Справа №: 343/63/21
Провадження №: 2/0343/169/21
Р І Ш Е Н Н Я
I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 лютого 2021 року м. Долина
Долинський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді - Тураша В. А.,
секретаря судового засідання - Лукань О.З.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі Долинського районного суду Івано-Франківської області в м.Долина справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно, суд-
В С Т А Н О В И В :
Позивачка просить визнати за нею, ОСОБА_1 , право власності на спадкове майно, після смерті ОСОБА_3 померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: 5/6 житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 і складається з гаражу площею 27,1 кв.м, комори площею 16,6 кв.м, гаражу площею 19,7 кв.м в підвалі; коридору площею 14,6 кв.м, житлової площею 12,9 кв.м, житлової площею 12,9 кв.м, житлової площею 23,9 кв.м, комори площею 7,9 кв.м, кухні площею 14,8 кв.м, житлової площею 10,5 кв.м, комори площею 7.2 кв.м, тамбуру площею 2,4 кв.м, ванни площею 3,3 кв.м., 11,7 кв.м на 1 поверсі.
Свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати, ОСОБА_3 .
За час свого життя ОСОБА_3 все належне їй на час смерті майно заповіла їй, ОСОБА_1 , що підтверджується заповітом від 01 серпня 2017 року, посвідченим секретарем виконкому Белеївської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області Матійців С.О., реєстраційний номер 18.
До складу спадщини ввійшли всі права та обов`язки спадкодавиці, що належали їй на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок її смерті, а саме майнові права на майно: 5/6 часток житлового будинку, господарських будівель та споруд в АДРЕСА_1 .
Її батьку, ОСОБА_4 , згідно із записом в погосподарській книзі №1 виконавчого комітету Белеївської сільської ради Долинського району Івано- Франківської області за 2011-2015 роки, номер погосподарського обліку 0084-1, на праві особистої власності належав житловий будинок, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 .
На день смерті її батька ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в цьому житловому будинку були зареєстровані: її мама, ОСОБА_3 , вона, ОСОБА_1 та її брат, ОСОБА_2 .
Окільки її батьки перебували у шлюбі з 09 лютого 1980 року, то відповідно вище зазначений житловий будинок був їхньою спільною сумісною власністю, оскільки був набутий подружжям за час шлюбу.
Після смерті батька ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , вона, його дочка, як спадкоємиця першої черги, 11 вересня 2013 року відмовилась від спадщини на користь дружини спадкодавця, тобто її матері ОСОБА_3 . У зв`язку з цим ОСОБА_3 (спадкодавиця) стала спадкоємицею спадкового майна в частині 2/3, а її брат ОСОБА_2 1/3 частини спадкового майна.
13 вересня 2013 року її мати, ОСОБА_3 звернулась в нотаріальну контору із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на 2/3 частки спадкового майна та про видачу свідоцтва про право власності на 1/2 частку житлового будинку, господарських будівель та споруд в АДРЕСА_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 (спадкодавиця) отримала виготовлені на її замовлення технічний паспорт на житловий будинок АДРЕСА_1 та довідку ОПК Івано-Франківське ОБТІ № 244, проте свідоцтва про право на спадщину за законом та про право власності отримати не встигла, оскільки вона померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Після смерті матері, вона, ОСОБА_1 , звернулась із відповідною заявою до державного нотаріуса Дуткевич О.Я. про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом. Проте, нотаріус повідомила її про те, що вона не може видати свідоцтво про право на спадщину, оскільки відсутні документи, що підтверджують право власності померлої на майно.
На її замовлення було проведено оцінку вартості житлового будинку, господарських будівель та споруд в АДРЕСА_1 . Відповідно до висновку про вартість об`єкта оцінки - ринкова вартість житлового будинку становить 387960,00 грн. Оскільки вона просить визнати в порядку спадкування за нею право власності на спадкове майно, а саме: на 5/6 житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, то ціна позову становить 323 300, 00 грн.
Таким чином, враховуючи те, що вона прийняла спадщину, подала до нотаріальної контори відповідні заяви про видачу свідоцтва про право на спадщину, але отримала відмову, в якій рекомендовано звернутися в суд для визнання за нею права власності на спадкове майно, то у неї немає можливості оформити в установленому законом порядку спадщину, та отримати свідоцтво про право на спадщину після смерті її мати, окрім як за рішенням суду.
Позивачка ОСОБА_1 , в підготовче судове засідання не з`явилась, хоч про час та місце його проведення була належним чином повідомлена судом, подала заяву, згідно якої просить розгляд справи проводити без її участі, позов підтримує в повному об`ємі та просить його задоволити, з підстав викладених у позовній заяві (а.с.34).
Відповідач, ОСОБА_2 , в підготовче судове засідання не з`явився, хоч про дату, час та місце слухання справи був повідомлений у встановленому законом порядку. Подав заяву, згідно якої просить розгляд справи за позовом ОСОБА_1 до нього про визнання права власності проводити у його відсутності. Позовні вимоги ОСОБА_1 , визнає в повному обсязі, не заперечує щодо задоволення позову (а.с.32).
Згідно ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 206 ЦПК України судом перевірено, що визнання позову відповідачем не суперечать Закону, не порушує прав, свобод та інтересів інших осіб.
Суд, дослідивши здобуті та перевірені в підготовчому судовому засіданні докази в їх сукупності вважає, що в матеріалах справи є достатньо даних для її вирішення. Позов підставний і підлягає до задоволення, виходячи з наступного:
Відповідно до ч. 2 ст. 78 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
У відповідності до вимог ст.392 ЦК України - власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також в разі втрати документа, який засвідчує його право власності.
У пункті 3.1 листа Вищого спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 Про судову практику з розгляду
цивільних справ про спадкування визначено, що право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності ( ст.392ЦК).
Згідно ст. 1216 ЦК України - спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Ч. 1 ст. 1220 ЦК України встановлено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Ст.1217 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст. 1233 ЦК - заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 1235 ЦК України встановлено, що заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
Увідповідності до ч.ч.1, 3, 5 ст. 1268 ЦК України - спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Згідно п.23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування , у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Судом встановлено, що мати позивачки, ОСОБА_5 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що зроблений актовий запис за №8 від 17 листопада 2017 року виконкомом Белеївської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області ( копія свідоцтва про смерть а.с.12).
За життя 01 серпня 2017 року ОСОБА_5 склала заповіт, посвідчений секретарем виконкому Белеївської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області Матійців С.О. у реєстрі за №18, згідно до якого все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось заповідала дочці - ОСОБА_1 (а.с.13).
Копія довідки № 365 про право особистої власності на житловий будинок, видана 19.06.2018 року Белеївською сільською радою Долинського району Івано-Франківської області свідчить про те, що батьку позивачки, ОСОБА_4 , згідно із записом в погосподарській книгі №1 виконавчого комітету Белеївської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області за 2011-2015 роки, номер погосподарського обліку 0084-1, на праві особистої власності належав житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.14).
З копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 встановлено, що батько позивачки, ОСОБА_6 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що зроблений актовий запис за №3 від 12.03.2013 року виконкомом Белеївської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області (а.с.15).
Як встановлено в судовому засіданні, на день смерті батька позивачки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в домоволодінні АДРЕСА_1 були зареєстровані ОСОБА_3 (спадкодавиця), ОСОБА_1 (позивачка) та ОСОБА_2 (відповідач).
Після смерті батька ОСОБА_4 , позивачка ОСОБА_1 , як спадкоємиця першої черги, 11 вересня 2013 року відмовилась від спадщини на користь дружини спадкодавця, тобто її матері ОСОБА_3 .
Як встановлено з матеріалів справи, 13 вересня 2013 року ОСОБА_3 (спадкодавиця) звернулась в нотаріальну контору із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на 2/3 частки спадкового майна та про видачу свідоцтва про право власності на 1/2 частку житлового будинку, господарських будівель та споруд в АДРЕСА_1 , про те їх не отримала, оскільки померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Отже, позивачка є спадкоємицею за заповітом на спадкове майно, яке залишилося після смерті її матері, ОСОБА_5 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 . Суду не представлено жодного доказу, що вказаний заповіт змінювався чи скасовувався заповідачем та є недійсним на сьогоднішній день. ОСОБА_1 прийняла спадщину, проте не має змоги її оформити. Крім позивачки, спадкоємцем за законом є відповідач ОСОБА_2 .
Відповідно до копії постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії №61/02-31 від 15.02.2019 року державного нотаріуса Долинської районної державної нотаріальної контори Дуткевич О.Я. від 15.02.2019 року, ОСОБА_1 , відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на 5/6 часток житлового будинку, господарських будівель та споруд в АДРЕСА_1 , 5/6 часток земельної ділянки кадастровий номер 2622080101:01:003:0100 площею 0,1612 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в АДРЕСА_1 (а.с.26).
Зміст спірних правовідносин полягає у тому, відмова нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину, позбавляє позивачку ОСОБА_1 можливості оформити належне їй право на спадщину в нотаріальному порядку.
Відмова нотаріуса не припиняє права спадкоємця на отримання спадщини, а його право в такому випадку підлягає судовому захисту.
Встановлені судом обставини справи і відповідні їм правовідносини підтверджуються сукупністю вивчених судом фактичних даних, що дає суду всі підстави для ухвалення рішення на користь позивачки.
Згідно з листом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування , найпоширенішою причиною звернення особи до суду в справах про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування є неможливість спадкоємцями, які прийняли спадщину, оформити своє право на спадщину в нотаріальній конторі з причин відсутності правовстановлюючих документів на спадкове майно на ім`я спадкодавця та/або відсутності державної реєстрації нерухомого майна спадкодавцем. Такі випадки характерні для сільської місцевості, де право власності на житловий будинок за спадкодавцем підтверджується лише записом в погосподарській книзі сільської ради та тривалим фактом володіння цим майном особою, яка померла. Перші власники не оформляли документи на належне їм нерухоме майно та не реєстрували його в органах БТІ, а тому спадкоємець не може отримати у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину і його право має бути визнано в судовому порядку.
Копія довідки №244, видана Івано-Франківським ОБТІ 21.07.2017 (а.с.21) свідчить про те, що реєстрація права власності на домоволодіння по АДРЕСА_1 в ОКП Івано-Франківське ОБТІ не проводилась (а.с.21).
Згідно з копії висновку про вартість об`єкта оцінки від 21.12.2020 року, виконаного ТОВ ЕКА-Захід на замовлення ОСОБА_1 , ринкова вартість житлового будинку (літера А , загальною площею 185,5 м.кв, житлова площа 60,2 м.кв), з господарськими будівлями та спорудами (стайня-літера Б ; шопа-літера В ; сарай-літера Г ; погріб-літера Д ; стодола-літера Е , шопа-літера Є; стодола-літера Ж ; вбиральна-літера З ; криниця №1; огорожа №2), що розташовані по АДРЕСА_1 становить 387960,00 грн (а.с.22).
Оскільки позивачка просить визнати в порядку спадкування за нею право власності на спадкове майно, а саме: 5/6 житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, з цих підстав ціна позову становить 323 300, 00 грн.
Відповідно до копії технічного паспорту на садибний (індивідуальний) житловий будинок в АДРЕСА_1 (а.с.16-20) встановлено про те, що будинковолодіння складається з житлового будинку загальною площею 185,5 кв.м., житловою площею 60,2 кв.м. (літ.А), стайні (літ.Б), шопи (літ.В), сараю (літ. Г), погребу (літ. Д), стодоли (літ. Е), шопи (літ. Є), стодоли (літ. Ж), вбиральні (літ. З), криниці №1, огорожі №2.
Таким чином, враховуючи, що спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_3 , є ОСОБА_1 , відповідач ОСОБА_2 , не заперечив проти задоволення позову, а сам факт
відсутності державної реєстрації права власності на майно, не позбавляє спадкодавця власності на спірне майно, вимоги позивачки про визнання права власності на 5/6 частки житлового будинку, господарських будівель та споруд в АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом є обґрунтованими.
На підставі ст.ст. 392, 1217, 1218, 1233, 1235, 1268 ЦК України, керуючись статтями 200, 206, 258, 259, 263, 265, 268 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно - задоволити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на 5/6 частки будинковолодіння, що знаходиться в АДРЕСА_1 та складається з житлового будинку загальною площею 185,5 кв.м., житловою площею 60,2 кв.м. (літ.А), стайні (літ.Б), шопи (літ.В), сараю (літ. Г), погребу (літ. Д), стодоли (літ. Е), шопи (літ. Є), стодоли (літ. Ж), вбиральні (літ.З), криниці №1, огорожі №2, що належало ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до Івано-Франківського апеляційного суду через Долинський районний суд Івано-Франківської області.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Позивачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_2 , жителька АДРЕСА_2 .
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_3 , житель АДРЕСА_2 .
Суддя В. А. Тураш
Суд | Долинський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 05.02.2021 |
Оприлюднено | 08.02.2021 |
Номер документу | 94669863 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Долинський районний суд Івано-Франківської області
Тураш В. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні