Рішення
від 22.01.2021 по справі 699/408/20
КОРСУНЬ-ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 699/408/20

Номер провадження № 2/699/37/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.01.2021 року м. Корсунь-Шевченківський

Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого - судді Свитки С.Л.,

за участю секретаря судового засідання Таран О.В.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача - адвоката Стрикаля О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі судових засідань Корсунь-Шевченківського районного суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Моринської сільської ради про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з даним позовом і просив визнати за ним в порядку спадкування за законом після смерті його рідного брата ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 право власності на житловий будинок, що знаходиться в АДРЕСА_1 ; земельну ділянку, на якій розташований вказаний будинок площею 0,60 га; земельну частку (пай) площею 2,5681 га, розташовану на території Моринської сільської ради Черкаської області згідно сертифікату на земельну частку (пай) серії ЧР № 0106547.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що після смерті його рідного брата ОСОБА_2 відкрилася спадщина на вище вказане нерухоме майно, яку останній прийняв після смерті матері ОСОБА_3 , проте не оформив спадкових прав. Через те, що правовстановлюючий документ на земельну частку (пай) втрачено, а на житловий будинок та на земельну ділянку, на якій він розташований, правовстановлюючий документ відсутній, не може отримати свідоцтво про право на спадщину за законом. Інші спадкоємці заяву про прийняття спадщини не подавали.

В підготовче засідання позивач ОСОБА_1 та його представник адвокат Стрикаль О.В. з`явилися, позов підтримали та надали пояснення аналогічні до змісту позову.

Моринська сільська рада звернулася до суду із заявою про розгляд справи у їхню відсутність, проти задоволення позову не заперечують, що є підставою для ухвалення рішення в підготовчому засіданні.

Суд, вислухавши пояснення позивача, з`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, вважає, що позов підлягає до задоволення повністю.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 (а.с.16).

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на житловий будинок, що знаходиться в АДРЕСА_1 , земельну ділянку площею 0,60 га, на якій розташоване будинковолодіння та на земельну частку (пай) площею 2,5681 га, розташовану на території Моринської сільської ради Черкаської області, яка належала померлій згідно сертифікату на земельну частку (пай) серії ЧР № 0106547.

Померла ОСОБА_3 заповіт не залишила.

Її спадкоємцем першої черги за законом був її син (рідний брат позивача) ОСОБА_2 .

ОСОБА_2 в шестимісячний термін з дня смерті своєї матері ОСОБА_3 прийняв спадщину шляхом фактичного вступу в управління та володіння її спадковим майном відповідно до вимог діючого на той час законодавства (стаття 549 ЦК Української РСР 1963 року), так як на день смерті своєї матері проживав разом з нею, що підтверджується довідкою №533, виданою 06.12.2017 року виконавчим комітетом Моринської сільської ради Корсунь-Шевченківського району Черкаської області (а.с.34).

Прийнявши спадщину після смерті своєї матері, ОСОБА_2 не отримував свідоцтво про право на спадщину за законом на вище вказане нерухоме майно своєї матері.

Рідний брат позивача ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Ситники Корсунь-Шевченківського району Черкаської області, що підтверджується копією свідоцтва про смерть НОМЕР_1 , виданим 18.11.2016 року виконавчим комітетом Моринської сільської ради Корсунь-Шевченківського району Черкаської області (а.с.15).

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на успадковане ним після смерті матері ОСОБА_3 нерухоме майно, зокрема житловий будинок, що знаходиться в АДРЕСА_1 ; земельну ділянку, на якій розташований вказаний будинок площею 0,60 га; земельну частку (пай) площею 2,5681 га, розташовану на території Моринської сільської ради Черкаської області згідно сертифікату на земельну частку (пай) серії ЧР № 0106547.

Місцем відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2 є останнє постійне місце його проживання - с.Ситники Корсунь-Шевченківського району Черкаської області (а.с.34).

Спадкодавець ОСОБА_2 заповіту не залишив, його спадкоємці першої відсутні.

Позивач є рідним братом померлого та спадкоємцем другої черги за законом.

Позивач ОСОБА_1 прийняв спадщину після смерті ОСОБА_2 шляхом подачі заяви про прийняття спадщини у встановлений строк до приватного нотаріуса Корсунь-Шевченківського районного нотаріального округу Грищенко С.Г., про що заведена спадкова справа №52/2017, що підтверджується довідкою №378/02-31 від 11.06.2018 року (а.с.13). Інші спадкоємці із заявами про прийняття спадщини не зверталися.

Згідно постанови приватного нотаріуса Корсунь-Шевченківського районного нотаріального округу Грищенко С.Г. від 11.06.2018 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку з відсутністю документів, що підтверджують право власності на спадкове майно (а.с.12).

Право власності померлої ОСОБА_3 на земельну частку (пай) площею 2,5681 га, розташовану на території Моринської сільської ради підтверджувалося сертифікатом на земельну частку (пай) серії ЧР № 0106547 (а.с.24), оригінал якого втрачений.

Тому позивачем розміщено оголошення у газеті Надросся №64 від 14.12.2017 року про втрату сертифікату на земельну частку (пай) серії ЧР № 0106547 (а.с.88).

Вартість земельної частки (паю) становить 153829 грн (а.с.59-74)

За померлою ОСОБА_3 обліковується домоволодіння по АДРЕСА_1 , що підтверджується записами у погосподарській книзі (а.с.17-21). Земельна ділянка площею 0,60 га, на якій розташоване будинковолодіння - приватизована (а.с.22).

Позивачем виготовлено звіт про оцінку вартості майна, в якому зазначено, що житловий будинок побудований в 1962 році (а.с.25-41).

В п.3.1 інформаційного листа №24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування зазначено:

-при вирішенні спору про визнання права власності на спадкове майно потрібно розмежовувати час і підстави виникнення права власності у спадкодавця, які кваліфікуються відповідно до законодавства України чинного на час виникнення права власності та підстави спадкування зазначеного майна, що визначаються на час відкриття спадщини;

-Інструкція про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затверджена 31 січня 1966 року, яка втратила чинність на підставі наказу Держжитлокомунгоспу України від 13 грудня 1995 року N 56, передбачала обов`язкову реєстрацію (інвентаризацію) будинків і домоволодінь у межах міст і селищ (п. 4 Інструкції), в тому числі й на підставі записів у погосподарських книгах (п. 20 Інструкції).

Тобто записи у погосподарських книгах визнавались в якості актів органів влади (публічних актів), що підтверджують право приватної власності.

Оскільки спадкодавець ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , до спадщини, яка відкрилася після її смерті, застосовуються положення ЦК Української РСР 1964 року.

Відповідно до ст. 524 ЦК Української РСР 1964 року спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.

Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.

Відповідно до ст. 529 ЦК Української РСР 1964 року при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті.

Згідно ст. 548 ЦК Української РСР 1964 року для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв.

Згідно ст. 549 ЦК Української РСР 1964 року визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Оскільки спадкодавець ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , до спадщини, яка відкрилася після його смерті, застосовуються положення ЦК України 2004 року.

Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ст.1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Згідно ст. 1262 ЦК України у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

Згідно ч.1 ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

У разі втрати, пошкодження державного акту про право приватної власності на земельну частку (пай), за роз`ясненням п.3.5 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування , аналогічного порядку видачі нового державного акту на ім`я спадкодавця спадкоємцям особи, яка мала право на земельну частку (пай), не передбачено. Отже, належним способом захисту прав спадкоємців у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво право на спадщину на земельну частку (пай) є звернення спадкоємців з вимогами про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.

Згідно п.23 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до ст.6 Європейської Конвенції з прав людини визнається право людини на доступ до правосуддя, а за ст.13, зазначеної Конвенції, на ефективний спосіб захисту прав, і це означає, що особа має право пред`явити в суді таку вимогу на захист цивільного права, яка відповідає змісту порушеного права та характеру правопорушення.

За таких обставин, враховуючи, що після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, в тому числі на житловий будинок, що знаходиться в АДРЕСА_1 ; земельну ділянку, на якій розташований вказаний будинок площею 0,60 га; на земельну частку (пай) площею 2,5681 га, розташовану на території Моринської сільської ради Черкаської області згідно сертифікату на земельну частку (пай) серії ЧР № 0106547, які останній успадкував після смерті матері ОСОБА_3 , проте не оформив спадкових прав, позивач ОСОБА_1 як спадкоємець за законом другої черги прийняв спадщину, про що приватним нотаріусом Корсунь-Шевченківського районного нотаріального округу Грищенко С.Г. заведена спадкова справа, але йому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки сертифікат на земельну частку (пай) втрачений, а правовстановлюючий документ на житловий будинок відсутній. Судом встановлено, що померла ОСОБА_3 була власником земельної частки (паю) площею 2,5681 га, але сертифікат втрачений та за нею обліковується будинковолодіння по АДРЕСА_1 , яке розташоване на приватизованій земельній ділянці площею 0,60 га. Згідно вимог закону цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті, а тому суд приходить до висновку, що вимоги позивача про визнання за ним права власності в порядку спадкування за законом на нерухоме є законними і задовольняє позов повністю.

Керуючись ст.ст.200, 263-265 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Моринської сільської ради про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом - задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , жителем та зареєстрованим в АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 в порядку спадкування за законом після смерті рідного брата ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 право власності на:

-житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходяться за адресою - АДРЕСА_1 , який розташований на приватизованій земельній ділянці площею 0,60 га;

-земельну частку (пай) площею 2,5681 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Моринської сільської ради Корсунь- Шевченківського району Черкаської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга може бути поданою до Черкаського апеляційного суду через Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області протягом 30 днів з дня його складення.

Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Свитка С.Л.

СудКорсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення22.01.2021
Оприлюднено28.01.2021
Номер документу94429509
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —699/408/20

Рішення від 03.06.2021

Цивільне

Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області

Свитка С. Л.

Рішення від 03.06.2021

Цивільне

Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області

Свитка С. Л.

Ухвала від 12.04.2021

Цивільне

Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області

Свитка С. Л.

Рішення від 22.01.2021

Цивільне

Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області

Свитка С. Л.

Рішення від 22.01.2021

Цивільне

Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області

Свитка С. Л.

Ухвала від 10.06.2020

Цивільне

Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області

Свитка С. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні