ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
46025, м.Тернопіль, вул.Кн.Острозького, 14а, тел.:0352520573, e-mail: inbox@te.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
29 січня 2021 року м.Тернопіль Справа № 921/489/20 Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Андрусик Н.О.
розглянувши клопотання Тернопільського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз без номеру від 20.01.2021 (вх.№688 від 26.01.2020)
про надання додаткових матеріалів, необхідних для проведення судової експертизи
у справі
за позовом: Тернопільської обласної громадської організації Спілка інвалідів спорту УСПІХ , м.Тернопіль
до відповідача-1: Управління обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради, м.Тернопіль
відповідача-2: Тернопільської міської ради, м.Тернопіль
про визнання недійсним рішення, зобов`язання вчинити дії та визнання права на отримання в користування земельної ділянки,
без виклику (повідомлення) учасників справи,
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Господарського суду Тернопільської області знаходиться господарська справа №921/489/20 за позовом Тернопільської обласної громадської організації Спілка інвалідів спорту УСПІХ , м.Тернопіль, до Управління обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради, м.Тернопіль, Тернопільської міської ради, м.Тернопіль, про визнання недійсним рішення Тернопільської міської ради №7/16/230 від 28.07.2017 Про внесення змін в рішення міської ради від 15.02.2013р. №6/29/40 Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0848га за адресою вул.В.Стуса, 4 Управлінню обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради ; зобов`язання відповідачів виготовити Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування нежитлової будівлі, розташованої за адресою: вул.Василя Стуса, 4, м.Тернопіль, за рахунок земель не наданих у користування та не переданих у власність та з урахуванням розрахунку потреби площі і Державних будівельних норм; визнання за ТОГО Спілка інвалідів спорту УСПІХ права на отримання в оренду земельної ділянки, площею 0,0180га для обслуговування нежитлової будівлі, що розташована за адресою: вул.Василя Стуса, 4, м.Тернопіль.
Ухвалою суду від 16.12.2020 у справі призначено комплексну будівельно-технічну та земельно-технічну судову експертизу, проведення якої доручено Тернопільському відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз; на період проведення судової експертизи провадження у справі зупинено на підставі п.2 ч.1 ст.228, п.6 ч.1 ст.229 ГПК України.
Тернопільським відділенням Київського науково-дослідного інституту судових експертиз 22.01.2020 (згідно відтиску календарного штемпеля відділення поштового зв`язку на поштовому конверті) супровідним листом №22/23/21-22 від 21.01.2021 направлено господарському суду клопотання судових експертів без номеру від 20.01.2021 про надання додаткових документів, необхідних для проведення судової експертизи у даній справі, а саме: поземельних книг або обмінних файлів на земельні ділянки за кадастровими номерами 6110100000:05:008:0048 та 6110100000:05:008:0036.
Клопотання судового експерта про надання додаткових матеріалів розглядається господарським судом після поновлення провадження у справі; за необхідності для розгляду такого клопотання суд може витребувати матеріали справи з експертної установи, а також повідомити учасників судового процесу про час і місце проведення відповідного судового засідання. Після розгляду клопотання провадження у справі знову зупиняється, а матеріали справи, якщо вони витребовувалися судом, надсилаються до експертної установи. При цьому господарським судам слід мати на увазі можливість настання передбачених пунктами 1.13 і 4.9 Інструкції наслідків у вигляді повернення матеріалів справи суду, який призначив експертизу, або повідомлення експертом суду про неможливість надання висновку (п.11 чинної на даний час постанови пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 №4 Про деякі питання практики призначення судової експертизи ).
Оскільки приписи Господарського процесуального кодексу України (в редакції, чинній з 15.12.2017) не визначають порядку вирішення питання розгляду клопотань судових експертів лише за участю представників учасників справи, а тому суд вважає за можливе, з метою забезпечення проведення призначеної у справі судової експертизи протягом розумного строку, розглянути вказане клопотання без виклику (повідомлення) учасників справи.
Відповідно до ст.230 ГПК України провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення. Про поновлення провадження у справі суд постановляє ухвалу.
За таких обставин, для розгляду клопотання судових експертів про надання додаткових матеріалів, необхідних для проведення судової експертизи, провадження у даній справі підлягає поновленню.
Розглянувши клопотання судових експертів про надання додаткових матеріалів, необхідних для проведення судової експертизи, судом враховується таке.
Положеннями п.2.3 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 №53/5, експерту забороняється, зокрема самостійно збирати матеріали, які підлягають дослідженню, а також вибирати вихідні дані для проведення експертизи, якщо вони відображені в наданих йому матеріалах неоднозначно.
Згідно з п.2 ч.6 ст.69 ГПК України, положення якого кореспондуються з п.1 ч.1 ст.13 Закону України Про судову експертизу та п.2.1. Розділу ІІ Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України №53/5 від 08.10.1998 , експерт має право заявляти клопотання про надання йому додаткових матеріалів і зразків, якщо експертиза призначена судом.
Частинами 1-3 ст.102 ГПК України встановлено, що матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом або учасник справи якщо експертиза проводиться за його замовленням. При призначенні експертизи суд, з урахуванням думки учасників справи, визначає, які саме матеріали необхідні для проведення експертизи. Суд може також заслухати призначених судом експертів з цього питання. Копії матеріалів, що надаються експерту, можуть залишатися у матеріалах справи.
Як зазначено вище, експерт не має права з власної ініціативи збирати матеріали для проведення експертизи, розголошувати відомості, що стали йому відомі у зв`язку з проведенням експертизи, або повідомляти будь-кому, крім суду та учасника справи, на замовлення якого проводилася експертиза, про її результати. Призначений судом експерт не має права спілкуватися з учасниками судового процесу поза межами судового засідання.
При визначенні матеріалів, що надаються експерту чи експертній установі, суд у необхідних випадках вирішує питання про витребування відповідних матеріалів за правилами, передбаченими цим Кодексом для витребування доказів.
Враховуючи, що законом не передбачено повноважень судового експерта щодо витребування та одержання додаткових матеріалів безпосередньо від учасників судового процесу чи у осіб, в розпорядженні яких такі наявні, суд вважає клопотання судових експертів обґрунтованим та таким що підлягає задоволенню.
У поданому клопотанні судові експерти просять надати суду Поземельні книги або обмінні файли на суміжні із спірною земельні ділянки. За Інформацією Державного земельного кадастру від 27.01.2021 судом встановлено, що дані земельні ділянки сформовані як об`єкти цивільних прав і є зареєстрованими.
Відповідно до ст.2 Закону України Про Державний земельний кадастр державний земельний кадастр ведеться з метою інформаційного забезпечення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, фізичних та юридичних осіб при: регулюванні земельних відносин; управлінні земельними ресурсами; організації раціонального використання та охорони земель; здійсненні землеустрою; проведенні оцінки землі; формуванні та веденні містобудівного кадастру, кадастрів інших природних ресурсів; справлянні плати за землю.
Порядок ведення Державного земельного кадастру визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до вимог цього Закону (ч.3 ст.5 Закону України Про Державний земельний кадастр ).
Процедуру та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру визначено Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року №1051 (далі - Порядок №1051). Відомості про земельну ділянку в електронній формі вносяться до Державного земельного кадастру з обмінного файлу. Адміністратор Державного земельного кадастру забезпечує технічну можливість проведення сертифікованими інженерами-землевпорядниками за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру автоматизованої перевірки обмінного файлу щодо правильності його заповнення та перебування в межах земельної ділянки, що передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини, до подання заяви про державну реєстрацію такої земельної ділянки.
Внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ч.1 ст.9 Закону України Про Державний земельний кадастр ).
За статтею 21 Закону України Про Державний земельний кадастр відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру на підставі відповідної землевпорядної документації.
Базовими елементами формування електронного документа є геодезичні дані (координати точок повороту меж контуру об`єкта Державного земельного кадастру), які забезпечують просторову основу інших відомостей електронного документа і можливість їх використання у Державному земельному кадастрі. Виконавець робіт заповнює ті елементи електронного документа, щодо яких він розробляє документацію із землеустрою або оцінки земель відповідно до укладених договорів. Електронний документ створюється у вигляді файлу формату XML у кодуванні Unicode (UTF-8) (п.п.5, 7, 8 Порядку №1051).
Згідно з ст.ст.25, 26 Закону України Про Державний земельний кадастр відомості про земельну ділянку вносяться до Поземельної книги на підставі документації, яка подана для державної реєстрації земельної ділянки. Поземельна книга є документом Державного земельного кадастру.
Відповідно до п.п.49, 50 Порядку №1051 Поземельна книга ведеться за встановленої форми під час державної реєстрації земельної ділянки, внесення до Державного земельного кадастру відомостей (змін до них) про зареєстровані земельні ділянки (в тому числі у разі їх поділу чи об`єднання, а також відновлення їх меж). Поземельна книга в електронній (цифровій) формі відкривається шляхом її формування за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру з використанням даних електронного документа.
Ведення Державного земельного кадастру здійснює Держгеокадастр та його територіальні органи. Держателем Державного земельного кадастру є Держгеокадастр. Функції адміністратора Державного земельного кадастру виконує визначене Держгеокадастром за погодженням з Мінекономіки державне підприємство, яке належить до сфери управління Держгеокадастру (п.4 Порядку №1051).
З урахуванням наведеного, суд вважає за доцільне витребувати Поземельні книги або обмінні файли на земельні ділянки за кадастровими номерами 6110100000:05:008:0048 та 6110100000:05:008:0036, необхідні для проведення судової експертизи у даній справі, у Відділу у м.Тернополі Міськрайонного управління у Тернопільському районі та м.Тернополі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області.
В порядку ч.5 ст. 81 ГПК України суд уповноважує на отримання землевпорядної документації, необхідної для проведення експертного дослідження заінтересовану особу - Тернопільську обласну громадську організацію Спілка інвалідів спорту УСПІХ , представництво інтересів якої на підставі ордеру серії ТР №079876 від 13.10.2020 здійснює адвокат Федірко Володимир Степанович (Свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №125 від 24.01.1995).
Відповідно до п.1 ч.2 ст.228 Господарського процесуального кодексу України, суд може зупинити провадження у справі за заявою учасника справи, а такою з власної ініціативи у випадках, зокрема, призначення судової експертизи.
Після розгляду судом клопотання судових експертів про надання додаткових матеріалів, необхідних для проведення судової експертизи, провадження у справі підлягає зупиненню.
Керуючись ст.ст.4, 69, 81, 102, 228, 230, 232-235, 255 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
1. Поновити провадження у справі №921/489/20.
2. Клопотання судових експертів без номеру від 20.01.2021 (вх.№688 від 26.01.2020) про надання додаткових матеріалів, необхідних для проведення судової експертизи у справі №921/489/20, - задовольнити.
3. Зобов`язати Відділ у м.Тернополі Міськрайонного управління у Тернопільському районі та м.Тернополі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області (вул.Лисенка, 20а, м.Тернопіль) надати у строк до 10.02.2021:
- належним чином засвідчені копії Поземельних книг на земельні ділянки за кадастровими номерами 6110100000:05:008:0048 та 6110100000:05:008:0036 (їх копії в електронному вигляді);
- або обмінні файли на земельну ділянку за кадастровим номером 6110100000:05:008:0048 та земельну ділянку за кадастровим номером 6110100000:05:008:0036.
4. Уповноважити Тернопільську обласну громадську організацію Спілка інвалідів спорту УСПІХ , представництво інтересів якої на підставі ордеру серії ТР №079876 від 13.10.2020 здійснює адвокат Федірко Володимир Степанович (Свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №125 від 24.01.1995) отримати витребувані у п.3 даної ухвали матеріали з негайним їх наданням суду для подальшого скерування експертній установі.
5. Зупинити провадження у справі №921/489/20.
6. Копію ухвали направити рекомендованим листом з повідомленням про вручення: Тернопільській міській раді, вул.Листопадова, 5, м.Тернопіль, 46001; Управлінню обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради, бульвар Т.Шевченка, 21, м.Тернопіль, 46001; Тернопільській обласній громадській організації Спілка інвалідів спорту УСПІХ , вул.В.Стуса, 2, квартира 10, м.Тернопіль, 46023; для відома - Відділу у м.Тернополі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, вул. Лисенка, 20А, м.Тернопіль, 46021 та Тернопільському відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, вул. Січових Стрільців, 4, м.Тернопіль 46025; оригінал для виконання - адвокату Федірко Володимиру Степановичу, майдан Волі, 4, м.Тернопіль, 46002.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання 29.01.2021 відповідно до приписів ст.235 Господарського процесуального кодексу України та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.О. Андрусик
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2021 |
Оприлюднено | 01.02.2021 |
Номер документу | 94489424 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Андрусик Н.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні