Справа № 279/5007/18 номер провадження 6/279/5/21
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" лютого 2021 р.
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області в складі: судді Невмержицької О.А., з секретарем Хомутовською М.А., розглянувши в м.Коростень заяву Фермерського господарства "Коростенське Молоко" про заміну сторони виконавчого провадження по цивільній справі за позовом Фермерського господарства "Коростенське Молоко" до ОСОБА_1 про відшкодування матеріальної шкоди,
В С Т А Н О В И В :
25.06.2019 року Коростенським міськрайонним судом по справі за позовом Фермерського господарства "Коростенське Молоко" до ОСОБА_1 про відшкодування матеріальної шкоди постановлено рішення, яке стягувачем було звернуто до виконання .
В даний час виникли підстави для заміни сторони боржника її правонаступником у зв`язку із смертю ОСОБА_1 ..
Сторони до суду не з`явились, що не перешкоджає розгляду заяви у їх відсутність, без фіксування судового засідання технічними засобами, відповідно до ст.ст.247,442 ЦПК України..
Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що рішеннямКоростенського міськрайонного суду Житомирської області від 25.06.2019 року по справі за позовом Фермерського господарства "Коростенське Молоко" до ОСОБА_1 про відшкодування матеріальної шкоди постановлено рішення, стягнуто з ОСОБА_1 на користь Фермерського господарства "Коростенське Молоко" у відшкодування матеріальної шкоди 5293,00 грн., 1762,00 грн. судового збору та 5400, 00 грн. за надання професійної правничої допомоги.
Постановою державного виконавця від 31.03.2020 року виконавче провадження закінчено у зв`язку зі смертю боржника, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 померла, що стверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 виданого 13.02.2020 року.
Відповідно до ч.1,2 ст.442 ЦПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.
Перелік підстав матеріального правонаступництва, які спричиняють процесуальне правонаступництво, містяться в ст.55 ЦПК України, відповідно до якої воно можливе на будь-якій стадії процесу, в тому числі у зобов`язанні на стадії виконання.
Відповідно до ст.129 Конституції України, визначено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України.
Пунктом 2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 N 14 зазначено, що рішення суду як найважливіший акт правосуддя покликане забезпечити захист гарантованих Конституцією України прав і свобод, та здійснення проголошеного Основним Законом України принципу верховенства права.
Після набрання законної сили відповідним судовим рішенням, воно підлягає обов`язковому виконанню сторонами справи, які, виходячи із суті такого рішення, набувають процесуального статусу стягувача та боржника, а у разі відсутності добровільного виконання судового рішення боржником - вчиняються дії щодо його примусового виконання у спосіб та в порядку, що визначені, зокрема Законом України Про виконавче провадження , зокрема ініціювання відкриття виконавчого провадження, тощо.
Закон України Про виконавче провадження визначає умови і порядок виконання рішень судів, що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.
Відповідно до висновку Верховного суду України, викладені в постанові судової палати у цивільних справах Верховного суду України від 20.11.2013 року у справі № 6-122цс13 згідно яких, заміна сторони виконавчого провадження відбувається на будь-якій стадії судового процесу тоді як виконавче провадження - його завершальна стадія.
Так, слід зауважити, що процесуальне правонаступництво у виконавчому провадженні - це заміна на будь-якій стадії виконавчого провадження стягувача або боржника іншою особою у зв`язку з вибуттям правопопередника після постановлення щодо нього судового рішення і заміни його правонаступником, тобто підставою заміни сторони внаслідок правонаступництва, в тому числі, й у виконавчому провадженні, є настання певних обставин, які мають юридичне значення і в результаті яких виникають цивільні права та обов`язки або пряма вказівка акта цивільного законодавства, що не залежить від умов та порядку здійснення виконавчого провадження органами і посадовими особами.
Отже, підставою для заміни сторони виконавчого провадження, тобто процесуального правонаступництва, є наступництво у матеріальних правовідносинах, унаслідок якого відбувається вибуття сторони зі спірних або встановлених судом правовідносин і переходу до іншої особи прав і обов`язків вибулої сторони в цих правовідносинах.
Разом з тим, норма ст.442 ЦПК України має імперативний характер, оскільки в ній прямо визначено правило поведінки, а саме замінити сторону виконавчого провадження, а не замінювати сторону виконавчого провадження лише у відкритому виконавчому провадженні чи за інших обставин.
Виконання судових рішень у цивільних справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод .
Згідно з даних спадкової справи, встановлено, що 20.08.2020 року донькою спадкодавця ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , яка зареєстрована та проживає по АДРЕСА_1 за № 2607 подано заяву про прийняття спадщини, заведена спадкова справа за № 93/2020.
Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).
Відповідно до ч.1,4 ст.1231 ЦК України до спадкоємців переходить обов`язок відшкодувати майнову шкоду (збитки), яка була завдана спадкодавцем; майнова та моральна шкода, яка була завдана спадкодавцем, відшкодовується спадкоємцями у межах вартості рухомого чи нерухомого майна, яке було одержано ним у спадщину.
Отже, обов`язок спадкодавця ОСОБА_1 щодо відшкодування шкоди, присудженої судом на користь ФГ "Молоко" із спадкодавця за його життя, не припинився внаслідок смерті боржника і перейшов до його спадкоємців.
За таких обставин, суд вважає, що наявні всі підстави для задоволення заяви.
Керуючись ст.442 ЦПК України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Заяву задовольнити.
Замінити боржника з виконання рішення Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 25.06.2019 року по справі №279/5007/18, а саме з ОСОБА_1 на її правонаступника ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п`ятнадцяти днів.
Суддя: Невмержицька О.А.
Суд | Коростенський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 09.02.2021 |
Оприлюднено | 10.02.2021 |
Номер документу | 94760457 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Невмержицька О. А.
Цивільне
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Невмержицька О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні