ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 лютого 2021 року м. Черкаси справа № 925/1364/20
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Спаських Н.М., із секретарем судового засідання Буднік А.М., за участі представників сторін:
від позивача: не з`явився;
від відповідача: не з`явився;
від третьої особи Відділу державної реєстрації: не з`явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 (м. Сміла, Черкаська область) до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Незалежності 44" (м. Сміла, Черкаська область) про визнання недійсним рішення та скасування державної реєстрації
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов з вимогами про:
- визнання недійсним рішення установчих зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Незалежності 44" (ідентифікаційний код 42091027) від 27.03.2018, яке оформлене у вигляді протоколу установчих зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 ;
- скасувати державну реєстрацію (дата запису 25.04.2018; номер запису 10241020000002570 в ЄДР) об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Незалежності 44" (ідентифікаційний код 42091027).
Справа розглядається за правилами загального позовного провадження.
В останнє засідання жоден учасник справи не з`явився, явка представників обов`язковою не визнавалася, що не перешкоджає суду вирішити спір.
В ході розгляду справи позивачка свої позовні вимоги підтримувала та просить суд їх задовольнити повністю.
Відповідач та третя особа в жодне засідання свого представника не направили, відзиву на позов суду не подано.
Ухвалою від 23.11.2020 суд залишив без задоволення клопотання відповідача від 05.11.2020 про залишення позову без розгляду, оскільки позивачка є інвалідом ІІ групи і звільнена від сплати судового збору згідно ст. 5 ЗУ "Про судовий збір".
У відповідності до ст. 13,74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Всі документи, які подані в справу на різних стадіях її розгляду суд приєднав до справи керуючись ст. 2 ГПК України. Даною нормою передбачено, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Відповідно до Постанови Великої Палати Верховного Суду від 02.10.2019 по справі № 501/1571/16-ц (№ в ЄДРСР 84788658) ураховуючи те, що позивач є власником квартири у багатоквартирному будинку, а спір стосується захисту його права як співвласника майна багатоквартирного будинку, порушеного, на його думку, створенням юридичної особи, тому цей спір є найбільш наближеним до спорів, пов`язаних з діяльністю або припиненням діяльності юридичної особи, відтак повинен розглядатися за правилами господарського судочинства.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Великої Палати Верховного Суду від 20 вересня 2018 року у справі № 813/6286/15 (провадження № 14-576апп18), від 06 лютого 2019 року у справі № 462/2646/17 (провадження № 12-1272апп18)
У відповідності до ч. 4 ст. 236 ГПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Заслухавши доводи та пояснення позивача в ході розгляду справи і дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд вважає, що позов слід задовольнити повністю, виходячи з такого:
В силу положень ст.ст. 15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Предметом спору є оскарження позивачкою рішення про створення юридичної особи - об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - ОСББ) шляхом визнання недійсними рішень установчих зборів співвласників будинку по АДРЕСА_1 від 27.03.2018 та скасування реєстрації ОСББ "Незалежності, 44".
Статтею 385 Цивільного кодексу України визначено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).
Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.
Закон України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначає правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку.
Вказаний Закон визначає об`єднання співвласників багатоквартирного будинку як юридичну особу, створену власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Порядок створення ОСББ, а також скликання і проведення установчих зборів ОСББ встановлений ст. 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку".
Відповідно до положень ст. 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" (у редакції від 14.05.2015), об`єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках). Установчі збори об`єднання у новозбудованих багатоквартирних будинках можуть бути проведені після державної реєстрації права власності на більше половини квартир та нежитлових приміщень у такому будинку. Для створення об`єднання скликаються установчі збори. Скликання установчих зборів здійснюється ініціативною групою, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежилих приміщень.
Повідомлення про проведення установчих зборів направляється ініціативною групою не менше ніж за 14 днів до дати проведення установчих зборів. Повідомлення направляється в письмовій формі і вручається кожному співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом). У повідомленні про проведення установчих зборів зазначається, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного. Час і місце проведення обираються зручними для більшості можливих учасників зборів.
Установчі збори веде голова зборів, який обирається більшістю голосів присутніх співвласників або їх представників. Кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку. Якщо одна особа є власником квартир (квартири) та/або нежитлових приміщень, загальна площа яких становить більш як 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, кожний співвласник на установчих зборах має один голос незалежно від кількості та площі квартир або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників.
Якщо в результаті проведення установчих зборів для прийняття рішення не набрано кількості голосів "за" або "проти", встановленої частиною дев`ятою цієї статті, проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на установчих зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення установчих зборів. Якщо протягом зазначеного строку необхідну кількість голосів "за" не набрано, рішення вважається неприйнятим. Письмове опитування під час установчих зборів об`єднання проводиться в порядку, передбаченому Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".
Рішення приймається шляхом поіменного голосування. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані співвласниками під час проведення установчих зборів, і голоси, подані під час письмового опитування. Рішення оформляється особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування ("за" чи "проти"). Установчі збори приймають рішення про створення об`єднання і затверджують його статут.
Державна реєстрація об`єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об`єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації. Державна реєстрація змін до статуту об`єднання проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Установчі документи об`єднання підписує голова установчих зборів або інша уповноважена зборами особа.
Частина 4 ст. 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" містить імперативну норму про те, що повідомлення про скликання і проведення установчих зборів направляється в письмовій формі і вручається кожному власнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом).
Дана норма вимагає повідомлення всіх співвласників та не передбачає можливості повідомлення про збори лише тієї кількості власників, якої буде достатньо для кворуму на зборах і прийняття рішень про створення ОСББ.
Виходячи з цього неповідомлення всіх співвласників про проведення зборів для вирішення питання про створення ОСББ є порушенням прав власників квартир та вбудованих приміщень у будинку на участь в управлінні власним майном.
На порядок денний установчих зборів 27.03.2018 виносилось 10 питань:
1. Організаційні питання проведення зборів.
2. Створення Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку та затвердження його назви.
3. Затвердження статуту об`єднання.
4. Вибори правління об`єднання та голови правління.
5. Вибори ревізійної комісії об`єднання.
6. Надання повноважень представнику установчих зборів щодо державної реєстрації об`єднання.
7. Розгляд внесків об`єднання.
8. Надання дозволу голові правління об`єднання укласти договір з управителем.
9. Передача житлового будинку на баланс ОСББ "Незалежності, 44".
10. Заснування/прийняття в члени до Асоціації об`єднань співвласників житлових будинків.
По всіх питаннях порядку денного у протоколі зборів № 1 вказано, що присутні на зборах особи проголосували "За" за всі питання, таким чином рішення прийняті (а.с. 11).
Матеріалами справи підтверджується і сторонами не заперечується, що позивачка ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2 , що обгрунтовується Свідоцтвом про право власності на житло від 01.02.1995 року № НОМЕР_1 (а.с. 65).
Разом із позивачкою співвласником вказаної квартири є ОСОБА_2 .
Позивачка надала довідку № 1 від 05.02.21 (а.с. 66) про те, що у будинку по АДРЕСА_1 всього 12 квартир та 1 під`їзд.
Також позивачка надала Інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо багатоквартирного будинку по АДРЕСА_1 (а.с. 76-78) з якого вбачається, що :
- власником квартири АДРЕСА_3 є ОСОБА_3
- власниками квартири АДРЕСА_4 є ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 ;
- власником квартири АДРЕСА_5 є ОСОБА_7 ;
- власником квартири АДРЕСА_6 є ОСОБА_8 ;
- інформація про квартиру ОСОБА_1 до реєстру речових прав не внесена, однак позивачка має свідоцтво про право власності на квартиру АДРЕСА_2 та позивачу як власницю квартири було внесено до списку осіб, які голосували на установчих зборах 27.03.2018;
- власником квартири АДРЕСА_8 є ОСОБА_9 ;
- власником квартири АДРЕСА_9 є ОСОБА_10 ;
- власником квартири АДРЕСА_10 є ОСОБА_11 ;
- власником квартири АДРЕСА_11 є ОСОБА_12 ;
- власником квартири АДРЕСА_12 є ОСОБА_13 ;
У відповідності до затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 25 серпня 2015 року N 203 ПРОТОКОЛУ зборів співвласників багатоквартирного будинку, в протоколі повинна бути відображена інформація про N квартири / нежитлового приміщення; загальна площа квартири / нежитлового приміщення; Прізвище, ім`я, по батькові співвласника або його представника та документ, що надає представнику повноваження на голосування; Документ, що підтверджує право власності на квартиру / нежитлове приміщення; Результат голосування ("за", "проти", "утримався") по кожному питанню порядку денного; підпис співвласника (представника).
У наявному в справі протоколі № 1 установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку по АДРЕСА_1 від 27.03.2018 (а.с. 11) вказано, що на зборах були присутні 9 осіб.
Суд відхиляє заперечення позивачки про те, що фактично на зборах було лише 3 особи, оскільки підтверджуючих доказів про це не надано.
До списку присутніх осіб у протокол внесено в ряді випадку лише прізвища осіб без ініціалів; номери квартир відсутні, відомості про документи щодо права власності на квартиру та повноваження представника на голосування також відсутні.
Суд не погоджується із доводами позивача, що протокол установчих зборів про створення ОСББ "Незалежності, 44" має безумовно відповідати типовій формі протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку, затвердженої Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 25.08.2015 № 203, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08 вересня 2015 р. за № 1083/27528.
За змістом вказаного Наказу типова форма протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку розроблена не для проведення установчих зборів щодо створення ОСББ, а у відповідності до статті 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", якою регулюється питання прийняття рішень щодо подальшого управління багатоквартирним будинком зборами співвласників.
Також позивачем не наведено норми чинного законодавства про те, що саме по собі недотримання форми протоколу зборів тягне за собою безумовну підставу для визнання всіх рішень, внесених до протоколу, незаконними.
Однак суд погоджується, що невнесення до протоколу логічно необхідної інформації про власників житла, номерів квартир, документів про власність та повноваження представників та відсутність первинних документів з вказаних питань не дозволяють суду визначитися із дотриманням при проведенні установчих зборів вимог чинного законодавства.
За правилами ч. 9,10 ст. 6 ЗУ "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" рішення на установчих зборах вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників. Якщо в результаті проведення установчих зборів для прийняття рішення не набрано кількості голосів "за" або "проти", встановленої частиною дев`ятою цієї статті, проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на установчих зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення установчих зборів. Якщо протягом зазначеного строку необхідну кількість голосів "за" не набрано, рішення вважається неприйнятим.
У протоколі зборів № 1 від 27.03.2018 серед осіб, які були присутні на зборах та голосували за прийняття рішень вказані особи ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , права власності яких на квартири в будинку по АДРЕСА_1 чи повноваження представляти інтереси власників цих квартир нічим не підтверджуються.
Не відомо хто із подружжя ОСОБА_19 брав участь у зборах.
Ніхто із співвласників квартир у будинку не внесений до списку осіб, що брали участь у зборах.
В справі відсутні докази, що для скликання установчих зборів були повідомлені всі власники та співвласники житла у багатоквартирному будинку по АДРЕСА_1 .
За таких обставин неможливо достовірно встановити факт дотримання процедури скликання зборів та дотримання кворуму на зборах для прийняття рішень з порядку денного, що є підставою для висновку про незаконність всіх прийнятих зборами рішень та безумовною підставою для їх скасування.
Крім того, зі змісту протоколу № 1 установчих зборів від 27.03.2018 вбачається, що представниками ініціативної групи по створенню ОСББ вказані:
- ОСОБА_20 ;
- ОСОБА_21 ;
- ОСОБА_17 ;
- ОСОБА_22 ;
- ОСОБА_8 , які виступали на зборах по окремих питаннях порядку денного.
За правилами ч. 3 ст. 6 ЗУ "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" -- скликання установчих зборів здійснюється ініціативною групою, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежилих приміщень. Ця норма є імперативною.
У справі маються належні докази, що лише ОСОБА_8 є власником квартири АДРЕСА_6 .
Суд не приймає до уваги факт внесення до списку осіб, що голосували на зборах 27.03.2018 року ОСОБА_17 як власника невідомої квартири у будинку по АДРЕСА_1 як доказ того, що ця особа може бути учасником ініціативної угрупи по створенню ОСББ, оскільки достовірність такої інформації не підтверджується належними і допустимими доказами.
Отже лише щодо однієї особи з ініціативної групи ( ОСОБА_8 ) маються належні докази того, що він є власником квартири АДРЕСА_6 і тому може бути членом ініціативної групи, що скликала установчі збори по створенню ОСББ у вказаному будинку.
Недотримання вимог чинного законодавства щодо кількості та статусу осіб, які можуть бути членами ініціативної групи по скликанню установчих зборів для створення ОСББ також є підставою для скасування усіх рішень установчих зборів через відсутність компетенції у ініціатора скликання зборів.
Позивачка вказувала у позові, що її не було належним чином повідомлено про час і дату проведення установчих зборів 27.03.2018 року і вона не брала участі у зборах, не ставила свій підпис у протоколі. Дані доводи суд відхиляє з огляду на таке:
Суд вже визначився, що даний спір є найбільш наближеним до корпоративних спорів і тому розглядається господарським судом.
У п. 2.27 постанови Пленуму ВГСУ від 25 лютого 2016 року N 4 "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин" викладено правову позицію про те, що якщо під час розгляду справи судом буде встановлено факт присутності учасника (акціонера, члена) на загальних зборах, то допущені юридичною особою порушення порядку персонального повідомлення учасника (акціонера, члена) не є підставами для визнання рішень загальних зборів учасників (акціонерів, членів) недійсними.
Позивач не надала належних і допустимих доказів того, що вона не ставила свій підпис у протоколі зборів 27.03.2018 року, а тому не спростовано, що позивачка не брала участі в установчих зборах.
Доводи позивачки про те, що жоден зі співвласників квартир по АДРЕСА_1 не повідомлявся про збори і це порушує також і права решти мешканців будинку, суд до уваги не приймає, оскільки за правилами ГПК України зацікавлені особи звертаються до суду лише за захистом власного порушеного права, а тому і докази слід подавати суду лише щодо порушення особистісних прав та інтересів позивача.
Також, як вже вказав суд, позивачкою не доведено належними і допустимими доказами, що на установчих зборах 27.03.2018 фактично було присутніх 3 особи замість 9 осіб, які (як вказано) голосували за питання порядку денного і даний довід суд відхиляє.
Суд не приймає до уваги як недоказані позивачкою належними і допустимими доказами доводи про те, що питання порядку денного на установчих зборах 27.03.2018 взагалі не обговорювалися, а деякі навіть не розглядалися.
Позивач, як співвласник майна у будинку по АДРЕСА_1 , має право на участь в управлінні майном, що є спільною власністю співвласників багатоквартирного будинку шляхом створення ОСББ та, як наслідок, зобов`язаний виконувати всі його рішення, прийняті у законний спосіб.
Як вже вказував суд, за правилами ст. 6 ЗУ "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" установчі збори по створенню ОСББ скликаються ініціативною групою, до складу якої входять лише власники квартир та приміщень в будинку. Участь у зборах з правом прийняття рішень щодо створення та діяльності ОСББ також беруть лише власники квартир та приміщень.
Згідно ст. 4 вказаного Закону ОСББ створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Отже співвласники будинку, в якому створюється ОСББ, мають право на забезпечення їм того правового стану, коли ОСББ створюється, а управління будинком здійснюється в законний спосіб лише тими особами, які можуть здійснювати таке створення/управління згідно чинного законодавства.
Обов`язок дотримання чинного законодавства складає правовий порядок в Україні.
Встановлені судом порушення процедури створення ОСББ "Незалежності, 44" у м. Сміла щодо неналежного складу ініціативної групи по створенню ОСББ та відсутності кворуму на зборах порушує вказані права позивачки, як власника квартири у вказаному будинку, що виключає можливість вважати рішення установчих зборів від 27.03.2018 законними.
За визначенням ст. 87 Цивільного кодексу України для створення юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками), якщо законом не встановлений інший порядок їх затвердження.
Відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" в Україні встановлено єдина система, порядок та орган державної реєстрації юридичних осіб. Дія цього закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб, при цьому окремими законами можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об`єднань громадян, благодійних організацій, партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ, бірж, ОСББ, тощо.
За правилами ст. 92 Цивільного кодексу України, юридична особа набуває цивільних прав та обов`язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону. Порядок створення органів юридичної особи встановлюється установчими документами та законом.
Спосіб захисту порушеного права позивачем обрано вірно. Визнання недійсним рішень установчих зборів ОСББ "Незалежності 44" (ідентифікаційний код 42091027) від 27.03.2018, яке оформлене у вигляді протоколу та скасування державної реєстрації ОСББ (дата запису 25.04.2018; номер запису 10241020000002570 що перевірено судом за даними ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань) є ефективним способом захисту порушеного права позивачки.
Без скасування державної реєстрації ОСББ "Незалежності 44" порушення чинного законодавства, які мали місце на час його створення і встановлені судом, не можуть бути усунуті.
Відповідач у справі є належним. При цьому суд виходить з такого:
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців. Законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об`єднань громадян (у тому числі професійних спілок), благодійних організацій, політичних партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, асоціацій органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.
Відповідно до ч. 14 ст. 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" оформлення і реєстрація всіх документів, що засвідчують створення об`єднання, здійснюються безоплатно у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Об`єднання вважається створеним з моменту видачі свідоцтва про державну реєстрацію.
Порядок державної реєстрації об`єднань співвласників багатоквартирного будинку (далі - Порядок) затверджено постановою Кабінету Міністрів України "Про реалізацію Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" від 11.10.2002 р. N 1521 (Постанова втратила чинність згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2018 року N 711).
Згідно з п. 3 вказаного Порядку для державної реєстрації об`єднання уповноважена установчими зборами особа (заявник) подає безпосередньо або надсилає поштою (рекомендованим листом) до органу державної реєстрації: 1) реєстраційну картку, яка одночасно є заявою про державну реєстрацію об`єднання, оформлену за зразком згідно з додатком 1 до цього Порядку; 2) протокол установчих зборів, на яких було прийнято рішення про створення об`єднання та затвердження його статуту; 3) два примірники оригіналу і п`ять копій статуту об`єднання, оформлені згідно з вимогами законодавства; 4) список членів об`єднання, складений згідно з додатком 2 до цього Порядку.
Відповідальність за достовірність відомостей, наведених у поданих документах, несуть власники житлових (нежитлових) приміщень та заявник.
Статтею 89 ЦК України визначено, що юридична особа підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом. Дані державної реєстрації включаються до єдиного державного реєстру, відкритого для загального ознайомлення. Порушення встановленого законом порядку створення юридичної особи або невідповідність її установчих документів закону є підставою для відмови у державній реєстрації юридичної особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є:
- невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи;
- невідповідність установчих документів вимогам ч. 3 ст. 8 цього Закону; порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом.
Отже, не державний реєстратор, а юрособа, в інтересах якої заявник подає документи для реєстрації юридичної особи, несе всі негативні наслідки за незаконність документів, які подані для державної реєстрації ОСББ.
Тому реєструючий орган не може порушувати права позивачки у спорі про право даної категорії, бо не має юридичного інтересу до результатів вирішення спору і з цих підстав не може бути належним відповідачем у справі.
Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачає наслідки визнання недійсними установчих документів юридичної особи та скасування реєстраційної дії.
Так, у відповідності до ст. 25 вказаного Закону державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться, зокрема, на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо визнання повністю або частково недійсними рішень засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу; скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" підставами для постановляння судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов`язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом.
За результатами вирішення спору та оцінки зібраних у справі доказів в їх сукупності суд приходить до висновку, що Установчі збори 27.03.2018 не мали права приймати рішення про створення ОСББ у багатоквартирному житловому будинку по вул. Незалежності, 44 у м. Сміла, оскільки збори скликані не уповноваженими особами як членами ініціативної групи, а також відсутні достовірні докази про дотримання кворуму при голосуванні на зборах за питання порядку денного, що порушує права позивачки на управління власним майном за правилами, встановленими імперативними нормами чинного законодавства України, зокрема ст. 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку".
Це є підставою для визнання недійсними всіх рішень установчих зборів про створення ОСББ-відповідача від 27.03.2018.
За наслідками задоволення позовної вимоги про визнання недійсними рішень загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку по створенню ОСББ "Незалежності, 44" слід задовольнити і похідну позовну вимогу та скасувати державну реєстрацію Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Незалежності, 44" у м. Сміла Черкаської області, ідентифікаційний код 42091027.
Виявлені порушення вимог чинного законодавства без скасування державної реєстрації ОСББ виправленню не підлягають.
Правові підстави позовних вимог доведені зібраними у справі доказами, а тому позов підлягає до повного задоволення.
Оскільки позивачка як інвалід другої групи звільнена від сплати судового збору за звернення до суду (п.9) ч. 1 ст. 5 ЗУ "Про судовий збір"), то з відповідача на користь Державного бюджету України слід стягнути 4204,00 грн. судового збору.
Керуючись ст. 238, 240 ГПК, --
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати недійсними рішення установчих зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Незалежності 44" (ідентифікаційний код 42091027, м. Сміла Черкаська область, вул. Незалежності, 44) оформлені протоколом № 1 від 27.03.2018.
3. Скасувати державну реєстрацію (дата запису 25.04.2018; номер запису 10241020000002570 в ЄДР) об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Незалежності 44" (ідентифікаційний код 42091027, м. Сміла Черкаська область, вул. Незалежності, 44).
4. Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Незалежності 44" (ідентифікаційний код 42091027, м. Сміла Черкаська область, вул. Незалежності, 44) на користь Державного бюджету України 4204,00 грн. судового збору.
Наказ видати.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом 20 днів.
Повне судове рішення складено 16 лютого 2021.
Суддя Н.М. Спаських
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 15.02.2021 |
Оприлюднено | 17.02.2021 |
Номер документу | 94904316 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Спаських Н.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні