Постанова
від 03.02.2021 по справі 910/8564/20
ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" лютого 2021 р. Справа№ 910/8564/20

Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Дідиченко М.А.

суддів: Кропивної Л.В.

Пономаренка Є.Ю.

при секретарі: Пересенчук Я.Д.

за участю представників сторін:

від позивача: Боченко П.С.;

від відповідача 1: не з`явився;

від відповідача 2: не з`явився;

від третьої особи 1: Гінінгер А.А.;

від третьої особи 2: Гінінгер А.А.;

від третьої особи 3: Гінінгер А.А.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Приватного акціонерного товариства "Металургійний комбінат "Азовсталь", Приватного акціонерного товариства "Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча", Приватного акціонерного товариства "Авдіївський коксохімічний завод"

на рішення Господарського суду міста Києва від 20.10.2020 року (повний текст складено 21.10.2020)

у справі № 910/8564/20 (суддя Спичак О.М.)

за позовом ОСОБА_1

до 1. Приватного акціонерного товариства "Фінансова компанія "Ваш вибір"

2. Публічного акціонерного товариства "Національний депозитарій України"

треті особи, які не заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, на стороні позивача: 1. Приватне акціонерне товариство "Металургійний комбінат "Азовсталь"

2. Приватне акціонерне товариство "Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча"

3. Приватне акціонерне товариство "Авдіївський коксохімічний завод"

про визнання права власності, -

В С Т А Н О В И В:

Короткий зміст позовних вимог

До Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява ОСОБА_1 з вимогами до Приватного акціонерного товариства "Фінансова компанія "Ваш вибір" та Публічного акціонерного товариства "Національний депозитарій України" про визнання права власності.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням права власності позивача на акції, емітентом яких є Приватне акціонерне товариство "Металургійний комбінат "Азовсталь", Приватне акціонерне товариство "Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча" та Приватне акціонерне товариство "Авдіївський коксохімічний завод", у зв`язку з непераданням відповідачем 1 інформації щодо прав власності позивача на акції до Центрального депозитарію після анулювання ліцензії на право здійснення діяльності в сфері фінансових послуг Приватному акціонерному товариству "Фінансова компанія "Ваш вибір".

Короткий зміст рішення місцевого господарського суду та мотиви його прийняття

Рішенням Господарського суду міста Києва від 20.10.2020 року позовні вимоги задоволено у повному обсязі.

Визнано право власності ОСОБА_1 на:

- 334000 штук простих іменних акцій (номінальна вартість 0,25 грн, міжнародний ідентифікаційний номер цінних паперів (код ISIN) - UA4000075758, що становить 0,0079% статутного капіталу Приватного акціонерного товариства "Металургійний комбінат "Азовсталь" на дату переліку акціонерів - на 23.03.2018;

- 315000 штук простих іменних акцій (номінальна вартість 0,25 грн, міжнародний ідентифікаційний номер цінних паперів (код ISIN) - UA4000092225, що становить 0,0025% статутного капіталу Приватного акціонерного товариства "Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча" на дату переліку акціонерів - на 23.03.2018;

- 12900 штук простих іменних акцій (номінальна вартість 1,76 грн, міжнародний ідентифікаційний номер цінних паперів (код ISIN) - UA4000079222, що становить 0,0066% статутного капіталу Приватного акціонерного товариства "Авдіївський коксохімічний завод" на дату переліку акціонерів - на 10.05.2018.

Стягнуто з Приватного акціонерного товариства "Фінансова компанія "Ваш вибір" на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 3053 грн 07 коп.

Відмовлено у позові до Публічного акціонерного товариства "Національний депозитарій України".

В обґрунтування прийнятого рішення суд першої інстанції зазначив, що в матеріалах справи наявні належні та достатні в розумінні ст. ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України та ст. 8 Закону України "Про депозитарну систему України" докази того, що позивач був власником спірних цінних паперів станом на 23.03.2018 та станом на 10.05.2018.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги та узагальнення її доводів

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Приватне акціонерне товариство "Металургійний комбінат "Азовсталь", Приватне акціонерне товариство "Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча" та Приватне акціонерне товариство "Авдіївський коксохімічний завод" звернулись до Північного апеляційного господарського суду з апеляційними скаргами, в яких просять змінити рішення Господарського суду міста Києва від 20.10.2020 року у справі №910/8564/20 шляхом виключення з мотивувальної частини абзаців:

"Таким чином, враховуючи, що відповідач 1 (Приватне акціонерне товариство "Фінансова компанія "Ваш вибір") з моменту припинення ліцензії втратив статус депозитарної установи, і при цьому не здійснив дій, передбачених чинним законодавством для передачі наявних у нього, як у депозитарної установи, документів, баз даних, архівів баз даних, інформації щодо його депонентів, які не закрили рахунки в цінних паперах, та прав на цінні папери, які обліковувалися на рахунках таких депонентів (зокрема, позивача у даній справі - ОСОБА_1 ) уповноваженому на зберігання - відповідачу 2 (Публічному акціонерному товариству "Національний депозитарій України"), позивач позбавлений об`єктивної можливості підтвердити своє право власності перед необмеженим колом осіб на вказані акції."

"З урахуванням наведеного вище, суд дійшов висновку, що обраний позивачем засіб захисту є ефективним, оскільки забезпечить позивачу за допомогою процесуального інструменту - рішення суду - відновлення в порядку, визначеному законом, сукупності усіх правомочностей власника цінних паперів з урахуванням усіх гарантованих законом складових права власності (володіння, користування та розпорядження) на прості іменні акції кількістю 334000 шт, вартістю 83500,00 грн, емітент - Приватне акціонерне товариство "Металургійний комбінат "Азовсталь"; прості іменні акції кількістю 12900 шт, вартістю 22704,00 грн, емітент - Приватне акціонерне товариство "Авдіївський коксохімічний завод"; прості іменні акції кількістю 315000 шт, вартістю 78750,00 грн, емітент - Приватне акціонерне товариство "Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча".

Доводи апеляційних скарг третіх осіб тотожні та зводяться до того, що починаючи з 12.04.2018 (стосовно ПАТ Металургійний комбінат Азовсталь та ПАТ ММК іменні Ілліча ) та з 18.05.2018 (стосовно ПАТ "Авдіївський коксохімічний завод") усі міноритарні акціонери втратили право власності на акції третіх осіб внаслідок обов`язкового продажу акцій вказаних підприємств. Належні позивачу акції, які перебували на депозитарному обліку в ПАТ ФК Ваш вибір були також продані. Апелянти погоджуються з рішенням суду першої інстанції, що внаслідок неправомірних дій відповідача 1 в частині не передання інформації щодо прав власності позивача на акції третіх осіб позивач позбавлений права отримати грошові кошти за вказані цінні папери у зв`язку з їх викупом Barlenco Ltd. В той же час, суд першої інстанції в порушення ст. 392 ЦК України в мотивувальній частині рішення в оскаржуваних абзацах дійшов до суперечливих висновків, якими фактично визнає існування у позивача права власності на акції третіх осіб вже після їх обов`язкового продажу, чим породжує, а не підтверджує право власності на акції;

Дії суду апеляційної інстанції щодо розгляду апеляційної скарги по суті

Згідно витягу із протоколів автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу №910/8564/20 передано на розгляд колегії суддів у складі: Дідиченко М. А. - головуюча суддя; судді - Кропивна Л.В., Пономаренко Є.Ю.

Ухвалами Північного апеляційного господарського суду від 21.12.2020 відкрито апеляційне провадження за апеляційними скаргами Приватного акціонерного товариства "Металургійний комбінат "Азовсталь", Приватного акціонерного товариства "Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча", Приватного акціонерного товариства "Авдіївський коксохімічний завод", об`єднано їх в одне апеляційне провадження та призначено розгляд справи № 910/8564/20 на 03.02.2021.

Позиції представників сторін

18.01.2021 через відділ документального забезпечення суду від відповідача 2 надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому Публічне акціонерне товариство "Національний депозитарій України" вирішення питання щодо задоволення апеляційних скарг третіх осіб поклав на розсуд суду.

02.02.2021 через відділ документального забезпечення суду від позивача було подано відзив на апеляційні скарги, в якому останній просить залишити апеляційні скарги третіх осіб без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін.

Явка представників сторін

Представник відповідача 1 у судове засідання 03.02.2021 не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча про дату, час і місце розгляду справи останній повідомлявся належним чином шляхом розміщення повідомлення на сайті Північного апеляційного господарського суду.

Представник відповідача 2 у судове засідання 03.02.2021 не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча про дату, час і місце розгляду справи останній повідомлявся належним чином, що підтверджується наявним в матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відповідно до ч. 12 ст. 270 ГПК України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає її розгляду.

Оскільки сторони були належним чином повідомлені про час та місце розгляду апеляційної скарги, явка сторін не визнавалася обов`язковою судом апеляційної інстанції, а участь в засіданні суду є правом, а не обов`язком сторони, Північний апеляційний господарський суд дійшов до висновку про можливість розгляду апеляційної скарги по суті в судовому засіданні 03.02.2021 за відсутності представників відповідачів.

Обставини справи, встановлені судом першої інстанції та перевірені судом апеляційної інстанції

04.06.2009 між Акціонерним товариством закритого типу "Ваш вибір" (зберігач) та ОСОБА_1 (депонент) укладено Договір №Х-100007 про відкриття рахунку в цінних паперах, відповідно до умов якого депонент доручає, а зберігач зобов`язується надавати депоненту послуги щодо відкриття та ведення рахунку в цінних паперах, обслуговування операцій за цим рахунком, зберіганню цінних паперів, що належать депоненту, отримання доходів за цінними паперами на викладених нижче умовах згідно з Положенням про депозитарну діяльність, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17.10.2006 №999, внутрішнього положення зберігача, чинного законодавства України та на підставі розпоряджень депонента.

Відповідно до ст. 2 Договору № зберігач, зокрема, зобов`язується протягом 2-х робочих днів з дати прийняття від депонента документів, передбачених у п. 2.16 договору, відкрити депоненту рахунок у цінних паперах; здійснювати облік та зберігання цінних паперів; здійснювати ведення рахунку в цінних паперах шляхом виконання операцій згідно з порядком, у терміни, обумовлені внутрішніми документами зберігача.

Згідно з п. 7.1 цей договір укладено на невизначений термін.

Відповідно до довідки про відкриття рахунку у цінних паперах, виданої Акціонерним товариством закритого типу "Ваш вибір", вих. №151 від 19.06.2009, позивачу відкрито рахунок №100007.

Як вбачається з виписки про стан рахунку в цінних паперах від 15.01.2015, виданої Приватним акціонерним товариством "Фінансова компанія "Ваш вибір", станом на 15.01.2015 позивач є власником наступних цінних паперів:

- прості іменні акції кількістю 334000 шт, вартістю 83500,00 грн, емітент - Приватне акціонерне товариство "Металургійний комбінат "Азовсталь";

- прості іменні акції кількістю 12900 шт, вартістю 22704,00 грн, емітент - Приватне акціонерне товариство "Авдіївський коксохімічний завод";

- прості іменні акції кількістю 315000 шт, вартістю 78750,00 грн, емітент - Приватне акціонерне товариство "Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча".

Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14.02.2015 №151 анульовано депозитарній установі - Приватному акціонерному товариству "Фінансова компанія "Ваш вибір" ліцензію на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності.

Як вбачається з листа Публічного акціонерного товариства "Національний депозитарій України" вих. №1974/09-01 від 18.12.2018, Приватне акціонерне товариство "Фінансова компанія "Ваш вибір" не передало до Центрального депозитарію як уповноваженого на зберігання органу визначені Положенням №431 документи, інформацію та бази даних.

При цьому, як вбачається з Публічної безвідкличної вимоги про придбання акцій в усіх власників акцій Приватного акціонерного товариства "Авдіївський коксохімічний завод", заявником - Barlenco Ltd, який опосередковано володіє разом з афілійованими особами 95,00072% відсотка акцій товариства, було подано до Приватного акціонерного товариства "Авдіївський коксохімічний завод" публічну безвідкличну вимогу про придбання акцій в усіх власників (вх. № 11/09/371 від 07.05.2018).

Як вбачається з Публічної безвідкличної вимоги про придбання акцій в усіх власників акцій Приватного акціонерного товариства "Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча", заявником - Barlenco Ltd, який опосередковано володіє разом з афілійованими особами 95,322555% відсотка акцій товариства, було подано до Приватного акціонерного товариства "Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча" публічну безвідкличну вимогу про придбання акцій в усіх власників (вх. №09/697 від 19.03.2018).

Також, як вбачається з Публічної безвідкличної вимоги про придбання акцій в усіх власників акцій Приватного акціонерного товариства "Металургійний комбінат "Азовсталь", заявником - Barlenco Ltd, який опосередковано володіє разом з афілійованими особами 96,744009% відсотка акцій товариства, було подано до Приватного акціонерного товариства "Металургійний комбінат "Азовсталь" публічну безвідкличну вимогу про придбання акцій в усіх власників (вх. №1040 від 19.03.2018).

У п. 6.3 вказаних вимог зазначено, що для проведення виплат акціонерам - клієнтам депозитарних установ, які не надали інформації Центральному депозитарію для формування переліку, такі особи додатково надають належним чином завірену копію рішення суду, що набуло чинності, та що встановлює факт наявності права власності на акції емітента на дату переліку акціонерів.

Однак, невиконання Приватним акціонерним товариством "Фінансова компанія "Ваш вибір" вимог законодавства призвело до порушення права власності позивача на акції Приватного акціонерного товариства "Металургійний комбінат "Азовсталь", Приватного акціонерного товариства "Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча" та Приватного акціонерного товариства "Авдіївський коксохімічний завод", оскільки інформація щодо таких прав міститься лише у базі даних відповідача 1.

Як вказував позивач, непередання відповідачем 1 інформації щодо прав власності позивача на акції третіх осіб до Центрального депозитарію призвело до того, що перелік акціонерів вказаних товариств не містить інформації про права власності позивача ( ОСОБА_1 ). При цьому, списки осіб, у яких купуються акції, із зазначенням суми коштів, що підлягає сплаті банком, які були складені емітентами (третіми особами) також не містять інформації щодо позивача, що фактично позбавляє позивача права на отримання грошових коштів за належні йому акції.

Позивач зазначив, що протиправні дії Приватного акціонерного товариства "Фінансова компанія "Ваш вибір" призвели до порушення прав власності позивача в частині володіння, користування та розпорядження цінними паперами, в тому числі, позивач позбавлений права отримати грошові кошти за належні йому акції у загальній сумі 407 076,00 грн.

Мотиви та джерела права, з яких виходить суд апеляційної інстанції при прийнятті постанови

Згідно з положеннями статті 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

За змістом статті 41 Конституції України та статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю та мирно володіти своїм майном; право приватної власності є непорушним; ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності.

Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд (ст. 319 Цивільного кодексу України).

Відповідно до приписів ст. 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Вирішуючи спір про визнання права власності на підставі статті 392 цього Кодексу, слід враховувати, що за змістом вказаної норми права судове рішення не породжує права власності, а лише підтверджує наявне у позивача право власності, набуте раніше на законних підставах, якщо відповідач не визнає, заперечує або оспорює його.

Отже, передумовами та матеріальними підставами для захисту права власності у судовому порядку є наявність підтвердженого належними доказами як права власності на майно, яке оспорюється або не визнається іншою особою, так і порушення (невизнання або оспорювання) цього права на спірне майно.

Позивачем у такому позові може бути суб`єкт, який вважає себе власником певного майна, однак не може належним чином реалізувати свої правомочності у зв`язку із наявністю щодо цього права сумнівів з боку третіх осіб чи необхідністю одержати правовстановлюючі документи.

Частиною 1 ст. 194 Цивільного кодексу України визначено, що цінним папером є документ установленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчує грошове або інше майнове право, визначає взаємовідносини емітента цінного папера (особи, яка видала цінний папір) і особи, яка має права на цінний папір, та передбачає виконання зобов`язань за таким цінним папером, а також можливість передачі прав на цінний папір та прав за цінним папером іншим особам.

Відповідно до частини 1 ст. 6 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", акція - іменний цінний папір, який посвідчує майнові права його власника (акціонера), що стосуються акціонерного товариства, включаючи право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів та право на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації, право на управління акціонерним товариством, а також немайнові права, передбачені Цивільним кодексом України та законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств.

Частиною 1 статті 8 Закону України "Про депозитарну систему України" визначено, підтвердженням прав на цінні папери та прав за цінними паперами, що існують в бездокументарній формі, а також обмежень прав на цінні папери у певний момент часу є обліковий запис на рахунку в цінних паперах депонента в депозитарній установі, а якщо права на відповідні цінні папери обліковуються на рахунку в цінних паперах номінального утримувача - обліковий запис на рахунку в цінних паперах власника цінних паперів в обліковій системі номінального утримувача, клієнта номінального утримувача.

Частиною 2 статті 8 Закону України "Про депозитарну систему України" визначено, що виписка з рахунка в цінних паперах номінального утримувача є документальним підтвердженням наявності на певний момент часу прав на цінні папери на рахунку номінального утримувача, що належать клієнтам номінального утримувача або клієнтам клієнта номінального утримувача, та не є підтвердженням права власності на цінні папери.

Отже, реалізація права власності на набуті цінні папери можлива після належного їх оформлення - видачі особі сертифіката (при документарній формі випуску) або зарахування цінних паперів на рахунок особи та отримання нею виписки з рахунку у цінних паперах (при бездокументарній формі випуску).

Як вірно встановлено судом першої інстанції в оскаржуваному рішенні, на рахунку позивача, відкритому в Приватному акціонерному товаристві "Фінансова компанія "Ваш вибір", обліковувались наступні акції:

- прості іменні акції кількістю 334000 шт, вартістю 83500,00 грн, емітент - Приватне акціонерне товариство "Металургійний комбінат "Азовсталь";

- прості іменні акції кількістю 12900 шт, вартістю 22704,00 грн, емітент - Приватне акціонерне товариство "Авдіївський коксохімічний завод";

- прості іменні акції кількістю 315000 шт, вартістю 78750,00 грн, емітент - Приватне акціонерне товариство "Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча".

При цьому, рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14.02.2015 №151 анульовано депозитарній установі - Приватному акціонерному товариству "Фінансова компанія "Ваш вибір" ліцензію на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності.

Відповідно до положень ст. 16 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" (в редакції чинній станом на час прийняття рішення про анулювання ліцензії та набрання ним чинності) анулюванням ліцензії є позбавлення ліцензіата права на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, шляхом прийняття органом ліцензування рішення про анулювання його ліцензії.

Розділом V Порядку № 816 визначені дії професійного учасника у випадку анулювання ліцензії на певні види професійної діяльності на фондовому ринку.

Так, відповідно до п. 1 розділу V Порядку № 816 депозитарна установа у випадку анулювання ліцензії зобов`язана припинити провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності за певним видом з дати набрання чинності рішенням про анулювання ліцензії за цим видом депозитарної діяльності та зобов`язана здійснити дії, передбачені нормативно-правовим актом Комісії, що регулює питання припинення провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) - депозитарної діяльності.

Порядок дій депозитарних установ, а також дій юридичних осіб, яким було анульовано ліцензії на провадження депозитарної діяльності на фондовому ринку, що припиняють провадження ними професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, визначені Положенням про припинення депозитарною установою провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, затвердженим рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 08.04.2014 № 431 (далі за текстом - Положення № 431).

Відповідно до п. 3 розділу III Положення № 431 у разі прийняття органом ліцензування рішення про анулювання ліцензії, всі документи, бази даних, архіви баз даних Депозитарної установи, інформація щодо її депонентів, які не закрили рахунки в цінних паперах, та прав на цінні папери, які обліковувалися на їх рахунках станом на кінець операційного дня, що передує даті припинення діяльності, та невиплачені депозитарною установою кошти за цінними паперами особам, що мають право на їх отримання, передаються виключно до уповноваженого на зберігання.

Послідовність дій депозитарної установи, діяльність якої припиняється, у разі передання баз даних, архівів баз даних та документів уповноваженому на зберігання, визначена Главою 3 Розділу IV Положення № 431.

Так, згідно п. 1 Глави 3 Розділу IV Положення № 431 депозитарна установа (ліквідатор у разі відкриття ліквідаційної процедури) протягом 20 робочих днів, починаючи з першого робочого дня, наступного за датою припинення діяльності, повинна підготувати для передачі перелік документів, серед яких повинні міститись в т.ч. виписки про стан рахунків у цінних паперах та бази даних депозитарної установи станом на кінець операційного дня, що передує даті припинення діяльності.

Згідно п. 2 Глави 3 Розділу IV Положення № 431 передавання документів, зазначених у пункті 1 цієї глави, від депозитарної установи до уповноваженого на зберігання повинно бути виконано депозитарною установою (ліквідатором у разі відкриття ліквідаційної процедури) не пізніше 30 календарних днів, починаючи з першого робочого дня, наступного за датою припинення діяльності, та оформлено актом приймання-передавання, який підписується уповноваженими особами депозитарної установи (або ліквідатора у разі відкриття ліквідаційної процедури) та уповноваженого на зберігання, складеним не менше ніж у двох примірниках. Строк передавання документів, зазначених у пункті 1 цієї глави, від депозитарної установи до уповноваженого на зберігання може бути продовжений органом ліцензування за його окремим рішенням у разі звернення депозитарної установи та подання документів, що обґрунтовують таке продовження. Орган ліцензування протягом 3 робочих днів з дати прийняття такого рішення надсилає відповідне повідомлення центральному депозитарію цінних паперів та Національному банку України.

В матеріалах даної справи відсутні докази передання відповідачем - 1 документів та баз даних, визначених Положенням № 431 до уповноваженого на зберігання - центральному депозитарію - відповідачу - 2.

При цьому, як вбачається з пояснень Приватного акціонерного товариства "Металургійний комбінат "Азовсталь", 30.03.2018 третя особа отримала від Публічного акціонерного товариства "Національний депозитарій України" перелік акціонерів на дату отримання вимоги, у вказану переліку відсутні відомості щодо ОСОБА_1 (станом на 23.03.2018).

Водночас, у переліку містяться відомості про облік 421100 акцій на депозитарному рахунку, відкритому в Приватному акціонерному товаристві "Фінансова компанія "Ваш вибір" (відповідний витяг зі списку осіб, у яких придбаваються акції Приватного акціонерного товариства "Металургійний комбінат "Азовсталь", долучено третьою особою до матеріалів справи).

Так само, як вбачається з пояснень Приватного акціонерного товариства "Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча", 23.03.2018 третя особа отримала від Публічного акціонерного товариства "Національний депозитарій України" перелік акціонерів на дату отримання вимоги, у вказану переліку відсутні відомості щодо ОСОБА_1 (станом на 23.03.2018).

Водночас, у переліку містяться відомості про облік 1771760 акцій на депозитарному рахунку, відкритому в Приватному акціонерному товаристві "Фінансова компанія "Ваш вибір" (відповідний витяг зі списку осіб, у яких придбаваються акції Приватного акціонерного товариства "Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча", долучено третьою особою до матеріалів справи).

Також, як вбачається з пояснень Приватного акціонерного товариства "Авдіївський коксохімічний завод" (подані до суду 28.08.2020), 30.04.2018 третя особа отримала від Публічного акціонерного товариства "Національний депозитарій України" перелік акціонерів на дату отримання вимоги, у вказану переліку відсутні відомості щодо ОСОБА_1 (станом на 10.05.2018).

Водночас, у переліку містяться відомості про облік 28100 акцій на депозитарному рахунку, відкритому в Приватному акціонерному товаристві "Фінансова компанія "Ваш вибір" (відповідний витяг зі списку осіб, у яких придбаваються акції Приватного акціонерного товариства "Авдіївський коксохімічний завод", долучено третьою особою до матеріалів справи).

Тобто, у зв`язку з невиконанням відповідачем 1 обов`язку щодо передачі відповідачу 2 інформації про акції, належні позивачу, така інформація відсутня в переліку акціонерів.

Більш того, як вбачається з матеріалів справи, внаслідок неправомірних дій відповідача 1, позивач позбавлений права отримати грошові кошти за вказані цінні папери (у зв`язку з їх викупом Barlenco Ltd), оскільки для отримання належних позивачу грошових коштів позивач зобов`язаний пред`явити копію рішення суду, яке встановлює факт наявності права власності на акції на дату переліку акціонерів (так як позивач відсутній в переліку акціонерів).

Оскільки в матеріалах справи наявні належні та достатні в розумінні ст. ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України та ст. 8 Закону України "Про депозитарну систему України" докази того, що позивач був власником спірних цінних паперів станом на 23.03.2018 та станом на 10.05.2018, суд першої інстанції дійшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 , заявлені до Приватного акціонерного товариства "Фінансова компанія "Ваш вибір", підлягають задоволенню.

Апелянти погоджуються із такими висновками суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог, вважають їх обґрунтованими та в цій частині висновки суду першої інстанції не оскаржують.

В поданих апеляційних скаргах треті особи вказують, що суд першої інстанції, здійснюючи висновки в оскаржуваних абзацах мотивувальної частини рішення про позбавлення позивача об`єктивної можливості підтвердити своє право власності перед необмеженим колом осіб а також про відновлення правомочностей власника цінних паперів не вказав певну дату або подію обов`язкового продажу акцій позивача, що за твердженням третіх осіб може бути підставою для використання позивачем даного рішення суду в якості підтвердження наявності у нього права власності на акції і після проведення обов`язкового викупу таких акцій Barlenco Ltd.

В той же час, такі висновки апелянтів є хибними та здійсненими без урахування всієї мотивувальної частини рішення.

Як вбачається із висновків суду, викладених в оскаржуваному рішенні, суд першої інстанції неодноразово вказував, що предметом дослідження у даній справі є наявність права власності позивача на акції станом на дату складання переліку акціонерів - на 23.03.2018 (щодо ПАТ Металургійний комбінат Азовсталь та ПАТ Металургійний комбінат імені Ілліча ) та на 10.05.2018 (щодо ПАТ Авдіївський коксохімічний завод ).

А тому суд першої інстанції, зазначаючи в оскаржуваному рішенні, що оскільки відповідач 1 (Приватне акціонерне товариство "Фінансова компанія "Ваш вибір") з моменту припинення ліцензії втратив статус депозитарної установи, і при цьому не здійснив дій, передбачених чинним законодавством для передачі наявних у нього, як у депозитарної установи, документів, баз даних, архівів баз даних, інформації щодо його депонентів, які не закрили рахунки в цінних паперах, та прав на цінні папери, які обліковувалися на рахунках таких депонентів (зокрема, позивача у даній справі - ОСОБА_1 ) уповноваженому на зберігання - відповідачу 2 (Публічному акціонерному товариству "Національний депозитарій України"), враховуючи мотивувальну частину рішення в цілому, вказував про те, що позивач позбавлений об`єктивної можливості підтвердити своє право власності перед необмеженим колом осіб (зокрема перед третіми особами) на наступні акції:

- 334000 штук простих іменних акцій, що становить 0,0079% статутного капіталу Приватного акціонерного товариства "Металургійний комбінат "Азовсталь", станом на дату переліку акціонерів - на 23.03.2018;

- 315000 штук простих іменних акцій, що становить 0,0025% статутного капіталу Приватного акціонерного товариства "Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча", станом на дату переліку акціонерів - на 23.03.2018;

- 12900 штук простих іменних акцій, що становить 0,0066% статутного капіталу Приватного акціонерного товариства "Авдіївський коксохімічний завод", станом на дату переліку акціонерів - на 10.05.2018.

Більше того, суд першої інстанції дійшов до вірного висновку, що обраний позивачем засіб захисту є ефективним, оскільки забезпечить позивачу за допомогою процесуального інструменту - рішення суду - відновлення в порядку, визначеному законом, сукупності усіх правомочностей власника цінних паперів з урахуванням усіх гарантованих законом складових права власності (володіння, користування та розпорядження) на прості іменні акції кількістю 334000 шт, вартістю 83500,00 грн, емітент - Приватне акціонерне товариство "Металургійний комбінат "Азовсталь"; прості іменні акції кількістю 12900 шт, вартістю 22704,00 грн, емітент - Приватне акціонерне товариство "Авдіївський коксохімічний завод"; прості іменні акції кількістю 315000 шт, вартістю 78750,00 грн, емітент - Приватне акціонерне товариство "Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча".

Вказаний вище висновок суду першої інстанції, з урахуванням мотивувальної та резолютивної частини рішення, стосується можливості підтвердження позивачем правомочностей власника акцій станом на дати складання переліку акціонерів - на 23.03.2018 (щодо ПАТ Металургійний комбінат Азовсталь та ПАТ Металургійний комбінат імені Ілліча ) та на 10.05.2018 (щодо ПАТ Авдіївський коксохімічний завод ).

А тому твердження апелянтів в цій частині колегія суддів відхиляє.

Зазначені вище висновки суду апеляційної інстанції є мотивами відхилення аргументів, викладених третіми особами в апеляційних скаргах, а тому не можуть бути підставою для зміни оскаржуваного рішення в розумінні статті 277 ГПК України.

В решті рішення Господарського суду міста Києва від 20.10.2020 у справі №910/8564/20 апелянтами не оскаржуються.

Висновки суду апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги

Відповідно до ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

За таких обставин, висновки суду першої інстанції про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, а тому рішення Господарського суду міста Києва від 20.10.2020 у справі № 910/8564/20 відповідає чинному законодавству, фактичним обставинам та матеріалам справи і підстав для його скасування чи зміни не вбачається.

Згідно із ст. 129 ГПК України, витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на заявника.

Керуючись ст.ст. 74, 129, 269, 275, 276, 281 - 284 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд, -

П О С Т А Н О В И В :

1. Апеляційні скарги Приватного акціонерного товариства "Металургійний комбінат "Азовсталь", Приватного акціонерного товариства "Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча", Приватного акціонерного товариства "Авдіївський коксохімічний завод" на рішення Господарського суду міста Києва від 20.10.2020 у справі № 910/8564/20 залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду міста Києва від 20.10.2020 у справі № 910/8564/20 залишити без змін.

3. Судові витрати зі сплати судового збору за подачу апеляційної скарги покласти на апелянта.

4. Матеріали справи № 910/8564/20 повернути до місцевого господарського суду.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання її повного тексту.

Повний текст постанови складено 10.02.2021

Головуючий суддя М.А. Дідиченко

Судді Л.В. Кропивна

Є.Ю. Пономаренко

СудПівнічний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення03.02.2021
Оприлюднено11.02.2021
Номер документу94795904
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/8564/20

Постанова від 03.02.2021

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Дідиченко М.А.

Ухвала від 21.12.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Дідиченко М.А.

Ухвала від 21.12.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Дідиченко М.А.

Ухвала від 21.12.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Дідиченко М.А.

Ухвала від 30.11.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Дідиченко М.А.

Ухвала від 30.11.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Дідиченко М.А.

Ухвала від 30.11.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Дідиченко М.А.

Рішення від 20.10.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Спичак О.М.

Ухвала від 30.09.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Спичак О.М.

Ухвала від 18.09.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Спичак О.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні