Рішення
від 02.02.2021 по справі 572/3372/20
САРНЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 572/3372/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 лютого 2021 року

Сарненський районний суд Рівненської області в складі:

головуючого судді - Слободянюка Б.К.

за участю секретаря судових засідань - Кудіної А.Р.

ро зглянувши у підготовчому засіданні в м. Сарни цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, щодо предмета спору на стороні позивача Немовицька сільська рада Сарненського району Рівненської області про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом , -

ВС Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулася до Сарненського районного суду Рівненської області з позовною заявою, в якій просить визнати за нею право власності : - на земельну ділянку загальною площею 3,25 га, розташованої на території Немовицької сільської ради Сарненського району Рівненської області з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯГ №073323 виданого на підставі розпорядження Сарненської районної державної адміністрації №137 від 10.03.2006 року, який зареєстрований 21.04.2006 року, в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_3 з яким вона постійно проживала та була зареєстрована, в зв`язку з чим набула право на спадкування за законом після смерті останнього, як спадкоємець першої черги. Окрім неї, разом із ОСОБА_3 за вищезазначеною адресою постійно проживали і інші спадкоємці першої черги, а саме: дочка - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , син - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , дочка - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , дочка - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , мати - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 . За життя спадкодавець не залишав заповітного розпорядження. Після його смерті відкрилась спадщина за законом, що складається: із земельних ділянок, розташованих на території Немовицької сільської ради Сарненського району Рівненської області з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, які належали спадкодавцю на праві власності згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку виданого на підставі розпорядження Сарненської районної державної адміністрації №137 від 10 березня 2006 року серія ЯГ № 073323. У встановленому законом порядку як спадкоємець першої черги за законом, ОСОБА_1 , звернулася 06.02.2020 року до приватного нотаріуса Сарненського районного нотаріального округу Овдіюка A.B. із заявою про прийняття спадщини, однак постановою нотаріуса від 19.02.2020 року йому відмовлено у вчиненні нотаріальної дії щодо видачі свідоцтв про право на спадщину за законом після смерті чоловіка ОСОБА_3 , через те, що відповідно до матеріалів спадкової справи №20/2020, на час смерті зі спадкодавцем окрім неї, проживали інші спадкоємці першої черги, якими не було подано заяв про відмову від спадщини у встановлений строк, та роз`яснене нотаріусом право звернення до суду.

Позивач в підготовче засідання не з`явилася, подала клопотання, яким підтримала позовні вимоги та просила слухати справу у її відсутність.

Відповідач в судове засідання не з`явилася, подала клопотання, яким позовні вимоги визнала, справу просили розглянути без її участі.

Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого засідання суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Згідно ч.ч.1.4 ст. 206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. З огляду на ті обставини, що визнання позову відповідачем не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд вважає доцільним ухвалити рішення в підготовчому судовому засіданні.

Суд дослідивши надані докази, вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення виходячи з наступних підстав.

Згідно свідоцтва про смерть серії № НОМЕР_1 встановлено, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що зроблений актовий запис №41.

ОСОБА_3 була дружиною ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_2 .

Відповідно до довідки виданої Немовицькою сільською радою 08.02.2019 року ОСОБА_1 , встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_3 , який до дня смерті був зареєстрований та проживав в АДРЕСА_1 . На день його смерті за даною адресою були зареєстровані: мати - ОСОБА_2 , 1951 року народження; який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ; дружина - ОСОБА_1 , 1982 року народження; дочка ОСОБА_4 , 2003 року народження; син ОСОБА_5 , 2005 року народження; дочка ОСОБА_6 ,, 2007 року народження; дочка ОСОБА_7 , 2010 року народження; брат ОСОБА_8 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 ; дружина брата ОСОБА_9 , 1980 року народження; сестра ОСОБА_10 , 1986 року народження.

Згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №073323, виданого 21.04.2006 року на підставі розпорядження голови Сарненської районної державної адміністрації №137 від 10.03.2006 року ОСОБА_3 належала на праві власності земельна ділянка загальною площею 3,25 га на території Немовицької сільської ради Сарненського району Рівненської області для ведення особистого селянського господарства, яка складається з чотирьох земельних ділянок.

Постановою приватного нотаріуса Сарненського районного нотаріального округу Овдіюка А.В. від 06.02.2020 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом на чотири земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, загальною площею 3,25 га, розташованих на території Немовицької сільської ради. Підставою для відмови стало те, що є після смерті ОСОБА_3 крім позивача є мати спадкодавця та його неповнолітні діти, які не подали в установлений шестимісячний строк заяви про відмову від спадщини.

Рішенням виконавчого комітету Немовицької сільської ради Сарненського району Рівненської області №30 від 18.03.2020 року Про розгляд заяви ОСОБА_1 було надано згоду щодо відмови від прийняття спадщини неповнолітніми та малолітніми дітьми, дочки - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , сина - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , дочки - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , дочки - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , дочки - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_8 на нерухоме майно у виді земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства площею: 0,8374 га кадастровий номер 5625485400:10:002:0065, 1,4509 га кадастровий номер 5625485400:10:002:0028, 0,5121 га кадастровий номер 5625485400:09:003:0040, 0, 4542 га кадастровий номер 5625485400:11:002:0362, на користь матері - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 . Надати дозвіл матері - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 дати згоду її неповнолітнім дітям ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на підписання ними заяв про відмову від спадщини на нерухоме майно у вигляді земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства. Надати дозвіл матері - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , на підписання заяв про відмову від прийняття спадщини на нерухоме майно у вигляді земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства від імені своїх малолітніх дітей, дочки - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , дочки - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , дочки - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , як законного представника.

ОСОБА_1 , як законним представником дітей, в порядку ч.3 ст.1273 ЦК України, було надано згоду на відмову своїх неповнолітніх/малолітніх дітей на відмову від прийняття спадщини на її користь після смерті батька ОСОБА_3 .

Відповідно до ч.1,3,5 ст.1273 ЦК України спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу. Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Неповнолітня особа віком від чотирнадцяти до вісімнадцяти років може відмовитися від прийняття спадщини за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальника і органу опіки та піклування. Відмова від прийняття спадщини є безумовною і беззастережною.

На даний час, права позивача можуть бути захищені в обраний нею спосіб, а саме визнанням за нею права власності на спадкове майно.

Право на справедливий судовий розгляд, закріплене в пункті 1 статті 6 Конвенції, необхідно розглядати як право на доступ до правосуддя.

Тобто, Україна як учасниця Конвенції повинна створювати умови щодо забезпечення доступності правосуддя як загальновизнаного міжнародного стандарту справедливого судочинства.

Гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право на справедливий суд включає в себе принцип доступу до суду, ефективність якого обумовлюється тим, що особі має бути забезпечена можливість звернутися до суду за вирішенням певного питання, і що держава не повинна чинити правові чи практичні перешкоди для здійснення цього права.

Принцип пропорційності тісно пов`язаний із принципом верховенства права: принцип верховенства права є фундаментом, на якому базується принцип пропорційності , натомість принцип пропорційності є умовою реалізації принципу верховенства права і водночас його необхідним наслідком. Судова практика Європейського суду з прав людини розглядає принцип пропорційності як невід`ємну складову та інструмент верховенства права, зокрема й у питаннях захисту права власності.

Дотримання принципу пропорційності передбачає, що втручання в право власності, навіть якщо воно здійснюється згідно з національним законодавством і в інтересах суспільства, все одно буде розглядатися як порушення статті 1 Першого протоколу, якщо не було дотримано розумної пропорційності між втручанням у право особи та інтересами суспільства. Ужиті державою заходи мають бути ефективними з точки зору розв`язання проблеми суспільства, і водночас пропорційними щодо прав приватних осіб. Оцінюючи пропорційність, слід визначити, чи можливо досягти легітимної мети за допомогою заходів, які були б менш обтяжливими для прав і свобод заінтересованої особи, оскільки обмеження не повинні бути надмірними або такими, що є більшими, ніж необхідно для реалізації поставленої мети.

Таким чином, судом достовірно встановлено, що позивач як спадкоємець за законом першої черги прийняла спадщину після смерті чоловіка ОСОБА_3 так як подала у встановлений законом строк заяву про прийняття спадщини, спадкодавець фактично мав у власності спірне майно, яке входять до складу спадщини, інші спадкоємці за законом першої черги, не заперечують щодо задоволення позовних вимог, а тому позовні вимоги, які є законними та обґрунтованими, підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст. 1216,1217,1218,1225,1269,1270 ЦК України, ст.ст. , 263-265 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, щодо предмета спору на стороні позивача Немовицька сільська рада Сарненського району Рівненської області про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 (жителькою АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) право власності в порядку спадкування за законом право власності : - на земельну ділянку загальною площею 3,25 га., яка складається із земельних ділянок площею: 0,8374 га кадастровий номер 5625485400:10:002:0065; 1,4509 га кадастровий номер 5625485400:10:002:0028; 0,5121 га кадастровий номер 5625485400:09:003:0040; 0,4542 га кадастровий номер 5625485400:11:002:0362, розташованих на території Немовицької сільської ради Сарненського району Рівненської області з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯГ №073323 виданого 21.04.2006 року на підставі розпорядження Сарненської районної державної адміністрації №137 від 10 березня 2006 року, в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_11 .

Рішення суду може бути оскаржене до Рівненського апеляційного суду Рівненської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Сарненський районний суд Рівненської області. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя:

СудСарненський районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення02.02.2021
Оприлюднено10.02.2021
Номер документу94741779
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —572/3372/20

Рішення від 02.02.2021

Цивільне

Сарненський районний суд Рівненської області

Слободянюк Б. К.

Ухвала від 14.12.2020

Цивільне

Сарненський районний суд Рівненської області

Слободянюк Б. К.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні