СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 лютого 2021 року справа № 480/8860/20
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/8860/20 за позовом Головного управління ДПС у Сумській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "КП-РАЙТ" про стягнення податкового боргу та накладення арешту,-
В С Т А Н О В И В:
Головне управління ДПС у Сумській області звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "КП-РАЙТ" про стягнення податкового боргу в сумі 1815076,31 грн. з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) та накласти арешт на кошти товариства.
Свої вимоги мотивує тим, що відповідач є платником податків і зобов`язаний сплачувати належні суми податків і зборів (обов`язкових платежів) у встановлені законодавством терміни. Однак всупереч вимогам статті 16 Податкового кодексу України, відповідач несвоєчасно та не в повному обсязі вносить податки до бюджету, внаслідок чого має податковий борг в сумі 1815076,31 грн. З метою погашення боргу відповідачу надсилалася податкова вимога, проте сума боргу залишилась несплаченою. Крім того, позивач просить накласти арешт на кошти, які знаходяться на відкритих рахунках у банках, в зв`язку з відсутністю у відповідача майна, що може бути джерелом погашення податкового боргу.
Ухвалою суду від 11.12.2020 відкрито провадження по справі, розгляд проводиться за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Вказана ухвала надсилалась за адресою реєстрації відповідача, однак була повернута з відміткою пошти "адресат відсутній за вказаною адресою".
Відтак, з урахуванням ч. 11 ст. 126 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідач вважається повідомлений належним чином.
На момент розгляду даної справи, відзив на позов від Товариства з обмеженою відповідальністю "КП-РАЙТ" до суду не надходив.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю КП-РАЙТ відповідно до даних Інформаційної системи Податковий блок , зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та перебуває на обліку Головного управління ДПС у Сумській області.
Відповідно до пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно із пунктом 36.1 ст. 36 Податкового кодексу України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Пунктом 38.1 ст. 38 Податкового кодексу України зазначено, що виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.
Станом на дату подання позовної заяви за відповідачем обліковується заборгованість з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в розмірі 1815076,31 грн, в тому числі: основний платіж - 1436596 грн, штрафна санкція - 359149 грн., пеня - 19331,31 грн.
Контролюючим органом була проведена перевірка податкової декларації з податку на додану вартість в частині перевірки податкового кредиту ТОВ "КП-РАЙТ" за квітень 2020 року, за результатом якої складений акт перевірки № 3162/18-28-54-04/43274645 від 15.07.2020 (а.с.15-16).
Перевіркою було встановлено заниження суми, що підлягала сплаті до державного бюджету на суму 859067 грн. Згідно з ст. 123 ПК України застосовано штрафну санкцію в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов`язання, завищеної суми бюджетного відшкодування, за неподання або несвоєчасне подання платником податків податкових декларацій, якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов`язання, зменшення суми бюджетного відшкодування.
За результатом проведеної перевірки, контролюючим органом було винесено податкове повідомлення-рішення від 13.08.2020 № 0062465404 на суму 1073833,75 грн. (основний платіж - 859 067 грн., штрафна санкція - 214766,75 грн.).
Контролюючим органом була проведена перевірка податкової декларації з податку на додану вартість в частині перевірки податкового кредиту ТОВ "КП-РАЙТ" за травень 2020 року, за результатом якої складений акт перевірки № 3161/18-28-54-04/43274645 від 15.05.2020 (а.с.11-12).
Перевіркою було встановлено заниження суми, що підлягала сплаті до державного бюджету на суму 577529,00 грн. Згідно з ст. 123 ПКУ застосовано штрафну санкцію в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов`язання, завищеної суми бюджетного відшкодування, за неподання або несвоєчасне подання платником податків податкових декларацій, якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов`язання, зменшення суми бюджетного відшкодування.
За результатом проведеної перевірки контролюючим органом було винесено податкове повідомлення-рішення № 0062695404 від 13.08.2020 на суму 721911,25 грн. (основний платіж - 577529,00 грн, штрафна санкція - 144382,25 грн.) (а.с.14).
Вищевказані податкові повідомлення-рішення відповідачем не оскаржувались ні в адміністративному, ні в судовому порядку, а тому набули статусу податкового боргу.
Відповідно до ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, орган податкової служби надсилає йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання податкового повідомлення-рішення.
З метою погашення податкового боргу, позивачем було сформовано податкову вимогу від 09.09.2020 № 1698-13 (а.с.18), яка була надіслана за адресою реєстрації товариства.
Відповідно до пункту 58.3 ст. 58 ПК України у разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Поштове відправлення із вимогою було повернуто (а.с.18).
Тому з урахуванням положень пункту 58.3 ст. 58 ПК України, податкова вимога вважається такою, що вручена, однак, вжиті заходи не сприяли погашенню податкового боргу.
Податковий борг ТОВ "КП-РАЙТ" з часу направлення податкової вимоги не переривався, податкова заборгованість не погашалася.
З урахуванням приписів пп.14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов`язання набуло статусу податкового боргу, є узгодженим, оскільки відповідачем не були оскаржені в установленому порядку ні податкові повідомлення-рішення, ні вимога про сплату боргу.
Згідно із пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючий орган має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Виходячи з положень п. 95.1 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п. 95.3 ст. 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Враховуючи вищевикладене, а також беручи до уваги той факт, що відповідач належними доказами не довів факту погашення узгодженої суми заборгованості у загальному розмірі 1815076,31 грн, суд приходить висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо вимоги в частині накладення арешту на кошти ТОВ "КП-РАЙТ", суд зазначає наступне.
Право податкового органу на звернення до суду з вимогою про накладення арешту на кошти та інші цінності такого платника податків, що знаходяться в банку, у разі, якщо у платника податків, який має податковий борг, відсутнє майно та/або його балансова вартість менша суми податкового боргу, та/або таке майно не може бути джерелом погашення податкового боргу, передбачено пп. 20.1.33 п. 20.1 ст. 20 ПК України.
Суд зазначає, що підстави для застосування як адміністративного арешту майна, так і арешту коштів на рахунках платника податків, визначені пунктом 94.2 статті 94 Податкового кодексу України. Обидва види арешту, за загальним правилом, застосовуються з однакових підстав, але розрізняються процедурою застосування - або за рішенням керівника податкового органу (щодо майна, відмінного від коштів), або за рішенням суду (арешт коштів).
Зазначене випливає із системного тлумачення правових норм, які містяться у статті 94 Податкового кодексу України. Ці норми регулюють як правовідносини, що виникають при накладенні адміністративного арешту майна, так і арешту коштів платника податків, причому зміст правового регулювання викладається в єдиному контексті.
Додаткові випадки накладення арешту на кошти платника податків, крім тих, що визначені статтею 94 цього Кодексу, визначені пп. 20.1.33 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України.
Наведена законодавча норма встановлює одночасно як право податкового органу на звернення до суду з вимогою про накладення арешту на кошти платника податків, так і підстави для реалізації цього повноваження. Такими підставами є: 1) відсутність майна, за рахунок якого може бути погашений податковий борг; 2) недостатність такого майна для погашення суми податкового боргу через те, що балансова вартість цього майна менша за відповідну суму податкового боргу; 3) майно не може бути джерелом погашення податкового боргу у відповідній сумі.
Відсутність підстав для застосування арешту коштів платника податків, передбачених пунктом 20.1.33 статті 20 Податкового кодексу України, серед підстав для застосування адміністративного арешту, що входять до переліку, встановленого пунктом 94.2 статті 94 Податкового кодексу України (сформульованого як вичерпний), не може розглядатися як перешкода для застосування арешту коштів на рахунках платника податків у відповідних випадках.
Наведене пояснюється тим, що норма пункту 20.1.33 статті 20 Податкового кодексу України є імперативною і обов`язковою до виконання, зміст її є самостійним, чітким і зрозумілим. Норми пункту 20.1.33 статті 20 та пункту 94.2 статті 94 Податкового кодексу України не заперечують за змістом одна одну, оскільки регулюють різні правовідносини. Так, норми пункту 94.2 Податкового кодексу України визначають загальні підстави для застосування арешту як майна, так і коштів платника податків. Натомість пункт 20.1.33 статті 20 Податкового кодексу України регулює інше коло суспільних відносин, а саме питання накладення арешту виключно на кошти платника податків та інші цінності, що знаходяться у банках, причому в специфічній ситуації за відсутності достатнього для погашення податкового боргу майна.
З матеріалів справи вбачається, що згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо ТОВ КП-РАЙТ , в останнього відсутні майнові активи.
Крім того, податковим керуючим був здійснений вихід за місцем реєстрації боржника з метою виявлення його активів, на які можна звернути стягнення для погашення податкового боргу, за результатом якого складено акт від 22.10.2020. Фактично було встановлено, що за місцем реєстрації боржника відсутнє майно, яке належить підприємству (а.с.21).
Разом з цим, товариство має відкриті банківські рахунки: номер рахунку НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , МФО банку 320627, назва банку АТ Сбербанк , валюта рахунку - 980-українська гривня; номер рахунку НОМЕР_3 , МФО банку 322540, назва банку АТ КІБ , валюта рахунку 980-українська гривня.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне стягнути з ТОВ "КП-РАЙТ" за рахунок коштів на рахунках у банках, обслуговуючих такого платника податків, та готівки, що належить такому платнику податків, податковий борг з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в сумі 1815076,31 грн., та накласти арешт на кошти товариства, які знаходяться на відкритих рахунках у банках та в інших фінансових установах ТОВ "КП-РАЙТ" на суму податкового боргу 1815076,31 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Сумській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "КП-РАЙТ" про стягнення податкового боргу та накладення арешту - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "КП-РАЙТ" (вул. Соборна, 14,м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 43274645) за рахунок коштів на рахунках у банках, обслуговуючих такого платника податків та готівки, що належить такому платнику податків податковий борг в загальній сумі 1815076,31 грн. (один мільйон вісімсот п`ятнадцять тисяч сімдесят шість грн. 31 коп.) з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарі (робіт, послуг) (код податку 14010100) на р/р UA158999980313040029000018540, отримувач Сумська міська отг, код отримувача 37970593, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998.
Накласти арешт на кошти Товариства з обмеженою відповідальністю "КП-РАЙТ" (вул. Соборна, 14, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 43274645), які знаходяться на відкритих рахунках у банках, а саме:
- р/р НОМЕР_1 , р/р НОМЕР_2 , валюта рахунку - 980 українська гривня, МФО банку 320627, назва банку АТ Сбербанк ;
- р/р НОМЕР_3 , валюта рахунку 980 українська гривня, МФО банку 322540; назва банку АТ КІБ , на суму податкового боргу в розмірі 1815076,31 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар
Суд | Сумський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 15.02.2021 |
Оприлюднено | 16.02.2021 |
Номер документу | 94869486 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Сумський окружний адміністративний суд
С.О. Бондар
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні