Справа № 676/5872/20
Номер провадження 2/676/2392/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2020 року м. Кам`янець-Подільський
Кам`янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
в складі: головуючої судді Швець О.Д.
з участю секретаря Чекашкіної О.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кам`янець-Подільському цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Шустовецької сільської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Шустовецької сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Шустівці, Кам`янець-Подільського району, Хмельницької області. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що після смерті батька відкрилась спадщина на належне йому майно в тому числі 1/3 частини квартири АДРЕСА_1 . Інших спадкоємців після смерті ОСОБА_2 не має. Позивач звернувся до приватного нотаріуса Кам`янець-Подільського районного нотаріального округу Тимофєєвої Г.В. із заявою про прийняття спадщини після смерті батька для оформлення спадкових прав. Однак, нотаріус Тимофєєва Г.В. відмовила у прийнятті такої заяви так як пропустив шестимісячний строк для подання заяви та роз`яснила порядок поновлення пропущенного строку в суді. Строк пропустив з поважної причини, оскільки має хронічне захворювання верхніх дихальних шляхів і в зв`язку з епідемією на COVID перебував на самоізоляції. Просить визначити йому додатковий строк тривалістю три місяці для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Шустівці, Кам`янець-Подільського району, Хмельницької області.
Ухвалою Кам`янець-Подільського міськрайонного суду від 04.11.2020 р. відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Кам`янець-Подільського міськрайонного суду від 02.12.2020 р. закрито підготовче судове засідання та призначено справу до судового розгляду.
Представник позивача в судове засідання не з`явилась, подала заяву про розгляд справи у її відсутності, позов підтримує та просить його задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, причини неявки не повідомив, про час і місце розгляду справи повідомлений своєчасно належним чином, відзив на позов не подав.
Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть Серія НОМЕР_1 від 11.11.2007 року, виданого Калачковецькою сільською радою, Кам`янець-Подільського району, Хмельницької області на підставі актового запису №47.
Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на належну йому частку (пай) в землі СС Наддністрянська , розміром 1,63 в умовних кадастрових гектарах, право посвідчено сертифікатом серія НОМЕР_5 від 03 лютого 1997 р.
Позивач є донькою ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_2 від 09.04.1988 року, свідоцтвом про шлюб з ОСОБА_4 . Серія НОМЕР_3 від 27.05.2016 року.
Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру 62770177 від 07.12.2020 р. спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не відкривалась.
Інших спадкоємців за законом немає.
Строк подання заяви про прийняття спадщини закінчився 11.05.2008 року.
Позивач звернулася до приватного нотаріуса Кам`янець-Подільського районного нотаріального округу Дубовської Р.Б. з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , але нотаріусом було надано роз`яснення відповідно до змісту якого позивачу рекомендовано звернутись до суду з заявою про надання додаткового строку на прийняття спадщини, оскільки нотаріус не має повноважень визначати поважність причин пропуску строку звернення з такою заявою, що підтверджується листом нотаріуса № 83/01-16 від 09.10.2020 року.
За приписами ст. 1216, ст. 1220 ч.ч. 1, 2, ст. 1222, ст. 1223 ч.ч. 2, 3, ст.ст. 1258, 1261 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців); часом відкриття спадщини є день смерті спадкодавця; у разі відсутності заповіту спадкування здійснюється за законом, при цьому, діти спадкодавця належать до першої черги за законом.
Здійснюючи своє право на спадкування, спадкоємець за законом:має право прийняти спадщину або не прийняти її (ст. 1268 ч. 1 ЦК України); спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї (ст. 1268 ч. 3 ЦК України); незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (ст. 1268 ч. 5 ЦК України); спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (ст. 1269 ч. 1 ЦК України); для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст. 1270 ч. 1 ЦК України);якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її (ст. 1272 ч. 1 ЦК України.
В постанові Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 р. Про судову практику у справах про спадкування роз`яснено, що спадкоємець є таким, що спадщину не прийняв, якщо свідомо, за відсутності будь-яких перешкод своєчасно не вчиняв дії з прийняття спадщини протягом шести місяців з моменту її відкриття.
Згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, зокрема пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 визначено, що з 12 березня 2020 року до 03 квітня 2020 року на усій території України установлено карантин.
У подальшому постановами Кабінету Міністрів України від 25 березня2020 року № 239, від 22 квітня 2020 року № 291, від 20 травня 2020 року№ 392, від 17 червня 2020 року № 500, від 22 липня 2020 року № 641, карантин продовжувався, відповідно до 24 квітня, до 11 травня,до 22 червня, до 31 липня, до 31 серпня 2020 року на усій території України.
Враховуючи, що визначений законом термін для подання заяви сплив у період встановленого країні карантину, суд вважає, що позивач пропустив встановлений законом строк з поважної причини.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що право позивача на отримання спадщини підлягає захисту, а позов слід задовольнити.
Керуючись ст. ст. 1216, 1222, 1269, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 258-265 ЦПК України суд,-
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Шустовецької сільської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк протягом трьох місяців після набрання рішенням законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Шустівці, Кам`янець-Подільського району, Хмельницької області.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідач: Шустовецька сільська рада, ЄДРПОУ 04406986, юридична адреса: вул. Соборна, 45, с. Шустівці, Кам`янець-Подільський район, Хмельницька область.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 31 грудня 2020 року.
Суддя Кам`янець-Подільського міськрайонного суду Швець О.Д.
Суд | Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 22.12.2020 |
Оприлюднено | 04.02.2021 |
Номер документу | 94617354 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні