дату договору, номер дату Заявки; 3) маршрут перевезення; 4) вид/марку/реєстраційний номер транспортного засобу. Інформація вказана у Акті не повинна суперечити інформації вказаній у Заявці/CMR/ТТН, а наявність протиріч прирівнюється до помилки.
Відповідно до п.п. 2.1.1.- 2.1.4. Договору експедитор-1 зобов`язаний: своєчасно передавати перевізнику заявки; інформувати перевізника про зміни в умовах перевезення вантажу; на погоджених умовах, компенсувати перевізнику усі погоджені, документально підтверджені додаткові витрати перевізника, які обумовлені договором/заявкою;
Відповідно до п.п. 2.2.1., 2.2.7. Договору - перевізник зобов`язаний: при досягненні згоди надати експедитору підписану та підтверджену своїм штампом/печаткою заявку (із зазначенням ПІБ водія та актуального способу зв`язку із ним, реєстраційного номера (-ів) транспортного засобу); перевірити наявність у перевізника відповідного страхування вантажу на умовах СМR - страхування (при міжнародних автомобільних перевезеннях);
Відповідно до п. 3.1. Договору - ціни в договорі є договірними, встановленими в національній валюті України - гривні. Загальна сума договору становить сума усіх цін фрахтів/заявок (ставок за перевезення) за підтвердженими заявками, які було виконано протягом строку дії договору;
Відповідно до п. 3.2. Договору - ціна фрахту/заявки (ставка за перевезення) і строк її оплати узгоджуються сторонами та зазначаються в заявках. Якщо ціну фрахту (ставку за перевезення) визначено в іноземній валюті, то остаточні розрахунки між сторонами здійснюються в гривні за офіційним курсом НБУ на день розвантаження (якщо інше не вказано в заявці), а у випадку, коли сторони визначили розмір неустойки/компенсації в іноземній валюті, то її сплата здійснюється також у гривні за офіційним курсом НБУ на день порушення/події (якщо інше не вказано в заявці);
Пунктом 3.3. Договору - погоджено, що у ціну фрахту/заявки (ставки за перевезення), яка вказана у підтвердженій заявці перевізником враховані усі витрати пов`язані із здійсненням перевезення (на персонал (виконавців), на паливно-мастильні матеріали, на декларації/дозволи/збори/мита тощо); в подальшому вона не переглядається, додаткові платежі експедитором не сплачуються;
Відповідно до п. 3.5. Договору - розрахунки за договором здійснюються у безготівковій формі, протягом п`яти банківських днів від дати отримання документів, що підтверджують факт виконання перевізником своїх зобов`язань відповідно до даного Договору.
Відповідно до п. 5.4. Договору, договір набирає чинності з моменту підписання і діє протягом року. Якщо жодна із сторін за тридцять днів до закінчення строку дії договору не попередить іншу сторону про його припинення на майбутнє, то даний договір зберігає свою чинність для сторін кожного разу ще на один рік.
Договір підписаний представниками обох сторін та скріплений їх печатками, копія вказаного договору знаходиться в матеріалах справи (а.с. 27-32).
Сторонами було погоджено заявки на перевезення вантажу міжнародного сполучення № 38-2 від 12.06.2019 (Додаток № 1 до Договору, а.с. 34), № 3-67 від 26.07.2019 (Додаток № 1 до Договору, а.с. 33), № 148-2 від 01.08.2019 (Додаток № 1 до Договору, а.с. 35), відповідно до яких: перевізник - Товариства з обмеженою відповідальністю "РАФ-ТРАНС", маршрут руху - Узбекистан -Україна; або м. Хорол (Україна) - Республіка Казахстан, назва вантажу: текстильна сировина в кіпах або обладнання; також в заявках зазначено адреса завантаження; відповідальна особа за завантаження; адреса митного оформлення; адреса митного очищення; терміни доставки вантажу; ставка за перевезення; умови оплати: безготівковий розрахунок, протягом 14 банківських днів при отриманні оригіналів документів (заявка - 2шт., рахунок, акт - 2 шт., CMR - 2шт.- оригінали, договір - 2 шт., реєстраційні документи, завірені мокрою печаткою (копія вірна), та за умови відсутності помилок у їх оформленні; ПІП водія, марка та номер авто: ОСОБА_1 , Рено НОМЕР_1 / НОМЕР_2 ; додаткові умови: 1. - Факт підписання цієї заявки сторонами одночасно свідчить про те, що у перевізника наявні/чинні усі дозволи, ліцензії, погодження тощо, які дають право здійснення перевезення вантажу за обумовленим маршрутом та/або він (його транспортний засіб) не перебуває під дією заборон/санкцій тощо будь-яких уповноважених органів та будь-якої країни до/по території якої буде пролягати маршрут. Порушення перевізником вимог вимог цієї умови є достатньою підставою для розірвання заявки експедитором у односторонньому порядку без сплати перевізнику будь-якої компенсації. Якщо перевізником буде допущено прострочення доставлення вантажу, з цих причин, то перевізник сплачує на користь експедитора штраф у розмірі 200 доларів США (еквівалент) за кожну розпочату добу такого прострочення. Експедитор-2 зобов`язаний у погоджений строк (термін0 прийняти та доставити довірений йому вантаж до пункту призначення, а також видати вантаж особі, яка має право на його одержання (зазначена як така у CMR, або іншому погодженому товарно-транспортному документі). 3. Окреме авто без будь яких довантажень.
Із міжнародної товарно-транспортної накладної № 005532 (а.с. 52), складеної 18.06.2019 вбачається, що вантаж завантажено відправником - Huroson Eco Textile LLC , Ташкент, Узбекістан, одержувач - ТОВ Єкобінт , м. Дніпро, Україна; перевізник - товариство з обмеженою відповідальністю "РАФ-ТРАНС", вантаж одержано 27.06.2019 року, що підтверджується підписом у графі "вантаж одержано" та печаткою.
27.06.2019 позивач виставив відповідачу рахунок на оплату № РТ-0001167 (а.с. 37) на суму 52843,80 грн. на підставі договору № 04102018/3-2 від 04.10.2018 та заявки № 38-2 від 12.06.2019 за надані послуги з міжнародного перевезення вантажу за маршрутом Узбекистан (м. Ташкент) - Україна (м. Дніпро).
27.06.2019 сторонами складено та підписано акт надання послуг № РТ-27/06/4 про надання позивачем відповідачу послуг з міжнародного перевезення вантажу за маршрутом Узбекистан (м. Ташкент) - Україна (м. Дніпро) (а.с. 40).
Відповідно до міжнародної товарно-транспортної накладної № 0074 (а.с. 51), складеної 01.08.2019, вантаж завантажено відправником - ПАТ Хорольський завод , м. Хорол, Україна; одержувач - Республіка Казахстан; перевізник - товариство з обмеженою відповідальністю "РАФ-ТРАНС", вантаж одержано 20.08.2019 року, що підтверджується підписом у графі "вантаж одержано".
01.08.2019 позивач виставив відповідачу рахунок на оплату № РТ-0001449 (а.с. 38) на суму 197663,53 грн. на підставі договору № 04102018/3-2 від 04.10.2018 та заявки № 3-67 від 26.07.2019 за надані послуги з міжнародного перевезення вантажу за маршрутом Україна (м. Хорол) - Республіка Казахстан.
20.08.2019 сторонами складено та підписано акт надання послуг № РТ-20/08/4 про надання позивачем відповідачу послуг з міжнародного перевезення вантажу за маршрутом Україна (м. Хорол) - Республіка Казахстан (а.с. 41).
Відповідно до міжнародної товарно-транспортної накладної 1611 (а.с. 51), складеної 20.08.2019, вантаж завантажено відправником - Huroson Eco Textile LLC , Ташкент, Узбекістан, одержувач - ТОВ Єкобінт , м. Дніпро, Україна перевізник - товариство з обмеженою відповідальністю "РАФ-ТРАНС", вантаж одержано 20.08.2019 року, що підтверджується підписом у графі "вантаж одержано" та печаткою.
20.08.2019 позивач виставив відповідачу рахунок на оплату № РТ-0001611 (а.с. 38) на суму 45258,28 грн. на підставі договору № 04102018/3-2 від 04.10.2018 та заявки № 148-2 від 01.08.2019 за надані з міжнародного перевезення вантажу за маршрутом Узбекистан (м. Ташкент) - Україна (м. Дніпро).
20.08.2019 сторонами складено та підписано акт надання послуг № РТ-20/08/5 про надання позивачем відповідачу послуг з міжнародного перевезення вантажу за маршрутом Узбекистан (м. Ташкент) - Україна (м. Дніпро) (а.с. 41).
Отже, позивачем надано послуги з міжнародного перевезення вантажу автомобільним транспортом за заявками відповідача, за надані послуги позивачем виставлено вказані вище рахунки, які погоджені відповідачем у актах надання послуг № РТ-27/06/4 від 27.06.2019, № РТ-20/08/4 від 20.08.2019, № РТ-20/08/5 від 20.08.2019.
Відповідач не оплатив надані позивачем послуги з міжнародного автоперевезення вантажу в повному обсязі.
28.11.2019 відповідач направив лист № 28/11 позивачу, в якому товариство визнає факт заборгованості, але із-за складного фінансового стану немає можливості сплатити борг (а.с. 45).
02.12.2019 позивач направив на адресу відповідача претензію за вих. № 121 з вимогою про сплату до 16.12.2019 заборгованості за договором про перевезення вантажів № 04102018/3-2 від 04.10.2018 у розмірі 295792,61 грн.. Відповідач отримав претензію 11.12.2019, що підтверджується поштовим повідомленням з відміткою про вручення поштового відправлення, описом вкладення. Однак відповідач своїх зобов`язань станом на день звернення позивача до суду не виконав, відповіді на претензію позивачу не надав.
Таким чином, у відповідача виникло зобов`язання щодо оплати вартості наданих послуг з перевезення на умовах договору. Невиконання відповідачем взятих на себе зобов`язань за договором перевезення вантажів стало підставою для звернення позивача до суду для захисту порушеного права та примусового стягнення заборгованості з боржника.
Спірні правовідносини сторін за правовою природою віднесені до договірних зобов`язань перевезення вантажів, транспортного експедирування і послуг, загальні положення про послуги, перевезення і транспортне експедирування визначені главами 63-65 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), главою 32 Господарського кодексу України (далі - ГК України), загальні положення про договір - розділом ІІ книги 5 ЦК України, главою 20 ГК України, загальні положення про правочини - розділом IV книги 1 ЦК України, правові наслідки порушення зобов`язання, відповідальність за порушення зобов`язання - главою 51 ЦК України, розділом V ГК України.
Статтею 3 ЦК України визначено загальні засади цивільного законодавства, якими, зокрема, є: свобода договору; свобода підприємницької діяльності, яка не заборонена законом; судовий захист цивільного права та інтересу; справедливість, добросовісність та розумність.
Статтями 13 і 14 ЦК України встановлено, відповідно, межі здійснення цивільних прав та загальні засади виконання цивільних обов`язків. Зокрема, і цивільні права і цивільні обов`язки здійснюються (виконуються) в межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Згідно з ст. 11 Цивільного кодексу (далі -ЦК) України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки; підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини; способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, примусове виконання обов`язку в натурі, відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
Статтею 20 Господарського кодексу України передбачено право кожного суб`єкта господарювання на захист своїх прав і законних інтересів шляхом, зокрема, присудження до виконання обов`язку в натурі, відшкодування збитків, іншими способами, передбаченими законом. Порядок захисту прав суб`єктів господарювання та споживачів визначається цим Кодексом, іншими законами.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст.ст. 626, 627, 628, 629 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст. 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання.
Частиною 2 ст. 908 ЦК України визначено, що загальні умови перевезення визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.
Згідно з ч.ч. 1-3 ст. 909 ЦК України, за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату. Договір перевезення вантажу укладається у письмовій формі. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням транспортної накладної (коносамента або іншого документа, встановленого транспортними кодексами (статутами).
Відповідно до ч. 1 ст. 929 Цивільного кодексу України за договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов`язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов`язаних з перевезенням вантажу.
Договором транспортного експедирування може бути встановлено обов`язок експедитора організувати перевезення вантажу транспортом і за маршрутом, вибраним експедитором або клієнтом, зобов`язання експедитора укласти від свого імені або від імені клієнта договір перевезення вантажу, забезпечити відправку і одержання вантажу, а також інші зобов`язання, пов`язані з перевезенням.
Договором транспортного експедирування може бути передбачено надання додаткових послуг, необхідних для доставки вантажу (перевірка кількості та стану вантажу, його завантаження та вивантаження, сплата мита, зборів і витрат, покладених на клієнта, зберігання вантажу до його одержання у пункті призначення, одержання необхідних для експорту та імпорту документів, виконання митних формальностей тощо).
Відповідно до ст. 307 ГК України договір перевезення вантажу укладається в письмовій формі. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням перевізного документа (транспортної накладної, коносамента тощо) відповідно до вимог законодавства.
Відповідно до ст.ст. 525, 526, 629 ЦК України: зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться; одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається; договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Відповідно до ч. 1 ст. 598, ч. 1 ст. 599 ЦК України, зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом, зокрема, виконанням, проведеним належним чином.
Відповідно до ст. 610 ч. 1, ст. 611, ст. 612 ч. 1 ЦК України: порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання; у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки, відшкодування збитків; боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ч. ч. 1. 2 ст. 193 Господарського кодексу України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до викладених обставин справи та наведених норм законодавства судом встановлено, що договір про перервезення вантажів № 04102018/3-2 від 04.10.2018 укладений сторонами з дотриманням норм законодавства, що регулює спірні правовідносини. На виконання умов договору та Заявок на перевезення вантажу міжнародного сполучення № 38-2 від 12.06.2019 (Додаток № 1 до Договору, а.с. 34), № 3-67 від 26.07.2019 (Додаток № 1 до Договору, а.с. 33), № 148-2 від 01.08.2019 (Додаток № 1 до Договору, а.с. 35) позивачем було надано послуги з міжнародного перевезення вантажу автомобільним транспортом.
Надання позивачем послуг згідно вказаних вище заявок підтверджується копіями наступних документів:
- міжнародними товарно - транспортними накладними (СМR) № 005532 від 18.06.2019, № 1611 від 20.08.2019, № 1449 від 20.08.2019;
- актами надання послуг № РТ-27/06/4 від 27.06.2019, № РТ-20/08/4 від 20.08.2019, № РТ-20/08/5 від 20.08.2019.
Однак, відповідач не оплатив надані позивачем послуги з міжнародного автоперевезення вантажу в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідачем всупереч ч. 1 ст. 74, ст. ст. 76, 77 ГПК України не було доведено факту своєчасного здійснення, на підставі умов договору про перевезення вантажу, розрахунку з позивачем за надані відповідні послуги.
Водночас, надані позивачем суду докази є достатніми в розумінні ст. 79 ГПК України, оскільки у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність обставин справи, які входять до предмета доказування, зокрема, про наявність несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання відповідача перед позивачем по договору про перевезення вантажів № 04102018/3-2 від 04.10.2018 та укладених до нього заявок на перевезення вантажу.
Таким чином, з відповідача підлягає стягненню 295791 грн. 61 коп. боргу за перевезення вантажів.
У зв`язку з простроченням відповідачем грошового зобов`язання з оплати наданих послуг позивач нарахував і заявив до стягнення:
- за заявкою на перевезення вантажу міжнародного сполучення № 38-2 від 12.06.2019 за період прострочення з 03.07.2019 по 03.12.2019 - 668,86 грн. 3% річних, 314,19 грн. інфляційних втрат, а також після часткової сплати заборгованості за період прострочення з 05.12.2019 по 25.12.2019 - 81,12 грн. 3% річних, за період з 27.12.2019 по 13.02.2020 - 160,70 грн. 3% річних, 80,00 грн. інфляційних втрат, з 15.02.2020 по 02.03.2020 - 41,80 грн. 3% річних, всього 1346,67 грн. штрафних санкцій;
- за заявкою на перевезення вантажу міжнародного сполучення № 3-67 від 26.07.2019 за період прострочення з 26.08.2020 по 02.03.2020 - 3084,05 грн. 3% річних, 2976,61 грн. інфляційних втрат;
- за заявкою на перевезення вантажу міжнародного сполучення № 148-2 від 01.08.2019 за період прострочення з 26.08.2020 по 02.03.2020 - 706,56 грн. 3% річних, 681,95 грн. інфляційних втрат;
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Розрахунок розміру 3% річних та інфляційних втрат за періоди прострочення відповідачем сплати заборгованості, позивачем проведено з дотриманням обставин справи, умов Договору, арифметично і методологічно є правильним, тому вимога позивача і в цій частині позову підлягає задоволенню.
Відтак, з огляду на встановлені обставини справи, умови договору та наведені норми законодавства, суд позов визнає обґрунтованим, доказаним, а тому таким, що підлягає до задоволення в повному обсязі.
На підставі статті 129 ГПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені судові витрати, а саме, судовий збір в розмірі 4568,82 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, 233, 236-240, 255-256 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Імпекстранс Груп", (код ЄДРПОУ 39505251, місцезнаходження: 18001, м. Черкаси, вул. Пушкіна, 100, офіс 1) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "РАФ-ТРАНС" (код ЄДРПОУ 32159544, місцезнаходження: 01023, м. Київ, вул. Мечникова, б. 8, кв. 22) - 295 791 грн 61 коп. основного боргу, 4743 грн 09 коп. 3% річних, 4052 грн. 75 коп. інфляційних втрат, 4568 грн 82 коп. судових витрат.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги на рішення, рішення набирає законної сили після прийняття судом апеляційної інстанції судового рішення.
Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту.
Повне рішення складене та підписане 27.01.2021.
Суддя О.В. Чевгуз
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 19.01.2021 |
Оприлюднено | 27.01.2021 |
Номер документу | 94417372 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Чевгуз О.В
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні