Справа № 712/751/21
Провадження 1-кс/712/436/21
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 січня 2021 року м. Черкаси
Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2
розглянув увідкритому судовомузасіданні вм.Черкаси скаргуПриватного підприємства«Вулкан -2»в особіарбітражного керуючого-ліквідатора ОСОБА_3 набездіяльність слідчогоЧеркаського районногоуправління поліціїГУНП ВЧеркаській області, -
В С Т А Н О В И В:
Приватне підприємство «Вулкан -2» в особі арбітражного керуючого-ліквідатора ОСОБА_3 , яка звернулася до Соснівського районного суду м. Черкаси зі скаргою на бездіяльність слідчого Черкаського районного управління поліції ГУНП В Черкаській області.
Вказану скаргу мотивує тим, що постановою господарського суду Черкаської області від 21 березня 2017 року у справі № 925/1460/15 приватне підприємство «Вулкан-2» (ідентифікаційний код 21383790) визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру. Ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого ОСОБА_3 (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) №1443 від 09.07.2013р.).
У відповідності до зазначеної постанови суду припинено повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, а також повноваження власника (власників) майна банкрута. Посадові особи банкрута зобов`язані судом протягом п`ятнадцяти днів з дня призначення ліквідатора, передати бухгалтерську та іншу документацію банкрута, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору.
На балансі ПП «Вулкан-2» обліковується прогулянкове судно «Вулкан», 1973 року побудови, запис про реєстрацію у Державному судовому реєстрі України №Д-072 від 21 серпня 1998 року.
01 жовтня 2018 року між ПП «Вулкан-2» в особі ліквідатора ОСОБА_3 та гр. ОСОБА_4 було укладено Договір відповідального зберігання б/н (далі по тексту Договір). У відповідності до якого ПП «Вулкан-2» передає, а гр-н ОСОБА_4 приймає на відповідальне зберігання належне ПП «Вулкан-2» майно, а саме - прогулянкове судно «Вулкан», 1973 року побудови, запис про реєстрацію у Державному судовому реєстрі України №Д-072 від 21 серпня 1998 року (далі за текстом - майно).
З моменту приймання майна на відповідальне зберігання, згідно акту приймання-передачі майна, гр-н ОСОБА_4 набув статусу матеріально-відповідальної особи.
У відповідності до умов Договору ОСОБА_4 зобов`язаний повернути майно ПП «Вулкан-2» після закінчення терміну зберігання не пізніше 5 (п`яти) робочих днів з дати подання вимоги про повернення майна зі зберігання.
З метою здійснення заходів щодо реалізації майна банкрута та погашення вимог кредиторів у відповідності до Кодексу України з процедур банкрутства, Порядку організації та проведення аукціонів з продажу майна боржників у справах про банкрутство, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.10.2019р. №865, 24 грудня 2020 року за вих.№02-06/446 на адресу ОСОБА_4 арбітражним керуючим - ліквідатором ПП «Вулкан-2» було надіслано вимогу про повернення з відповідального зберігання майна - прогулянкове судно «Вулкан».
Дана вимога була отримана ОСОБА_4 31.12.2020 року.
Однак, повертати прогулянкове судно «Вулкан» з відповідального зберігання гр-н ОСОБА_4 відмовляється з метою привласнення, повідомивши про свою відмову ліквідатору в телефонному режимі, доступу ліквідатору до майна не надає.
Своїми протиправними діями, які полягають у привласнені, тобто незаконному безоплатному утриманні майна, ввіреного ОСОБА_4 та невиконанні вимоги повернути майно власнику, гр.. ОСОБА_4 завдав ПП «Вулкан-2» матеріальної шкоди на суму 363200,00 грн. (триста шістдесят три тисячі двісті грн.00 коп.).
Вважаючи, що в діях гр ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_1 ), який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 маються ознаки кримінального правопорушення передбаченого ч.4 ст.191 КК України - привласнення чи розтрата чужого майна, яке було ввірене особі чи перебувало в її віданні, вчинене у великих розмірах, ПП «Вулкан-2» в особі ліквідатора ОСОБА_3 звернулось до начальника СВ Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області із заявою вих.№ 02- 06/451 від 12.01.2021р. про вчинення кримінального правопорушення, в якій просило:
Внести відомості про вчинення ОСОБА_4 кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, та негайно розпочати досудове розслідування у кримінальному провадженні.
З моменту внесення таких відомостей надати їй (ліквідатору ПП «Вулкан-2») витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Приватне підприємство «Вулкан-2» (ідентифікаційний код 21383790) визнати потерпілим у кримінальному провадженні, а їй (ліквідатора ПП «Вулкан-2») представником потерпілого, про що вручити пам`ятку прав та обов`язків потерпілого.
Зазначена заява про вчинення кримінального правопорушення була надіслана начальнику СВ Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області рекомендованим листом (трек-номер відправлення 1800804717722) і була доставлена отримувачу 14.01.2021року (згідно інформації з сайту Укрпошти по трек-номеру) та зареєстрована у журналі вхідної кореспонденції за№196 від 16.01.2021р.
20.01.2021 р. від працівниці управління поліції мені стало відомо, що заява ПП «Вулкан-2» про вчинення кримінального правопорушення передана для розгляду дільничному інспектору поліції і що кримінальне провадження відкривати не будуть.
Таким чином, орган досудового розслідування Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області всупереч ст.214 КПК України після прийняття заяви ПП «Вулкан-2» про злочин відомості, викладені у ній, до Єдиного реєстру досудових розслідувань не вніс, досудове розслідування не розпочав, чим допустив бездіяльність.
Вважає, що органом досудового розслідування Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області порушено право особи (юридичної особи) на захист від кримінального правопорушення, право на швидке, повне та неупереджене розслідування вчиненого злочину.
Просить зобов`язати уповноважену особу Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області виконати дії, відповідно до статті 214 Кримінального процесуального кодексу України, внести відомості до ЄРДР згідно заяви Приватного підприємства «Вулкан-2» від 12 січня 2021 року про вчинення кримінального правопорушення відносно осіб та кваліфікації вчиненого злочину, виходячи зі змісту заяви та викладених в ній обставин.
Представник скаржника до судового засідання надала заяву в якій просила слухати без її участі, скаргу підтримує та просить задоволити.
Прокурор в судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив, про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином, з заявами та клопотаннями до суду не звертався.
Дослідивши матеріали скарги та додані до неї документи, приходить до наступного.
В судовому засіданні встановлено, що ПП «Вулкан-2» в особі ліквідатора ОСОБА_3 звернулось до начальника СВ Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області із заявою вих. № 02-06/451 від 12.01.2021 р. про вчинення кримінального правопорушення.
Зазначена заява про вчинення кримінального правопорушення була надіслана начальнику СВ Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області рекомендованим листом (трек-номер відправлення 1800804717722) і була доставлена отримувачу 14.01.2021року (згідно інформації з сайту Укрпошти по трек-номеру) та зареєстрована у журналі вхідної кореспонденції за№196 від 16.01.2021р.
Станом на дату розгляду скарги не отримано інформації про внесення відомостей в ЄРДР за заявою ПП «Вулкан-2» в особі ліквідатора ОСОБА_3 .
В порушення вимог ст. 214 КПК України на день розгляду даної скарги відомості про кримінальне правопорушення не внесені в ЄРДР, досудове розслідування не розпочате, не повідомлено заявника про результати розгляду поданої заяви.
Відповідно до п. 1.1. Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань, затвердженого наказом Генерального прокурора України № 69 від 17 серпня 2012 року, реєстр - це створена за допомогою автоматизованої системи електронна база даних, відповідно до якої здійснюється збирання, зберігання, захист, облік, пошук, узагальнення даних, зазначених у пункті 2.1 цього положення, які використовуються для формування звітності, а також надання інформації про відомості, внесені до Реєстру.
Відповідно до п. 3.1. Положення, унесення відомостей до Реєстру здійснюється з дотриманням таких строків (про): заяву, повідомлення про вчинені кримінальні правопорушення у термін, визначений ч. 1ст. 214 КПК України.
Відповідно доч.1ст.214КПК України,слідчий,прокурор невідкладно,але непізніше 24годин післяподання заяви,повідомлення провчинене кримінальнеправопорушення абопісля самостійноговиявлення нимз будь-якогоджерела обставин,що можутьсвідчити провчинення кримінальногоправопорушення,зобов`язаний внестивідповідні відомостідо Єдиногореєстру досудовихрозслідувань,розпочати розслідуваннята через24години змоменту внесеннятаких відомостейнадати заявникувитяг зЄдиного реєструдосудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.
До ЄРДР, зокрема, має бути внесено короткий виклад обставин про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела (ч. 5ст. 214 КПК України).
Таким чином, законом встановлений чіткий обов`язок внесення слідчим чи прокурором відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР із встановленням обмеженого процесуального строку для його виконання після отримання відповідної заяви чи повідомлення.
В цьому контексті варто звернути увагу, щоКПКдійсно передбачає внесення до ЄРДР інформації на підставі заяв та повідомлень про кримінальне правопорушення, а не будь-яких заяв, які надходять до органів досудового розслідування при здійсненні ними своїх повноважень. Разом з тим слід враховувати, що на цьому етапі розвитку правових відносин стосовно ймовірного вчинення діяння, відповідальність за яке встановленаКК, не достатньо об`єктивних відомостей навіть для попередньої констатації наявності або відсутності ознак складу злочину. З огляду на такі обставини необхідно звернути увагу, що вимога про внесення відомостей до ЄРДР на підставі заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не передбачає здійснення оцінки обґрунтованості таких заяв на наявність ознак складу кримінального правопорушення, а передбачає лише обов`язок уповноважених органів здійснити фіксацію наданих особою відомостей про кримінальне правопорушення, які вона надає усвідомлено для реалізації відповідними органами завдань кримінального провадження.
Підставами вважати заяву чи повідомлення саме про злочин є наявність в таких заявах або повідомленнях об`єктивних даних, які дійсно свідчать про ознаки злочину. Такими даними є фактичне існування доказів, що підтверджують реальність конкретної події. Якщо у заявах чи повідомленнях таких даних немає, то вони не можуть вважатися такими, які мають бути обов`язково внесені до ЄРДР.
Викладені в такому повідомленні обставини підлягають перевірці, але така перевірка повинна проводитись вже в рамках відкритого кримінального провадження, внесеного до ЄРДР. Потім, у разі, якщо посадова особа дійде висновку, що у викладеній ситуації немає ознак складу кримінального правопорушення, вона може винести постанову про закриття кримінального провадження відповідно до ст. 284 КПК.
Всупереч вимог п.11 ч. 2ст. 60 КПК Українизаявника не повідомлено про реєстрацію відомостей за його заявою у ЄРДР, що свідчить про невнесення відомостей, викладених в заяві про вчинення кримінального правопорушення від скаржника до ЄРДР всупереч вимогст. 214 КПК України. До того ж всупереч вимогамст. 22 КПК України ні слідчим, ні прокурором не надано підтвердження виконання вимогст. 214 КПК Україниі слідчому судді.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України, на досудовому провадженні можуть бути оскаржені зокрема такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора: бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов`язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування.
Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя вважає, що скарга є обґрунтованою, а вимоги викладені в ній підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст.303-304,309,369 372,376,535 КПКУкраїни,слідчий суддя
У Х В А Л И В:
Скаргу Приватного підприємства «Вулкан -2» в особі арбітражного керуючого-ліквідатора ОСОБА_3 на бездіяльність слідчого Черкаського районного управління поліції ГУНП В Черкаській області, задоволити.
Зобов`язати уповноважених службових осіб Черкаського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про кримінальне правопорушення на підставі заяви Приватного підприємства «Вулкан-2» від 12 січня 2021 року та розпочати досудове розслідування.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Соснівський районний суд м.Черкас |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2021 |
Оприлюднено | 30.01.2023 |
Номер документу | 94479351 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань |
Кримінальне
Соснівський районний суд м.Черкас
Романенко В. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні