Справа № 359/7962/20
Провадження №2/359/987/2021
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.01.2021 р. м. Бориспіль
Бориспільський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді Чирки С.С.,
при секретарі Колесниковій А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Гнідинської сільської ради Бориспільського району Київської області про визнання права власності в порядку спадкування
ВСТАНОВИВ :
У жовтні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаною позовною заявою, згідно якої просить визнати за ним право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після ОСОБА_2 .
Свої вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , батько позивача. Після його смерті відкрилась спадщина, до складу якої входить житловий будинок з надвірними будівлями і спорудами за адресою: АДРЕСА_1 .
За своє життя спадкодавець заповіт не складав, а тому спадкування здійснюється за законом. ОСОБА_1 являється спадкоємцем першої черги права на спадкування за законом, оскільки є сином спадкодавця. Він звернувся до Бориспільської районної державної нотаріальної контори Київської області за місцем відкриття спадщини із письмовою заявою про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 . Заява подана позивачем в шестимісячний строк, а тому позивач є таким, що прийняв спадщину. Дружина спадкодавця від прийняття спадщини відмовилась.
Однак, державним нотаріусом Бориспільської районної державної нотаріальної контори постановою від 23.09.2020 року позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , у зв`язку з відсутністю документів, що посвідчують право власності спадкодавця на житловий будинок.
Тому позивач вимушений звернутися до суду, за захистом своїх прав та законних інтересів.
Ухвалою судді від 09 жовтня 2020 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання у справі (а.с.25).
Ухвалою суду від 23 листопада 2020 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті (а.с.32).
Представник позивача в судове засідання не з`явилася. До суду подала заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги повністю підтримала та просила задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з`явився. До суду надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника відповідача, позовні вимоги визнають.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть виданим Виконавчим комітетом Гнідинської сільської ради Бориспільського району Київської області від ІНФОРМАЦІЯ_1, серії НОМЕР_1 (а.с.9).
Позивач ОСОБА_1 являється спадкоємцем першої черги права на спадкування за законом, оскільки є дитиною спадкодавця. Вказана обставина підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , де в графі батько вказаний - ОСОБА_2 (а.с.10).
В шестимісячний строк позивач звернувся з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом до Бориспільської районної державної нотаріальної контори, де була заведена спадкова справа № 469/2015 після померлого ОСОБА_2 , 1959 року народження.
Дружина спадкодавця, ОСОБА_3 , від спадщини після чоловіка - ОСОБА_2 відмовилась, підтвердженням чого є її відповідна заява, наявна в матеріалах спадкової справи № 469/2015 (а.с.37).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, до складу якої входить житловий будинок з надвірними будівлями і спорудами за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до довідки (виписки з погосподарської книги), виданої Гнідинською сільською радою Бориспільського району Київської області від 01.10.2020 року № 02-31/1060, в погосподарській книзі № 16 номер об`єкта ПГО 1543-1 (житловий будинок в АДРЕСА_1 ) відкритий на ім`я ОСОБА_2 (а.с.14).
Позивач, відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 23.09.2020 року, набув право власності на земельну ділянку по АДРЕСА_1 , площею 0,25 га з кадастровим номером 3220882601:01:016:0051, на якій розташований даний житловий будинок з надвірними будівлями і спорудами (а.с.11).
Право власності на вказану земельну ділянку зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що підтверджується витягом № 225216458 від 23.09.2020 року (а.с.12).
23 липня 2020 року КП БРР БР БТІ на ім`я ОСОБА_1 виготовлено технічний паспорт на житловий будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідно до відомостей технічного паспорта, об`єкти даного домоволодіння побудовано у 1985-1990 роках (а.с.15-19).
З постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії, виданої Бориспільською районною державною нотаріальною конторою № 1305/02-31 від 23.09.2020 року, вбачається, що ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок АДРЕСА_1 у зв`язку з відсутністю оригіналів документів, що посвідчують право власності на майно ОСОБА_2 (а.с.13 зворот).
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно ст. 1220 ч. 1, 1223 ч. 3 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України).
Нормами статті 1258 ЦК України встановлено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Згідно ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Як встановлено ч.1, 2, 5 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Згідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Відповідно до статті 2 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень.
Згідно зі статтею 3 зазначеного Закону право власності та інші речові права на нерухоме майно, набуті згідно з діючими нормативно-правовими актами до набрання чинності цим Законом, визнаються державою.
Отже, право власності на збудоване до набрання чинності Законом України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень нерухоме майно набувається в порядку, який існував на час його спорудження, а не виникає у зв`язку із здійсненням державної реєстрації права власності на нього в порядку, передбаченому цим законом, яка є лише офіційним визнанням державою такого права, а не підставою його виникнення.
Підсумовуючи зазначене, суд вважає за можливе визнати за позивачем право власності на житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки відсутність правовстановлюючого документу позбавляє позивача можливості оформити спадкові права щодо вказаного домоволодіння у встановленому законом порядку.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст.27 ЗУ Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державна реєстрація права власності та інших речових прав, крім державної реєстрації права власності на об`єкт незавершеного будівництва, проводиться на підставі рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
Керуючись ст. 258,259,263-265,268 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Гнідинської сільської ради Бориспільського району Київської області про визнання права власності в порядку спадкування задовольнити
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 право власності на житловий будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою АДРЕСА_1 в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 8 лютого 2021 року.
Суддя Чирка С.С.
Суд | Бориспільський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 28.01.2021 |
Оприлюднено | 09.02.2021 |
Номер документу | 94704621 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
Чирка С. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні