Справа № 455/126/19
Провадження № 2/455/10/2021
РІШЕННЯ
Іменем України
03 лютого 2021 року м.Старий Самбір
Старосамбірський районний суд Львівської області
в складі: головуючого - судді Пошивака Ю.П.,
секретар судового засідання - Сенета Г.Н.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в залі судових засідань, без фіксації судового засідання технічними засобами згідно частини 2 ст. 247 ЦПК України, цивільну справу №455/126/19 за позовом ОСОБА_1 до Мурованської сільської ради Старосамбірського району Львівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 , про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом,
В С Т А Н О В И В:
29.01.2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до Мурованської сільської ради Старосамбірського району Львівської області про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько, ОСОБА_3 , який до дня смерті був зареєстрований по місцю проживання в АДРЕСА_1 .
Її мати, ОСОБА_4 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
09.06.2015 року було укладено заповіт, який посвідчений секретарем Мурованської сільської ради Старосамбірського району Львівської області та внесено в Спадковий реєстр 17.08.2015 року, згідно якого на випадок смерті ОСОБА_3 зробив таке розпорядження: все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося і все те, що йому належало на день смерті і на що він за законом мав право, заповів позивачці.
Інші спадкоємці, які б мали право на обов`язкову частку спадкового майна відсутні. До складу спадкового майна входить житловий будинок зі спорудами: будівля для худоби, сарай, вбиральня, колодязь, огорожа, що знаходяться в АДРЕСА_1 .
На день смерті спадкодавця - ОСОБА_3 , вона була зареєстрована та фактично проживала у вище вказаному житловому будинку.
Із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом вона звернулася до приватного нотаріуса Старосамбірського районного нотаріального округу Львівської області Сивака М.І. 18.08.2017 року нотаріус виніс постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій, оскільки до спадкової справи не долучені необхідні документи, які підтверджують право власності на будинок. Так як її батько при житті не виготовив технічний паспорт на будинок та не зареєстрував право власності на будинок, вона не може отримати свідоцтво про право на спадщину на житловий будинок за заповітом.
Вона звернулася в Мурованську сільську раду Старосамбірського району Львівської області з проханням переоформити право власності на житловий будинок з спадкодавця ОСОБА_3 на неї, однак їй роз`яснено, що до компетенції сільської ради не належить оформлення права власності, видача будь-якого правовстановлюючого документа неможлива.
Оскільки відсутні будь-які законні способи оформлення права власності на житловий будинок, просить визнати за нею в порядку спадкування право власності за заповітом на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею - 83,9 кв.м з господарськими спорудами: будівля для худоби, сарай, вбиральня, колодязь, огорожа.
Ухвалою судді від 21.03.2019 року провадження у справі відкрито, підготовче судове засідання призначено на 25 грудня 2019 року на 09 годину 15 хвилин.
Ухвалою Старосамбірського районного суду Львівської області від 30.03.2020 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 08 лютого 2021 року на 14 годину 00 хвилин.
Наказом №47-К від 10.07.2020 року суддю ОСОБА_5 відраховано зі штату Старосамбірського районного суду Львівської області у зв`язку з її смертю ІНФОРМАЦІЯ_3 .
З огляду на вказані обставини, на підставі розпорядження керівника апарату суду Волошина І.С. №85/07/2020 від 15.07.2020 року по даній справі був призначений повторний автоматизований розподіл судової справи між суддями. Призначення не відбулося, оскільки не вистачає потрібної кількості суддів для розподілу справи.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.08.2020 року справу передано для розгляду судді Пошиваку Ю.П..
Ухвалою судді від 15.10.2020 року справу прийнято до розгляду та призначено підготовче судове засідання на 12 годину 00 хвилин 08.12.2020 року.
Ухвалою суду від 08.12.2020 року залучено до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 . Підготовче провадження у справі закрито та призначено справу до судового розгляду по суті на 12 годину 45 хвилин 03 лютого 2021 року.
В судове засідання позивачка ОСОБА_1 та її представник - адвокат Мукан Б.С. не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином. 03.02.2021 року представник позивачки - адвокат Мукан Б.С. подала в канцелярію суду заяву, в якій просила справу розглядати у її відсутності та відсутності позивачки ОСОБА_1 , позовні вимоги підтримують в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про час та місце слухання справи повідомлявся належним чином. 29.01.2021 року від сільського голови Мурованської сільської ради Дідуна Я.С. до суду поступила заява, в якій просить справу розглядати у відсутності їхнього представника, позов визнає (а.с.126).
Третя особа ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, про час та міце розгляду справи повідомлявся належним чином. 01.02.2021 року до суду від ОСОБА_2 надійшла заява, в якій він просив справу розглядати у його відсутності, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволити.
Дослідивши матеріали справи, повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені такі фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.
Відповідно до ст.16 ЦК України визнання права є одним із способів захисту цивільних прав та інтересів, що підлягають захисту судом.
За змістом п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року за №7 Про судову практику у справах про спадкування свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають, у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Із свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого Мурованською сільською радою Старосамбірського району Львівської області (а.с.10) вбачається, що батьками позивачки ОСОБА_1 є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
09.06.2015 року ОСОБА_3 склав заповіт, який посвідчений секретарем виконавчого комітету Мурованської сільської ради Старосамбірського району Львівської області Шведик М.В. та зареєстрований в реєстрі за №28, згідно якого на випадок смерті зробив таке розпорядження, а саме: все своє майно, де б воно не знаходилося і з чого б воно не складалося, і, взагалі, все те, що на день його смерті буде йому належати і на що він за законом матиме право, заповів дочці - ОСОБА_1 , тобто позивачці (а.с.15).
У відповідності із свідоцтвами про смерть, які видані виконавчим комітетом Мурованської сільської ради Старосамбірського району Львівської області (а.с.8-9) ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , у віці 82 роки в с.Шумина Старосамбірського району Львівської області, актовий запис №19, а ще раніше від нього, ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_4 , у віці 62 роки в с.Шумина, актовий запис №06.
Будучи спадкоємцем за заповітом, позивачка звернулася до приватного нотаріуса Старосамбірського районного нотаріального округу Львівської області Сивака М.І. з приводу спадкування, однак, згідно постанови про відмову у вчинення нотаріальної дії від 18.08.2017 року, їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, у зв`язку з відсутністю документів, що посвідчують право власності на спадкове майно.
Однак, незважаючи на відсутність правовстановлюючих документів на будинковолодіння, факт належності ОСОБА_3 будинку АДРЕСА_1 підтверджується і іншими зібраними документами.
З довідки №928, виданої 27.12.2018 року Виконавчим комітетом Мурованської сільської ради Старосамбірського району Львівської області відомо, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 до дня смерті проживав та був зареєстрований в АДРЕСА_1 . На день смерті з ним проживали і були зареєстровані: дочка - ОСОБА_1 , 1973 року народження та внучка - ОСОБА_6 , 1993 року народження. Виконавчим комітетом Мурованської сільської ради від його імені посвідчувався заповіт від 09.06.2015 року (а.с.22).
Технічним паспортом (а.с.17-20) встановлений факт існування житлового будинку АДРЕСА_1 , інвентаризаційна вартість будинку, господарських будівель та споруд - 94574,00 гривень.
З Державного акту на право приватної власності на землю серії ЛВ №0512, виданого 20.03.1998 року Мурованською с/Радою народних депутатів (а.с.79) відомо, що ОСОБА_3 , жителю с.Шумина на підставі ІІ-ї сесії ІІ-го скликання Мурованської сільської ради від 11.10.1994 року передано у приватну власність земельну ділянку, яка розташована на території Мурованської сільської Ради, площею 0,58 гектарів, цільове призначення - для обслуговування житлового будинку та ведення особистого підсобного господарства.
Згідно з виписки з погосподарської книги №4 за 1964-1966 Мурованської сільської ради Старосамбірського району Львівської області (а.с.25) відомо, що житловий будинок АДРЕСА_1 побудований у 1964 році. Суспільна група господарства - господарство робітника (робітничий двір). Головою господарства на ім`я якого відкрито особовий рахунок, власником житлового будинку та господарських споруд був ОСОБА_3 .
Статтею 328 ЦК України встановлено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно роз`яснень пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування в п.1 зазначено, що відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилася не раніше 01 січня 2004 року.
Відповідно до ч. 1ст. 1223 право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Відповідно до ч.1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Частиною 2 даної статті передбачено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї. В ч. 5 цієї статті вказано, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Згідно із ч.1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття, та ч.1 ст.1270 цього ж кодексу для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Отже, позивачка має право на спадкування, оскільки у визначена у вищевказаному заповіті, із спадкодавцем разом проживала, та вчасно, в шестимісячний термін після смерті, особисто звернувся із письмовою заявою - 22.05.2017 року (а.с.64), в нотаріальну контору про прийняття спадщини .
Відповідно до ч.1 ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.
У відповідності до ч.1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Як вбачається з матеріалів справи, оформляючи спадкові права на житловий будинок по АДРЕСА_1 позивачка звернувся до приватного нотаріуса Старосамбірського районного нотаріального округу Львівської області, але нотаріус відмовив їй, посилаючись на те, що вона не подала нотаріусу правовстановлюючих документів на даний житловий будинок (а.с.14).
За змістом п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року за №7 Про судову практику у справах про спадкування свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають, у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до ст.16 ЦК України визнання права є одним із способів захисту цивільних прав та інтересів, що підлягають захисту судом.
У відповідності з положеннями ст.ст. 328, 380 ЦК України право власності на майно вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Після смерті батька ОСОБА_3 позивачка прийняла спадщину і фактично вступила в управління та володіння спадковим майном та стала спадкоємцем.
За правилами ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Згідно зі ст.1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків спадщини від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Ст. 1220 ЦК України встановлено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
За таких встановлених судом обставин, суд, розглядаючи вказану справу в межах, заявлених позивачем вимог, та на підставі наданих сторонами доказів, які оцінені судом в їх сукупності, з огляду на те, що відповідачем не оспорюється право власності позивача на будинковолодіння, то право власності на цей будинок в порядку спадкування за заповітом після смерті - ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , слід визнати за ОСОБА_1 , оскільки вона прийняла спадщину і не може в позасудовому порядку оформити право власності на дане будинковолодіння через відмову нотаріуса вчинити такі дії за відсутності правовстановлюючих документів.
На підставі наведеного, керуючись ч.1 ст. 4, ч.1 ст.13, ч.1 ст.76, ст. 77, ч.ч. 1, 5, 6 ст. 81, 263-265, 268, 273,354 ЦПК України , ст. 5,ч.1 ч.2 ст. 16, ст.ст.328, 380, 392, 1216-1218, 1220, ч.1 ст.1221,ч.1 ст.1223, ч.1 ст. 1268, ч.1та ч.2 ст.1269, ч.1 ст.1270, ч.1 ст. 1296, ч.1 ст.1297 ЦК України, суд,-
У Х В А Л И В:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті батька - ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається за правилами п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень ЦПК України через Старосамбірський районний суд Львівської області до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч.2 ст.358 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення , якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Суддя Пошивак Ю.П.
Суд | Старосамбірський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 03.02.2021 |
Оприлюднено | 05.02.2021 |
Номер документу | 94652058 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Старосамбірський районний суд Львівської області
Пошивак Ю. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні