Справа № 344/11842/20
Провадження № 2-о/344/9/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2021 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого - судді Татарінової О.А.,
присяжних Зелінського М.Й., Новосельської Л.З.,
з участю секретаря Кондратів Х.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Івано-Франківську цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування - виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради про визнання особи недієздатною та встановлення опіки, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулась в суд з заявою про визнання недієздатною ОСОБА_2 . Заява мотивована тим, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є її донькою, яка зареєстрована та проживає разом з нею та її родиною за адресою: АДРЕСА_1 . Донька є інвалідом в зв`язку з психічним захворюванням, та 10.08.2020 року їй встановлена перша А група інвалідності. Внаслідок психічної хвороби вона не може висловлювати свої думки, бо не розмовляє, не може одягнутись, приготувати собі їжу, не розуміє обставин, що відбуваються навколо неї, не може дати оцінку своїм діям чи діям оточуючих, самостійно вийти з дому. Вона має можливість дбати про доньку, створювати необхідні побутові умови, забезпечувати її доглядом та лікуванням. Повнолітні члени родини, а саме: чоловік ОСОБА_3 , син ОСОБА_4 не заперечують проти призначення її опікуном над донькою. Просить суд визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 недієздатною, встановити над нею опіку та призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 її опікуном.
В судовому засіданні заявник вимоги заяви підтримала повністю з мотивів, викладених в заяві. Просила заяву задовольнити.
Представник заінтересованої особи - Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради в судовому засіданні подану заяву підтримав.
Вислухавши пояснення заявника, представника заінтересованої особи, дослідивши матеріали справи, суд вважає,що заява підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
ІНФОРМАЦІЯ_4 народилась ОСОБА_2 , батьками якої є ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 03.08.2002 року.
Згідно витягу з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання від 05.12.2017 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно копії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААБ № 841604 від 10.08.2020 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є інвалідом першої А групи з дитинства довічно та відповідно до цієї довідки потребує постійного стороннього догляду і нагляду.
Копія Індивідуальної програми реабілітації інваліда №758 від 10.08.2020 року підтверджує, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є інвалідом з дитинства, з діагнозом: F 7200.
Із заяви ОСОБА_4 , який є сином ОСОБА_1 вбачається, що він не заперечує, щоб його матір - ОСОБА_1 була опікуном його сестри - ОСОБА_2 .
Із заяви ОСОБА_3 , який є чоловіком ОСОБА_1 вбачається, що він не заперечує, щоб його дружина ОСОБА_1 була опікуном їхньої доньки - ОСОБА_2 .
Відповідно до ч. 1 ст. 39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Згідно висновку судово-психіатричного експерта № 231/2020, ОСОБА_2 , страждає стійким хронічним психічним розладом - важкою розумовою відсталістю, що згідно МКХ-10 F 72. Зазначене захворювання позбавляє ОСОБА_2 здатності усвідомлювати свої дії та керувати ними. ОСОБА_2 не має можливості особисто давати пояснення по суті справи.
За таких обставин, суд вважає встановленим, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , страждає стійким хронічним психічним розладом - важкою розумовою відсталістю, що згідно МКХ-10 F 72, та не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
При ухваленні рішення про визнання ОСОБА_2 недієздатною слід вирішити питання про встановлення над нею опіки та призначення їй опікуна.
За змістом ст. 30 ЦК України, цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання.
Відповідно до ст. 41 ЦК України, правовими наслідками визнання особи недієздатною, є зокрема відсутність у неї права вчиняти самостійно будь-якого правочину. Такі дії від імені недієздатної особи вчиняє її опікун.
Отже призначення опікуна у разі визнання особи недієздатною є обов`язком суду за умови наявності відповідного подання органу опіки та піклування, оскільки в такому випадку у повному обсязі досягається мета цивільного судочинства захист порушених, невизнаних, або оспорюваних прав особи, а в даному конкретному випадку - забезпечення повноцінного здійснення своїх прав недієздатною особою.
Аналізуючи при цьому як норми ЦК України, так і ЦПК України у даному питанні, слід дійти висновку, що законодавець, захищаючи недієздатну особу покладає на суд обов`язок відразу у рішенні про визнання особи недієздатною вирішити питання захисту прав цієї особи шляхом призначення їй опікуна за поданням органу опіки та піклування. При цьому із змісту норм ЦК та ЦПК також вбачається вагома роль органу опіки та піклування, який зобов`язаний надати ґрунтовне подання суду щодо призначення опікуна, при цьому саме на вказаний орган покладається обов`язок знайти особу, яка за своїми якостями (стан здоров`я, родинні зв`язки тощо) найбільш ефективно для особи, визнаної недієздатною, може виконувати обов`язки опікуна.
Отже призначення опікуна недієздатній особі на думку суду переслідує перш за все найважливішу ціль не залишити безправною особу, яка за своїм статусом позбавлена самостійно здійснювати свої права у суспільстві.
Відповідно ч. 1 ст. 41 ЦК України над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.
Відповідно до ч. 1 ст. 300 ЦПК України, суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Згідно із ч. 1 ст. 60 ЦК України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Частиною 4 статті 63 ЦК України передбачено, що опікун або піклувальник призначається переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.
Згідно подання до Івано-Франківського міського суду про доцільність призначення ОСОБА_1 опікуном над дочкою ОСОБА_2 при умові визнання її недієздатною в судовому порядку, вбачається, що враховуючи рекомендації опікунської ради при виконавчому комітеті Івано-Франківської міської ради від 24.12.2020 року визнано за доцільне призначити ОСОБА_1 опікуном над дочкою ОСОБА_2 .
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що заяву ОСОБА_1 слід задовольнити.
На підставі наведеного, керуючись ст. 30, 39, 41, 60, 63 ЦК України, ст.ст. 295-300 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування - виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради про визнання особи недієздатною та встановлення опіки - задовольнити.
Визнати недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Встановити опіку над недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У відповідності до ч. 6 ст. 300 ЦПК України, визначити строк дії рішення про визнання ОСОБА_2 недієздатною - два роки з моменту набрання ним законної сили.
Копію рішення після набрання ним законної сили надіслати органу опіки та піклування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради та відділу ведення державного реєстру виборців виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Татарінова О.А.
Присяжні Зелінський М.Й.
Новосельська Л.З.
Суд | Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 27.01.2021 |
Оприлюднено | 28.01.2021 |
Номер документу | 94432622 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Татарінова О. А.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Татарінова О. А.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Татарінова О. А.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Татарінова О. А.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Татарінова О. А.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Татарінова О. А.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Пастернак І. А.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Пастернак І. А.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Пастернак І. А.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Татарінова О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні