УКРАЇНА
Житомирський апеляційний суд
Справа №288/185/20 Головуючий у 1-й інст. Зайченко Є. О.
Категорія 84 Доповідач Галацевич О. М.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2021 року Житомирський апеляційний суд у складі:
головуючого - судді Галацевич О.М.,
суддів: Григорусь Н.Й., Микитюк О.Ю.,
з участю секретаря судового засідання Гарбузюк Ю.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Житомирі цивільну справу № 288/185/20 за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Житомирській області в особі Андрушівського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Житомирській області до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманих страхових виплат,
за апеляційною скаргою ОСОБА_1 ,
на рішення Попільнянського районного суду Житомирської області, ухвалене 28 вересня 2020 року суддею ОСОБА_2 у смт. Попільня,
в с т а н о в и в :
У лютому 2020 року Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Житомирській області в особі Андрушівського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Житомирській області (далі - Управління) звернулося до суду із позовом, у якому просило стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління 143666,95 грн незаконно отриманих страхових виплат.
Вимоги обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 з 15 лютого 2007 року перебуває на обліку у Андрушівському відділенні Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Житомирській області та отримував страхові виплати. Вироком Андрушівського районного суду Житомирської області від 07 травня 2018 року (вступив в законну силу 15 жовтня 2019 року), встановлено, що згідно поданих до відділення Фонду страхування від нещасних випадків на виробництві в Андрушівському районі ОСОБА_1 документів, які містять неправдиві відомості, йому призначені відповідні виплати. Вказаним судовим рішенням, останнього визнано винним та стягнуто на користь Андрушівського відділення 316075,35 грн незаконно отриманих страхових виплат з березня 2007 року по квітень 2017 року включно.
Згідно постанови Андрушівського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Житомирській області від 16 грудня 2019 року № 0601/211/211/31 щомісячні страхові виплати відповідачу припинені з 01 листопада 2019 року.
Проте, з травня 2017 року по жовтень 2019 року відповідач незаконно отримав виплати в сумі 143666,95 грн, які добровільно не повертає.
Рішенням Попільнянського районного суду Житомирської області від 28 вересня 2020 року позов задоволено. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Житомирській області в особі Андрушівського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Житомирській області незаконно отримані страхові виплати в розмірі 143666,95 грн. Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 , посилаючись на неповне з`ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права, порушення норм процесуального права, просив скасувати вказане судове рішення та ухвалити нове - про відмову у задоволенні позовних вимог Управління.
На думку заявника, суд першої інстанції не врахував відсутність у матеріалах справи доказів отримання ним у період з травня 2017 року по жовтень 2019 року спірних виплат.
В той же час зазначає, що виплата коштів здійснювалась Управлінням згідно висновків актів Н-1, Н-5, які є чинними, докази їх підроблення відсутні.
Також, вважає, що суд не врахував обставини, встановлені рішенням Попільнянського районного суду Житомирської області від 09 червня 2008 року, щодо отримання ним 03 листопада 2006 року травми на виробництві.
Окрім того, зазначив, що про достовірність актів Н-1 та Н-5 свідчить той факт, що на досудовому слідстві відносно членів комісії по розслідуванню нещасного випадку на виробництві ( ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ) слідчим прокуратури Попільнянського району винесена постанова від 11 серпня 2011 року про відмову в порушенні кримінальної справи за ч.2 ст.190, ч.ч.2, 3 ст. 358 КК України, яка є чинною ні ким не оскаржена і не скасована. Вважає, що отримання ним травми на виробництві підтверджується також довідкою від 19.09.2011 ДП Попільнянський лісгосп , а судові рішення у кримінальному провадженні не містять посилань про припинення йому виплат або про скасування, визнання недійсними (підробленими) будь-яких документів, на підставі яких проводились такі виплати Управлінням.
У відзиві представник Управління просив апеляційну скаргу залишити без задоволення. Вказав, що доводи апеляційної скарги є безпідставними, оскільки вироком суду встановлено, що виплата коштів відповідачу здійснювалася на підставі документів, які містять недостовірну інформацію. Також, зазначив, що доводи останнього щодо неотримання спірних страхових виплат в період з травня 2017 року по жовтень 2019 року в сумі 143666,95 грн спростовуються первинними бухгалтерськими документами, які додано до відзиву на апеляційну скаргу.
В судовому засіданні ОСОБА_1 просив апеляційну скаргу задовольнити, а представник Управління - залишити без задоволення.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, з огляду на наступне.
За змістом ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.
Згідно зі ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.46 Закону України Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування страхові виплати і надання соціальних послуг припиняються, якщо з`ясувалося, що виплати призначено на підставі документів, які містять неправдиві відомості. Сума витрат на страхові виплати, отримані застрахованим, стягується в судовому порядку.
Звертаючись до суду з даним позовом про стягнення з відповідача виплачених у період з травня 2017 року по жовтень 2019 року страхових виплат на суму 143666,95грн, Управління посилалось на те, що такі кошти підлягають стягненню відповідно до п.3 ч.1 ст.46 Закону України Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування , ст. 1215 ЦК України, оскільки з`ясувалося, що виплати відповідачу призначені на підставі документів, які містять неправдиві відомості.
Під час розгляду справи судом першої інстанції встановлено, що відповідно до наказу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від 21 вересня 2017 року № 106-ос, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Житомирській області є правонаступником робочих органів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Житомирській області та робочих органів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у Житомирській області в тому числі Андрушівського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Житомирській області (п. 1.9 Положення про управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Житомирській області) (а.с.7-13).
Вироком Андрушівського районного суду Житомирської області від 07 травня 2018 року (а.с.15-29), ОСОБА_1 визнано винним у скоєнні злочинів, передбачених ст.366 ч.1, ст.190 ч.2, ст.358 ч.3 (в редакції до внесення змін Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за корупційні правопорушення від 07 квітня 2011 року, № 3207-VI) КК України, призначено йому покарання та стягнуто з нього на користь Андрушівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Житомирській області - 316075,35 грн.
Згідно вироку суду ОСОБА_1 визнаний винним і засуджений, в тому числі за те, що будучи працівником - директором ДП Попільнянське лісове господарство , діючи умисно, з метою незаконного заволодіння чужим майном, а саме коштами Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Андрушівському районі Житомирської області та вступивши в змову із своїм підлеглим - провідним інженером-будівельником ДП Попільнянське лісове господарство ОСОБА_9 , який погодився повідомити, що є очевидцем події, якої в дійсності не було, надав недостовірні відомості комісії з розслідування нещасного випадку, з приводу нещасного випадку, пов`язаного з виробництвом, що стався з ОСОБА_1 03 листопада 2006 року о 07.50 год. на майданчику ДП Попільнянське лісове господарство внаслідок падіння та удару головою об нижню частину відкритих дверей автомобіля ВАЗ-2123 Chevrolet , д.н.з. НОМЕР_1 , внаслідок чого отримав травму лівого ока, достовірно знаючи, що дані тілесні ушкодження отримано ним внаслідок його побиття, що сталося 02.11.2006, близько 22.00 год. біля його будинку, які не відносяться до нещасного випадку, пов`язаного з виробництвом.
В наступному, комісією з розслідування нещасного випадку, який стався з директором ДП Попільнянський лісгосп ОСОБА_1 , які не знали про злочинні наміри останнього, складено та підписано акт про нещасний випадок на виробництві форми Н-1 від 05 листопада 2006 року (далі - акт форми Н-1) та акт (спеціального) розслідування нещасного випадку форми Н-5 від 06 листопада 2006 року (далі - акт форми Н-5) в яких містяться недостовірні відомості про отримання директором ДП Попільнянське лісове господарство ОСОБА_1 тілесних ушкоджень лівого ока, як такі, що відносяться до нещасного випадку, пов`язаного з виробництвом, що не відповідає дійсності.
В подальшому, ОСОБА_1 , реалізуючи свій злочинний намір, спрямований на заволодіння чужим майном, а саме коштами Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Андрушівському районі Житомирської області, з метою введення в оману працівників зазначеного Відділення та реалізуючи його, діючи умисно, з корисливих мотивів склав заяву про призначення йому страхових виплат у зв`язку з нещасним випадком на виробництві, що стався за час роботи на ДП Попільнянське лісове господарство , яку з пакетом інших недостовірних документів, в т. ч. актом форми Н-1 та актом форми Н-5 подав 28 лютого 2007 року до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Андрушівському районі Житомирської області.
В подальшому на підставі поданих завідомо недостовірних документів ОСОБА_1 в 2007 році призначено одноразову допомогу в разі стійкої втрати працездатності в сумі 29925 грн та щомісячну грошову суму в разі часткової втрати професійної працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку в розмірі 1087,20 грн.
Також вищевказаним вироком суду встановлено, що протягом 2007 року по час його постановлення, ОСОБА_1 отримав одноразової виплати та страхових виплат на суму 316075,73 грн.
Ухвалою Житомирського апеляційного суду від 15 жовтня 2019 року, вирок Андрушівського районного суду Житомирської області від 07 травня 2018 року щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст. 366, ч.2 ст. 190, ч.3 ст. 358 КК України в частині задоволення позовних вимог Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Овруцькому районі Житомирської області скасовано, а справу в цій частині повернуто на новий судовий розгляд в порядку цивільного судочинства. В решті вирок суду залишено без змін (а.с.30-49).
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру судових рішень постановою Верховного Суду від 26 травня 2020 року вирок Андрушівського районного суду Житомирської області від 07 травня 2018 року та ухвалу Житомирського апеляційного суду від 15 жовтня 2019 року щодо ОСОБА_1 залишено без зміни, а касаційні скарги засудженого та його захисника - без задоволення .
В матеріалах справи також містяться постанови Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України ВВД ФССНВ в Андрушівському районі:
від 29 березня 2017 року № 0601/211/211/22, про призначення ОСОБА_1 перераховану щомісячну грошову суму в розмірі 3752,82 грн, які проводити з 01 березня 2017 року по 02 серпня 2018 року включно;
від 18 серпня 2017 року № 0601/211/211/23, про продовження ОСОБА_1 раніше призначену щомісячну страхову виплату в розмірі 3752,82 грн, які проводити з 01 серпня 2017 року по 02 серпня 2018 року включно;
від 10 січня 2018 року № 0601/211/211/25, про призначення ОСОБА_1 перераховану щомісячну страхову виплату в розмірі 4329,68 грн, які проводити з 01 січня 2018 року по 28 лютого 2018 року включно;
від 02 березня 2018 року № 0601/211/211/26, про призначення ОСОБА_1 перераховану щомісячну страхову виплату в розмірі 5195,62 грн, які проводити з 01 березня 2018 року по 02 серпня 2018 року включно;
від 04 серпня 2018 року № 0601/211/211/27, про припинення ОСОБА_1 щомісячну страхову виплату в розмірі 5195,62 грн, з 03 серпня 2018 року;
від 20 листопада 2018 року № 0601/211/211/28, про продовження ОСОБА_1 раніше призначену щомісячну страхову виплату в розмірі 5195,62 грн, які проводити з 09 серпня 2018 року безстроково, провести донарахування щомісячних виплат за серпень 2018 року в розмірі 3854,81 грн, вересень 2018 року в розмірі 5195,62 грн, жовтень 2018 року в розмірі 5195,62 грн;
від 18 березня 2019 року № 0601/211/211/29 про призначення ОСОБА_1 перераховану щомісячну страхову виплату в розмірі 5455,40 грн, які проводити з 01 березня 2019 року безстроково;
від 16 грудня 2019 року № 0601/211/211/31 про припинення ОСОБА_1 щомісячну страхову виплату в розмірі 5455,40 грн, з 01 листопада 2019 року, провести відрахування щомісячних виплат за листопад 2019 року в розмірі 5455,40 грн (а.с.52-53, 55-59, 61).
Відповідно до довідки УВД ФССУ у Житомирській області Андрушівського відділення УВД ФССУ у Житомирській області ОСОБА_1 перебуває на обліку з 15 лютого 2007 року, за період з травня 2017 року по жовтень 2019 року отримав страхові виплати на загальну суму 143666,95 грн (а.с.51).
Ухвалюючи рішення про задоволення позову, суд виходив з того, що ОСОБА_1 для отримання державних страхових виплат свідомо надав документи, які містять неправдиві відомості. Суд вказав на доведеність факту недобросовісності дій відповідача, як набувача коштів, з огляду на те, що він розумів (повинен був розуміти) неправомірність отримання страхових виплат, що, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України, є підставою для повернення виплачених коштів позивачу.
Такий висновок є правильним, оскільки розглядаючи спір, який виник між сторонами у справі, суд правильно визначився з характером спірних правовідносин, застосував норми матеріального права, повно та всебічно з`ясував обставини справи, дослідив докази і надав їм належну оцінку.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, оскільки вироком суду у нескасованій частині достовірно встановлено, що ОСОБА_1 для призначення страхових виплат подав документи, зокрема акти форми Н-1 та Н-5, які містять неправдиві відомості, про що він був обізнаний. Тому, у відповідності до п. 3 ч.1 ст. 46 Закону України Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування та ст. 1215 ЦК України, з огляду на недобросовісність дій відповідача, отримані ним страхові виплати, призначені на підставі таких документів, за період з травня 2017 року по жовтень 2019 року включно в сумі 143666,95 грн, підлягають стягненню в судовому порядку.
Посилання відповідача на не отримання ним спірних страхових виплат є безпідставними, оскільки матеріали справи містять довідку Управління про суму отриманих відповідачем виплат у період травень 2017 року - жовтень 2019 року (а.с.51). Також, на спростування таких доводів апеляційної скарги, Управління до відзиву на апеляційну скаргу надало відповідні реєстри, платіжні доручення, які підтверджують факт отримання ним таких виплат в період з травня 2017 року по жовтень 2019 року в сумі 143666,95 грн (3752,82 + 3752,82 + 3752,82 + 3752,82 + 3752,82 + 3752,82 + 3752,82 + 3752,82 + 4329,68 + 4329,68 + 5195,62 + 5195,62 + 5195,62 + 5195,62 + 5195,62 + 335,20 + 19441,67 + 5195,62+ 5195,62+ 5195,62 + 5455,40 + 5455,40 + 5455,40 + 5455,40 + 5455,40 + 5455,40 + 5455,40 + 5455,40).
Крім того, в апеляційній скарзі відповідач такий факт визнавав і зазначав про те, що виплата коштів здійснювалась Управлінням згідно висновків актів форми Н-1, Н-5, висновків МСЕК, рішень судів та інших документів щодо виробничого травмування, які є чинними.
Проте, наявність чинних актів форми Н-1, Н-5 та відсутність доказів їх підроблення не спростовує обставин, встановлених вироком Андрушівського районного суду Житомирської області від 07 травня 2018 року, що ці документи, які були підставою для призначення страхових виплат, у тому числі, виплачених відповідачеві у період з травня 2017 року по жовтень 2019 року включно в сумі 143666,95 грн, містять неправдиві відомості.
З огляду на ці обставини є також безпідставними посилання ОСОБА_1 на те, що на досудовому слідстві відносно членів комісії по розслідуванню нещасного випадку на виробництві ( ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_10 , ОСОБА_8 ) слідчим прокуратури Попільнянського району винесена постанова від 11 серпня 2011 року про відмову в порушенні кримінальної справи за ч.2 ст.190, ч.ч.2, 3 ст. 358 КК України, що, на його думку, свідчить про достовірність актів форми Н-1 та Н-5 та законність отримання виплат. Окрім того, зазначена постанова слідчого (а.с.137-138), мотивована тим, що даних про причетність цих осіб до незаконного отримання ОСОБА_1 страхових виплат не здобуто.
Доводи про те, що встановленні в оскаржуваному судовому рішенні обставини не відповідають дійсним обставинам справи, які раніше встановлені рішенням Попільнянського районного суду Житомирської області від 09 червня 2008 року щодо отримання ним травми на виробництві 03 листопада 2006 року на правильність висновків суду не впливають, оскільки спірні виплати призначались відповідачу відповідними постановами Управління, а не за рішенням суду. Зазначене судове рішення не має преюдиційного значення для вирішення цього спору та не спростовує наявність правових підстав, які виникли після ухвалення вироку Андрушівського районного суду Житомирської області від 07 травня 2018 року, для задоволення позову Управління відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 46 Закону України Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування .
Інші доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують та на правильність рішення суду першої інстанції не впливають.
Рішення суду є законним і обґрунтованим, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст. ст. 367, 368, 374, 375, 381-384, 389 ЦПК України, суд
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Попільнянського районного суду Житомирської області від 28 вересня 2020 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і оскарженню у касаційному порядку не підлягає.
Головуючий Судді
Повний текст постанови складений 01 лютого 2021 року.
Суд | Житомирський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 27.01.2021 |
Оприлюднено | 02.02.2021 |
Номер документу | 94532526 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Житомирський апеляційний суд
Галацевич О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні