Рішення
від 11.02.2021 по справі 189/2054/19
ПОКРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 189/2054/19

2/189/34/21

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

11.02.2021 року смт. Покровське

Покровський районний суд Дніпропетровської області

в складі головуючого судді Степанової О.С.

при секретареві Комеристій І.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Родіна про встановлення факту спільного проживання однією сім`єю, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою про витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння, встановлення факту спільного проживання та визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування. В процесі розгляду справи, позивач подав до суду заяву про зменшення позовних вимог, в якій просить встановити факт спільного проживання однією сім`єю ОСОБА_1 з померлою ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 в період з 01 серпня 2009 року до моменту її смерті, а саме ІНФОРМАЦІЯ_1 . В обґрунтування уточненої позовної заяви вказано, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 . Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, у склад якої входить земельна ділянка, яка розташована на території Покровської селищної ради Покровського району Дніпропетровської області, загальною площею 5,992 га., кадастровий номер 1224255100:02:001:0322, що належала померлій на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії II-ДП №054278, зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за №3098, виданий 29.12.2001 року Покровською селищною радою Покровського району Дніпропетровської області. На випадок смерті померла заповіту не залишила. Спадкоємцем померлої є позивач, оскільки в неї на момент смерті не було близьких родичів. Починаючи з серпня місяця 2009 року до дня смерті вона проживала з позивачем в будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , де вони проживали однією сім`єю. До дня смерті позивач здійснював за нею догляд, та вони вели спільне господарство. У відповідності до законодавства України, позивач звернувся до Державного нотаріуса Покровської державної нотаріальної контори з проханням про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , а саме вищезазначеної земельної ділянки. Але державним нотаріусом йому було роз`яснено, що в зв`язку з відсутністю оригіналів правовстановлюючих документів на земельну ділянку, яка є спадковим майном, позивачу буде відмовлено в видачі відповідного свідоцтва. Крім того, нотаріусом було роз`яснено, що для отримання спадщини позивачу необхідно в судовому порядку встановити факт спільного проживання з померлою. Отже, будучи спадкоємцем, позивач не може в повній мірі розпоряджатися спадковим майном. Як спадкоємець, ОСОБА_1 бажає зареєструвати своє право власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, яка знаходиться в користуванні та обробітку відповідача. В зв`язку з чим, просить уточнену позовну заяву задовольнити.

Справу розглянуто згідно ч.3 ст.211 ЦПК України у відсутності позивача, який надіслав до суду заяву з проханням справу розглянути за його відсутності.

Представник відповідача ТОВ Родіна про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, відзиву на позовну заяву не надав, тому суд вважає за можливе розглянути справу відповідно правил ст. 280,287,288 ЦПК України - заочно. Позивач не заперечує проти винесення заочного рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як визначено у ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право у порядку, встановленого цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до принципу диспозитивності цивільного судочинства (ст.13 ЦПК України) суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст.76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст.89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Так, згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого відділом ДРАЦС реєстраційної служби Покровського РУЮ у Дніпропетровській області, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.4).

Згідно копії Державного акту на право приватної власності на землю, серії II - ДП №054278, померлій ОСОБА_2 на підставі рішення 24 сесії XXIII скликання Покровської селищної Ради народних депутатів №563 від 14.12.2001 року, передано у приватну власність земельну ділянку, площею 5,992 га, яка розташована на території Покровської селищної ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №3098 (а.с. 5).

З копії Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру №59254835 від 03.02.2020 року, виданої приватним нотаріусом Покровського районного нотаріального округу Дніпропетровської області видно, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 заведена в Покровській державній нотаріальній конторі (а.с. 23).

Як вбачається з листа Покровської державної нотаріальної контори Південно - Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Дніпро) від 10.02.2020 року, спадкова справа до майна ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 заведена 20.10.2014 року за № 314/2014 за заявою на прийняття спадщини ОСОБА_3 , яка не доказала своїх родинних зв`язків з померлою (а.с. 27).

Крім того, на адресу суду надійшли письмові пояснення свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , які підтвердили той факт, що приблизно з серпня 2009 року в їхнього знайомого, ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_1 проживала ОСОБА_2 , яка була близькою подругою його матері. Вони проживали однією сім`єю та вели спільне господарство. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 померла. До дня її смерті ОСОБА_1 здійснював за нею догляд (а.с.45,47).

Згідно ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Згідно ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Згідно ст. 1263 ЦК України кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування, зокрема, в разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Згідно ст. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Згідно ч.4 ст.1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування №7 від 30.05.2008 року, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту проживання зі спадкодавцем однією сім`єю.

Судом встановлено, що встановлення даного факту позивачу необхідне для отримання свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Таким чином, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовна заява ОСОБА_1 є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2,5,10,12,258,259,263-265,268, 293-294,315-319 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Родіна про встановлення факту спільного проживання однією сім`єю - задовольнити.

Встановити факт спільного проживання однією сім`єю ОСОБА_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 з померлою ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 , в період з 01 серпня 2009 року до моменту її смерті, а саме ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Відповідно до Розділу VІІІ п.п.15.5 п.15 ч. 1 Перехідних положень ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду через Покровський районний суд Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня її проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: О.С. Степанова

СудПокровський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення11.02.2021
Оприлюднено15.02.2021
Номер документу94840987
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —189/2054/19

Рішення від 11.02.2021

Цивільне

Покровський районний суд Дніпропетровської області

Степанова О. С.

Ухвала від 11.02.2021

Цивільне

Покровський районний суд Дніпропетровської області

Степанова О. С.

Ухвала від 03.09.2020

Цивільне

Покровський районний суд Дніпропетровської області

Степанова О. С.

Ухвала від 11.08.2020

Цивільне

Покровський районний суд Дніпропетровської області

Пустовар О. С.

Ухвала від 25.06.2020

Цивільне

Покровський районний суд Дніпропетровської області

Пустовар О. С.

Ухвала від 25.05.2020

Цивільне

Покровський районний суд Дніпропетровської області

Пустовар О. С.

Рішення від 25.05.2020

Цивільне

Покровський районний суд Дніпропетровської області

Пустовар О. С.

Ухвала від 17.01.2020

Цивільне

Покровський районний суд Дніпропетровської області

Пустовар О. С.

Ухвала від 28.12.2019

Цивільне

Покровський районний суд Дніпропетровської області

Пустовар О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні