Рішення
від 10.02.2021 по справі 220/8/21
ВЕЛИКОНОВОСІЛКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Номер справи 220/8/21

Номер провадження № 2/220/123/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2021 року смт. Велика Новосілка Донецької області

Великоновосілківський районний суд Донецької області у складі:

головуючого - судді - Яненко Г.М.,

за участю секретаря - Демішева А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Велика Новосілка Донецької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , представник позивача ОСОБА_2 , до Великоновосілківської селищної ради Донецької області про визнання права власності в порядку спадкування за законом,

ВСТАНОВИВ:

05.01.2021 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування. Вимоги позивача мотивовано відмовою нотаріуса у видачі їй свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 3,7731 га, кадастровий номер 1421255100:02:001:0357, яка розташована на території Великоновосілківської селищної ради, Донецької області, через відсутність належного оформлення права власності на цю земельну ділянку померлим спадкодавцем.

Зазначене змушує її звернутись до суду.

В судове засідання позивач, її представник не з`явилися, до суду надійшла заява, в якій, представник позивача підтримав позов у повному обсязі, просив його задовольнити, вважаючи вимоги законними та обґрунтованими.

Відповідач в судове засідання не з`явився, разом з тим, на адресу суду надійшла заява, в якій Великоновосілківська селищна рада Донецької області з позовними вимогами погодилася повністю та клопотала про розгляд справи без участі представника ради.

При даних обставинах суд прийшов до висновку про можливість вирішення справи за наявними документами у відповідності до ч. 3 ст. 200 ЦПК України.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлено:

ІНФОРМАЦІЯ_1 на території республіки Білорусь помер чоловік позивача ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що свідчать свідоцтва: про смерть НОМЕР_1 від 10.02.2016 року, виданого відділом РАЦС Світлогірського райвиконкому, м. Світлогірськ, Гомельська область р. Білорусь та про реєстрацію шлюбу НОМЕР_2 від 09.05.1975 року виданого Сосоновською с/р, Любанського району Мінської області, респ. Білорусь (а.с. 5, 8).

Згідно довідки нотаріуса Гомельського нотаріального округу р. Білорусь Канькова Василя Михайловича № 251/2016/245-4305 від 13.10.2020 року, спадщину за законом, у вигляді квартири та грошових коштів після смерті ОСОБА_3 прийняла його дружина ОСОБА_1 (а.с. 6).

Після смерті ОСОБА_3 залишилось і інше спадкове майно, а саме: земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 3,7731 га, кадастровий номер 1421255100:02:001:0357, яка розташована на території Великоновосілківської селищної ради Донецької області. Дана земельна ділянка належала батьку ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 (згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану від 21.01.2020 року та свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 (а.с. 9, 12)) на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ДН №0172547 від 22.10.1996 року, підтвердженням даного факту є відповідь головного управління Держгеокадастру у Донецькій області № 34/142-20 від 28.01.2020 року (а.с. 11).

Згідно позовної заяви право власності на вищезазначену земельну ділянку ОСОБА_3 набув на підставі ст. 549 Цивільного кодексу Української РСР, який діяв на момент відкриття спадщини, шляхом фактичного вступу в управління або володіння спадковим майном, яке залишилось після смерті його батька, проте належним чином дану спадщину не оформив. Підтвердженням даного факту є довідка виконавчого комітету Великоновосілківської селищної ради № 02-28-01459 від 05.08.2020 року, згідно якої ОСОБА_4 на момент смерті мешкав разом зі своїм сином ОСОБА_3 , що фактично є підтвердженням вступу останнього в управління майном (а.с. 13).

Позивач звернулась до приватного нотаріуса Великоновосілківського районного нотаріального округу Донецької області Касицької Л.М. з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті чоловіка, проте постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 14.12.2020 року їй було відмовлено, зокрема з підстави втрати документа, що підтверджує право власності на земельну ділянку (а.с. 10).

Неможливість оформити право власності на земельну ділянку в позасудовому порядку, стало підставою для звернення позивачки до суду з вимогою про відновленні порушених прав.

Оцінивши зібрані у справі докази, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення позовних вимог.

Відповідно до змісту пункту 3 частини 1 статті 129 Конституції України, ст. ст. 79-81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести належними і допустимими доказами ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Поданими позивачем доказами, визнаними відповідачем, доведено обґрунтованість заявлених вимог.

В порядку ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Приписами ст.ст. 1216-1220 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків(спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися в наслідок його смерті.

Відповідно до вимог ст. 1235 ЦК України, заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.

Право власності на вищезазначену земельну ділянку померлий спадкодавець набув на підставі ст. 549 Цивільного кодексу Української РСР, який діяв на момент відкриття спадщини, шляхом фактичного вступу в управління або володіння спадковим майном, яке залишилось після смерті його батька, проте належним чином дану спадщину не оформив.

Частиною 5 ст. 1268 ЦК України встановлюється, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Згідно ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Статтею 1 Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка є частиною національного законодавства передбачено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Виходячи зі змісту наведеної норми і відповідно до встановлених у даній справі обставин неможливість отримати дублікату правовстановлюючого документу на землю - Державного акту на право власності на земельну ділянку на померлу особу не може обмежувати права власника, з огляду на що, позивач не може ефективно скористатися своїм правом власності, яке гарантує стаття 1 Протоколу N 1.

Одночасно, у відповідності до змісту статті 386 ЦК України, захисту підлягають не тільки права і законні інтереси власників майна, а й осіб які є потенційними власниками та правомірно володіють майном на підставах передбачених законом виходячи зі змісту правочину, тобто в яких із зверненням до суду лише виникне право власності.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , у відповідності з діючим законодавством, позбавлена можливості отримати свідоцтво про право на спадщину, через відсутність законодавчої урегульованості порядку видачі дублікатів втрачених Державних актів на право власності на земельну ділянку особам, які на теперішній час вже померли.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що доводи позивачки знайшли своє повне підтвердження, в зв`язку з чим суд задовольняє позовні вимоги у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 23, 258, 259, 263, 264, 265 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , право власності в порядку спадкування за законом на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 1421255100:02:001:0357, що розташована на території Великоновосілківської селищної ради Великоновосілківського району Донецької області, загальною площею 3,7731, яка залишилась після смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду до Донецького апеляційного суду через Великоновосілківський районний суд Донецької області.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Г.М. Яненко

СудВеликоновосілківський районний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення10.02.2021
Оприлюднено11.02.2021
Номер документу94775403
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —220/8/21

Рішення від 10.02.2021

Цивільне

Великоновосілківський районний суд Донецької області

Яненко Г. М.

Ухвала від 05.01.2021

Цивільне

Великоновосілківський районний суд Донецької області

Яненко Г. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні