Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26.01.2021 Справа №607/22506/20
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого - судді Вийванко О. М.
за участю секретаря судового засідання Хримко У. А.
позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Великобірківської селищної ради Тернопільського району Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - садівницьке товариство Райдуга про визнання права власності на спадкове майно, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до відповідача Великобірківської селищної ради Тернопільського району Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - садівницьке товариство Райдуга про визнання права власності на спадкове майно, а саме, просить визнати за ним право власності на незавершений садовий будинок з господарськими будівлями і спорудами, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 . Однак, постановою нотаріуса позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, у зв`язку із відсутністю права власності на садовий будинок.
У судовому засіданні позивач позов підтримав та просив його задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, однак подав до суду заяву про розгляд справи без участі їх представника, проти позовних вимог не заперечує.
Представник третьої особи у судове засідання не з`явився, однак про місце та час розгляду справи був повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення позивача, перевіривши, дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, суд встановив наступні обставини справи.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , видане 28.01.2015 відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Тернопільського міського управління юстиції, актовий запис № 137.
03 липня 2015 року за заявою ОСОБА_3 , дружини померлого ОСОБА_2 , заведена спадкова справа за № 53/2015 року. Також ОСОБА_3 , подала заяву про відмову від прийняття спадщини.
08 липня 2016 року між іншими спадкоємцями ОСОБА_2 , а саме: ОСОБА_4 , що зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер платника податків НОМЕР_2 та ОСОБА_1 , що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер платника податків НОМЕР_3 , які являються спадкоємцями в рівних частках до спадкового майна, укладено Договір про поділ спадкового майна, посвідчений Темніковою С.А. державним нотаріусом Другої Тернопільської державної нотаріальної контори. За даним договором, сину спадкодавця - ОСОБА_1 переходить на праві особистої власності: садовий будинок з господарськими будівлями і спорудами, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 ; земельна ділянка для індивідуального садівництва, площею 0,0600 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ; частка у статутному капіталі ТДВ "Тернопільський завод ЗБК" в сумі 3260, 81 коп.
12 липня 2016 року видано Свідоцтво про право на спадщину за законом, зареєстровано в реєстрі за № 569 Темніковою С.А. державним нотаріусом Другої Тернопільської державної нотаріальної контори та посвідчено, що спадкоємцем земельної ділянки кадастровий номер 6125287500:02:001:3133 площею 0,0600 га, яка належала ОСОБА_2 , 1948 р.н., який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 є його син: ОСОБА_1 . Свідоцтво про право на спадщину видане на підставі договору про поділ спадкового майна, 08 липня 2016 року за реєстром № 558.
Згідно технічного паспорта на садовий будинок з господарськими будівлями і спорудами, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , виготовленого 14.03.2016 Тернопільським районним госпрозрахунковим бюро технічної інвентаризації вбачається, що даний садовий будинок є незавершений, готовністю 80 %.
28 липня 2016 року позивач звернувся із заявою про прийняття спадщини на нерухоме майно, а саме, на садовий будинок з господарськими будівлями і спорудами, що знаходяться в АДРЕСА_1 , до Другої Тернопільської державної нотаріальної контори.
Однак, постановою нотаріуса від 28.07.2016 року № 377/02-31 позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадину за законом, у зв`язку із відсутністю права власності на даний садовий будинок.
Проаналізувавши в сукупності досліджені докази, встановлені ними обставини та визначені відповідно до них правовідносини сторін, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
Відповідно до ст.3 ЦК України загальними засадами цивільного законодавства є, зокрема, справедливість, добросовісність та розумність.
Згідно положення ст. 177 ЦК України, об`єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага.
Частиною 1 ст. 178 ЦК України передбачено, що об`єкти цивільних прав можуть вільно відчужуватись або переходити від однієї особи до іншої в порядку правонаступництва чи спадкування або іншим чином, якщо вони не вилучені з цивільного обороту, або не обмежені в обороті, або не є невід`ємними від фізичної чи юридичної особи.
В силу п.8 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , якщо будівництво здійснювалося згідно із законом, то в разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов`язки забудовника входять до складу спадщини.
Відповідно до ч. 3 ст. 331 ЦК України, до завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна). У разі необхідності особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, може укласти договір щодо об`єкта незавершеного будівництва, право власності на який реєструється органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно на підставі документів, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою для створення об`єкта нерухомого майна, проектно-кошторисної документації, а також документів, що містять опис об`єкта незавершеного будівництва.
Згідно ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, що померла, до інших осіб.
У відповідності до вимог ст.1217 Цивільного кодексу України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно із вимогами ст. 1268 Цивільного кодексу України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Нормами статті 328 Цивільного кодексу України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
За вказаних обставин, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, оскільки незавершений будівництвом садовий будинок з господарськими будівлями і спорудами, 80% готовності, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , належав померлому ОСОБА_2 та вказаний незавершений будівництвом садовий будинок збудований на земельній ділянці, площею 0,600 га, відведеній під його забудову, яка передана позивачу згідно договору про поділ спадкового майна від 08.07.2016, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, оскільки зазначені позивачем обставини унеможливлюють іншим способом захистити його права та інтереси, а тому, за позивачем слід визнати право власності на незавершений будівництвом садовий будинок з господарськими будівлями і спорудами, 80% готовності, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На підставі наведеного, керуючись ст. 2, 4, 12, 13, 76-78, 258-268, 273, 352-355Цивільного процесуального кодексу України, ст. 328, 331, 392, 1216, 1217, 1268, 1274, 1276 Цивільного кодексу України, суд, -
УХВАЛИВ:
Задовольнити позов ОСОБА_1 до Великобірківської селищної ради Тернопільського району Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - садівницьке товариство Райдуга про визнання права власності на спадкове майно.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на незавершений будівництвом садовий будинок з господарськими будівлями і спорудами, 80% готовності, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду або через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 Цивільного процесуального кодексу України.
Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідач: Великобірківська селищна рада Тернопільського району Тернопільської області, місцезнаходження: смт. В.Бірки вул. Грушевського, 53 Тернопільського району Тернопільської області.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: садівницьке товариство Райдуга , місцезнаходження: с. Смиківці Тернопільського району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 22606855.
Рішення суду складено та підписано 26 січня 2021 року.
Головуючий суддяО. М. Вийванко
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 26.01.2021 |
Оприлюднено | 02.02.2021 |
Номер документу | 94540945 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Вийванко О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні