Новосанжарський районний суд Полтавської області
Справа № 542/1369/20
Провадження № 2/542/54/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 січня 2021 року смт Нові Санжари
Новосанжарський районний суд Полтавської області
в складі головуючого судді Афанасьєвої Ю.О.,
за участю секретаря судового засідання - Чиж Л.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Нові Санжари цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Судівської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивачів: ОСОБА_3 , про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом , суд -
В С Т А Н О В И В :
Позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 30.10.2020 року звернулися до суду з позовною заявою про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом, посилаючись на наступні обставини: ІНФОРМАЦІЯ_1 помер їх батько ОСОБА_4 .
За життя померлий набув право власності на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами: житловий будинок (А-1) загальною площею 42,5 кв.м. (житлова 25,6 кв.м., допоміжна 9,8 кв.м., площа літніх приміщень 7,1 кв.м.), з господарськими будівлями у вигляді: (Б, б) - Літня Кухня, (Б1) - Сарай, (В) - Сарай, (Г) - Гараж, (г) - Сарай, (Д) - Гараж, № - 2 Колодязь питний, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до довідки Приватного підприємства Полтавське бюро технічної інвентаризації Інвентаризації від 18.09.2020 р. № 8962, права власності на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , підтверджується свідоцтвом на право особистої власності видане виконкомом Полузірської сільської ради народних депутатів від 16.01.1990 року, виданого на ім`я померлого - ОСОБА_4 , яке на даний час втрачено.
У встановленому законом порядку вони звернулися до Новосанжарської державної нотаріальної контори для видачі свідоцтва про право на спадщину за законом.
Однак, постановою від 24.10.2020 року №1104/02-31 державним нотаріусом Новосанжарської ДНК Уманцем М.В. їм відмовили у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом. Постанова мотивована тим, що спадкоємцями не надано оригінали правовстановлюючих документів на спадкове майно.
Просили визнати за ними, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності по 1/2 частині за кожним на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами: житловий будинок (А-1) загальною площею 42,5 кв.м. (житлова 25,6 кв.м., допоміжна 9,8 кв.м., площа літніх приміщень 7,1 кв.м.), з господарськими будівлями у вигляді: (Б, б) - Літня Кухня, (Б1) - Сарай, (В) - Сарай, (Г) - Гараж, (г) - Сарай, (Д) - Гараж, № - 2 Колодязь питний, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , як за спадкоємцями за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 .
Ухвалою суду від 04.11.2020 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачам строк для усунення вказаних недоліків (а.с.21-22).
Ухвалою суду від 16.11.2020 року було відкрито провадження за правилами загального позовного провадження та призначено справу до підготовчого судового засідання на 16.12.2020 року (а.с.27-28).
16.12.2020 року ухвалою суду було закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 26.01.2021 року (а.с.36-37).
В судове засідання позивачі та представник позивача не з`явились, будучи будучи належним чином повідомленим про дату, час і місце розгляду справи (а.с.39,40), надавши заяву про розгляд справи без їх участі (а.с. 43).
Представник відповідача Судівської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області в судове засідання не з`явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час і місце розгляду справи (а.с.41).
Третя особа ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилася, будучи належним чином повідомленою про дату, час і місце розгляду справи (а.с.42).
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові докази, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні, відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (а.с.8), свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 (а.с.9), свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 (а.с.10), батьком позивачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 є ОСОБА_4 .
ОСОБА_4 згідно зі свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 , виданим виконавчим комітетом Судівської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області (а.с.11), помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Право на спадкування одержують відповідно до ст.ст.1223, 1261 ЦК України спадкоємці за законом першої черги, якими є позивачі в силу ст.1261 ЦК України.
Відповідно до ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Згідно довідки Судівської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області №05-09/152 від 08.09.2020 року, померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , постійно проживав за адресою: с.Судівка Новосанжарського району Полтавської області. На день смерті померлий проживав та вів спільне господарство з дружиною ОСОБА_3 (а.с.16).
Як вбачається з постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 24.10.2020 року №1104/02-31, після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 заведена спадкова справа №156/2015, подана заява про прийняття спадщини від ОСОБА_1 , ОСОБА_2 - дітей померлого, а також надійшла заява про відмову від прийняття спадщини від ОСОБА_3 - дружини померлого, згідно закону (а.с.17).
Таким чином, позивачі є спадкоємцями, які прийняли спадщину, а третя особа - ОСОБА_3 - відмовилась від прийняття спадщини.
Позивачі звернулися до Новосанжарської державної нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок з господарськими побудовами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
24.10.2020 року державним нотаріусом Новосанжарської державної нотаріальної контори Уманець М.В. прийнято постанову, якою позивачам відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на вказаний житловий будинок через відсутність правовстановлюючого документу, що підтверджує право власності на будинок (а.с.17).
Так, за життя ОСОБА_4 мав на праві власності житловий будинок з господарськими побудовами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (стара адреса: АДРЕСА_2 ), що підтверджується довідкою Приватного підприємства Полтавське бюро технічної інвентаризації Інвентаризатор (а.с.15), згідно якої станом на 31.12.2012 року в реєстровій книзі №1 за реєстровим №1 за ОСОБА_4 було зареєстровано право власності на будинок з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 .
При цьому підставою виникнення права власності на вказаний будинок зазначено свідоцтво на право особистої власності, видане виконкомом Полузірської сільської ради народних депутатів від 16.01.1990 року.
Відповідно до технічного паспорту на житловий будинок, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , складають будівлі та споруди, рік побудови 1967-1990 (а.с.12-14).
На той час порядок державної реєстрації об`єктів нерухомості регулювався Інструкцією про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затвердженої Міністерством комунального господарства Української РСР 31 січня 1966 року.
Згідно з п.16 Переліку правовстановлюючих документів, на підставі яких провадиться реєстрація будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, доданого до Інструкції про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затвердженої Міністерством комунального господарства Української РСР 31 січня 1966 року, до правовстановлюючих документів, на підставі яких провадиться реєстрація будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, відносять свідоцтва про право власності на будинки (домоволодіння), які видані виконкомами місцевих Рад депутатів трудящих або органами комунального господарства на підставі рішень виконкомів.
Таке свідоцтво на право особистої власності, видане виконкомом Полузірської сільської ради народних депутатів від 16.01.1990 року, втрачено.
Відповідно до ч. 1 ст. 1216 ЦК України , спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зі статтею 1218 ЦК України , до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 2 ст. 16 ЦК України способом захисту цивільного права може бути визнання права.
Враховуючи, що ОСОБА_4 за життя був власником житлового будинку, що знаходиться по АДРЕСА_1 , право власності на спірний будинок було набуте спадкодавцем на законних підставах, а отже таке право увійшло до складу спадщини після його смерті, однак документ, що засвідчує право власності на вказаний житловий будинок, був втрачений та не може бути відновленим в передбаченому законом порядку, права позивачів підлягають судовому захисту шляхом визнання права власності на житловий будинок.
На підставі ст.ст. 1216, 1218 ЦК України та керуючись ст.ст. 259, 263-265 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Судівської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивачів: ОСОБА_3 , про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , право власності по 1/2 частині за кожним на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами: житловий будинок (А-1) загальною площею 42,5 кв.м., з господарськими будівлями у вигляді: (Б, б) - Літня кухня, (Б1) - Сарай, (В) - Сарай, (Г) - Гараж, (г) - Сарай, (Д) - Гараж, № - 2 Колодязь питний, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , як за спадкоємцями за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи до Полтавського апеляційного суду через Новосанжарський районний суд.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 , місце проживання: с.Судівка, Новосанжарського району Полтавської області;
позивач: ОСОБА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 , місце проживання: АДРЕСА_3 ;
представник позивача: ОСОБА_5 , адреса місця роботи: АДРЕСА_3 ;
відповідач: Судівська сільська рада Новосанжарського району Полтавської області, місцезнаходження: Полтавська область, Новосанжарський район, с.Судівка , вул.Степового, 1/12, код ЄДРПОУ 21043442 ;
третя особа: ОСОБА_3 , місце проживання: с.Судівка, Новосанжарського району Полтавської області.
Повний текст рішення складений 26 січня 2021 року.
Суддя Новосанжарського районного суду
Полтавської області Ю.О.Афанасьєва
Суд | Новосанжарський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 26.01.2021 |
Оприлюднено | 27.01.2021 |
Номер документу | 94419282 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новосанжарський районний суд Полтавської області
Афанасьєва Ю. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні