ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
28.01.2021Справа № 910/15463/20 Господарський суд міста Києва у складі судді Полякової К.В., за участі секретаря судового засідання Саруханян Д.С., розглянувши за правилами загального позовного провадження матеріали справи
за позовом ОСОБА_1
до Споживчого товариства "Українське бістро"
за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2
про зобов`язання надати документи
представники учасників справи: не з`явилися,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
ОСОБА_1 звернулася до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Споживчого товариства "Українське бістро" про зобов`язання надати документи щодо діяльності товариства.
Ухвалою суду від 15.10.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі 910/15463/20. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.
Протокольною ухвалою суду від 26.11.2020 суд залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_2
12.01.2021 суд протокольною ухвалою суду відмовив у задоволенні клопотання позивача про витребування доказів на підставі частини 1 статті 81 ГПК України у зв`язку з пропуском встановленого строку.
У поясненнях третя особа зауважила на тому, що починаючи з 2019 року товариство не здійснює господарську діяльність та з 31.12.2019 у товаристві відсутні будь-які працівники, що відомо позивачу. Одночасно, вручення вимог позивача відбулося не за місцем знаходження товариства, у зв`язку з чим товариство відповідні вимоги не отримувало, а відтак права позивача не є порушеними.
Ухвала суду від 15.10.2020 про відкриття провадження у справі, а також подальші ухвали про повідомлення направлялися, зокрема, відповідачу рекомендованим листом із повідомленням про вручення на адреси місцезнаходження відповідача, зазначені в позовній заяві та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: 03148, м. Київ, вул. Г. Юри, 8.
Проте конверти із копіями ухвал суду поверталися на адресу суду підприємством поштового зв`язку без вручення відповідачу у зв`язку з вибуттям адресата за вказаною адресою.
У той же час, згідно з частиною 7 статті 120 ГПК України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи.
Таким чином, ухвала суду про відкриття провадження у справі та ухвали про повідомлення направлялися за адресою місцезнаходження відповідача згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за відсутності заяви про зміну його місцезнаходження.
За приписами частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
При цьому, судом також враховано, що згідно з частинами 1, 2 статті 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (частина 1 статті 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").
Таким чином, відповідач мав право та можливість ознайомитися з ухвалою суду від 15.10.2020 та з ухвалами про повідомлення у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
За частиною 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи. Аналогічна норма міститься у частині 9 статті 165 ГПК України.
Оскільки відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами у відповідності до приписів частини 9 статті 165 та частини 2 статті 178 ГПК України.
У період з 01.02.2021 по 05.02.2021 включно суддя Полякова К.В. перебувала на навчанні у Національній школі суддів України.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до статуту Споживчого товариства "Українське бістро" від 22.11.2016 у редакції змін № 1 членами товариства є позивач та ОСОБА_2 з розподіленими по 50 % частками статутного фонду.
Підтвердженням участі позивача в Споживчому товаристві "Українське бістро" є також витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань станом на день подання позовної заяви до суду.
19.08.2020 та 27.08.2020 позивач звертався до відповідача із вимогами про надання документів та інформації щодо діяльності товариства, а саме: копій документів звітності, що подаються Споживчим товариством Українське бістро відповідним державним органам за три останні роки до дати отримання даної вимоги; копій документів, що підтверджують право власності Споживчого товариства Українське бістро на нерухоме майно; копій укладених договорів, згідно яких товариство отримує доходи від третіх осіб та здійснює витрати на користь третіх осіб - за три останні роки до дати отримання даної вимоги; копій документів бухгалтерського обліку, які підтверджують стан розрахунків за договорами оренди нерухомого майна, яке належить на праві власності Споживчому товариству Українське бістро за період з дати укладання договору/договорів оренди по дату отримання даної вимоги; копій документів бухгалтерського обліку щодо дебіторської та кредиторської заборгованості товариства; копій документів щодо кредитних договорів і зобов`язань: склад кредиторів / позикодавців і обсяг залучених коштів, документи (договори по залученню кредитів і позик); копій протоколів загальних зборів товариства за три останні роки до дати отримання даної вимоги; копій документів бухгалтерського обліку щодо виплати товариством дивідендів.
Відповідно до інформації з веб-сайту АТ Укрпошта відправлення від 19.08.2020 № 0314212105281 після надходження 20.08.2020 до точки видачі/доставки (03148) повернуто за зворотною адресою відправника (позивача) з інших причин. Відправлення від 27.08.2020 № 0350565788109 відповідно до опису вкладення направлялося також на адресу відповідача (м. Київ, вул. Гната Юри, 8), однак відомості щодо вручення 16.09.2020 даного відправлення на веб-сайті АТ Укрпошта наявні лише щодо адреси 03505, м. Київ.
Одночасно, третьою особою до матеріалів справи надані заяви головного бухгалтера та директора від 31.10.2019 про звільнення з посади за власним бажанням та накази від31.10.2019 № 1, 2 про звільнення вказаних осіб.
Відповідно до положень статті 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Згідно з частиною 2 статті 111 ГК України первинною ланкою споживчої кооперації є споживче товариство - самоврядна організація громадян, які на основі добровільності членства, майнової участі та взаємодопомоги об`єднуються для спільної господарської діяльності з метою колективного організованого забезпечення своїх економічних і соціальних інтересів.
Як визначено пунктом 4 статті 6 Закону України Про споживчу кооперацію , член споживчого товариства має право: брати участь у діяльності споживчого товариства, обирати і бути обраним до його органів управління і контролю, вносити пропозиції щодо поліпшення діяльності товариства та усунення недоліків у роботі його органів і посадових осіб; на перевагу у придбанні товарів і одержанні послуг у магазинах та інших підприємствах споживчої кооперації; одержувати частку прибутку, що розподіляється за результатами господарської діяльності між членами споживчого товариства відповідно до їх пайового внеску; бути прийнятим у першочерговому порядку на роботу в споживче товариство відповідно до освіти і професійної підготовки та одержувати направлення в учбові заклади, в тому числі на правах господарського стипендіата на договірних засадах.
Членам споживчих товариств належать корпоративні права визначені статтею 167 ГК України, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами. Вказаний перелік корпоративних прав відповідає основним правам членів споживчого товариства, які закріплені у пункті 4 статті 6 Закону України Про споживчу кооперацію .
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.04.2019 у справі № 916/1295/18.
Корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами (частина 1 статті 167 ГК України).
Згідно з приписами статті 116 ЦК України учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом, зокрема, одержувати інформацію про діяльність товариства у порядку, встановленому установчим документом.
Пунктом 1 частини 1 статті 117 ЦК України встановлено, що учасники господарського товариства зобов`язані, зокрема, додержуватися установчого документа товариства та виконувати рішення загальних зборів.
Відповідно до пункту 4.13 Статуту Споживчого товариства Українське бістро члени Товариства мають право брати участь у діяльності товариства та отримувати необхідну інформацію про діяльність товариства.
Судом встановлено, що позивач є членом Споживчого товариства Українське бістро разом із ОСОБА_2 з розподіленими по 50 % частками статутного фонду.
Таким чином, позивачу належать всі корпоративні права, як члену споживчого товариства, у тому числі щодо участі в діяльності споживчого товариства та отримання необхідної інформації про діяльність товариства.
Із матеріалів справи слідує, що позивач зверталася, зокрема, 19.08.2020 з вимогою до відповідача про надання документів та інформації щодо діяльності товариства, однак відповідне звернення було повернуто поштовим підприємством без вручення відповідачу. Суд зауважує, що відповідно до інформації з веб-сайту АТ Укрпошта відправлення від 19.08.2020 № 0314212105281 направлено та повернуто за зворотною адресою 20.08.2020 з точки видачі/доставки за індексом 03148, що відповідає індексу місцезнаходження відповідача. Адреса місцезнаходження відповідача також вказана в описі вкладення в цінний лист.
Одночасно, під час розгляду справи в суді, відповідач відзиву на позовну заяву не подавав, а з пояснень третьої особи слідує, що головний бухгалтер та директор звільнилися із займаних посад за власним бажанням.
Утім, наведені вище обставини щодо звільнення головного бухгалтера та директора не можуть бути прийняті судом в якості обґрунтованої підстави для не надання позивачу інформації та документів про діяльність товариства, членом якого є позивач, тобто для обмеження позивача в користуванні його корпоративними правами.
Більш того, за частиною 5 статті 104 ЦК України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Проте, матеріали справи не містять доказів ліквідації Споживчого товариства Українське бістро , а відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань Споживче товариство Українське бістро не перебуває на час винесення рішення в стані припинення.
Якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою (частина 1 статті 10 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань ).
Таким чином, суд дійшов висновку про доведеність позивачем заявлених позовних вимог щодо надання документів про діяльність товариства в межах захисту корпоративних прав позивача.
Відповідно до частини 1 статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частини 1 статті 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За приписами частини 1 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Судові витрати, які складаються із суми сплаченого судового збору, покладаються відповідно до статті 129 ГПК України на відповідача.
Керуючись статтями 86, 129, 232, 236-241 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Зобов`язати Споживче товариство Українське бістро (03148, м. Київ, вул. Г. Юри, 8; ідентифікаційний код 32251966) надати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) належним чином засвідчені копії наступних документів:
копії документів звітності, що подаються Споживчим товариством Українське бістро відповідним державним органам за три останні роки до дати отримання вимоги від 27.08.2020 року;
копії документів, що підтверджують право власності Споживчого товариства Українське бістро на нерухоме майно;
копії укладених договорів, згідно яких Споживче товариство Українське бістро отримує доходи від третіх осіб та здійснює витрати на користь третіх осіб - за три останні роки до дати отримання вимоги від 27.08.2020 року;
копії документів бухгалтерського обліку, які підтверджують стан розрахунків за договорами оренди нерухомого майна, яке належить на праві власності Споживчому товариству Українське бістро за період з дати укладання договору/договорів оренди по дату отримання вимоги від 27.08.2020 року;
копії документів бухгалтерського обліку щодо дебіторської та кредиторської заборгованості Споживчого товариства Українське бістро ;
копії документів щодо кредитних договорів і зобов`язань Споживчого товариства Українське бістро : склад кредиторів/позикодавців і обсяг залучених коштів, документи (договори по залученню кредитів і позик);
копії протоколів загальних зборів Споживчого товариства Українське бістро за три останні роки до дати отримання вимоги від 27.08.2020 року;
копії документів бухгалтерського обліку щодо виплати Споживчим товариством Українське бістро дивідендів.
Стягнути зі Споживчого товариства Українське бістро (03148, м. Київ, вул. Г. Юри, 8; ідентифікаційний код 32251966) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) 2102 (дві тисячі сто дві) грн. витрат зі сплати судового збору.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Північного апеляційного господарського суду через Господарський суд міста Києва (пункт 17.5 частини 1 Перехідних положень ГПК України) протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено: 12.02.2021 року.
Суддя К.В. Полякова
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 28.01.2021 |
Оприлюднено | 15.02.2021 |
Номер документу | 94864491 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Полякова К.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні