Рішення
від 21.10.2020 по справі 671/786/20
ВОЛОЧИСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №: 671/786/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2020 року Волочиський районний суд

Хмельницької області в складі:

головуючої - судді Бабій О.М.,

з участю: секретаря судового засідання Кошонько Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Волочиську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Купільської сільської ради Волочиського району Хмельницької області, Волочиської районної державної адміністрації Хмельницької області, третьої особи на стороні відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання права на земельну частку (пай) ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Купільської сільської ради Волочиського району Хмельницької області, Волочиської районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання за ним права на земельну частку (пай) в розмірі, визначеному у державному акті серії ХМ 018 від 20 липня 1995 року на право колективної власності на землю ОСОБА_1 .

В ході розгляду справи судом було замінено третю особу на стороні відповідача- відділ у Волочиському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області на Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, що є юридичною особою.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що згідно архівного витягу № 234 від 23.05.2016 року з протоколу № 5 засідання правління членів КСП Правда с. Гайдайки Волочиського району Хмельницької області від 08 липня 1995 року ОСОБА_1 прийняли в члени КСП по спеціальності ветфельдшера.

Згідно з державним актом серії ХМ 018 від 20.07.1995 року на право колективної власності на землю по колишньому КСП Правда с. Гайдайки землю 844 гектари передано у колективну власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва відповідно до рішення Купільської сільської ради народних депутатів від 29 вересня 1993 року № 14. У списку громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства під номером 274 вказаний ОСОБА_1 .

Позивач вказує, що він звернувся із заявою про виділення йому земельної частки (паю) до Купільської сільської ради. На що отримав лист-відповідь №104 від 25.07.2016 року Купільської сільської ради Волочиського району, яким було повідомлено, що сільська рада не має повноважень щодо виділення земельних ділянок, також було рекомендовано звернутись до Держземагенства у Волочиському районі або до суду.

Із аналогічною заявою позивач звернувся до Волочиської райдержадміністрації. На яку одержав відповідь від №07-10-86/16 від 30.05.2016 року - Волочиська районна державна адміністрація повідомила, що звернення було розглянуте управлінням агропромислового, економічного розвитку та інфраструктури райдержадміністрації. Відповідно до ст. 2 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року №720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. Вказано, що місцева державна адміністрація здійснює виконавчу владу тільки в межах своїх законних повноважень і не може займатись виділенням земельної ділянки (паю). Тому рекомендовано звернутись з відповідним клопотанням в управління Держземагенства у Волочиському районі або до суду для вирішення питання по суті.

Відповідно позивач, з його слів звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, де отримав відповідь №У-27/0-3639/6-17 від 04.05.2017 року, у якій було вказано, якщо позивач був включений до списку додатку до державного акта на право колективної власності та отримав згідно Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) сертифікат на право на земельну частку (пай), то відповідно набув права на земельну частку (пай).

ОСОБА_1 у своєму позові зазначив, що на повторне звернення до Волочиської райдержадміністрації він отримав відповідь № 09-12-1590/19 від 05.12.2019 року, у якій було вказано, що до компетенції райдержадміністрації не відноситься повноваження щодо розпорядження земельними ділянками колективної власності. В порядку роз`яснення повідомлено, що відповідно до Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) із змінами, внесеними Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні , вирішення такого питання відноситься до повноважень органів місцевого самоврядування.

Позивач вказує, що оскільки він неодноразово звертався до органів місцевого самоврядування та центральної влади з метою реалізації свого права, видачі сертифікату та виділення земельної частки (паю), яка належить йому за Державним актом на право колективної власності на землю по колишньому КСП Правда с. Гайдайки, проте цими органами йому було відмовлено, надавалися лише письмові відписки, то ОСОБА_1 вимушений звернутися до суду для визнання його права на земельну частку (пай).

Сторони в судове засідання не з`явились.

Позивач та його представник ОСОБА_2 подали суду заяви з проханням справу слухати у їх відсутності, позов підтримують з викладених у ньому підстав.

Представник відповідача- Купільської сільської ради Волочиського району Хмельницької області, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився, заперечень проти позову не надав.

Представники відповідача - Волочиської районної державної адміністрації та третьої особи- Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області у письмових відзивах, направлених до суду, проти позову заперечили, вважають його безпідставним та необгрунтованим.

Дослідивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Відповідно до положень ч. 9 ст. 5 ЗК України 1990 року, кожний член колективного сільськогосподарського підприємства у разі виходу з нього має право одержати свою частку землі в натурі (на місцевості), яка визначається в порядку, передбаченому частинами шостою і сьомою статті 6 цього Кодексу.

За ч. ч. 6, 7 ст. 6 ЗК України 1990 року, при обчисленні розміру середньої земельної частки, що обчислюється сільською, селищною, міською Радою народних депутатів враховуються сільськогосподарські угіддя (у тому числі рілля), якими користуються підприємства, установи, організації та громадяни у межах території даної Ради, крім тих підприємств, установ і організацій, землі яких не підлягають приватизації.

Загальний розмір обчисленої площі поділяється на кількість осіб, які працюють у сільському господарстві, пенсіонерів, які раніше працювали у сільському господарстві і проживають у сільській місцевості, а також осіб, зайнятих у соціальній сфері на селі.

Частина 2 статті 23 ЗК України 1990 року визначила, що державний акт на право колективної власності на землю видається колективному сільськогосподарському підприємству із зазначенням розмірів земель, що перебувають у власності підприємства, і у колективній власності громадян. До державного акта додається список цих громадян.

Пунктом 1 Указу Президента від 08.08.1995 року, № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям (далі Указ) встановлено, що паюванню підлягають сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, у тому числі створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств. Паювання земель радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється після перетворення їх на колективні сільськогосподарські підприємства.

Відповідно до п. 2 Указу право на частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишилися членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

Пунктом 24 постанови Пленуму ВСУ від 16.04.2004 року, №7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ визначено, що сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) та видачі державного акта про право власності на землю. Член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК України, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).

Таким чином, право на земельну частку (пай) виникає не з часу внесення членів КСП до списків, доданих до державного акта на право колективної власності на землю, а з моменту передачі державного акта про право колективної власності на землю конкретному сільськогосподарському підприємству, членом якого є особа.

Право на земельну ділянку (пай) особа набуває за наявності трьох умов: перебування в членах колективного сільськогосподарського підприємства; отримання цим підприємством державного акта на право колективної власності на землю; включення особи до списку, доданого до цього акта.

Тобто, для набуття права на земельну частку (пай) колективного сільськогосподарського підприємства особа повинна бути членом такого підприємства та мати необхідний обсяг правоздатності на день видачі колективному сільськогосподарському підприємству державного акта на право колективної власності на землю.

Відповідно до ст. 5 Закону України Про колективне сільськогосподарське підприємство членство в підприємстві ґрунтується на праві добровільного вступу до членів підприємства і безперешкодного виходу із складу його членів. Членами підприємства можуть бути громадяни, які досягли 16-річного віку і виконують його статут.

Судом встановлено, що державний акт на право колективної власності на землю колективному сільськогосподарському підприємству Правда с. Гайдайки був виданий та зареєстрований 20 липня 1995 року (серія ХМ 016) на підставі рішення Купільської сільської ради від 29 вересня 1993 року № 14 (а.с. 12-15).

У архівному витязі з протоколу № 5 засідання правління членів КСП Правда с. Гайдайки Волочиського району Хмельницької області від 08 липня 1995 року зазначено про задоволення заяви ОСОБА_1 про прийняття його в члени КСП Правда с. Гайдайки.

Відповідно до листа відділу у Волочиському районі Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області № У-27/0-3639/6-17 від 04 травня 2017 року, ОСОБА_1 був включений в списки членів КСП Правда с. Гайдайки, які мають право на отримання земельної частки (паю), згідно з додатком-списком до державного акту під порядковим номером 274 (а.с. 7, 16-23).

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 5, 6, 23 ЗК України 1990 року; ст. 5 Закону України Про колективне сільськогосподарське підприємство ; п. п. 1-2 Указу Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям № 720/95 від 08 серпня 1995 року; Постановою Пленуму Верховного Суду України Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ № 7 від 16 квітня 2004 року; ст. ст. 4, 12, 13, 80, 81, 89, 141, 247, 259, 263-265, 273, 354 ЦПК України ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) по колишньому КСП Правда с. Гайдайки Волочиського району Хмельницької області згідно з державним актом на право колективної власності на землю по колишньому КСП Правда с. Гайдайки Волочиського району Хмельницької області, серія ХМ 018, виданим 20 липня 1995 року на підставі рішення Купільської сільської ради від 29 вересня 1993 року № 14, зареєстрованим в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 18.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду через Волочиський районний суд Хмельницької області шляхом подання в тридцятиденний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відомості про учасників справи:

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ) Відповідач:Купільська сільська рада Волочиського району Хмельницької області (31226, Хмельницька область, Волочиський район, с. Купіль, вул. Жиліна, 37; код ЄДРПОУ: 04403545) Відповідач:Волочиська районна державна адміністрація Хмельницької області (31200, Хмельницька область, м. Волочиськ, площа Центральна, 1; код ЄДРПОУ: 21315251) Третя особа на стороні відповідача:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (29000, м. Хмельницький, вул. Інститутська, 4/1; код ЄДРПОУ: 39767479)

Повне судове рішення складено 21 жовтня 2020 року.

Суддя О.М. Бабій

СудВолочиський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення21.10.2020
Оприлюднено01.02.2021
Номер документу94498822
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —671/786/20

Рішення від 21.10.2020

Цивільне

Волочиський районний суд Хмельницької області

Бабій О. М.

Рішення від 21.10.2020

Цивільне

Волочиський районний суд Хмельницької області

Бабій О. М.

Рішення від 21.10.2020

Цивільне

Волочиський районний суд Хмельницької області

Бабій О. М.

Рішення від 21.10.2020

Цивільне

Волочиський районний суд Хмельницької області

Бабій О. М.

Ухвала від 27.05.2020

Цивільне

Волочиський районний суд Хмельницької області

Бабій О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні