27.01.2021
Справа № 489/4323/20
Провадження №2/489/468/21
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2021 року м. Миколаїв
Ленінський районний суд міста Миколаєва у складі:
головуючого - судді Рум`янцевої Н.О.,
із секретарем судового засідання - Бодюл А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Ленінського районного суду м.Миколаєва в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін цивільну справу за позовом Державного підприємства Науково-виробничий комплекс газотурбобудування Зоря - Машпроект до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором про цільову підготовку спеціаліста
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, яким просив стягнути з відповідача заборгованість за договором про цільову підготовку спеціаліста № 08/6-8 від 16.08.2016 у розмірі 83176,00 грн. та судовий збір у розмірі 2102,00 грн. Мотивуючи свої вимоги тим, що 16 серпня 2016 року між позивачем та ОСОБА_1 укладено договір про цільову підготовку спеціаліста № 08/6-8. Відповідно до умов договору, підприємство зобов`язалося за власний рахунок, здійснити навчання у Державному вищому навчальному закладі - Національному аерокосмічному університеті ім. М.Є.Жуковського Харківський авіаційний інститут за спеціальністю енергетичне машинобудування та після завершення навчання забезпечити його роботою по спеціальності на підприємстві. Також, згідно умов договору, позивач зобов`язаний виплачувати студенту стипендію на підставі наданої з університету довідки про здачу екзаменаційної сесії протягом вказаного в цій довідці, терміну. Крім того, позивач зобов`язаний сплачувати вартість навчання відповідно до Договору № 27-2/16 від 12.08.2016. Між позивачем, Національним аерокосмічним університетом ім. М.Є.Жуковського Харківський авіаційний інститут (надалі за текстом - університет/виконавець) та ОСОБА_1 було укладено договір про надання освітніх послуг № 27-2/16 від 12.08.2016, відповідно до якого університет взяв на себе зобов`язання за рахунок коштів позивача надати освітню послугу, а саме здійснити підготовку студента за освітньокваліфікаційним рівнем - спеціаліст/магістр за напрямом енергетичне машинобудування зі строком навчання з 01.09.2016 по 30.06.2020, а позивач зобов`язався вчасно вносити плату у розмірах та у строки, що встановлені зазначеним договором. 25 травня 2020 року згідно наказу університету № 571-уч, відповідача було відраховано за невиконання вимог навчального плану. Станом на подачу позовної заяви, у відповідача перед позивачем виникла заборгованість за порушення умов Договорів у загальному розмірі 83176,00 грн. У зв`язку з порушенням зобов`язання відповідача, відповідачу був направлений лист про відшкодування витрат на навчання № 08/6-4542 від 12.08.2020, однак даний лист був повернутий позивачу у зв`язку з закінченням терміну зберігання на поштовому відділенні.
Ухвалою суду від 30.09.2020, позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності. На позовних вимогах наполягає. Проти винесення заочного рішення не заперечує.
Відповідач у судове засідання не з`явився по невідомим суду причинам. Про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином. Причини неявки суду не повідомив.
Згідно ч.1 ст.280 ЦПК України у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності або якщо повідомлені ним причини неявки визнані неповажними, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Передбачених ч. 2 ст. 223 ЦПК України підстав для відкладення розгляду справи судом не встановлено, судом прийнято рішення про розгляд справи за відсутності сторін, на підставі доказів, поданих разом із матеріалами позову з ухваленням заочного рішення відповідно до ст. ст. 280-283 ЦПК України.
Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, у відповідності до ч. 5 ст. 268 ЦПК України, є дата складання повного судового рішення.
Згідно вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З`ясувавши обставини та дослідивши надані докази, суд приходить до висновку, що встановлені наступні факти та відповідні правовідносини.
12 серпня 2016 року між Національним аерокосмічним університетом ім. М.Є.Жуковського Харківський авіаційний інститут (далі - виконавець, ХАІ), Державним підприємством "Науково-виробничий комплекс газотурбобування Зоря - Машпроект (далі - замовник) та ОСОБА_2 (далі - одержувач) укладено Договір про надання освітніх послуг № 27-2/16, відповідно до якого виконавець взяв на себе зобов`язання за рахунок коштів замовника здійснити одержувачу освітньої послуги, а саме здобуття вищої освіти з 01.09.2016 по 30.06.2020, за освітньо-кваліфікаційним рівнем - бакалавр, за спеціальністю енергетичне машинобудування .
Згідно п. 3.1.1 вищевказаного Договору, замовник зобов`язаний своєчасно вносити плату за освітню послугу у розмірах та в порядку, встановлених цим Договором.
Одержувач зобов`язаний, зокрема, виконувати вимоги законодавства України, статуту, правил внутрішнього розпорядку, інших нормативних актів вищого навчального закладу, накази і розпорядження ректора ХАІ і розпорядження декана факультету, а також своєчасно виконувати навчальні плати і програми (п.п. 3.2.1, 3.2.2 Договору).
Відповідно до п. 5.1-5.3 Договору, розмір плати встановлюється за весь період навчання освітньої послуги у національній валюті України, при цьому виконавець має право змінювати розмір плати за навчання не частіше одного разу на рік і не більше як на офіційно визначений рівень інфляції за попередній календарний рік з обов`язковим укладанням додаткової угоди до Договору. Річна вартість освітньої послуги становить: за 2016-2017 - 6790,00 грн.; за 2017-2018 - 7460,00 грн.; за 2018-2019 - 8200,00 грн.; 2019-2020 - 9020,00 грн. Загальна вартість освітньої послуги становить 31470,00 грн.
Згідно п.п. 6.4, 6.5 Договору, у разі дострокового розірвання Договору у зв`язку з порушенням замовником зобов`язань за Договором або невиконання одержувачем обов`язків щодо дотримання вимог законодавства, статуту та правил внутрішнього розпорядку ХАІ, вимог з охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії, протипожежної безпеки, передбачених відповідними правилами та інструкціями, а також за невиконання вимог навчального закладу, кошти, що були внесені замовником, залишаються, у виконавця та використовуються для виконання його статутних завдань. Виконавець не несе ніякої відповідальності за зобов`язаннями замовника і одержувача перед третіми особами та між собою.
16 серпня 2016 року між Державним підприємством "Науково-виробничий комплекс газотурбобування Зоря - Машпроект (далі - підприємство) та ОСОБА_1 (далі - студент) укладено Договір № 08/6-8 про цільову підготовку спеціаліста (далі - Договір №2).
Згідно умов вказаного Договору, підприємство зобов`язалося за власний рахунок, здійснити навчання в Державному вищому навчальному закладі, підпорядкованому Міністерству освіти і науки - Національному аерокосмічному університеті ім. М.Є.Жуковського Харківський авіаційний інститут на освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста (магістр) за спеціальністю Енергетичне машинобудування та після завершення навчання забезпечити його роботою по спеціальності на підприємстві.
Згідно п. 2.4 Договору №2, підприємство зобов`язане виплачувати студенту стипендію на підставі наданої з Національного аерокосмічного університету ім. М.Є.Жуковського Харківський авіаційний інститут довідки про здачу екзаменаційної сесії протягом вказаного в цій довідці, терміну. У випадку несвоєчасної здачі студентом екзаменаційної сесії (в тому числі, якщо сесія закрита), виплату стипендії здійснювати, починаючи з того місяця, в якому підприємством було отримано повідомлення з навчального закладу про повну здачу студентом сесії.
Як вбачається з Довідок про доходи ДП НВКГ Зоря - Машпроект , ОСОБА_2 , яка навчається, виплачено матеріальну допомогу, починаючи з вересня 2016 року по червень 2019 року, у загальному розмірі 51750,00 грн.
Позивач зазначає, що відповідно до п. 5.2, п. 5.3 та п. 5.5 Договору, сплатив в повному розмірі освітні послуги у розмірі 31470,00 грн.
Згідно з ч. 1 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Підставами виникнення прав та обов`язків, як затверджено у п.1 ч. 2 ст. 11 ЦК України , є договори та інші правочини.
Договором, у відповідності до ч. 1 ст. 626 ЦК України , є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України ).
У відповідності до ст. 509 ЦК України , зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав,встановлених статтею 11 цього Кодексу . Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Статтею 610 ЦК України передбачено, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 1 ст. 901 ЦК України , за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Згідно ч. 1 ст. 903 ЦК України , якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 907 ЦК України , договір про надання послуг може бути розірваний, у тому числі шляхом односторонньої відмови від договору, в порядку та на підставах, встановлених цим Кодексом, іншим законом або за домовленістю сторін.
Відповідно до положень ст.ст. 526, 527, 610 ЦК України зобов`язання повинні виконуватись належним чином і у встановлений строк відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу. Зобов`язання вважається порушеним у випадку або повного його невиконання або неналежного виконання, тобто виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання.
Згідно Наказу Національного аерокосмічного університету ім.. М.Є. Жуковського Харківський авіаційний інститут № 571-уч від 25.05.2020, ОСОБА_1 , студентку 4 курсу, групи 241, освітнього ступеня бакалавр , факультету авіаційних двигунів, спеціальності Енергетичне машинобудування , денної форми навчання, яка навчається за кошти фізичної особи, відраховано з 25.05.2020 за невиконання вимог навчального плану.
Згідно п. 1.3 Договору № 2, у разі порушення студентом умов Договору, в тому числі відрахування студента за невиконання навчального плану, студент зобов`язується відшкодувати підприємству витрати, пов`язані з його навчанням, передбачені цим договором (витрати за навчання, виплату стипендії за весь період навчання і т.д.).
12 серпня 2020 року за вих. № 08/6-4542, ДП НВКГ Зоря - Машпроект на адресу ОСОБА_1 направлено повідомлення - вимогу про відшкодування витрат на навчання у розмірі 83176,00 грн.
Станом на теперішній час, відповідачкою не повернуто заборгованість позивачу.
Суд, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Згідно із ч. 1 ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а тому з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2102 грн. 00 коп.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 89, 141, 259, 263-265, 282 Цивільного процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Державного підприємства Науково-виробничий комплекс газотурбобудування Зоря - Машпроект до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором про цільову підготовку спеціаліста - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державного підприємства Науково-виробничий комплекс газотурбобудування Зоря - Машпроект заборгованість за Договором про цільову підготовку спеціаліста № 08/6-8 від 16 серпня 2016 року у розмірі 83 176 грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державного підприємства Науково-виробничий комплекс газотурбобудування Зоря - Машпроект судовий збір у розмірі 2102 грн. 00 коп.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана позивачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено скорочене судове рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
У відповідності з п. 15.5 Розділу ХІІІ Перехідних Положень Цивільного процесуального кодексу України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Ленінський районний суд міста Миколаєва або в порядку статті 355 ЦПК України безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua або за веб-адресою Судової влади України: https://court.gov.ua/fair/.
Позивач: Державного підприємства Науково-виробничий комплекс газотурбобудування Зоря - Машпроект , ЄДРПОУ 31821381, юридична адреса: м. Миколаїв, пр.Богоявленський, 42-А.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Суддя Ленінського районного
суду міста Миколаєва Н.О. Рум`янцева
Повний текст судового рішення складено 27 січня 2021 року.
Суд | Ленінський районний суд м. Миколаєва |
Дата ухвалення рішення | 27.01.2021 |
Оприлюднено | 01.02.2021 |
Номер документу | 94497071 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ленінський районний суд м. Миколаєва
Рум’янцева Н. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні