Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27.01.2021 Справа №607/14188/20
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області у складі: головуючого судді Позняка В.М.,
за участю секретаря судового засідання Свергун Т.В., представника позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Великогаївської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, третя особа приватний нотаріус Тернопільського районного нотаріального округу Чопик Ірина Ярославівна про визнання права власності на спадкове майно , -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернулася в суд з позовом до Великогаївської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, третя особа приватний нотаріус Тернопільського районного нотаріального округу Чопик Ірина Ярославівна про визнання права власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 0,3620 га, яка розташована в с.Дичків, Тернопільського району Тернопільської області, кадастровий номер 6125282400:02:001:0970, в порядку спадкування за законом, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_3 . В обґрунтування своїх позовних вимог зазначає, що є спадкоємцем після померлої матері ОСОБА_3 , у встановлений законом строк спадщину прийняла, однак нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, у зв`язку із відсутністю правовстановлюючого документа на вищевказану земельну ділянку. Таким чином, з огляду на викладене просить позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 28 серпня 2020 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою суду із занесенням до протоколу судового засідання від 03 листопада 2020 року закрито підготовче судове засідання та призначено справу до судового розгляду на 25 листопада 2020 року.
В судовому засіданні представник позивача - адвокат Жеребецька І.О. позовні вимоги підтримала з підстав викладених у позовній заяві та просить суд їх задоволити у повному обсязі.
В судове засідання представник відповідача Великогаївської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області не з`явився, подавши попередньо суду заяву про розгляд справи у відсутності представника, позовні вимоги визнають в повному обсязі та не заперечують, щодо їх задоволення.
Третя особа приватний нотаріус Тернопільського районного нотаріального округу Чопик Ірина Ярославівна в судове засідання не з`явилася, подавши попередньо суду заяву про слухання справи у відсутності представника по наявних у справі документах.
Дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, суд встановив наступні обставини справи.
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивача ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 06 березня 2017 року Виконавчим комітетом Великогаївської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, актовий запис №34.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
У відповідності до ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно з ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Як видно із матеріалів спадкової справи, заповіти від імені ОСОБА_3 не посвідчувалися, інші спадкоємці спадщину не приймали, позивачка проживала із матір`ю на момент смерті, що підтверджується довідкою Великогаївської сільської ради від 02 грудня 2019 року №672.
Таким чином, спадкоємцем майна за законом після смерті ОСОБА_3 , є її дочка ОСОБА_2 .
З приводу оформлення спадщини на земельну ділянку площею 0,362 га для ведення особистого селянського господарства в селі Дичків Тернопільського району позивачка звернулася до приватного нотаріуса Тернопільського районного нотаріального округу Чопик Ірини Ярославівни. Постановою приватного нотаріуса від 23 червня 2020 року їй відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку із відсутністю правовстановлюючого документа.
Відповідно до довідки Великогаївської сільської ради від 30 листопада 2020 року, згідно запису земельно-кадастрової книги за померлою ОСОБА_3 рахується земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства площею 0,37 га.
Як видно із рішення Великогаївської сільської ради Тернопільського району від 04 листопада 2016 року №214 ОСОБА_3 дано дозвіл на складання технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки площею 0,362 га для ведення особистого селянського господарства в селі Дичків Тернопільського району.
17.01.2017 року ОСОБА_3 отримала витяг з державного земельного кадастру про земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства із кадастровим номером 6125282400:02:001:0970 площею 0,3620 га, яка розташована в с.Дичків, Тернопільського району Тернопільської області, форма власності - приватна.
Відповідно до частини сьомої статті 79-1 ЗК України винесення в натуру (на місцевість) меж сформованої земельної ділянки до її державної реєстрації здійснюється за документацією із землеустрою, яка стала підставою для її формування.
Після формування земельної ділянки, відповідно до частини третьої статті 79-1 ЗК України сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера (ч. 4 статті 79-1 ЗК України).
Статтею 81 Земельного Кодексу встановлено, що громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі придбання за договором купівлі-продажу, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Частиною 2 ст. 373 ЦК України передбачено, що право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до статті 41 Конституції України право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
Згідно ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, а також право власності або право користування земельною ділянкою, яка необхідна для їх обслуговування, якщо інший її розмір не визначений заповітом.
Згідно п. 10 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008р. Про судову практику у справах про спадкування , у відповідності до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. У порядку спадкування можуть передаватися також право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), право користування чужим майном (сервітут).
Власник майна, як це передбачає ст. 392 ЦК України може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
З приписів ч. 1 ст. 5 ЦПК України вбачається, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України визначено, що одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
Таким чином, зважаючи на те, що за померлою ОСОБА_3 рахується земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства площею 0,372 га., на вказану земельну ділянку на підставі рішення Великогаївської сільської ради від 04 листопада 2016 року виготовлена технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), померла отримала витяг із ДЗК про винесення земельної ділянки внатурі, однак не зареєструвала права власності на неї, через що в нотаріуса Федус Г.М. не може оформити права власності, а також зважаючи на визнання відповідачем позовних вимог, таке визнання не порушує прав інших осіб, суд вважає що позовні вимоги підлягають задоволенню, шляхом визнання за ОСОБА_2 права власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства із кадастровим номером 6125282400:02:001:0970 площею 0,3620 га, яка розташована в с.Дичків, Тернопільського району Тернопільської області, в порядку спадкування за законом, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_3 .
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 4, 5, 12, 81, ст.ст. 263, 265, 352, 354 ЦПК України, ст.ст. 16, 328, 392, 1216, 1217, 1218, ЦК України, ст.ст. 81, 125, 126 Земельного кодексу України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_2 до Великогаївської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, третя особа приватний нотаріус Тернопільського районного нотаріального округу Чопик Ірина Ярославівна про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2 право власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства із кадастровим номером 6125282400:02:001:0970 площею 0,3620 га, яка розташована в с.Дичків, Тернопільського району Тернопільської області, в порядку спадкування за законом, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_3 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку, визначеному п. 15.5 Розділу XIII Перехідні положення ЦПК України, до Тернопільського апеляційного суду шляхом подачі через суд першої інстанції, у 30-денний строк з дня проголошення рішення, апеляційної скарги. Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , АДРЕСА_1 .
Відповідач: Великогаївська сільська рада Тернопільського району Тернопільської області, вул. Галицька, 47, с.Великі Гаї, Тернопільський район Тернопільська область, код ЄДРПОУ: 04394875 .
Третя особа: Приватний нотаріус Тернопільського районного нотаріального округу Чопик Ірина Ярославівна, проспект С.Бандери, 74/119, м. Тернопіль.
Повний текст рішення виготовлено 05 лютого 2020 року.
Головуючий суддяВ. М. Позняк
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 27.01.2021 |
Оприлюднено | 10.02.2021 |
Номер документу | 94756443 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Позняк В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні