ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 лютого 2021 року м. ОдесаСправа № 915/973/20 Південно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів головуючого судді Лавриненко Л.В.
суддів: Аленіна О.Ю., Мишкіної М.А.
секретар судового засідання - Діхтяренко О.Б.
розглянувши матеріали апеляційної скарги Департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, м. Миколаїв
на ухвалу Господарського суду Миколаївської області від 27.08.2020 р.
по справі № 915/973/20
за позовом Департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, м. Миколаїв
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Декор-Мегабуд» , м. Миколаїв
про зобов`язання вчинити певні дії
суддя суду першої інстанції: Олейняш Е.М.
час та місце постановлення ухвали: 27.08.2020 р., м. Миколаїв, вул. Адміральська, 22, Господарський суд Херсонської області
за участю представників сторін:
від Департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, м. Миколаїв: Фурса А.В.
від Товариства з обмеженою відповідальністю «Декор-Мегабуд» , м. Миколаїв: Тимощук К.Г.
Ухвалою Південно - західного апеляційного господарського суду від 22.09.2020 р. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, м. Миколаїв на ухвалу Господарського суду Миколаївської області від 27.08.2020 р. у справі № 915/973/20.
Відповідно до ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об`єктивно не залежали від нього.
Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Апеляційна скарга Департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, м. Миколаїв розглянута в межах процесуального строку, встановленого ч. 2 ст. 273 ГПК України.
В липні 2020 р. Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, м. Миколаїв звернувся до Господарського суду Миколаївської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Декор-Мегабуд» , м. Миколаїв про зобов`язання відповідача безоплатно усунути недоліки наданих послуг з поточного ремонту покрівлі житлового будинку по вул. Херсонське шосе, 4 в м. Миколаєві.
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 29.07.2020 р. відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 27.08.2020 р.
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 27.08.2020 р. позов Департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, м. Миколаїв залишено без розгляду на підставі п. 4 ч. 1 ст. 226 Господарського процесуального кодексу України.
Наведена ухвала мотивована тим, що позивачем не направлено у судове засідання свого повноважного представника попри належне повідомлення останнього про дату, час та місце розгляду справи та не повідомлення суду про причини такої неявки. Не погодившись з наведеною ухвалою, Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, м. Миколаїв оскаржив її до Південно - західного апеляційного господарського суду.
Апеляційна скарга мотивована порушенням місцевим господарським судом при постановленні оскаржуваної ухвали норм процесуального права.
Розглянувши матеріали справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, м. Миколаїв підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
За змістом положень ст. 55 Конституції України кожному гарантується захист прав і свобод у судовому порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
За приписами ч. ч. 1, 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч. 1 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України суд викликає учасників справи у судове засідання або для участі у вчиненні процесуальної дії, якщо визнає їх явку обов`язковою.
Згідно зі ст. 181 Господарського процесуального кодексу України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання. Дата і час підготовчого засідання призначаються суддею з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій.
В силу приписів ч. 4 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України у разі неявки позивача в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, суд залишає позовну заяву без розгляду, крім випадку, якщо від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності і його нез`явлення не перешкоджає вирішенню спору.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 226 Господарського процесуального кодексу України суд залишає позов без розгляду, якщо позивач без поважних причин не подав витребувані судом докази, необхідні для вирішення спору, або позивач (його представник) не з`явився у судове засідання або не повідомив про причини неявки, крім випадку, якщо від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності і його нез`явлення не перешкоджає вирішенню спору.
Як вбачається з матеріалів справи, судом першої інстанції на 27.08.2020 р. було призначено підготовче засідання.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 177 Господарського процесуального кодексу України завданням підготовчого провадження є:
1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу;
2) з`ясування заперечень проти позовних вимог;
3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів;
4) вирішення відводів;
5) визначення порядку розгляду справи;
6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Підготовче провадження починається відкриттям провадження у справі і закінчується закриттям підготовчого засідання.
Згідно з ч. 2 ст. 182 Господарського процесуального кодексу України у підготовчому засіданні суд: 1) оголошує склад суду, а також прізвища секретаря судового засідання, перекладача, спеціаліста, з`ясовує наявність підстав для відводів; 2) з`ясовує, чи бажають сторони укласти мирову угоду, передати справу на розгляд третейського суду, міжнародного комерційного арбітражу або звернутися до суду для проведення врегулювання спору за участю судді; 3) у разі необхідності заслуховує уточнення позовних вимог та заперечень проти них та розглядає відповідні заяви; 4) вирішує питання про вступ у справу інших осіб, заміну неналежного відповідача, залучення співвідповідача, об`єднання справ і роз`єднання позовних вимог, прийняття зустрічного позову, якщо ці питання не були вирішені раніше; 5) може роз`яснювати учасникам справи, які обставини входять до предмета доказування, які докази мають бути подані тим чи іншим учасником справи; 6) з`ясовує, чи повідомили сторони про всі обставини справи, які їм відомі; 7) з`ясовує, чи надали сторони докази, на які вони посилаються у позові і відзиві, а також докази, витребувані судом чи причини їх неподання; вирішує питання про проведення огляду письмових, речових і електронних доказів у місці їх знаходження; вирішує питання про витребування додаткових доказів та визначає строки їх подання, вирішує питання про забезпечення доказів, якщо ці питання не були вирішені раніше; 8) вирішує питання про призначення експертизи, виклик у судове засідання експертів, свідків, залучення перекладача, спеціаліста; 9) за клопотанням учасників справи вирішує питання про забезпечення позову, про зустрічне забезпечення; 10) вирішує заяви та клопотання учасників справи; 11) направляє судові доручення; 12) встановлює строки для подання відповіді на відзив та заперечення; 13) встановлює строк для подання пояснень третіми особами та відповіді учасників справи на такі пояснення; 14) встановлює строки та порядок врегулювання спору за участю судді за наявності згоди сторін на його проведення; 15) встановлює порядок з`ясування обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, та порядок дослідження доказів, якими вони обґрунтовуються під час розгляду справи по суті, про що зазначається в протоколі судового засідання; 16) з`ясовує розмір заявлених сторонами судових витрат; 17) вирішує питання про колегіальний розгляд справи; 18) призначає справу до розгляду по суті, визначає дату, час і місце проведення судового засідання (декількох судових засідань - у разі складності справи) для розгляду справи по суті; 19) здійснює інші дії, необхідні для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті.
За приписами ч. ч. 1, 2 ст. 183 Господарського процесуального кодексу України підготовче засідання проводиться за правилами, передбаченими статтями 196 - 205 цього Кодексу, з урахуванням особливостей підготовчого засідання, встановлених цією главою.
Суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках:
1) визначених частиною другою статті 202 цього Кодексу;
2) залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача;
3) в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні. Відповідно до ч. 3 ст. 202 ГПК України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі:
1) неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки;
2) повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки;
3) неявки представника в судове засідання, якщо в судове засідання з`явилася особа, яку він представляє, або інший її представник;
4) неявки в судове засідання учасника справи, якщо з`явився його представник, крім випадків, коли суд визнав явку учасника справи обов`язковою.
Отже, перша неявка представника позивача у підготовче засідання, якщо він не повідомив про причини такої неявки, не є підставою для відкладення підготовчого засідання та не перешкоджає проведенню підготовчого засідання за правилами ст.183 Господарського процесуального кодексу України.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що приписи п. 4 ч. 1 ст. 226 Господарського процесуального кодексу України надають суду першої інстанції право залишити позов без розгляду виключно у разі неявки представника позивача у судове засідання або неповідомлення про причини неявки, крім випадку, якщо від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності і його нез`явлення не перешкоджає вирішенню спору
Залишення позову без розгляду з підстав неявки позивача (його представника) у підготовче засідання свідчить про порушення судом норм процесуального права, суперечить завданням підготовчого провадження і підготовчого засідання.
Крім того, суд апеляційної інстанції зазначає, що з ухвали господарського суду, що передували оскаржуваній ухвалі, не вбачається, що явка в судове засідання позивача визнавалася обов`язковою.
Більш того, судом не було витребувано жодних додаткових доказів чи документів у позивача.
При цьому, судом першої інстанції в оскаржуваній ухвалі не обґрунтовано, яким чином неявка представника позивача перешкоджала проведенню підготовчого засідання.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України Про судоустрій і статус суддів кожному гарантується захист його прав, свобод та інтересів у розумні строки незалежним, безстороннім і справедливим судом, утвореним відповідно до закону.
Отже, право на розгляд справи означає право особи звернутися до суду та право на те, що його справа буде розглянута та вирішена судом, до підсудності якого вона віднесена. Особі має бути забезпечена можливість реалізувати вказані права без будь-яких перепон чи ускладнень. Здатність особи безперешкодно отримати судовий захист є змістом поняття доступу до правосуддя.
Суд першої інстанції, залишивши позовну заяву без розгляду, позбавив позивача реалізувати своє право на отримання судового захисту.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 280 Господарського процесуального кодексу України підставами для скасування ухвали суду, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є, зокрема, порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права, які призвели до постановлення помилкової ухвали.
Згідно з ч.3 ст. 271 ГПК України у випадках скасування судом апеляційної інстанції ухвал про відмову у відкритті провадження у справі або заяви про відкриття справи про банкрутство, про повернення позовної заяви або заяви про відкриття справи про банкрутство, зупинення провадження у справі, закриття провадження у справі, про залишення позову без розгляду або залишення заяви у провадженні справи про банкрутство без розгляду справа (заява) передається на розгляд суду першої інстанції. З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що оскаржувана ухвала про залишення позову без розгляду підлягає скасуванню, у зв`язку із порушенням норм процесуального права.
Керуючись ст. ст. 269 - 271, 273, 275, 280 - 284, 287 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, м. Миколаїв задовольнити.
Ухвалу Господарського суду Миколаївської області від 27.08.2020 р. по справі № 915/973/20 скасувати.
Справу № 915/973/20 передати до Господарського суду Миколаївської області для продовження розгляду.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду, в порядку та у випадках, передбачених ГПК України.
Повний текст постанови складено та підписано 04.02.2021 р.
Головуючий суддя: Л.В. Лавриненко
Судді: О.Ю. Аленін
М.А. Мишкіна
Суд | Південно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 03.02.2021 |
Оприлюднено | 08.02.2021 |
Номер документу | 94655003 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Південно-західний апеляційний господарський суд
Лавриненко Л.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні