Ухвала
від 04.02.2021 по справі 910/19015/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

ДОДАТКОВА УХВАЛА

м. Київ

04.02.2021Справа № 910/19015/20

За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Істеблішмент Компані" доТовариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: 1. Національного банку України 2. Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 3. Товариства з обмеженою відповідальністю "Мрія Центр" 4. Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Агрі-Трейд" 5. Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "М-Трейд" провизнання договору недійсним Суддя Бойко Р.В.

Секретар судового засідання Кучерява О.М.

Представників учасників справи:

від позивача:не з`явився від відповідача:Корнієнко Л.В., Бикович Ю.В. від третіх осіб:не з`явилися

ВСТАНОВИВ:

На розгляді Господарського суду міста Києва перебувала справа №910/19015/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Істеблішмент Компані" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста", за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні: Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Товариства з обмеженою відповідальністю "Мрія Центр", Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Агрі-Трейд", Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "М-Трейд", про визнання договору недійсним.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 12.01.2021 закрито провадження у справі №910/19015/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Істеблішмент Компані" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста", за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Товариства з обмеженою відповідальністю "Мрія Центр", Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Агрі-Трейд", Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "М-Трейд", про визнання договору недійсним.

20.01.2021 через відділ діловодства суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" надійшла заява про розподіл судових витрат, до якої було долучено докази понесених судових відповідачем витрат у розмірі 35 000,00 грн.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 26.01.2021 у справі №910/19015/20 призначено розгляд заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" про розподіл судових витрат у судовому засіданні на 04.02.2021.

02.02.2021 через відділ діловодства суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "Істеблішмент Компані" надійшло заперечення проти заяви про розподіл судових витрат, у відповідності до якого просив відмовити в задоволенні вимог про стягнення судових витрат, вказував на те, що провадження у даній справі було закрито в першому ж підготовчому засіданні з процесуальних підстав, а тому хід даної справи не вимагав від сторін надмірних зусиль, що вказує на необґрунтованість понесених відповідачем витрат у заявленому до відшкодування розмірі.

В судове засідання 04.02.2021 з`явилися представники відповідача, просили подану заяву задовольнити та покласти понесені витрат на оплату професійної правничої допомоги на позивача.

Позивач своїх повноважних представників в судове засідання не направив, про причини неявки суд не повідомив.

Відповідно до ч.ч. 5, 6 ст. 130 Господарського процесуального кодексу України уразі закриття провадження у справі або залишення позову без розгляду відповідач має право заявити вимоги про компенсацію здійснених ним витрат, пов`язаних з розглядом справи, внаслідок необґрунтованих дій позивача. У випадках, встановлених частинами третьою - п`ятою цієї статті, суд може вирішити питання про розподіл судових витрат протягом п`ятнадцяти днів з дня постановлення ухвали про закриття провадження у справі або залишення позову без розгляду, рішення про задоволення позову у зв`язку з його визнанням, за умови дотримання відповідною стороною вимог частини восьмої статті 129 цього Кодексу.

За змістом частин 2 та 3 статті 221 Господарського процесуального кодексу України для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п`ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог. У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 244 цього Кодексу.

Частиною 4 статті 244 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Таким чином, з огляду на приписи ч. 3 ст. 221, ч. 4 ст. 244 Господарського процесуального кодексу України неявка представника позивача не є перешкодою для вирішення заяви про розподіл судових витрат.

Частиною 3 статті 244 Господарського процесуального кодексу України визначено, що суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.

Частиною 1 статті 244 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: 1) стосовно якої-небудь позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення; 2) суд, вирішивши питання про право, не зазначив точної грошової суми, присудженої до стягнення, або майно, яке підлягає передачі, або дії, що потрібно виконати; 3) судом не вирішено питання про судові витрати.

Як вбачається з ухвали Господарського суду міста Києва від 12.01.2021 у справі №910/19015/20 судом, при закритті провадження у справі, не було вирішено питання про розподіл судових витрат на професійну правничу допомогу, понесених Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста", у зв`язку з чим суд вважає за можливе винести додаткову ухвалу з цього приводу.

Так, Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" просить покласти на Товариство з обмеженою відповідальністю "Істеблішмент Компані" судові витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 35 000,00 грн.

Згідно із ч. 1 ст. 124 Господарського процесуального кодексу України разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста", у своєму відзиві на позов, наводило попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які відповідач очікує понести в зв`язку із розглядом справи за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Істеблішмент Компані" про визнання договору недійсним, згідно якого зазначало, що очікує понести витрати на професійну правничу допомогу у загальному розмірі 91 361,02 грн., вказуючи на те, що докази їх понесення будуть подані до суду протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду.

Частиною 3 статті 126 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

У відповідності до ч. 2 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України за результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Частиною 5 статті 129 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.

Відповідно до ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

Відповідачем у порядку, передбаченому ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, подано копію договору про надання правничої допомоги від 23.12.2020 (надалі - Договір), укладеного між Адвокатським об`єднанням "Юридичний оберіг" (Адвокатське об`єднання) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" (клієнт), відповідно до умов якого клієнт доручив, а Адвокатське об`єднання зобов`язалося надавати в обсязі та на умовах, передбачених цим Договором, правову допомогу, що стосується судових справ: №910/17674/20 за позовом ТОВ "Істеблішмент Компані" до Клієнта, треті особи на стороні відповідача: Національний банк України, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, АТ "Українська залізниця" про визнання договору недійсним; №910/19015/20 за позовом ТОВ "Істеблішмент Компані" до Клієнта, треті особи на стороні відповідача: ТОВ "Мрія Центр", Національний банк України, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, ТОВ "Торговий дім "М-Трейд", ТОВ "Торговий дім "Агрі-Трейд" про визнання договору недійсним.

За змістом п.п. 3.1.2 п. 3.1 Договору за надання послуг клієнт сплачує Адвокатському об`єднанню відповідно до умов цього Договору гонорар в наступному розмірі по справі №910/19015/20: 60 907,35 грн., сплачується клієнтом до 12.02.2021 за супроводження Адвокатським об`єднанням інтересів клієнта в суді першої інстанції (п.п. 3.1.2.1); 30 453,67 грн., сплачується клієнтом як додаткова винагорода Адвокатському об`єднанню в разі досягнення позитивного рішення у вказаній справі, а саме: прийняття рішення про відмову в задоволенні позову в повному обсязі, прийняття ухвали суду про закриття провадження у справі або залишення позову без розгляду (п.п. 3.1.2.2).

Відповідно до п. 3.3 Договору підтвердженням виконання послуг Адвокатським об`єднанням є акт наданих послуг, підписаний сторонами.

Додатковим договором до Договору від 15.01.2021, укладеним між клієнтом та Адвокатським об`єднанням, внесено зміни в п. 3.1.2.1 Договору, який викладено в наступній редакції: 35 000,00 грн. сплачується клієнтом до 22.01.2021 за супроводження Адвокатським об`єднанням інтересів клієнта в суді першої інстанції.

На підтвердження виконання Адвокатським об`єднанням зобов`язань за Договором відповідачем надано: акт прийому-передачі наданих послуг №1 від 15.01.2021 до Договору та платіжне доручення №2104 від 16.01.2021 на суму 35 000,00 грн.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи (ч. 4 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України).

Дослідивши додані до заяви про компенсацію витрат на професійну правничу допомогу докази суд вважає неспівмірними заявлені відповідачем до відшкодування витрати у визначеному розмірі з урахуванням наступного.

Відповідно до акту прийому-передачі наданих послуг №1 від 15.01.2021 до Договору зазначено, що адвокатом у даній справі при наданні правничої допомоги всього було витрачено 17,5 годин, а саме:

- проведення ознайомлення з позовною заявою та матеріалами до неї - витрачено 4 години робочого часу, вартістю 8 000,00 грн.;

- підготовлення та подання відзиву на позовну заяву - витрачено 6 годин робочого часу, вартістю 12 000,00 грн.;

- підготовлення та подання до суду документи, які витребувані ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.12.2020 - витрачено 5 годин робочого часу, вартістю 10 000,00 грн.;

- прийняття участі у підготовчому засіданні Господарського суду міста Києва, під час якого судом у справі №910/19015/20 постановлено ухвалу про закриття провадження у справі - витрачено 2 год. 30 хв. робочого часу, вартістю 5 000,00 грн.

Водночас, провадження у даній справі було закрито з підстави, визначеної приписами п. 3 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України, за наслідками встановлення, що позови у даній справі та об`єднаній справі №910/10294/19 подані одним і тим же позивачем, до одного і того ж відповідача, підстави звернення з ними ґрунтуються на одних і тих же обставинах, а їх предметами є оскарження договору №0002/19/17 про відступлення прав вимоги від 05.04.2019, і ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.06.2020 у справі №910/10294/19 було прийнято відмову Товариства з обмеженою відповідальністю "Істеблішмент Компані" від позову та закрито провадження в об`єднаній справі №910/10294/19.

Тобто, судом було встановлено, що має місце існування ухвали суду, яка набрала законної сили, про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, що і поданий в межах даної справи позов.

При цьому, як вбачається із відомостей автоматизованої системи "Діловодство спеціалізованого суду" відмова позивача від позову та закриття провадження у справі №910/10294/19 вже мало місце на стадії розгляду справи по суті, що вказує на формування Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" власної правової позиції відносно вимоги про визнання договору №0002/19/17 про відступлення прав вимоги від 05.04.2019, а в ухвалі Господарського суду міста Києва від 12.01.2021 у даній справі було встановлено, що підстави звернення з позовами ґрунтуються на одних і тих же обставинах.

Отже, у суду наявні обґрунтовані підстави вважати, що на момент укладення Договору та додаткового залучення до захисту своїх інтересів Адвокатського об`єднання представником відповідача, який здійснював представництво Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" в межах справи №910/10294/19, а також брав участь в підготовчому засіданні з розгляду даної справи, вже здійснювався аналіз інформації, матеріалів, документації, на підставі яких виник даний спір; надавалась консультація і рекомендації щодо правової позиції; здійснювалась підготовка заяв по суті спору, інших процесуальних документів та додатків до них від іменні такого товариства.

Відтак, є необґрунтованим витрачання новим (додатковим) представником відповідача часу в обсязі 10 годин загальною вартістю 20 000,00 грн. на проведення ознайомлення з позовною заявою, доданими до неї матеріалами та підготовлення і подання відзиву на позовну заяву, адже мотивування позову є ідентичним, а правова позиціях відповідно заперечень проти них вже була сформована первісним (основним) представником відповідача.

В підтвердження наведеного вказує і той факт, що у підготовчому засіданні, яке відбулось 12.01.2021 та в якому було проголошено вступну та резолютивну частини ухвали про закриття провадження у даній справі, саме первісним представником відповідача (Корнієнко Л.В.) здійснювалося повідомлення про викладення у відзиві на позов клопотання про закриття провадження у справі та доповідь по суті його мотивування, в той час як участь залученого адвоката Адвокатського об`єднання зводилася виключно до підтримання такого клопотання у відповідь на питання суду щодо думок інших присутніх представників учасників справи.

До того ж, відповідне підготовче засідання розпочалось у визначений судом в ухвалі про відкриття провадження у справі час, тобто, без затримок, та тривало всього 17 хвилин, а жодних обґрунтувань на підтвердження понесення новим (додатковим) представником відповідача часу в обсязі 2 год. 30 хв. на участь в такому засіданні, як і обґрунтувань фактичної необхідності прийняття ним участі в ньому з огляду на доведення позиції відповідача іншим представником в поданій заяві про компенсацію витрат не викладено.

Що ж стосується визначеного часу на підготовку та подання до суду документів, витребуваних ухвалою суду від 17.12.2020, то матеріали поданої заяви взагалі не містять доказів того, що Адвокатське об`єднання приймало участь в їх зборі та підготовці, в той час як в межах розгляду справи №910/10294/19 Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" також здійснювалося збирання та подача до суду на виконання його вимог значного об`єму документів, однак про жодну компенсацію не заявлялося.

Наведене, на думку суду, в повній мірі спростовує пропорційність визначеної вартості послуг Адвокатського об`єднання в особі адвоката Биковича Ю.В. наданих Товариству з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" в межах розгляду справи №910/19015/20 з їх фактичним наданням, що в свою чергу може вказувати на умисність дій з укладення Договору та залучення додаткового адвоката виключно з метою покладення на опонента тягаря відшкодування витрат на правничу допомогу.

В аспекті наведеного судом було поставлено в судовому засіданні з розгляду даної заяви питання до первісного (основного) представника відповідача Корнієнко Л.В. чи має місце залучення Адвокатського об`єднання чи інших адвокатів до представлення інтересів Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" в межах спорів з іншими контрагентами на що останньою було надано неоднозначну відповідь про те, що вона не пам`ятає, в той час як умови Договору містять посилання на залучення Адвокатського об`єднання виключно для представлення інтересів в даній справі та справі №910/17674/20, позивачем в якій також виступає ТОВ "Істеблішмент Компані".

При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрат на підставі статті 41 Конвенції. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі "East/West Alliance Limited" проти України", заява №19336/04).

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Лавентс проти Латвії" зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

Отже, затрати часу на виконання новим (додатковим) представником в чергове робіт з формування правової позиції відповідача на спростування позовних вимог, що вже було здійснено первісним (основним) представником в межах тотожного (в частині оскарження договору №0002/19/17 про відступлення прав вимоги від 05.04.2019) спору у справі №910/10294/19, зважаючи на продовження представлення інтересів первісним представником, на думку суду, не можуть вважатись такими, що є необхідними та неминучими в межах даної справи, а відтак заявлений відповідачем до відшкодування розмір судових витрат на правову допомогу не відповідає критеріям розумності, співмірності та пропорційності до предмету спору у даній справі.

Таким чином, здійснюючи розподіл понесених відповідачем витрат на оплату професійної правничої допомоги, суд вважає обґрунтованим розмір витрат у сумі 6 000,00 грн., тобто, по годині витраченого часу на: ознайомлення з позовною заявою та матеріалами до неї; підготовку та подання відзиву на позовну заяву; участь в підготовчому засіданні, що за встановлених обставин представництва вказує на достатність по 1 годині для вчинення таких дій.

За таких обставин, заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" про компенсацію витрат на професійну правничу допомогу підлягає задоволенню частково.

На підставі викладеного та керуючись статтями 123, 129, 130, 232-235, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" про розподіл судових витрат задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Істеблішмент Компані" (03680, м. Київ, вул. Анрі Барбюса, буд. 37/1, літ. Б; ідентифікаційний код 36302233) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" (04080, м. Київ, вул. О.Терьохіна, буд. 8А, офіс 111; ідентифікаційний код 41264766) витрати на правничу допомогу у розмірі 6 000 (шість тисяч) грн. 00 коп. Видати наказ.

3. В іншій частині в задоволенні заяви відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (04.02.2021) та може бути оскаржена протягом десяти днів з дня складення її повного тексту шляхом подання у відповідності до п. 17.5 ч. 1 ПЕРЕХІДНИХ ПОЛОЖЕНЬ Господарського процесуального кодексу України апеляційної скарги до Північного апеляційного господарського суду або через Господарський суд міста Києва.

Повний текст ухвали складено 09.02.2021.

Суддя Р.В. Бойко

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення04.02.2021
Оприлюднено11.02.2021
Номер документу94763192
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/19015/20

Ухвала від 04.02.2021

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бойко Р.В.

Ухвала від 26.01.2021

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бойко Р.В.

Ухвала від 12.01.2021

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бойко Р.В.

Ухвала від 07.12.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бойко Р.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні