Рішення
від 27.01.2021 по справі 320/889/21
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 січня 2021 року справа № 320/889/21

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Сидорчук А.М, розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Київської обласної територіальної організації Політичної партії "Голос" до Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Центральна виборча комісія, Київська обласна організація Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність", про визнання протиправними та скасування рішень та зобов`язання вчинити певні дії,

Суть спору: 26 січня 2021 року о 22 год. 17 хв. до Київського окружного адміністративного суду звернулась Київська обласна територіальна організація Політичної партії "Голос" (далі позивач) з позовом до Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області (далі відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним рішення Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області про встановлення результатів повторних виборів депутатів Броварської міської ради Броварського району Київської області 17.01.2021, яке було прийняте Броварською міською територіальною виборчою комісією 21.01.2021;

- визнати протиправним рішення Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області про встановлення результатів повторних виборів Броварського міського голови Броварського району Київської області 17.01.2021, яке було прийняте Броварською міською територіальною виборчою комісією 21.01.2021;

- скасувати протокол Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області від 21.01.2021 "Про результати голосування з виборів Броварського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі";

- скасувати протокол Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області від 21.01.2021 "Про результати голосування з виборів депутатів Броварської міської ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі";

- визнати повторні вибори депутатів Броварської міської ради Броварського району Київської області 17.01.2021 такими, що не відбулись;

- визнати повторні вибори Броварського міського голови Броварського району Київської області 17.01.2021 такими, що не відбулись;

- зобов`язати Броварську міську територіальну виборчу комісію Броварського району Київської області повторно провести місцеві вибори Броварського міського голови та депутатів Броварської міської ради Броварського району Київської області;

- направити Центральній виборчій комісії копію судового рішення про визнання виборів Броварського міського голови та депутатів Броварської міської ради Броварського району Київської області 17.01.2021 такими, що не відбулись, для врахування в роботі.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.01.2021 відкрито провадження в адміністративній справі №320/889/21 за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, призначено судове засідання на 27.01.2021 о 16:00 год., витребувано докази у справі від відповідача, третьої особи та Відділу ведення Державного реєстру виборців Броварської міської ради.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.01.2021 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Центральну виборчу комісію (далі третя особа-1).

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.01.2021 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Київську обласну організацію Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність" (далі третя особа-2).

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.01.2021 витребувано докази у справі від Відділу ведення Державного реєстру виборців Броварської районної державної адміністрації.

Позов мотивовано протиправністю оскаржуваних протоколів Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області від 21.01.2021 "Про результати голосування з виборів Броварського міського голови" та "Про результати голосування з виборів депутатів Броварського міської ради", з огляду на те, що дані протоколи прийняті з порушенням ст.ст. 140, 141 Конституції України, вимог частин 5-8 статті 7 Виборчого кодексу та ст. 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців», що створює підстави для визнання місцевих виборів такими, що не відбулися, та призначення повторних виборів відповідно до вимог статті 280 Виборчого кодексу України.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що вибори депутатів Броварської міської ради та Броварського міського голови 17.01.2021 не було організовано і проведено відповідно до вимог Виборчого кодексу на всіх виборчих дільницях відповідного виборчого округу, оскільки участь у виборах 17.01.2021 приймали не тільки виборці, які проживають на території Броварської об`єднаної територіальної громади та мають право голосу на місцевих виборах, а і значна кількість осіб, які не мають права голосу на місцевих виборах відповідно до статті 141 Конституції України, та ч. 5 статті 7 Виборчого кодексу України.

На думку позивача, встановлення Центральною виборчою комісією у Порядку розгляду звернення виборця щодо зміни виборчої адреси відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців», затвердженого постановою від 18.05.2020 №88 (зі змінами, внесеними постановою ЦВК від 24.07.2020 №145), не передбаченого Законами України способу визначення виборчої адреси адреси фактичного проживання виборців, призвело до масового включення до списків виборців Броварської об`єднаної територіальної громади осіб, які не є членами такої територіальної громади та не проживають на її території.

Позивач стверджує, що у голосуванні на виборах депутатів Броварської міської ради та Броварського міського голови 17.01.2021 взяли участь 40987 виборців, при цьому у період з 31 серпня до 31 грудня 2020 року кількість виборців в Броварській ОТГ збільшилась на 2411 особу, що складає 5,9 % від загальної кількості осіб, які взяли участь у голосуванні 17.01.2021, з числа осіб, які не є членами Броварської ОТГ та не проживають на її території. На думку позивача, зазначені обставини істотно впливають на результат волевиявлення, порушують конституційне право територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого самоврядування, обрати міського голову та депутатів міської ради.

Як вказує позивач, відповідно до даних зі списків виборців дільничної виборчої комісії у період з 31 серпня до 31 грудня 2020 року кількість виборців збільшилась, а саме: на ДВК №321233 за адресою: м. Бровари, Незалежності, 2А, кв.54 включено 45 виборців; на ДВК №321218 за адресою: м. Бровари, вул. Фіалковського, 16А включено 15 виборців; на ДВК №320252 за адресою: с. Княжичі, пр. Ясний, 2 включено 13 виборців; на ДВК №321219 за адресою: м. Бровари, пр.Піщаний, 5 включено 12 виборців; на ДВК №321219 за адресою: м.Бровари, вул. Ремонтників, 1 включено 11 виборців; на ДВК №321219 за адресою: м.Бровари, вул. Биківнянська, 4 включено 10 виборців; на ДВК №321219 за адресою: м.Бровари, вул. Ломоносова, 14 включено 10 виборців; на ДВК №321238 за адресою: м.Бровари, м. Лагунової, 18, кв. 40 включено 10 виборців.

На думку позивача, наведені дані свідчать про зловживання певними особами правилами, встановленими Постановою ЦВК від 18.05.2020 №88 (зі змінами, внесеними постановою ЦВК від 24.07.2020 №145).

При цьому позивач вважає, що оскаржувані рішення Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області про встановлення результатів повторних виборів депутатів Броварської міської ради Броварського району Київської області та Броварського міського голови Броварського району 17.01.2021, прийняті відповідачем 21.01.2021, формально відповідають вимогам закону, проте підлягають скасуванню в судовому порядку, оскільки закріплюють результати голосування, яке не було організовано і проведено відповідно до положень Виборчого кодексу на всіх виборчих дільницях відповідного виборчого округу, та містять очевидні ознаки порушення правил, встановлених статтями 140, 141 Конституції України.

Вказані обставини, на переконання позивача, впливають на результати виборів, у зв`язку з чим поновити права позивача як суб`єкта виборчого процесу, можливо лише шляхом визнання повторних виборів депутатів Броварської міської ради Броварського району та Броварського міського голови Броварського району Київської області 17.01.2021 такими, що не відбулися, та призначення відповідних повторних місцевих виборів.

Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що обставини, на які посилається позивач в обґрунтування позовних вимог, не підтверджується належними та допустимими доказами.

Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначає, що визначення місця проживання особи на власний розсуд передбачено та гарантовано Конституцією України та Законами України, а місце проживання громадянина може бути відмінним від місця його реєстрації. Положення Виборчого кодексу України та Закону України «Про Державний реєстр виборців» визначають право виборця самостійно визначати виборчу адресу відповідно до його місця проживання, визначеного на власний розсуд виборця.

Також відповідач звертає увагу на те, що позивач висловив лише припущення, що певна кількість осіб, які змінили виборчу адресу в період часу з 31 серпня до 31 грудня 2020 року, не проживають на території Броварської ОТГ, що на думку позивача є зловживанням певних правил, встановлених постановою ЦВК від 18.05.2020 №88, при цьому позивачем не доведено обставин щодо не проживання 2411 осіб зі списку виборців на території Броварської ОТГ, та відповідно, відсутності у них права голосу на місцевих виборах.

Щодо підстав визнання виборів депутатів Броварської міської ради Броварського району Київської області та Броварського міського голови Броварського району Київської області відповідно до ст.280 Виборчого кодексу України такими, що не відбулися, відповідач вважає вказані доводи необґрунтованими, які не підтверджені жодними належними та допустимим доказами, оскільки позивач лише висловлює свої припущення щодо включення до списку виборців осіб, які не мали права голосу на всіх виборчих дільницях відповідного округу, при цьому посилається лише на 8 виборчих дільниць з 48, в яких на його думку до списку виборців включені особи без права голосу.

Виходячи з наведеного, на думку відповідача, повторні вибори депутатів Броварської міської ради Броварського району Київської області та Броварського міського голови Броварського району Київської області, були організовані та проведені відповідно до вимог Виборчого кодексу України та Конституції України, а позов є безпідставним та необґрунтованим, у зв`язку з чим просить суд відмовити у його задоволенні.

27.01.2021 представником третьої особи-1 Центральної виборчої комісії надано суду письмові пояснення, в яких зазначено, що реалізація права голосу на повторних місцевих виборах депутатів Броварської міської ради та Броварського міського голови Броварського району Київської області 17.01.2021 виборцями, якими було визначено виборчу адресу згідно з ч. 3 ст. 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців», здійснювалася з дотриманням вимог Виборчого кодексу, зокрема, ст. 7 Кодексу про те, що належність громадянина до відповідної територіальної громади та проживання його на відповідній території визначаються його виборчою адресою. Своє право голосу на вказаних виборах реалізували особи, які проживають на території Броварської міської територіальної громади, що цілком відповідає вимозі ч. 1 ст. 141 Конституції України.

З посиланням на частини 1 та 2 ст.8 Закону вказує, що виборча адреса виборця визначається згідно з цією статтею та є підставою для віднесення виборця до відповідної виборчої дільниці. Виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", якщо інше не передбачене цією статтею.

Частиною 3 ст.8 Закону передбачено, що за зверненням виборця орган ведення Реєстру може визначити іншу виборчу адресу виборця, ніж визначену відповідно до частини другої цієї статті.

Тому висновок позивача щодо того, що вичерпний перелік виборчих адрес, які не співпадають із зареєстрованим місцем проживання, наведено в частинах 4-7 статті 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців», ЦВК вважає хибним з огляду на положення ч. 4 ст. 20 Закону України «Про Державний реєстр виборців», за змістом якої у разі звернення щодо зміни виборчої адреси на підставі, зокрема, ч. 3 ст. 8 Закону, у заяві виборця щодо зміни виборчої адреси вказується адреса житла, за якою він фактично проживає, та яку просить визначити його новою виборчою адресою.

Також у письмових поясненнях ЦВК зазначено, що відповідно до статей 8, 20 вказаного Закону постановою ЦВК від 18.05.2020 №88 (зі змінами, внесеними постановою Комісії від 24.07.2020 №145) затверджено Порядок розгляду звернення виборця щодо зміни виборчої адреси відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців».

На думку ЦВК, у позовній заяві та доданих до неї матеріалів відсутні будь-які докази щодо зміни виборчої адреси виборцями на підставі ч. 3 ст. 8 Закону із порушеннями вимог Закону та зазначеної постанови ЦВК.

Також, 27.01.2021 представником третьої особи-2 Київської обласної організації Політичної партії «Команда Ігоря Сапожка» - «Єдність» надано суду письмові пояснення, з яких вбачається, що третя особа-2 не погоджується з позовними вимогами та вважає позов безпідставним, неаргументованим, та таким, що не підтверджений жодними доказами, зумовлений виключно не погодженням позивача з результатами повторних виборів депутатів Броварської міської ради Броварського району Київської області та Броварського міського голови Броварського району Київської області.

На думку Київської обласної організації Політичної партії «Команда Ігоря Сапожка» - «Єдність», підстави позову стосуються безпосередньо ведення реєстру виборців, за своїм змістом даний позов є позовом про неправомірне включення осіб до реєстру виборців, а не визнання протиправними дій та рішень ТВК, прийнятих за результатами вже проведених місцевих виборів.

Третя особа-2 вказує на те, що позивач лише припускає, що всі 2411 виборців проголосували на місцевих виборах в Броварській ОТГ, що істотно вплинуло на їх результати, при цьому доказів голосування всіма вказаними особами позивач не надав, як не надав підтвердження того, що вказані особи не проживають на території Броварської ОТГ, так і доказів того, що вони проживають в іншому місці.

При цьому, третя особа-2 звертає увагу на те, що позивач правом публічного контролю за реєстром виборців через політичну партію не скористався, так само як і не надав підтвердження того, що безпосередньо виборці звертались із заявами до територіальних органів ведення Державного реєстру виборців або з відповідними позовами про неправомірне включення інших осіб до Реєстру виборців.

На підставі викладеного, третя особа-2 вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.

У судовому засіданні 27.01.2021 представник позивача повністю підтримав позовні вимоги з підстав, наведених у позові.

На уточнююче питання суду зазначив, що під оскаржуваним рішенням Броварської міської ТВК Броварського району Київської області про встановлення результатів повторних виборів Броварського міського голови Броварського району Київської області 17.01.2021, слід розуміти постанову Броварської міської територіальної виборчої комісії №215 від 21.01.2021, якою ОСОБА_1 визнано обраним на посаду Броварського міського голови Броварського району Київської області на повторних виборах Броварського міського голови Броварського району Київської області 17.01.2021.

Також на уточнююче питання суду пояснив, що позовні вимоги про визнання протиправним рішення відповідача про встановлення результатів повторних виборів депутатів Броварської міської ради Броварського району Київської області 17.01.2021, яке було прийняте Броварською міською територіальною виборчою комісією 21.01.2021 та про скасування протоколу Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області від 21.01.2021 "Про результати голосування з виборів депутатів Броварської міської ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі" стосуються одного й того ж протоколу Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області від 21.01.2021 "Про результати голосування з виборів депутатів Броварської міської ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі", тому є однією вимогою.

Представники відповідача та третьої особи у судовому засіданні 27.01.2021 проти позову заперечували, просили відмовити у задоволенні позову з підстав, зазначених у відзиві на позовну заяву та письмових поясненнях на позовну заяву.

Третя особа-1 в судове засідання явку уповноваженого представника не забезпечила, у письмових поясненнях на позовну заяву просила суд розглядати справу за відсутності представника Центральної виборчої комісії.

Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.01.2021, занесеною до протоколу судового засідання, відмовлено у задоволенні клопотання позивача про витребування доказів від Відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Центру обслуговування "Прозорий офіс" Броварської міської ради Київської області про надання інформації про перелік осіб, які мають зареєстроване місце проживання (вказати прізвище, ім`я, по батькові та дату народження) за наступними адресами: АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 ; АДРЕСА_3 ; АДРЕСА_4 ; АДРЕСА_5 ; АДРЕСА_6 ; АДРЕСА_7 ; Київська область, с. Княжичі, пр. Ясний, 2.

Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.01.2021, занесеною до протоколу судового засідання, відмовлено у задоволенні клопотання позивача про виклик свідків у судове засідання.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши представників учасників справи, з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

в с т а н о в и в:

Київська обласна організація Політичної партії "Голос" 24.10.2019 зареєстрована як юридична особа, ідентифікаційний код 43307785, місцезнаходження: 08205, Київська обл., м.Ірпінь, вул. Рильського Максима, буд. 5В, квартира 7, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вчинено відповідний запис 13571020000006422 (т.2 а.с.13).

Київська обласна організація Політичної партії "Голос" відповідно до вимог пункту 3 частини 1 статті 22 Виборчого кодексу України, є суб`єктом виборчого процесу на перших місцевих виборах на території Броварської об`єднаної територіальної громади 25.10.2020 та повторних місцевих виборах на території Броварської об`єднаної територіальної громади 17.01.2021 як організація партії, яка висунула кандидатів на відповідних виборах.

Так, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 №715-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Київської області" визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Київської області, зокрема, Броварську територіальну громаду із центром у м. Бровари, до складу якої входять Броварська, Княжицька, Требухівська територіальні громади, території яких входять до складу території Броварської територіальної громади.

Згідно з пунктом 1 постанови Верховної Ради України від 15.07.2020 №795-ІХ "Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році" призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї Постанови) на неділю 25.10.2020. Водночас пунктом 5 указаної Постанови визначено, що чергові місцеві вибори не проводяться в разі призначення перших виборів депутатів відповідних місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на 25.10.2020.

Постановою Центральної виборчої комісії від 08.08.2020 №160 Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року призначено на неділю, 25.10.2020, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, зокрема у Броварській міській територіальній громаді перші вибори депутатів Броварської міської ради Броварського району Київської області та Броварського міського голови Броварського району Київської області.

25.10.2020 відбулися перші вибори депутатів Броварської міської ради Броварського району Київської області та Броварського міського голови Броварського району Київської області.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 09.11.2020 у справі №320/11152/20 адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними рішення Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району про визнання результатів місцевих виборів 25.10.2020, яке було прийняте Броварською міською територіальною виборчою комісією Броварського району 06.11.2020. Визнано вибори голови Броварської об`єднаної територіальної громади (міського голови) і депутатів Броварської об`єднаної територіальної громади (міськради) такими, що не відбулись. Скасовано протокол Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району вих. №49 від 07.11.2020 "Про результати голосування з виборів Броварського міського голови". Скасовано протокол Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району вих. №53 від 07.11.2020 "Про результати голосування з виборів депутатів Броварського міської ради". Скасовано постанову Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району №191 від 06.11.2020 "Про призначення повторного голосування з виборів Броварського міського голови". Зобов`язано Броварську міську територіальну виборчу комісію Броварського району повторно провести місцеві вибори голови Броварської об`єднаної територіальної громади (міського голови) і депутатів Броварської об`єднаної територіальної громади (міськради) відповідно до ст. 280 ВКУ (вибори визнані такими, що не відбулися).

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 11.11.2020 у справі №320/11152/20 апеляційну скаргу Уповноваженої особи Київської обласної організації Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність" Голосія Тараса Анатолійовича на рішення Київського окружного адміністративного суду від 09.11.2020 - залишено без задоволення. Рішення Київського окружного адміністративного суду від 09.11.2020 - залишено без змін.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.11.2020 у справі №320/11152/20 апеляційну скаргу Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області залишено без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 09.11.2020 - без змін.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 14.11.2020 у справі №320/11253/20, зокрема, достроково припинено повноваження усього складу Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області. Зобов`язано новий склад Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області провести повторні вибори депутатів Броварської міської ради Броварського району Київської області та Броварського міського голови Броварського району Київської області.

Постановою Центральної виборчої комісії від 16.11.2020 №485 відповідно до рішення Київського окружного адміністративного суду від 09.11.2020 у справі №320/11152/20, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 11.11.2020, та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 14.11.2020 у справі №320/11253/20, сформовано новий склад Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області, до складу комісії увійшли голова комісії, заступник голови комісії, секретар комісії та чотирнадцять членів комісії (т.1, а.с.94-96).

Постановою Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області від 23.11.2020 №1 призначено повторні вибори депутатів Броварської міської ради Броварського району Київської області та Броварського міського голови Броварського району Київської області на 17.01.2021 та оголошено початок виборчого процесу з 28.11.2020.

17.01.2021 відбулись повторні вибори депутатів Броварської міської ради Броварського району Київської області та Броварського міського голови Броварського району Київської області.

Судом встановлено, що 17.01.2021 о 20:00 годині розпочато безперервне засідання Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області у новому складі, яке завершено 21.01.2021, про що свідчить протокол №25 засідання Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області (т.1, а.с. 98-118).

З матеріалів справи слідує, що за результатами виборів Броварського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі 17.01.2021 Броварською міською територіальною виборчою комісією складено протокол про результати голосування з виборів Броварського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі, який підписано 21.01.2021 о 19 год. 12 хв. головою комісії, заступником голови комісії, секретарем комісії та чотирнадцятьма членами комісії та скріплений печаткою Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області (т.1, а.с.179-183).

Відповідно до вказаного протоколу, найбільшу кількість голосів виборців у єдиному одномандатному виборчому окрузі набрав кандидат на посаду міського голови ОСОБА_1 - 21787 голосів, що становить 53,16 % голосів виборців.

Судом встановлено, що за результатами виборів депутатів Броварської міської ради в Єдиному багатомандатному виборчому окрузі 17.01.2021 Броварською міською територіальною виборчою комісією складено протокол про результати виборів депутатів Броварської міської ради в Єдиному багатомандатному виборчому окрузі, який підписаний 21.01.2021 о 21 год. 45 хв. головою комісії, заступником голови комісії, секретарем комісії та чотирнадцятьма членами комісії та скріплений печаткою Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області (т.1, а.с.119-178).

Відповідно до вказаного протоколу 5-відсотковаий бар`єр подолали вісім місцевих організацій політичних партій: КТО ПП "Європейська солідарність" - 3620; Броварська МПО ПП "Рідний Дім" - 3386; Київська ОТО ПП "Голос" - 2312; Київська ОО ПП "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" - 1932; Київська ОО ПП "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність" - 12060; Київська ОО ПП "За майбутнє" - 3393; Київська ОО ПП "Слуга Народу" - 2940; Київська ОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Батьківщина" - 2524.

За твердженням позивача, повторні вибори депутатів Броварської міської ради та Броварського міського голови 17.01.2021 не було організовано і проведено відповідно до вимог Виборчого кодексу на всіх виборчих дільницях відповідного виборчого округу, оскільки участь у виборах 17.01.2021 приймали не тільки виборці, які проживають на території Броварської об`єднаної територіальної громади та мають право голосу на місцевих виборах, а і значна кількість осіб, які не мають права голосу на місцевих виборах відповідно до статті 141 Конституції України, та ч. 5 статті 7 Виборчого кодексу України.

Позивач стверджує, що у голосуванні взяли участь всього 40987 виборців, при цьому у період з 31 серпня до 31 грудня 2020 року в Броварській ОТГ збільшилась кількість виборців на 2411 особи, що складає 5,9 % від загальної кількості осіб, які взяли участь у голосуванні 17.01.2021, з числа осіб, які не є членами Броварської ОТГ та не проживають на її території. Відповідно до уточнених списків виборців дільничних виборчих комісій в Броварській ОТГ, до списків виборців вносились особи, які не зареєстровані та не проживають у Броварському районі, а саме:

ДВК №321233: Київська область, м. Бровари, Незалежності, 2А, кв.54 включено 45 виборців;

ДВК №321218: Київська область, м. Бровари, вул. Фіалковського, 16А включено 15 виборців; Київська область, с. Княжичі, пр. Ясний, 2 включено 13 виборців;

ДВК №321219: Київська область, м. Бровари, пр.Піщаний, 5 включено 12 виборців; Київська область, м. Бровари, вул. Ремонтників, 1 включено 11 виборців; Київська область, м. Бровари, вул. Биківнянська, 4 включено 10 виборців; Київська область, м. Бровари, вул. Ломоносова, 14 включено 10 виборців;

ДВК №321238, Київська область, за адресою м. Бровари, м. Лагунової, 18, кв. 40 включено 10 виборців.

Представником відповідача у судовому засіданні надані пояснення, що позивач висловив лише припущення щодо кількості осіб, які змінили виборчу адресу в період часу з 31 серпня до 31 грудня 2020 року, та які не проживають на території Броварської ОТГ, при цьому позивачем не доведено обставин щодо не проживання вказаних осіб зі списку виборців на території Броварської ОТГ, та відповідно, відсутності у них права голосу на місцевих виборах 17.01.2021.

27.01.2021 на офіційну електронну адресу суду на виконання вимог ухвали суду від 27.01.2021 про витребування доказів, надійшли письмові пояснення від Відділу ведення Державного реєстру виборців Броварської міської ради Київської області від 27.01.2021 №4/09-21, в яких зазначено, що відповідно до положень постанови Центральної виборчої комісії України №88 від 18.05.2020 з 20 липня по 3 грудня 2020 року до відділу ведення Державного реєстру виборців Броварської міської ради Київської області звернулось всього 3946 виборців щодо зміни виборчої адреси за п. 3 статті 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців»; з них 738 електронних заяв з електронним підписом через персональний кабінет виборця на офіційному сайті ЦВК. Зазначено, що оскільки Центральна виборча комісія постановою №88 від 18.05.2020 «скасувала» надання доказів виборцем щодо свого фактичного місця проживання при зверненні до відділів ведення Реєстру виборців, відділом не може бути здійснена будь-яка перевірка за п.п.3 Постанови. Так, при зверненні виборця щодо зміни виборчої адреси за місцем фактичного проживання до органу ведення Реєстру із заявою і наданням паспорту особи, працівник відділу може ідентифікувати виборця за базою даних Реєстру, та в разі співпадіння всіх персональних даних виборця (прізвища, ім`я по батькові, дати та місця народження, внесення до бази Реєстру за місцем реєстрації особи), змінити йому місце голосування за визначеною ним у заяві адресою. При чому, така зміна виборчої адреси здійснюється «назавжди» і не може бути змінена виборцем протягом року на іншу адресу (виключенням є звернення за місцем реєстрації і в цьому випадку відділ звертається до органу реєстрації, тобто проводить перевірку відповідно до п.п.3 Постанови) (т.1, а.с.233).

З доданої до пояснень від 27.01.2021 №4/09-21 Відділу ведення Державного реєстру виборців Броварської міської ради Київської області інформації щодо кількості виборців в уточнених списках на місцевих виборах 25.10.2020 та в уточнених списках на повторних виборах 17.01.2021 (станом на 27.01.2021) слідує:

по ДВК №321233 - кількість виборців за уточненими списками на місцевих виборах 25.10.2020 складала 1721, змінилась згідно уточнених списків на повторних виборах 17.01.2021 і становить 1723;

по ДВК №321218 кількість виборців за уточненими списками на місцевих виборах 25.10.2020 складала 2141, змінилась згідно уточнених списків на повторних виборах 17.01.2021 і становить 2143;

по ДВК №321219 кількість виборців за уточненими списками на місцевих виборах 25.10.2020 складала 2274, змінилась згідно уточнених списків на повторних виборах 17.01.2021 і становить 2311;

по ДВК №321238 кількість виборців за уточненими списками на місцевих виборах 25.10.2020 складала 2355, змінилась згідно уточнених списків на повторних виборах 17.01.2021 і становить 2363.

27.01.2021 на офіційну електронну адресу суду на виконання вимог ухвали суду від 27.01.2021 про витребування доказів, надійшли письмові пояснення Відділу ведення Державного реєстру виборців Броварської районної державної адміністрації Київської області від 27.01.2021 №68/01-22, в яких суд повідомлено про те, що за період з 24 липня 2020 року по 31 грудня 2020 року в с. Княжичі Броварського району Київської області звичайні виборчі дільниці №320251, 320252 та с. Требухів Броварського району Київської області звичайні виборчі дільниці №320273, 320274, 320275 змінила виборчу адресу 131 особа відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців» (т.1, а.с.236).

Вважаючи протиправними рішення Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області про встановлення результатів повторних виборів депутатів Броварської міської ради Броварського району Київської області та Броварського міського голови Броварського району Київської області, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 4 ст. 194 Виборчого кодексу України повторні місцеві вибори призначаються територіальною виборчою комісією у разі визнання відповідних місцевих виборів такими, що не відбулися, в порядку, встановленому цим Кодексом.

Підстави для визнання місцевих виборів такими, що не відбулися, та призначення повторних виборів визначені у статті 280 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 195 Виборчого кодексу України повторні місцеві вибори призначаються на останню неділю шістдесятиденного строку з дня прийняття рішення про їх призначення, а виборчий процес розпочинається за п`ятдесят днів до дня повторних місцевих виборів.

Пунктом 19 частини 2 статті 206 Виборчого кодексу України передбачено, що відповідна територіальна виборча комісія, яка встановлює результати виборів депутатів міської ради, результати виборів міського голови організовує проведення повторного голосування і повторних місцевих виборів у випадках, передбачених цим Кодексом.

Судом встановлено, що 23.11.2020 на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 09.11.2020 у справі №320/11152/20, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.11.2020, Броварською міською територіальною виборчою комісією Броварського району Київської області прийнято постанову №1 "Про призначення повторних виборів депутатів Броварської міської ради Броварського району Київської області та Броварського міського голови Броварського району Київської області", якою призначено повторні вибори депутатів Броварської міської ради Броварського району Київської області та Броварського міського голови Броварського району Київської області на 17.01.2021 та оголошено початок виборчого процесу з 28.11.2020.

Згідно зі ст. 6 Виборчого кодексу України виборчі права громадян України - це гарантовані Конституцією України та цим Кодексом їхні права на участь у виборах, які проводяться в Україні.

Основні виборчі права громадян України включають:

1) право вільно обирати (право голосу на виборах);

2) право бути обраним.

Громадяни України мають також інші права на участь у виборчому процесі, пов`язані з їхніми основними виборчими правами.

Виборчі права громадян України здійснюються в обсязі і порядку, передбачених виборчим законодавством.

Відповідно до ч. 3-4 ст. 7 Виборчого кодексу України громадяни України, які мають право голосу, є виборцями.

Підставою реалізації виборцем свого права голосу на виборах є його включення до списку виборців на виборчій дільниці відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до абз.2 ч. 5 ст. 7 Виборчого кодексу України право голосу на виборах депутатів сільської, селищної, міської ради, сільського, селищного, міського голови мають виборці, виборча адреса яких віднесена до території відповідної територіальної громади.

Згідно з ч.6 ст.7 Виборчого кодексу України належність громадянина до відповідної територіальної громади та проживання його на відповідній території визначаються його виборчою адресою (крім випадків, передбачених законом).

Частина 8 ст.7 Виборчого кодексу України встановлює, що будь-які прямі чи непрямі привілеї або обмеження виборчих прав громадян України за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, інвалідності та стану здоров`я, за мовними або іншими ознаками забороняються. Не допускаються обмеження щодо участі громадян України у виборчому процесі, крім обмежень, передбачених Конституцією України та цим Кодексом.

Згідно з ч. 2 ст. 12 Виборчого кодексу України кожен виборець має один голос на кожних виборах, у яких він має право брати участь.

Виборець може використати свій голос тільки на одній виборчій дільниці, де він включений до списку виборців. У випадку одночасного проведення різних виборів виборець може реалізувати своє право голосу тільки на одній виборчій дільниці, спільній для всіх виборів, які проводяться одночасно.

Виборець реалізує своє право голосу під час виборів у порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно з ч.1-2 ст.19 ВК виборчі права громадян України захищаються законом. Громадяни мають право на захист своїх виборчих прав та інших прав на участь у виборчому процесі шляхом оскарження порушень до відповідних виборчих комісій або у судовому порядку. За порушення виборчих прав громадян винні особи несуть відповідальність у порядку, встановленому законом.

Забезпечення умов для реалізації виборчих прав громадян, дотримання основних засад виборчого права, належне здійснення виборчих процедур і механізмів, передбачених цим Кодексом, точне і достовірне встановлення результатів виборів гарантується.

Частиною 1 статті 39 Виборчого кодексу України передбачено, що для підготовки та проведення голосування на виборах орган ведення Державного реєстру виборців для кожної звичайної виборчої дільниці, утвореної на території, на яку поширюються його повноваження, складає на основі відомостей Державного реєстру виборців попередні списки виборців.

Згідно з ч. 2 ст. 39 Виборчого кодексу України до попереднього списку виборців на виборчій дільниці включаються громадяни України, яким виповнилося або на день голосування на виборах виповниться 18 років і які мають право голосу на відповідних виборах та відносяться до цієї виборчої дільниці згідно з відомостями Державного реєстру виборців. Виборець може бути включений до списку виборців тільки на одній виборчій дільниці.

Правові та організаційні засади створення і ведення єдиного Державного реєстру виборців в Україні визначає Закон України "Про Державний реєстр виборців" від 22 лютого 2007 року № 698-V (зі змінами та доповненням на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 698-V).

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону № 698-V до персональних даних, які визначають місце та умови голосування виборця, належать: виборча адреса виборця, визначена відповідно до статті 8 цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону № 698-V виборча адреса виборця визначається згідно з цією статтею та є підставою для віднесення виборця до відповідної виборчої дільниці.

Згідно з ч. 2 ст. 8 Закону № 698-V виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", якщо інше не передбачене цією статтею.

Частина 3 ст. 8 Закону № 698-V визначає, що за зверненням виборця орган ведення Реєстру може визначити іншу виборчу адресу виборця, ніж визначену відповідно до частини другої цієї статті.

Частинами 4-7 ст.8 Закону № 698-V визначено інші випадки визначення виборчої адреси.

Так, відповідно до ч. 4 ст.8 Закону № 698-V виборча адреса виборця, який не має зареєстрованого місця проживання, визначається за погодженням із центром обліку, який відповідно до закону веде облік бездомних осіб, або соціальною службою, у складі якої утворено структурний підрозділ для ведення обліку бездомних осіб, або органом ведення Реєстру за мотивованим зверненням виборця.

Виборчою адресою військовослужбовця строкової служби є адреса дислокації військової частини (формування) (ч.5 ст.8 Закону № 698-V).

Виборчою адресою виборця, який відбуває покарання у вигляді арешту, позбавлення або обмеження волі, є адреса установи виконання покарань (ч.6 ст.8 Закону № 698-V).

Виборчою адресою виборця, який проживає чи перебуває за межами України, є його поштова адреса в країні проживання (перебування) (ч.7 ст.8 Закону № 698-V).

На думку позивача правила визначення виборчої адреси та вичерпний перелік способів визначення виборчої адреси закріплено в статті 8 Закону № 698-V. Аналізуючи положення ст.8 Закону № 698-V позивач вважає, що виборча адреса може визначатись відповідно до:

-зареєстрованого місця проживання;

-адреси дислокації військової частини;

-адреси установи виконання покарань;

-за межами України поштова адреса в країні проживання;

- для осіб, які не мають зареєстрованого місця проживання за даними служби, яка веде облік бездомних осіб.

На думку позивача відповідно до ч.3 ст.8 Закону № 698-V - за зверненням виборця орган ведення Реєстру виборців може визначити іншу виборчу адресу виборця, яка не співпадає з зареєстрованим місцем проживання, вичерпний перелік яких наведено в частинах 4-7 зазначеної статті.

Таким чином, позивач переконаний, що виборець не може змінювати виборчу адресу на будь-яке місце проживання, а лише на місця, в яких він перебуває у зв`язку з проходженням військової служби, відбуванням покарання у вигляді позбавлення або обмеження волі, перебуванням за кордоном, або перебуванням на обліку бездомних осіб у відповідній установі.

Проте суд не переконаний такими доводами позивача та вважає, що позивач звужено тлумачить положення статті 8 Закону № 698-V щодо визначення виборчої адреси виборця, виходячи з такого.

Аналіз положень частин 1 та 2 ст. 8 Закону № 698-V передбачає, що виборча адреса виборця визначається згідно з цією статтею, якщо інше не передбачене цією статтею.

За загальною нормою ч. 2 ст. 8 Закону № 698-V виборча адреса виборця визначається за зареєстрованим місцем його проживання.

Інші випадки визначення виборчої адреси визначені у частинах 4-7 ст.8 цього Закону та стосуються випадків визначення виборчої адреси за ознакою суб`єктного складу для таких категорій осіб:

-для осіб, які не мають зареєстрованого місця проживання - за погодженням із центром обліку, який відповідно до закону веде облік бездомних осіб, або соціальною службою, у складі якої утворено структурний підрозділ для ведення обліку бездомних осіб, або органом ведення Реєстру за мотивованим зверненням виборця;

-для військовослужбовців строкової служби - за адресою дислокації військової частини (формування);

-для осіб, які відбувають покарання у вигляді арешту, позбавлення або обмеження волі - за адресою установи виконання покарань;

-для осіб, які проживають чи перебувають за межами України, є його поштова адреса в країні проживання (перебування).

В той же час за приписами ч. 3 ст. 8 Закону № 698-V за зверненням виборця орган ведення Реєстру може визначити іншу виборчу адресу виборця, ніж визначену відповідно до частини другої цієї статті.

Суд звертає увагу на те, що зміни до частини третьої статті 8 Закону № 698-V в наведеній вище редакції внесено згідно із Законом України від 16.07.2020 № 805-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення виборчого законодавства», який набрав чинності 23.07.2020.

Так, до 23.07.2020 редакція частини третьої статті 8 Закону № 698-V передбачала норму про те, що за мотивованим зверненням виборця орган ведення Реєстру може визначити іншу виборчу адресу виборця, ніж визначену відповідно до частини другої цієї статті.

Натомість Законом України від 16.07.2020 № 805-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення виборчого законодавства», який набрав чинності 23.07.2020, внесено зміни до статті 8 Закону № 698-V, відповідно до яких у частині третій статті 8 Закону України "Про Державний реєстр виборців" слово "мотивованим" виключено.

Відтак, з 23.07.2020 після набрання чинності Законом України від 16.07.2020 № 805-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення виборчого законодавства», підставою для визначення іншої виборчої адреси виборця, ніж визначена відповідно до частини другої статті 8 Закону України "Про Державний реєстр виборців", а саме за ч.3 ст.8 Закону № 698-V є лише звернення виборця.

Аналізуючи положення частини 3 ст.8 у взаємозв`язку з ч. 2 ст.8 Закону № 698-V (загальна норма) та частинами 4-7 ст.8 Закону № 698-V (спеціальні норми) на предмет підстав, способів та порядку визначення виборчої адреси виборця, суд зазначає, що випадок, передбачений частиною 3 ст. 8 Закону № 698-V, має самостійне автономне значення без прив`язки до інших випадків визначення виборчої адреси, передбачених частинами 2 та 4-7 ст.8 названого Закону.

Порядок звернення виборця за власною ініціативою до органу ведення Реєстру щодо зміни його персональних даних визначений у статті 20 Закону № 698-V.

Так, за змістом абз.1-2 ч.1 ст.20 Закону № 698-V кожен виборець у разі зміни його персональних даних, зазначених у частині першій статті 6 та пунктах 1 і 4 частини першої статті 7 цього Закону, може звернутися до органу ведення Реєстру відповідно до своєї виборчої адреси із заявою про внесення змін до його персональних даних у Реєстрі за формою, встановленою розпорядником Реєстру. Така заява може бути подана до органу ведення Реєстру особисто або через уповноважену особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Також заява може бути надіслана особою в електронній формі за підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги", з використанням мережі Інтернет у встановленому розпорядником Реєстру порядку. Заява, надіслана з використанням мережі Інтернет, повинна містити адресу електронної пошти, на яку заявнику може бути надіслано повідомлення, передбачене цією статтею.

До заяви додаються документи (копії документів), що підтверджують відповідні зміни.

У разі звернення щодо зміни виборчої адреси виборець подає до органу ведення Реєстру за новою виборчою адресою заяву, до якої додаються документи (копії документів), що підтверджують зміну виборчої адреси виборця (ч.2 ст.20 Закону № 698-V).

Аналіз зазначених правових норм дає суду підстави для висновку, що виборець може звернутися до органу ведення Реєстру із заявою про внесення змін до його персональних даних у Реєстрі щодо своєї виборчої адреси.

Натомість згідно з ч.4 ст.20 Закону № 698-V (у редакції Закону України від 16.07.2020 №805-IX, який набрав чинності 23.07.2020) у разі звернення щодо зміни виборчої адреси на підставі частин третьої (за зверненням виборця орган ведення Реєстру може визначити іншу виборчу адресу виборця) і четвертої статті 8 цього Закону у заяві виборця, зазначеної у частині другій цієї статті, вказується адреса житла, за якої він фактично проживає та яку просить визначити його новою виборчою адресою.

При цьому за приписами ч.5 ст.20 Закону № 698-V (у редакції Закону України від 16.07.2020 № 805-IX) вимоги частин першої і другої цієї статті щодо подання документів (копій документів), що підтверджують зміну виборчої адреси виборця, до звернень щодо зміни виборчої адреси на підставі частин третьої і четвертої статті 8 цього Закону не застосовуються.

Отже, у випадку звернення виборця до органу ведення Реєстру за новою виборчою адресою із заявою про зміну виборчої адреси виборець не зобов`язаний додавати до такої заяви документи (копії документів), що підтверджують відповідні зміни.

При цьому згідно з абз.1 ч.3 ст.20 Закону № 698-V (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 16.07.2020 № 805-IX) зазначене у частинах третій і четвертій статті 8 цього Закону звернення щодо зміни виборчої адреси може бути подане виборцем до органу ведення Реєстру, повноваження якого поширюються на територію, до якої віднесено виборчу адресу, на яку змінюватиметься поточна виборча адреса виборця, не пізніше ніж на п`ятий день з дня початку виборчого процесу виборів або процесу референдуму, що проводяться на території, в межах якої виборець просить визначити його виборчу адресу. У разі якщо на відповідній території одночасно проводяться декілька виборів (референдум), таке звернення може бути подане не пізніше ніж на п`ятий день з дня початку виборчого процесу тих виборів (референдуму), голосування на яких проводиться раніше, ніж голосування на інших виборах, які відбуваються одночасно.

У разі надходження звернення виборця щодо зміни виборчої адреси пізніше ніж на п`ятий день з дня початку виборчого процесу відповідних виборів або процесу референдуму (з урахуванням особливостей щодо виборів та референдуму, передбачених абзацом першим цієї частини, які проводяться одночасно) орган ведення Реєстру приймає мотивоване рішення про відмову у внесенні зміни до його виборчої адреси, копія якого не пізніше наступного дня після прийняття відповідного рішення надсилається виборцю з одночасним повідомленням про можливість подання звернення щодо зміни виборчої адреси після завершення виборчого процесу відповідних виборів (абз.2 ч.3 ст.20 Закону № 698-V).

Отже, за приписами абз.1 та 2 ч.3 ст.20 Закону № 698-V останнім днем подання виборцем до органу ведення Реєстру за новою виборчою адресою заяви про зміну виборчої адреси є п`ятий день з дня початку виборчого процесу виборів.

Відповідно до постанови Центральної виборчої комісії від 18 травня 2020 року № 88 "Про Порядок розгляду звернення виборця щодо зміни виборчої адреси відповідно до частини третьої статті 8 Закону України "Про Державний реєстр виборців" затверджено Порядок розгляду звернення виборця щодо зміни виборчої адреси відповідно до частини третьої статті 8 Закону України "Про Державний реєстр виборців" (далі Порядок №88).

Ця постанова набрала чинності з 1 липня 2020 року.

У зв`язку з набранням чинності Законом України від 16 липня 2020 року № 805-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення виборчого законодавства" Центральною виборчою комісією прийнято постанову від 24 липня 2020 року №145 "Про внесення змін до деяких постанов Центральної виборчої комісії", зокрема внесено зміни до постанови ЦВК від 18 травня 2020 року № 88.

Згідно з п.1.1 Порядку №88 цей Порядок визначає процедуру розгляду органом ведення Державного реєстру виборців мотивованого звернення громадянина України, який має право голосу згідно зі статтею 70 Конституції України, щодо зміни виборчої адреси відповідно до частини третьої статті 8 Закону України "Про Державний реєстр виборців".

Відповідно до п.1.2 Порядку №88 заява може бути подана до органу ведення Реєстру в паперовій або електронній формі.

Заява в паперовій формі може бути подана виборцем особисто або через уповноважену особу, повноваження якої оформлено відповідно до законодавства.

Заява в електронній формі може бути надіслана виборцем за підписом, прирівняним до власноручного підпису згідно із Законом України "Про електронні довірчі послуги" (кваліфікований електронний підпис), з використанням мережі Інтернет. Така заява повинна містити адресу електронної пошти, на яку виборцю може бути надіслано повідомлення про результати розгляду заяви.

У заяві вказується адреса житла, за якою виборець фактично проживає та яку просить визначити його новою виборчою адресою (абзац 4 п.1.2 Порядку №88).

Редакція абзацу 4 п.1.2 Порядку №88 до змін, внесених постановою ЦВК від 24.07.2020 №145, містила норму про те, що до заяви виборець додає копію документа, що підтверджує його фактичне проживання за вказаною ним адресою.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Центральна виборча комісія, прийнявши постанову від 18.05.2020 №88 "Про Порядок розгляду звернення виборця щодо зміни виборчої адреси відповідно до частини третьої статті 8 Закону України "Про Державний реєстр виборців" (зі змінами, внесеними постановою від 24.07.2020 №145), встановила не передбачений Законами України спосіб визначення виборчої адреси - адреса фактичного проживання виборця, що призвело до масового включення до списків виборців Броварської об`єднаної територіальної громади осіб, які не є членами такої територіальної громади та не проживають на її території.

Натомість, аналізуючи зміни, ініційовані Законом України від 16.07.2020 №805-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення виборчого законодавства", відповідно до яких підставою для визначення іншої виборчої адреси виборця, ніж визначена відповідно до частини другої статті 8 Закону України "Про Державний реєстр виборців", є лише звернення виборця, суд вважає, що Центральною виборчою комісією наступного дня після набрання чинності Законом № 805-IX приведено у відповідність до Закону України "Про Державний реєстр виборців" положення абзацу 4 п.1.2 Порядку №88.

Відтак доводи позивача про невідповідність положень Порядку №88 Законам України спростовуються матеріалами справи, адже Порядок №88 після змін, внесених постановою ЦВК від 24.07.2020 №145, навпаки був приведений у відповідність до положень Закону України "Про Державний реєстр виборців".

Порядок ознайомлення виборців із попереднім списком виборців на звичайній виборчій дільниці та усунення неправильностей у списку виборців передбачений статтею 42 Виборчого кодексу України.

Відповідно до ч. 1 ст. 42 Виборчого кодексу України дільнична виборча комісія звичайної виборчої дільниці наступного дня після отримання попереднього списку виборців надає його для загального ознайомлення у приміщенні дільничної виборчої комісії.

При цьому, частиною 3 статті 42 Виборчого кодексу України передбачено, що виборець має право ознайомитися з попереднім списком виборців у приміщенні дільничної виборчої комісії та перевірити правильність внесених до нього відомостей.

Виборець може звернутися до дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців із заявою про уточнення попереднього списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця пересуватися самостійно.

За змістом ч.4 ст. 42 Виборчого кодексу України виборець особисто подає заяву до дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців щодо обставин, передбачених частиною третьою цієї статті. У разі якщо виборець з порушенням здоров`я (у зв`язку з інвалідністю, тимчасовим розладом здоров`я, віком) не може особисто подати заяву, дільнична виборча комісія за зверненням такого виборця зобов`язана забезпечити прийняття заяви у такого виборця в інший спосіб. Така заява до органу ведення Державного реєстру виборців може бути подана також за допомогою електронних сервісів у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією.

До заяви додаються документи (копії документів), які підтверджують зазначені в ній відомості.

Заява, зазначена у частині третій цієї статті, може бути подана не пізніш як за п`ять днів до дня голосування і розглядається виборчою комісією протягом одного дня. Заява, подана після зазначеного строку, залишається без розгляду (ч.4 ст. 42 ВК).

За результатом розгляду заяви дільнична виборча комісія приймає рішення про передачу такої заяви до органу ведення Державного реєстру виборців. Рішення виборчої комісії невідкладно разом із заявою виборця та доданими до неї документами (копіями документів) направляється до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців і не пізніше наступного дня після дня його прийняття видається особі, яка подала заяву, а також надсилається особі, якої воно стосується (якщо така особа не є особою, яка подала заяву) (ч.6 ст.42 ВК).

Орган ведення Державного реєстру виборців забезпечує розгляд заяв виборців у порядку, встановленому Законом України "Про Державний реєстр виборців". Про результати розгляду звернення повідомляється особа, яка його подала, а також особа, якої воно стосується (якщо звернення виборця стосується іншої особи) (ч.7 ст.42 ВК).

Також частиною 8 статті 42 Виборчого кодексу України передбачено, що адміністративний позов про уточнення списку виборців може бути подано до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

Відповідно до вимог частин 1 та 2 статті 274 Кодексу адміністративного судочинства України право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі.

Адміністративні справи щодо уточнення списку виборців розглядає місцевий загальний суд як адміністративний суд за місцезнаходженням відповідної комісії.

Отже, вказані норми виборчого законодавства дають підстави для висновку, що виборець може звернутися до дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців із заявою про виключення зі списку інших осіб, а також звернутися до суду з адміністративним позовом про виключення зі списку інших осіб.

У позовній заяві позивач стверджує, що незважаючи на численні випадки включення сторонніх осіб до списків виборців жоден з них не скористався своїм правом на звернення до суду з відповідною заявою щодо виключення зі списку виборців сторонніх осіб. Також позивач зазначив, що право політичних партій на звернення з аналогічним позовом не передбачено, як і не передбачено право на ознайомлення з попереднім списком виборців на виборчій дільниці, що позбавляє позивача можливості звернутись до суду з відповідним позовом про виключення зі списку виборців сторонніх осіб.

З цього приводу суд зазначає таке.

З аналізу положень статті 274 Кодексу адміністративного судочинства України слідує, що під виборчими правами та інтересами виборця щодо участі у виборчому процесі особисто необхідно розуміти, зокрема, право голосу на відповідних виборах.

У той же час, суд звертає увагу, що під час вирішення виборчих спорів судам необхідно перевіряти не лише правомірність оскаржуваних рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, а й встановлювати наявність порушення ним виборчих прав конкретного виборця чи його інтересу щодо участі у відповідному виборчому процесі.

Відсутність порушення безпосереднього права позивача є підставою для відмови в задоволенні позовної заяви.

У справі, яка розглядається, позивач мотивує вимоги необхідністю захисту не стільки безпосередніх його прав чи інтересів, а скоріше суспільного інтересу щодо встановлення справедливих результатів повторних місцевих виборів, що впливає на точне і достовірне встановлення результатів виборів, тоді як завданням адміністративного судочинства є ефективний захист прав, свобод та інтересів конкретних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, а не невизначеного кола осіб.

При цьому, позивач не вказує, які безпосередньо його виборчі права чи інтереси щодо участі у повторних виборах депутатів Броварської міської ради Броварського району Київської області та Броварського міського голови Броварського району Київської області, призначених на 17.01.2021, порушуються відповідачем та відповідно не просить суд про їх захист та відновлення.

Окрім того, позивач не зазначає, яким чином включення осіб до уточнених списків виборців, фотокопії яких додані до позовної заяви, зокрема по №321219 за адресою: м. Бровари, вул.Благодатна, 80, по ДВК 321233 за адресою: м.Бровари, вул.Гагаріна, 23А, по ДВК 321238 за адресою: м.Бровари, вул.Лагунової Марії, 11А, вплине на сам результат виборів на цих виборчих дільницях зокрема, і на результати повторних виборів в цілому.

Вказане узгоджується з правовою позицією, викладеною в постанові Верховного Суду від 27 серпня 2019 року у справі №855/373/19.

Аналізуючи надану Відділом ведення Державного реєстру виборців Броварської міської ради Київської області інформацію про те, що з 20 липня по 3 грудня 2020 року до відділу ведення Державного реєстру виборців Броварської міської ради Київської області звернулось всього 3946 виборців щодо зміни виборчої адреси за п. 3 статті 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців», та інформацію Відділу ведення Державного реєстру виборців Броварської районної державної адміністрації Київської області про те, що за період з 24 липня 2020 року по 31 грудня 2020 року в с. Княжичі Броварського району Київської області та в с.Требухів Броварського району Київської області змінила виборчу адресу 131 особа відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців», суд зазначає, що такі докази самі по собі не свідчать про наявність порушень виборчого законодавства під час проведення відповідних повторних місцевих виборів.

Для того, щоб стверджувати, що такі докази свідчать про безпідставне включення сторонніх осіб до списків виборців, такі факти в кожному окремому випадку повинні бути доведені у спосіб, передбаченийВиборчим кодексом України (ст.42) та/або в порядку, передбаченому статтею 274 Кодексу адміністративного судочинства України, чого позивачем не зроблено.

Отже, встановлені судом обставини дають підстави для висновку, що доводи позивача щодо неправомірності зміни виборчої адреси виборцями на території Броварської об`єднаної територіальної громади не підтверджуються належними доказами.

З цих підстав твердження позивача про протиправність оскаржуваних протоколів Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області від 21.01.2021 "Про результати голосування з виборів Броварського міського голови" та "Про результати голосування з виборів депутатів Броварського міської ради", з огляду на те, що дані протоколи прийняті з порушенням ст.ст. 140, 141 Конституції України, вимог частин 5-8 статті 7 Виборчого кодексу та ст. 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців», не є обґрунтованими та не приймаються судом до уваги.

Щодо тверджень позивача про те, що вибори депутатів Броварської міської ради та Броварського міського голови 17.01.2021 не було організовано і проведено відповідно до вимог Виборчого кодексу на всіх виборчих дільницях відповідного виборчого округу, суд зазначає таке.

Частиною 1 статті 254 Виборчого кодексу України передбачено, що з моменту закінчення голосування територіальна виборча комісія розпочинає безперервне засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування та результатів відповідних місцевих виборів у виборчому окрузі. На цей час члени територіальної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії.

Частиною 2 цієї ж статті закріплено, що засідання територіальної виборчої комісії, зазначене у частині першій цієї статті, оформляється протоколом безперервного засідання, який підписується головою або головуючим на засіданні, а також секретарем виборчої комісії та/або членом виборчої комісії, який виконував на зазначеному засіданні обов`язки секретаря. До протоколу приєднуються (за наявності) окремі думки членів виборчої комісії, які брали участь у засіданні і не згодні з прийнятим окружною виборчою комісією рішенням.

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 255 Виборчого кодексу України протоколи про підсумки голосування з виборів депутатів сільської, селищної, міської (міста без районного поділу) ради у відповідних багатомандатних виборчих округах, сільського, селищного, міського (міста без районного поділу) голови територіальною виборчою комісією, що встановлює результати виборів, не складаються. Протокол про результати виборів складається в такому разі безпосередньо на підставі протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців з відповідних місцевих виборів.

За приписами ч. 1 ст. 268 Виборчого кодексу України сільська, селищна, міська (міста без районного поділу) виборча комісія встановлює результати голосування з виборів депутатів сільської, селищної, міської ради у багатомандатних виборчих округах на підставі протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях з відповідних місцевих виборів.

Частиною 2 цієї ж статті обумовлено, що відповідна територіальна виборча комісія на підставі протоколів, зазначених у частині першій цієї статті (у тому числі протоколів з позначкою "Уточнений"), а в разі проведення повторного підрахунку голосів виборців - на підставі протоколів відповідної територіальної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, не пізніш як на дванадцятий день з дня голосування (а у разі проведення повторного голосування - не пізніш як на п`ятий день з дня повторного голосування) встановлює результати голосування з відповідних місцевих виборів сільського, селищного, міського голови, депутатів у багатомандатних виборчих округах в день виборів (день повторного голосування), про що складає протокол.

До протоколу про результати голосування з виборів у відповідному багатомандатному, єдиному одномандатному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів заносяться цифрами такі відомості: 1) кількість виборчих бюлетенів, виготовлених на замовлення територіальної виборчої комісії; 2) кількість виборчих бюлетенів, одержаних дільничними виборчими комісіями; 3) кількість невикористаних виборчих бюлетенів, погашених дільничними виборчими комісіями; 4) кількість виборців, включених до списків виборців; 5) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені; 6) кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню, виявлених на виборчих дільницях; 7) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні; 8) кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними; 9) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата; 10) прізвище, власне ім`я (усі власні імена) та по батькові (за наявності) кандидата у депутати або кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, який набрав найбільшу кількість голосів виборців, а також відсоток голосів виборців, поданих за нього, у відношенні до кількості виборців, які взяли участь у голосуванні у відповідному виборчому окрузі.

Згідно з ч. 3 ст. 268 Виборчого кодексу України протокол територіальної виборчої комісії про результати голосування з виборів депутата в багатомандатному окрузі, сільського, селищного, міського голови складається у двох примірниках. Протокол підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами виборчої комісії, присутніми на її засіданні, та засвідчується печаткою комісії. У протоколі зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами виборчої комісії. Протокол територіальної виборчої комісії про результати голосування може виготовлятися за допомогою технічних засобів.

Аналіз наведених положень ст. 268 Виборчого кодексу України дає підстави для висновку, що відповідна територіальна виборча комісія на підставі протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях з відповідних місцевих виборів (у тому числі протоколів з позначкою "Уточнений") не пізніш як на дванадцятий день з дня голосування встановлює результати голосування з відповідних місцевих виборів депутатів міської ради та міського голови у багатомандатних виборчих округах, про що складає протокол.

Як було встановлено судом, за наслідками голосування з виборів Броварського міського голови 21.01.2021 о 19 год. 12 хв. Броварською міською територіальною виборчою комісією складено протокол про результати голосування з виборів Броварського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі, відповідно до якого найбільшу кількість голосів виборців у єдиному одномандатному виборчому окрузі набрав кандидат на посаду міського голови ОСОБА_1 - 21787 голосів, що становить 53,16 % голосів виборців.

На підставі вказаного протоколу Броварською міською територіальною виборчою комісією прийнято постанову №215 від 21.01.2021 «Про визнання особи обраною на посаду Броварського міського голови Броварського району Київської області», якою ОСОБА_1 визнано обраним на посаду Броварського міського голови Броварського району Київської області на повторних виборах Броварського міського голови Броварського району Київської області 17.01.2021 (т.1, а.с.134).

Також судом встановлено, що за наслідками голосування з виборів депутатів Броварської міської ради 21.01.2021 о 21 год. 45 хв. Броварською міською територіальною виборчою комісією складено протокол про результати виборів депутатів Броварської міської ради в Єдиному багатомандатному виборчому окрузі, згідно якого 5-відсотковий бар`єр подолали 8 місцевих організацій політичних партій: КТО ПП "Європейська солідарність" - 3620; Броварська МПО ПП "Рідний Дім" - 3386; Київська ОТО ПП "Голос" - 2312; Київська ОО ПП "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" - 1932; Київська ОО ПП "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність" - 12060; Київська ОО ПП "За майбутнє" - 3393; Київська ОО ПП "Слуга Народу" - 2940; Київська ОО ПП "Всеукраїнське об`єднання "Батьківщина" - 2524.

Судом встановлено, що жодних скарг та актів про порушення вимог Виборчого кодексу України під час проведення повторних виборів депутатів Броварської міської ради та Броварського міського голови Броварського району Київської області 17.01.2021 та встановлення їх результатів позивачем не надано.

Представником відповідача в судовому засіданні підтверджено, що скарги та акти про порушення вимог Виборчого кодексу України з підстав, наведених у позовній заяві, не подавались і жодних порушень з приводу неправомірності зміни виборчої адреси виборцями на території Броварської об`єднаної територіальної громади не встановлено.

Суд звертає увагу на приписи частини 1 статті 64 Виборчого кодексу України, якими передбачено, що суб`єкт виборчого процесу може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

Згідно з підпунктами 1-1, 1-2 пункту 1 частини 2 статті 64 ВК України, виключно до суду шляхом подання позовної заяви оскаржуються: рішення чи дії окружної виборчої комісії, рішення чи дії територіальної виборчої комісії, крім встановлених цим Кодексом випадків; дії чи бездіяльність члена окружної виборчої комісії, територіальної виборчої комісії.

Таким чином, у випадку незгоди з рішеннями, діями або бездіяльністю дільничних виборчих комісій щодо порушень виборчого законодавства щодо протиправних дій по включенню до списку виборців позивач не був позбавлений права оскаржити їх в судовому порядку у встановлений законом строк та спосіб.

Проте, в матеріалах справи відсутні докази оскарження таких рішень, дій або бездіяльності дільничних виборчих комісій. Відсутність скарг щодо порушень виборчого законодавства з боку відповідних суб`єктів звернення свідчить про недоведеність позивачем своїх позовних вимог та їх необґрунтованість. В той же час, обов`язковою умовою для прийняття територіальною виборчою комісією рішення за зверненням про порушення вимог виборчого законодавства є наявність заяви або скарги, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, кандидатами на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довіреними особами, уповноваженими особами організацій партій, офіційними спостерігачами, виборцями.

Отже, встановлені судом обставини свідчать про те, що доводи позивача у вказаній частині не підтверджуються жодними належними доказами.

Щодо позовних вимог про визнання відповідно до ст. 280 Виборчого кодексу України повторних виборів депутатів Броварської міської ради Броварського району Київської області та Броварського міського голови Броварського району Київської області 17 січня 2021 року такими, що не відбулися, та зобов`язання Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області провести повторні вибори депутатів Броварської міської ради Броварського району Київської області та Броварського міського голови Броварського району Київської області, суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 4 ст. 194 Виборчого кодексу України повторні місцеві вибори призначаються територіальною виборчою комісією у разі визнання відповідних місцевих виборів такими, що не відбулися, в порядку, встановленому цим Кодексом.

Підстави для визнання місцевих виборів такими, що не відбулися, та призначення повторних виборів визначені у статті 280 цього Кодексу.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 280 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія з відповідних місцевих виборів приймає рішення про визнання виборів депутатів у багатомандатному виборчому окрузі, сільського, селищного, міського голови такими, що не відбулися, та про призначення повторних виборів, якщо:

1) до виборчого бюлетеня для голосування в день виборів або в день повторного голосування на виборах депутатів в багатомандатному виборчому окрузі, сільського, селищного, міського голови було включено лише одного кандидата, і кількість голосів виборців, поданих на його підтримку, становить не більше 50 відсотків кількості виборців, які взяли участь у голосуванні;

2) до виборчого бюлетеня для голосування на виборах міського голови (міста з кількістю виборців 75 тисяч і більше) в день виборів було включено два кандидати на посаду міського голови, і за результатами голосування жоден із кандидатів не отримав на свою підтримку більше половини голосів виборців, які взяли участь у голосуванні;

3) до виборчого бюлетеня для голосування в день повторного голосування було включено два або більше кандидати, і за результатами повторного голосування найбільшу і водночас однакову кількість голосів виборців подано за двох або більше кандидатів;

4) за результатами виборів депутатів в багатомандатному виборчому окрузі залишилися вакантні депутатські мандати (кількість осіб, обраних депутатами в багатомандатному окрузі, є меншою, ніж кількість мандатів, які розподілялися в цьому окрузі). Повторні вибори у такому окрузі призначаються з кількістю мандатів, які залишилися вакантними;

5) станом на день голосування у виборчому бюлетені не залишилося жодного кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови;

6) голосування у день голосування (день повторного голосування) було визнано недійсним або не було організовано і проведено відповідно до цього Кодексу на всіх виборчих дільницях відповідного виборчого округу;

7) особа після її обрання не набула депутатського мандата, повноважень сільського, селищного, міського голови у порядку, встановленому цим Кодексом, з підстав, зазначених у пунктах 3 - 6 частини першої та частині четвертій статті 231 цього Кодексу;

8) особа, обрана сільським, селищним, міським головою, визнана такою, що відмовилася від депутатського мандата, посади сільського, селищного, міського голови;

9) виборчий процес місцевих виборів був зупинений в зв`язку з введенням в Україні чи в окремих її місцевостях воєнного або надзвичайного стану.

Відповідно до ч. 2 ст. 280 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія приймає рішення про визнання виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті, а також міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) такими, що не відбулися, та про призначення повторних виборів, якщо:

1) у виборчому бюлетені в день голосування не залишилося жодного виборчого списку організації партії в єдиному багатомандатному виборчому окрузі;

2) за результатами виборів неможливо сформувати 2/3 складу Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної місцевої ради;

3) виборчий процес місцевих виборів був зупинений в зв`язку з введенням в Україні чи в окремих її місцевостях воєнного або надзвичайного стану.

Даний перелік підстав для прийняття територіальною виборчою комісією рішення про визнання виборів депутатів у багатомандатному виборчому окрузі, сільського, селищного, міського голови та рішення про визнання виборів депутатів селищної ради (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) такими, що не відбулися, та про призначення повторних виборів, є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.

Позивач в обґрунтування вказаної позовної вимоги не зазначає відповідного обґрунтування позовних вимог, при цьому на уточнююче питання суду про те, яку підставу для визнання виборів депутатів та міського голови такими, що не відбулися, та про призначення повторних виборів, має на увазі позивач, останній зазначив, що підставою, з якою позивач пов`язує визнання виборів такими, що не відбулися та про призначення повторних виборів в даному випадку є те, що голосування не було організовано і проведено відповідно до цього Кодексу на всіх виборчих дільницях відповідного виборчого округу.

В той же час довести наявність підстав для висновку про порушення відповідачем або іншими суб`єктами владних повноважень (ДВК) положень виборчого законодавства щодо організації і проведення відповідно до цього Кодексу голосування на всіх виборчих дільницях відповідного виборчого округу позивач не зміг, а судом не встановлено жодної з передбачених статтею 280 Виборчого кодексу України виключних підстав для визнання виборів такими, що не відбулися, та про призначення повторних виборів, оскільки у даному випадку такі підстави відсутні, відтак позовні вимоги в цій частині є необґрунтованими.

За відсутності юридичних підстав для визнання такими, що не відбулись виборів Броварського міського голови у єдиному одномандатному виборчому окрузі та депутатів Броварської міської ради у єдиному багатомандатному виборчому окрузі, суд вважає позовні вимоги в цій частині такими, що задоволенню не підлягають.

Статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Згідно з частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Однак, покладений на суб`єкта владних повноважень даною нормою тягар доказування правомірності свого рішення не звільняє позивача від обов`язку доказування своїх тверджень чи заперечень.

Тобто, ці норми одночасно покладають обов`язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.

Позивач не надав суду належних та допустимих доказів на обґрунтування позовних вимог, а його твердження про неправомірність протоколів від 21.01.2021 про результати голосування з виборів Броварського міського голови та з виборів депутатів Броварської міської ради не підтверджуються належними та допустимими доказами.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення даного адміністративного позову.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить із наступного.

Відповідно до частини 1 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Згідно з частиною 9 статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

При зверненні до суду з цим позовом позивачем не було надано документ, що підтверджує сплату судового збору.

Згідно з ч. 2 ст. 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України "Про судовий збір".

Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Частиною 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" визначено, що у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що встановлений законом на 1 січня 2021 року, становить 2270,00 грн.

У цьому провадженні позивачем заявлено до відповідача п`ять вимог немайнового характеру, з огляду на те, що вимоги про визнання протиправним рішення про встановлення результатів повторних виборів депутатів Броварської міської ради та про скасування протоколу Броварської МТВК від 21.01.2021 є однією вимогою, а також вимоги про визнання повторних виборів депутатів Броварської міської ради і Броварського міського голови та зобов`язання відповідача повторно провести місцеві вибори Броварського міського голови та депутатів Броварської міської ради Броварського району Київської області є однією вимогою.

Отже, з урахуванням розміру позовних вимог та встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, позивачу за подання до суду цього позову необхідно було сплатити судовий збір у сумі 11350,00 грн. (2270,00 грн. х 5).

Враховуючи, що при поданні адміністративного позову судовий збір позивачем не було сплачено, а адміністративний позов задоволенню не підлягає, суд дійшов висновку про необхідність стягнення з позивача до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Київського окружного адміністративного суду судового збору за подання позовної заяви в розмірі 11350,00 грн.

27.01.2021 о 18:45 год. суд у зв`язку з наявністю письмових клопотань усіх учасників процесу постановив протокольну ухвалу про здійснення подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження. Повний текст рішення суду виготовлено та підписано 28.01.2021.

Керуючись статтями 242-246, 250, 255, 273-278 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Стягнути з Київської обласної організації Політичної партії "Голос" (ідентифікаційний код 43307785, місцезнаходження: 08205, Київська обл., м. Ірпінь, вул. Рильського Максима, буд. 5В, квартира 7) на користь Державного бюджету України (Отримувач коштів - ГУК у Київ. обл./м.Київ/22030101, Код отримувача - (код за ЄДРПОУ) 37955989, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО) 899998, Рахунок отримувача UA718999980313151206084010001, Код класифікації доходів бюджету 22030101) судовий збір у розмірі 11350,00 грн. (одинадцять тисяч триста п`ятдесят грн. 00 коп.).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом двох днів з дня проголошення рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Кушнова А.О.

Дата ухвалення рішення27.01.2021
Оприлюднено05.09.2022