Рішення
від 28.01.2021 по справі 911/1397/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

28.01.2021Справа № 911/1397/20

Суддя Господарського суду міста Києва Ягічева Н.І., при секретарі судового засідання Гарашко Т.В., розглянувши у судовому засіданні матеріали господарської справи

За позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ).

до 1) Товариства з обмеженою відповідальністю "КЛІНКЕР-БУД УКРАЇНА" (вул. Васильківська, буд.28, м.Київ, 08630, код ЄДРПУ 33881264)

2) ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 )

про зобов`язання вчинити дії

Представники сторін згідно протоколу судового засідання

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 (далі- позивач) звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "КЛІНКЕР-БУД УКРАЇНА" (далі -відповідач 1) та до ОСОБА_2 (далі - відповідач 2) про зобов`язання вчинити дії.

Позовні вимоги позивача обґрунтовані порушенням відповідачами права позивача, як засновника та учасника товариства на отримання інформації про фінансово-господарську діяльність товариства.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.08.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального провадження, підготовче засідання призначено на 10.09.2020.

10.09.2020 року сторони у підготовче судове засідання не з`явились, представників не направили, про причини неявки суду не повідомили, про час та місце проведення підготовчого засідання повідомлені належним чином.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.09.2020 року підготовче засідання відкладене на 15.10.2020 року.

15.10.2020 року розгляд справи не відбувся, у зв`язку із перебуванням судді Ягічевої Н. І. у відпустці.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.10.2020 року підготовче засідання призначене на 11.11.2020 року.

11.11.2020 року у підготовче судове засідання з`явився представник позивача та надав усні пояснення по справі. Відповідач 1, 2 у підготовче судове засідання не з`явилися, представників не направили, про причини неявки суду не повідомили, про час та місце проведення підготовчого засідання повідомлені належним чином.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.11.2020 року підготовче засідання призначене на 02.12.2020 року.

02.12.2020 року розгляд справи не відбувся, у зв`язку із перебуванням судді Ягічевої Н. І. на лікарняному.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 07.12.2020 року підготовче засідання призначене на 29.12.2020 року.

29.12.2020 року у підготовче судове засідання з`явився представник позивача та надав усні пояснення по справі. Відповідач 1, 2 у підготовче судове засідання не прибули, представників не направили, про причини неявки суд не повідомили, про дату, час та місце проведення підготовчого засідання були повідомлені належним чином. У підготовчому судовому засіданні представник позивача не заперечував проти закриття підготовчого провадження по справі та переходу розгляду справи по суті.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 29.12.2020 року, суд закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляду по суті на 28.01.2021 року.

28.01.2021 року у судове засідання з`явились представник позивача та представник відповідача 2 та надали усні пояснення. Відповідач 1 у судове засідання не прибув, представників не направив, про причини неявки суду не повідомив, про час та місце проведення підготовчого засідання повідомлений належним чином.

У судовому засіданні 28.01.2021 оголошено вступну та резолютивну частину рішення відповідно до ст. 240 Господарського процесуального кодексу України.

На виконання вимог ст. 223 Господарського процесуального кодексу України складено протоколи судових засідань, які долучено до матеріалів справи.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "КЛІНКЕР-БУД УКРАЇНА" (відповідач 1), затвердженого рішенням зборів засновників, оформленого протоколом №08/2019 від 19 березня 2019 року та відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 (позивач) володіє часткою в статутному фонді вказаного товариства в розмірі 50%.

Як вбачається з матеріалів справи, 28.01.2020 року представник позивача Подпалов Микола Григорович (довіреність від 27 грудня 2019 року) направив на адресу відповідача 1 та його директора (відповідач 2) нотаріально засвідчений запит з вимогою надати позивачу, як учаснику ТОВ "КЛІНКЕР-БУД УКРАЇНА", належним чином завірені копії:

- протоколу зборів засновників Товариства;

- статуту Товариства та змін до статуту;

- всіх протоколів загальних зборів учасників Товариства;

-документів Товариства, що регулюють діяльність органів Товариства, та змін до них;

-всіх наказів і розпоряджень виконавчого органу Товариства (директора) за 2017, 2018 та 2019 року;

-аудиторських висновків та результатів надання інших аудиторських послуг (якщо такі надавались) за 2017, 2018 та 2019 року;

-річної фінансової звітності за 2017, 2018 та 2019 року;

-документів звітності, що подавались відповідним державним органам за 2017, 2018, 2019 роки;

-документів, що підтверджують права Товариства на майно (рухоме і нерухоме);

-всіх документів бухгалтерського обліку за останні 3 роки.

Також у нотаріальному запиті, зареєстрованому за №55 від 28.01.2020 року міститься нагадування, що відповідно до ст.9 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи.

19.03.2020 року представник позивача повторно звертався до відповідачів із запитом з вимогою надати позивачу, як учаснику Товариства, належним чином завірені копії вищезазначених документів.

Належні докази направлення запитів наявні в матеріалах справи.

Спір у справі виник, за твердженням позивача, з підстав ігнорування відповідачами вимог викладених у нотаріальному запиті, зареєстрованому за №55 від 28.01.2020 року та ненадання відповідної відповіді.

Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Так, відповідно до ст.34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію, усно, письмово, або в інший спосіб - на свій вибір.

Згідно із ст. 5 Закону України Про інформацію , кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Статтею 15 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами (ст. 167 Господарського кодексу України).

Частиною 3 статті 80 Господарського кодексу України передбачено, що товариством з обмеженою відповідальністю є господарське товариство, що має статутний капітал, поділений на частки, розмір яких визначається установчими документами, і несе відповідальність за своїми зобов`язаннями тільки своїм майном. Учасники товариства, які повністю сплатили свої вклади, несуть ризик збитків, пов`язаних з діяльністю товариства, у межах своїх вкладів.

Частиною 1 статтею 116 Цивільного кодексу України передбачені права учасників господарського товариства у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом::

1) брати участь в управлінні товариством у порядку, визначеному в установчому документі, крім випадків, встановлених законом;

2) брати участь у розподілі прибутку товариства і одержувати його частину (дивіденди);

3) вийти у встановленому порядку з товариства;

4) здійснити відчуження частки (її частини) у статутному (складеному) капіталі товариства, цінних паперів, що засвідчують участь у товаристві, у порядку, встановленому законом.

Договір відчуження майна, предметом якого є частка (її частина) у статутному (складеному) капіталі товариства, укладається у письмовій формі;

5) одержувати інформацію про діяльність товариства у порядку, встановленому установчим документом.

Відповідно до ст. 5 Закону України Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю передбачені права учасників товариства, а саме:

1) брати участь в управлінні товариством у порядку, передбаченому цим Законом та статутом товариства;

2) отримувати інформацію про господарську діяльність товариства;

3) брати участь у розподілі прибутку товариства;

4) отримати у разі ліквідації товариства частину майна, що залишилася після розрахунків з кредиторами, або його вартість.

Учасник товариства може встановити вимогу нотаріального засвідчення справжності власного підпису під час прийняття рішень з питань діяльності відповідного товариства та/або вимогу нотаріального посвідчення правочину, предметом якого є частка такого учасника у статутному (складеному) капіталі відповідного товариства, та скасувати таку вимогу, відомості про що вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань у порядку, визначеному законом. Така вимога учасника чи скасування учасником цієї вимоги є одностороннім правочином і підлягає обов`язковому нотаріальному посвідченню.

Учасники товариства можуть мати інші права, передбачені законом та статутом товариства.

Також, приписами ст. 43 Закону України Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю передбачено, що Товариство зобов`язано зберігати такі документи:

1) протокол зборів засновників товариства (рішення одноосібного засновника);

2) статут товариства та зміни до статуту;

3) протоколи загальних зборів учасників;

4) документи товариства, що регулюють діяльність органів товариства, та зміни до них;

5) положення про філії (представництва) товариства у разі їх створення (відкриття);

6) протоколи засідань наглядової ради товариства та колегіального виконавчого органу товариства, накази і розпорядження виконавчого органу товариства;

7) аудиторські висновки та результати надання інших аудиторських послуг;

8) річну фінансову звітність;

9) документи звітності, що подаються відповідним державним органам;

10) документи, пов`язані з випуском емісійних цінних паперів;

11) інші документи, передбачені законодавством, статутом товариства, рішеннями загальних зборів учасників, наглядової ради та виконавчого органу товариства;

12) документи, що підтверджують права товариства на майно;

13) документи бухгалтерського обліку.

Відповідальність за зберігання документів товариства покладається на виконавчий орган товариства та на головного бухгалтера (у разі призначення) - щодо документів бухгалтерського обліку та фінансової звітності.

Документи, передбачені частиною першою статті 43 зазначеного Закону України, підлягають зберіганню протягом усього строку діяльності товариства, крім документів бухгалтерського обліку, строки зберігання яких визначаються відповідно до законодавства.

Товариство забезпечує кожному учаснику (його представнику) доступ до документів, визначених частиною першою цієї статті.

Протягом 10 днів з дня надходження письмової вимоги учасника товариства виконавчий орган товариства зобов`язаний надати такому учаснику копії відповідних документів, визначених частиною першою цієї статті. За підготовку копій документів товариство може встановлювати плату, розмір якої не може перевищувати розмір витрат на виготовлення копій документів та витрат, пов`язаних з пересиланням документів поштою.

Як вбачається з наявного у матеріалах Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "КЛІНКЕР-БУД УКРАЇНА" (далі - Статут), учасники Товариства мають право отримувати інформацію про господарську діяльність товариства (п.7.1 Статуту).

Згідно із п. 9.3 Статуту Товариство зобов`язане зберігати такі документи:

- протоколу зборів засновників (рішення одноособового засновника);

- статуту Товариства та змін до статуту;

- протоколи загальних зборів учасників (рішення Учасника);

- документів Товариства, що регулюють діяльність органів Товариства, та змін до них;

- положення про філії (представництва) товариства у разі їх створення (відкриття);

- накази і розпорядження виконавчого органу Товариства;

- аудиторські висновки та результати надання інших аудиторських послуг;

- річну фінансову звітність;

- документи звітності, що подаються відповідними державними органами;

- документи, пов`язані з випуском емісійних цінних паперів;

- інші документи, передбачені законодавством, статутом Товариства, рішенням загальних зборів Учасників та виконавчого органу Товариства;

- документи, що підтверджують права Товариства на майно;

- документи бухгалтерського обліку.

Відповідальність за зберігання документів товариства покладається на Директора Товариства та на головного бухгалтера (у разі припинення) - щодо документів бухгалтерського обліку та фінансової звітності (п.9.32.1 Статуту).

Пунктом 9.32.3 Статут, передбачено, що Товариство забезпечує кожному Учаснику (його представнику) доступ до зазначених документів. Протягом 10 днів з дня надходження письмової вимоги Учасника Товариства, Директор Товариства зобов`язаний надати такому Учаснику копії відповідних документів.

Отже, зважаючи на вищезазначене, позивач, як засновник та учасник ТОВ "КЛІНКЕР-БУД УКРАЇНА" має право на отримання інформації про господарську діяльність товариства, а відповідач 1 в свою чергу зобов`язаний надати позивачу документи щодо діяльності Товариства, визначені законодавством та Статутом, зокрема, щодо його фінансово-господарської діяльності.

Ураховуючи встановлене вище, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "КЛІНКЕР-БУД УКРАЇНА" обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.

Щодо позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , суд зазначає наступне.

Приписами ст. 20 Господарського процесуального кодексу України передбачений перелік справ, що відносяться до юрисдикції господарських судів, а саме: господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.

А тому, зважаючи на зазначені приписи, суд керуючись п.1 ч.1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України, закриває провадження у справі щодо ОСОБА_2 , оскільки спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.

Статтею 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до вимог ст.ст. 76, 77 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Ураховуючи встановлене вище, суд вважає позовні вимоги позивача до відповідача 1 обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до статті 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 129, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 254 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Закрити провадження у справі в частині вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зобов`язання вчинити дії.

2. В іншій частині позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.

3. Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю "КЛІНКЕР-БУД УКРАЇНА" (вул. Васильківська, буд.28, м.Київ, 08630, код ЄДРПУ 33881264) надати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) належним чином завірені копії:

- протоколу зборів засновників Товариства з обмеженою відповідальністю "КЛІНКЕР БУД УКРАЇНА";

- статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "КЛІНКЕР-БУД УКРАЇНА" та змін до статуту;

- всіх протоколів загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "КЛІНКЕР-БУД УКРАЇНА";

- документів, що регулюють діяльність органів Товариства з обмеженою відповідальністю "КЛІНКЕР-БУД УКРАЇНА", та змін до них;

- всіх наказів і розпоряджень виконавчого органу Товариства з обмеженою відповідальністю "КЛІНКЕР-БУД УКРАЇНА" (директора) за 2017, 2018 та 2019 року;

- аудиторських висновків та результатів надання інших аудиторських послуг (якщо такі надавались) за 2017, 2018 та 2019 року;

- річної фінансової звітності за 2017, 2018 та 2019 року;

- документів звітності, що подавались відповідним державним органам за 2017, 2018, 2019 роки;

- документів, що підтверджують права Товариства з обмеженою відповідальністю "КЛІНКЕР-БУД УКРАЇНА" на майно (рухоме і нерухоме);

- всіх документів бухгалтерського обліку за останні 3 роки.

4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "КЛІНКЕР-БУД УКРАЇНА" (вул. Васильківська, буд.28, м.Київ, 08630, код ЄДРПУ 33881264) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 2 102 (дві тисячі сто дві) грн 00 коп.

5. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене у строки та порядку, встановленому розділом ІV ГПК України.

Повне рішення складено 08.02.2021.

Суддя Н.І. Ягічева

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення28.01.2021
Оприлюднено10.02.2021
Номер документу94727455
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —911/1397/20

Рішення від 28.01.2021

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ягічева Н.І.

Ухвала від 29.12.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ягічева Н.І.

Ухвала від 29.12.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ягічева Н.І.

Ухвала від 07.12.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ягічева Н.І.

Ухвала від 11.11.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ягічева Н.І.

Ухвала від 19.10.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ягічева Н.І.

Ухвала від 10.09.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ягічева Н.І.

Ухвала від 17.08.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ягічева Н.І.

Ухвала від 10.06.2020

Господарське

Господарський суд Київської області

Горбасенко П.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні