Рішення
від 04.02.2021 по справі 732/1840/20
ГОРОДНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 732/1840/20

провадження № 2/732/117/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" лютого 2021 р. м. Городня

Городнянський районний суд Чернігівської області у складі головуючого судді Карпинської Н.М., секретар - Воропаєва К.В., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні у залі суду у м. Городня цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Тупичівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області, треті особи: Городнянська державна нотаріальна контора Чернігівської області, Городнянська районна державна адміністрація Чернігівської області (відділ з питань державної реєстрації), про визнання права власності на житловий будинок з побутовими та господарськими спорудами в порядку спадкування за законом,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до Городнянського районного суду Чернігівської області з позовом до відповідача та просила визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок з побутовими та господарськими спорудами по АДРЕСА_1 , зазначені в технічному паспорті на житловий будинок під літерами: А-1 житловий будинок з а-1 сіньми загальною площею 54,7 кв.м., в т. ч. житловою площею 25,2 кв.м., Б-1 сарай, після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позов обґрунтовується наступним.

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько позивача ОСОБА_3 . Після його смерті відкрилася спадщина за законом на все належне йому майно, в тому числі на Ѕ частину житлового будинку з побутовими та господарськими спорудами по АДРЕСА_2 . Спадкоємцями першої черги за законом є дружина спадкодавця, мати позивача - ОСОБА_4 та діти спадкодавця: ОСОБА_2 , ОСОБА_5 та позивача ОСОБА_6 . На день смерті батька позивача, разом з ним були зареєстровані та проживали: його дружина ОСОБА_4 , його син ОСОБА_2 . Позивач та її рідний брат ОСОБА_5 у встановлений законом строк до нотаріальних органів із заявами про прийняття спадщини не зверталися. Таким чином, після смерті ОСОБА_3 , його дружина ОСОБА_7 та син ОСОБА_8 успадкували належну йому Ѕ частину житлового будинку, і їм стало належати по ј частині будинку. До нотаріальних органів за оформленням спадщини не зверталися. ІНФОРМАЦІЯ_3 померла мати позивача ОСОБА_4 . Після її смерті відкрилася спадщина за законом на все належне їй майно, в тому числі на належну їй Ѕ частину житлового будинку з побутовими та господарськими спорудами по АДРЕСА_2 та на ј частину, яку вона успадкувала після смерті свого чоловіком, загалом на ѕ частини будинку. Разом з нею, на день її смерті був зареєстрований та постійно проживав її син ОСОБА_2 , який прийняв її спадщину. Таким чином, після смерті ОСОБА_4 , її син ОСОБА_2 успадкував належні ѕ частину житлового будинку, і йому став належати цілий будинок. До нотаріальних органів за оформленням спадщини не звертався. ІНФОРМАЦІЯ_1 помер рідний брат позивача - ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилася спадщина на все належне йому майно, в тому числі, на вищезазначений житловий будинок. Спадкоємців першої черги спадкування за законом у померлого немає. Спадкоємцями другої черги спадкування за законом є позивач та рідний брат ОСОБА_5 , який не звертався до нотаріальних органів для оформлення спадщини. ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_5 помер. Позивачем 10 вересня 2020 року була подана заява про прийняття спадщини до Городнянської районної державної нотаріальної контори. В жовтні поточного року позивач звернулася до нотаріуса для оформлення спадщини. Під час огляду представлених документів було виявлено відсутність правовстановлюючого документу на будинок. Зазначені обставини унеможливлюють оформлення спадщини в нотаріальній конторі та стали причиною звернення позивача з позовом до суду.

Ухвалою від 21 грудня 2020 року справу прийнято до розгляду та відкрито загальне позовне провадження (а.с.42-44).

Позивач у підготовче судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце підготовчого судового засідання повідомлена належним чином, в матеріалах справи міститься заява про розгляд справи у її відсутності, заявлені позовні вимоги підтримує та просить суд їх задовольнити (а.с.57).

Представник відповідача - Тупичівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області у підготовче судове засідання не з`явився, про дату, час та місце підготовчого судового засідання повідомлений належним чином, подав до суду заяву від 05.01.2021 за № 02-20/16 про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги визнає (а.с.56).

Згідно положень ч. 4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

У відповідності до ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Представник третьої особи - Городнянської державної нотаріальної контори Чернігівської області у підготовче судове засідання не з`явився, про дату, час та місце підготовчого судового засідання повідомлений належним чином (а.с.52). Неявка представника третьої особи не перешкоджає розгляду справи.

Представник третьої особи - Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області (відділ з питань державної реєстрації) у підготовче судове засідання не з`явився, про дату, час та місце підготовчого судового засідання повідомлений належним чином (а.с.54). Неявка представника третьої особи не перешкоджає розгляду справи.

Згідно положень ч.3 ст.211 ЦПК України , учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Участь у судових засіданнях є правом особи, яка бере участь у справі і ця особа зобов`язана добросовісно здійснювати свої процесуальні права і виконувати процесуальні обов"язки, що закріплено в статті 43 ЦПК України .

Суд повно, всебічно та об`єктивно дослідивши і оцінивши наявні у справі матеріали та докази вважає позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтованими, такими, що підлягають задоволенню, а визнання даного позову стороною відповідача таким, що не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

Згідно дослідженого свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 26 листопада 2019 року Городнянським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області, суд встановив, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 52-ох років у селі Тупичів Городнянського району Чернігівської області, про що складено відповідний актовий запис за № 28 від 30.07.1987 року (а.с.9).

З дослідженого в судовому засіданні витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя за № 00024619252 від 19 листопада 2019 року суд встановив, що громадянин ОСОБА_3 та громадянка ОСОБА_9 уклали шлюб 20 січня 1957 року, про що виконавчим комітетом Івашківської сільської ради Городнянського району Чернігівської області складено відповідний актовий запис за № 1. Після реєстрації шлюбу дружині присвоєно прізвище ОСОБА_10 (а.с.11).

Свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 свідчить, що ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 у селі Тупичів Ріпкинського району Чернігівської області, про що в книзі записів актів громадянського стану про народження зроблено запис за № 31 від 17.08.1963 року. Батьки: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (а.с.12).

З дослідженої довідки за № 02-29/200 від 26.11.2019, виданої виконкомом Тупичівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області 26.11.2019 суд встановив, що ОСОБА_3 , станом на день смерті, а саме ІНФОРМАЦІЯ_6 , був зареєстрований та постійно проживав за адресою: АДРЕСА_2 . Разом з ним на день його смерті були зареєстровані та проживали: ОСОБА_4 ОСОБА_2 (а.с.18).

З дослідженого в судовому засіданні свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданого 11 червня 2006 року виконкомом Тупичівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області, суд встановив, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 42-х років у селі Тупичів Городнянського району Чернігівської області, про що в Книзі реєстрації смертей зроблено відповідний актовий запис за № 20 від 11.06.2006 року (а.с.13).

Свідоцтво про смерть серії НОМЕР_4 , видане 09 січня 1992 року свідчить, що ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці 59-ти років у селі Тупичів Городнянського району Чернігівської області, про що в книзі реєстрації актів про смерть зроблено запис за № 06 від 08.01.1992 року (а.с.10).

Наведене свідчить, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 , фактично прийняли спадщину після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .

З дослідженої в судовому засіданні довідки за № 02-29/199 від 26.11.2019 року, виданої виконкомом Тупичівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області, суд встановив, що ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 , станом на день смерті була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_2 . Разом з нею, на день її смерті, був зареєстрований та проживав її син, ОСОБА_2 (а.с.19).

Наведене свідчить, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_8 , фактично прийняв спадщину своєї матері, ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Свідоцтво про народження серії НОМЕР_5 свідчить, що ОСОБА_11 народилася ІНФОРМАЦІЯ_9 у селі Тупичів Городнянського району Чернігівської області, про що в книзі реєстрації актів про народження зроблено запис за № 33 від 12.08.1965 року. Батьки: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (а.с.8).

Згідно з дослідженого свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_6 суд встановив, що громадянин ОСОБА_12 та громадянка ОСОБА_1 уклали шлюб 16 серпня 1986 року, про що в книзі реєстрації актів про укладення шлюбу зроблено запис за № 984 від 16.08.1986 року. Після реєстрації шлюбу дружині присвоєно прізвище ОСОБА_13 (а.с.8).

Згідно дослідженої довідки за № 214 від 10.12.2019 року, виданої виконкомом Тупичівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області, суд встановив, що ОСОБА_2 , станом на день смерті тобто на ІНФОРМАЦІЯ_8 , на території Тупичівської сільської ради проживав без реєстрації, в будинку АДРЕСА_2 , проживав сам (а.с.20).

Наведене свідчить, що позивач є спадкоємцем за законом другої черги спадкування після смерті її брата, ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до довідки, що видана виконкомом Тупичівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області 10.09.2020 за № 02-29/113, суд встановив, згідно запису в по господарській книзі № 3 за 1986-1990 року, особовий рахунок № НОМЕР_7 в будинку АДРЕСА_2 , станом на 01.07.1990 року, постійно були зареєстровані та постійно проживали: ОСОБА_4 , - голова господарства, ОСОБА_2 - її син. Станом на 15.04.1991 року вищезазначене домоволодіння відносилося до суспільної групи робітники. Відповідно до по господарської книги Тупичівської сільської ради за 1986-1990 року вищезазначене господарство мало земельну ділянку площею 0,15 га для обслуговування будинку та господарських споруд (а.с.21).

Визначення суспільної групи господарства було урегульовано Технічними вказівками по веденню книжок по господарського обліку в сільських радах, затвердженими Центральним статистичним управлінням при Раді Міністрів СРСР 27 червня 1972 року, вказівками по веденнб по господарського обліку в сільських радах народних депутатів, затвердженими Центральним статистичним управлінням при Раді Міністрів СРСР 13 квітня 1979 року № 112/5, вказівками по веденню по господарського обліку в сільських радах народних депутатів, затверджених Центральним статистичним управлінням при Раді Міністрів СРСР 12 травня 1985 року № 5-24/26.

За змістом п. 20 Вказівок суспільна група господарства переважно встановлюється залежно від роду занять глави сім`ї. Глава сім`ї визначається в кожному конкретному випадку повнолітніми членами сім`ї за їхньою взаємною згодою. Залежно від роду занять глави сім`ї господарства відноситься до суспільної групи колгоспників, робочих, службовців, кустарів чи селян-одноосібників.

Інструкція про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затверджена заступником Міністра комунального господарства Української РСР 31 січня 1966 року, яка втратила чинність на підставі наказу Держжитлокомунгоспу України від 13 грудня 1995 року № 56, передбачала обов`язкову реєстрацію (інвентаризацію) будинків і домоволодінь у межах місті селищ (п.4 Інструкції), в тому числі й на підставі записів у погосподарських книгах (п.20 Інструкції).

Тобто записи у по господарських книгах визнавалися в якості актів органів влади, що підтверджують право приватної власності.

З веденням в дію Закону України Про власність 1991 року та ЦК 2003 року будь якого іншого порядку реєстрації збудованих до 15.04.1991 в сільській місцевості домоволодінь або їх перереєстрації не передбачається, самовільно збудованими вони також не являються так як будувалися і реєструвалися згідно діючого на той час законодавства.

Відповідно до с.127 ЦК УРСР (в редакції 1963 року) чинної на час існування робітничих дворів, майно робітничого двору належало одноосібно голові двору.

Отже, ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , спадщину якої прийняв її син, ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , за життя мали у власності будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .

До складу спадкового майна після смерті ОСОБА_2 увійшов цілий житловий будинок з господарським будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 .

Довідка Городнянського районного госпрозрахункового бюро технічної інвентаризації від 07 жовтня 2020 року за № 822 свідчить, що станом на 31.12.2012 право власності на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_2 , не зареєстровано. Після огляду об`єкта нерухомого майна станом на 06 жовтня 2020 року встановлено, що він відповідає таким характеристикам: щодо будинку садибного типу: А-1 житловий будинок, а-1 сіни, щодо господарських будівель та споруд: Б-1 сарай. Житловий будинок з господарськими будівлями - 100 відсотків готовності, побудовано станом до 05.08.1992 року -дозвільних документів на будівництво згідно чинного законодавства не передбачено (а.с.25).

Згідно рішення третьої сесії сьомого скликання Тупичівської сільської ради від 15 лютого 2016 року Про перейменування назв вулиць на території сільської ради змінено назву вулиц Леніна на вулицю Миру (а.с.17).

Як встановлено у судовому засіданні позивач зверталася до Городнянської районної державної нотаріальної контори Чернігівської області із заявою про прийняття спадщини за законом після смерті її брата ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . (а.с.65-70).

Згідно інформації, що надана Державним нотаріальним архівом Чернігівської області за № 6/01-17 від 04.01.2021 року, та Городнянською районною державною нотаріальною конторою Чернігівської області за № 93/01-16 від 03.02.2021, суд встановив, що спадкова справа до майна ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , не формувалась (а.с.58, 62).

Згідно інформації, що надана Державним нотаріальним архівом Чернігівської області за № 7/01-17 від 04.01.2021 року, та Городнянською районною державною нотаріальною конторою Чернігівської області за № 94/01-16 від 03.02.2021, суд встановив, що спадкова справа до майна ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 , не формувалась (а.с.59, 63).

Враховуючи, що правовстановлюючий документ на спадковий будинок відсутній, то це унеможливлює реалізацію спадкових прав через нотаріальну контору.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов об`єктивного висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. 392, 1216, 1217, 1218, 1262 ЦК України, ст.. 549 ЦК УРСР (в редакції 1963 року), ст. ст. 10, 11, 12, 13, 83, 89, 200, 206, 209, 211, 213, 247, 258, 259, 265 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

позовні вимоги ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_8 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_3 , - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок з побутовими та господарськими спорудами по АДРЕСА_2 , зазначені в технічному паспорті на житловий будинок під літерами: А-1 житловий будинок з а-1 сіньми загальною площею 54,7 кв.м., в т. ч. житловою площею 25,2 кв.м., Б-1 сарай, після смерті її брата, ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Чернігівського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Н. М. Карпинська

СудГороднянський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення04.02.2021
Оприлюднено08.02.2021
Номер документу94686054
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —732/1840/20

Рішення від 04.02.2021

Цивільне

Городнянський районний суд Чернігівської області

Карпинська Н. М.

Ухвала від 21.12.2020

Цивільне

Городнянський районний суд Чернігівської області

Карпинська Н. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні