29.01.2021 227/4956/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2021 року м. Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:
Головуючого судді - Левченка А.М.,
за участі секретаря судового засідання - Черкасової О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в залі суду м. Добропілля цивільну справу №227/4956/20 за позовною заявою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Макєєв Олександр Володимирович, до Білицької міської ради про встановлення факту постійного проживання, -
ВСТАНОВИВ
14 грудня 2020 року представник позивача, звернувся до Добропільського міськрайонного суду Донецької області з позовною заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. Просив встановити юридичний факт постійного проживання ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з чоловіком ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на час відкриття спадщини, а саме на ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В обґрунтування заяви зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла мати позивача ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . 17 березня 2020 року позивач подав нотаріусу заяву про бажання отримати свідоцтво про право на спадщину за законом на 1/4 частку квартири АДРЕСА_1 . Ця 1/4 частина квартири належала ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , на спадщину якого претендувала ОСОБА_2 , але за життя не встановила факт прийняття спадщини, та не довела факт спільного проживання зі спадкодавцем (спадкова справа №125/2019).
Вказана постанова нотаріуса винесена на підставі матеріалів спадкової справи №257/2019, відкритої до майна ОСОБА_4 , (до складу якої входить майно ОСОБА_2 ), матеріалів спадкової справи №125/2012, відкритої до майна ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6 , за заявою ОСОБА_4 про прийняття спадщини.
ІНФОРМАЦІЯ_6 померла ОСОБА_2 , яка доводиться позивачу бабкою, тобто вона є матір`ю його матері ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
16 липня 2012 р. ОСОБА_4 подала заяву про бажання отримати свідоцтво про право на спадщину за законом на 1/2 частку квартири АДРЕСА_1 , яка в 1/4 частці належала спадкодавцю, та в 1/4 частці чоловіку спадкодавця ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 . За заявою ОСОБА_4 , нотаріусом відкрита спадкова справа №125/2012 до майна ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 . Однак, постановою від 01.08.2019 року, нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на 1/2 частку квартири, тому що не надано доказів, що ОСОБА_2 , прийняла спадщину після смерті чоловіка ОСОБА_3 , згідно ст.1268 ЦК України, та не доказаний факт постійного проживання спадкодавця із ОСОБА_3 , щоб свідчило про прийняття спадщини. 06.08.2019 р. ОСОБА_4 звернулася до суду з позовною заявою про встановлення факту постійного проживання її матері ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . Однак ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_7 померла і судова справа №227/3302/19 була закрита на підставі п.7 ч.1 ст.255 ЦПК України.
Бабуся позивача ОСОБА_2 та її чоловік ОСОБА_3 мешкали разом за адресою: АДРЕСА_2 . На момент смерті ОСОБА_3 був зареєстрований за вказаною адресою, а дружина ОСОБА_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 . Після смерті ОСОБА_3 залишилось спадкове майно, у вигляді 1/4 частки квартири АДРЕСА_1 . Протягом шести місяців з дня відкриття спадщини, ОСОБА_2 не подавала заяву про прийняття даної спадщини оскільки вважала, що її прийняла, бо на час відкриття спадщини постійно проживала разом із спадкодавцем.
Ухвалою Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 15.12.2020 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження.
У судове засідання позивач та його представник не з`явилися, представник ОСОБА_5 подав суду заяву про слухання справи у відсутності сторони позивача, заяву підтримує та просить задовольнити.
В судове засідання представник відповідача не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомленний вчасно та належним чином, не повідомив суд про причини неявки.
У зв`язку з неявкою в судове засіданні всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Вивчивши письмові матеріали справи, матеріали спадкової справи, дослідивши докази в їх сукупності, встановивши правовідносини, що виникли між сторонами, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно з свідоцтвом про укладення шлюбу ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , уклали шлюб 14 серпня 1958 року, прізвище дружини після реєстрації шлюбу ОСОБА_8 (а.с.17).
Відповдно до копії свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_1 , ОСОБА_9 змінила прізвище на ОСОБА_10 (а.с.18).
Як вбачається із копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 , ОСОБА_11 та ОСОБА_3 , перебували у шлюбі з 03.04.1984 року (а.с.19).
В судовому засіданні було встановлено, що ОСОБА_2 мала дочку, ОСОБА_4 , (дівоче прізвище ОСОБА_8 ), що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 (а.с.9), Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища ОСОБА_4 (а.с10), копією свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_4 (а.с.11), копією свідоцтва про одруження серії НОМЕР_5 (а.с.12).
На підтвердження того, що позивач є онуком померлої ОСОБА_2 , до позовної заяви додано копію свідоцтва про його народження серії НОМЕР_6 (а.с.6), та копію свідоцтва про народження його матері ОСОБА_4 , дівоче прізвище якої ОСОБА_12 , матір`ю якої вказано ОСОБА_9 (а.с.9).
З матеріалів позовної заяви вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_5 помер ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_7 (а.с.20), та ІНФОРМАЦІЯ_6 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_8 (а.с.22).
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, до складу якої входить 1/4 частина квартири за адресою: АДРЕСА_3 . На зазначене спадкове майно претендувала ОСОБА_2 , але за життя не встановила факт прийняття спадщини, та не довела факт спільного проживання з спадкодавцем.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, до складу якої входить 1/2 частина квартири за адресою: АДРЕСА_3 , яка в 1/4 частці належала ОСОБА_2 , та 1/4 частці її чоловіку ОСОБА_3 .
З копії паспорту гр. ОСОБА_2 , вбачається, що вона була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 (а.с.15).
Судом досліджена витребувана копія спадкової справи 125/2012, до майна померлої ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що долучена до матеріалів судової справи, з якої встановлено, що спадкова справа до майна померлої ОСОБА_2 була відкрита за заявою ОСОБА_4 про прийняття спадщини від 16.07.2012 року. Згідно постанови приватного нотаріуса Добропільського міського нотаріального округу Молодняк Л.П. №670/02-31 від 01.08.2019 року, ОСОБА_4 відмовлено в оформленні свідоцтва про право на спадщину за законом на 1/2 частку нерухомого майна, після смерті ОСОБА_2 , тому що не надано доказів, що ОСОБА_2 , прийняла спадщину після смерті чоловіка ОСОБА_3 , згідно ст.1268 ЦК України, та не доказаний факт постійного проживання спадкодавця із ОСОБА_3 , що свідчило б про прийняття спадщини.
Вбачається, що у серпні 2019 року ОСОБА_4 звернулася до суду з заявою про встановлення факту постійного проживання ОСОБА_2 з ОСОБА_3 , проте справу було закрито, у зв`язку зі смертю ОСОБА_4 .
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_9 від 16.09.2019 року ОСОБА_4 , померла ІНФОРМАЦІЯ_8 (а.с.14).
Після смерті матері, позивач ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Добропільського міського нотаріального округу Молодняк Л.П. з заявою про прийняття спадщини за законом першої черги спадкування, на спадкове майно, яке також складається з 1/4 частки квартири за адресою: АДРЕСА_3 , яка належала матері спадкодавця ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадщину після якої прийняла її дочка ОСОБА_4 , шляхом подання заяви про прийняття спадщини, проте не оформила своїх спадкових прав оскільки померла ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Згідно постанови приватного нотаріуса Добропільського міського нотаріального округу Молодняк Л.П. №58/02-31 від 17.03.2020 року, ОСОБА_1 відмовлено в оформленні свідоцтва про право на спадщину за законом на 1/4 частку нерухомого майна, тому що не надано доказів, що ОСОБА_2 , прийняла спадщину після смерті чоловіка ОСОБА_3 , згідно ст.1268 ЦК України, та не доказаний факт постійного проживання спадкодавця із ОСОБА_3 , що свідчило б про прийняття спадщини.
Встановлення зазначеного факту позивачу необхідно з метою оформлення своїх спадкових прав.
Відповідно до вимог ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Згідно із вимогами ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Статтею 81 ЦПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Згідно з ч. 2 ст. 3 СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Подружжя вважається сім`єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв`язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.
За загальними положеннями про спадкування, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст.1216-1217 ЦК України).
Згідно з частиною другою статті 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи, або день, з якого вона оголошується померлою.
Частиною 1 ст. 1258 ЦК України встановлено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Відповідно до ч.1,3 ст.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч.1 ст.1270 ЦК України).
Відповідно до п.23 Постанови Пленуму Верхового суду України від 30.05.2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування , якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Факт постійного проживання ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з її чоловіком ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , на час відкриття спадщини, а саме на ІНФОРМАЦІЯ_2 , підтверджується актом обстеження матеріально-побутового положення Білицької міської ради від 26.07.2019 року та актом від 09.09.2020 року (а.с.23-24).
Місцем проживання фізичної особи згідно з частиною першою статті 29 ЦК України є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.
Положеннями ст. 2 Закону України Про свободу пересування і вільний вибір місця проживання передбачено, що реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Таким чином, відсутність реєстрації місця проживання за місцем проживання спадкодавця не може бути доказом того, що він не проживав зі спадкодавцем, оскільки сама по собі відсутність такої реєстрації згідно зі статтею 2 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо обставини, встановлені частиною третьою статті 1268 ЦК України, підтверджуються іншими належними і допустимими доказами, які були надані позивачем, та оцінені судом.
Аналізуючи зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що в судовому засіданні знайшов підтвердження факт того, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , постійного проживання разом із чоловіком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , на час відкриття спадщини, а саме на ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення вказаної позовної заяви.
Керуючись ст.ст.4, 10, 13, 81, 223, 264-265, 273, 354 ЦПК України, суд-
ВИРІШИВ
Позовну заяву ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Макєєв Олександр Володимирович, до Білицької міської ради про встановлення факту постійного проживання - задовольнити.
Встановити юридичний факт постійного проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом із чоловіком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , на час відкриття спадщини, а саме на ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Донецького апеляційного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст.265 ЦПК України:
- позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , РНОКПП НОМЕР_10 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ;
- відповідач Білицька міська рада, код ЄДРПОУ 36297585, місце розташування: 85043, Донецька область, м. Білицьке, вул.Миру, буд.20.
Повний текст рішення суду складено 29 січня 2021 року.
Головуючий суддя А.М. Левченко
27.01.2021
Суд | Добропільський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2021 |
Оприлюднено | 03.02.2021 |
Номер документу | 94570914 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Добропільський міськрайонний суд Донецької області
Левченко А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні