Провадження № 2/734/281/21 Справа № 734/3523/20
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
15 лютого 2021 року смт. Козелець
Козелецький районний суд Чернігівської областї в складі:
головуючого-судді Бараненка С.М.,
за участю:
секретаря судових засідань Колоколуши Н.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду смт. Козелець цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області та Остерської міської ради Козелецького району Чернігівської області про визнання права власності на спадкове майно за заповітом, -
В С Т А Н О В И В:
із позовною заявою про визнання права власності на спадкове майно за заповітом до суду звернувсь ОСОБА_1 .
Позов мотивований тим, що позивач не може успадкувати спадкове майно, так як відсутні правовстановлюючі документи.
Позивач в судове засідання не з`явивсь, але попередньо надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі, судові витрати з відповідача просить не стягувати.
Відповідач Козелецька селищна рада Козелецького району Чернігівської області у судове засідання не з`явивсь, але попередньо надав суду письмову заяву у якій просить розгляд справи провести без участі їх представника.
Відповідач Остерська міська рада Козелецького району Чернігівської області у судове засідання не з`явивсь, але попередньо надав до суду письмову заяву у якій просить розгляд справи провести без участі їх представника та повністю покладається на розсуд суду.
Суд дослідивши матеріали справи та розглянувши справу у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі, з наступних підстав.
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 , актовий запис про смерть № 15. Копію свідоцтва про смерть додано до матеріалів справи.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, до складу якої входить земельні ділянки на підставі:
Державного акту на право власності на землю серії ІІІ-ЧН № 022068, який виданий 16 жовтня 2002 року за цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 2,8783 га, що розташована на території Озерненської сільської ради, Козелецького району, Чернігівської області, з яких рілля площею 2,6716 га, кадастровий номер: 7422086600:37:071:0203, пасовище площею 0,2067 га, кадастровий номер: 7422086600:37:061:0203;
Державного акту на право власності на землю серії ІІІ-ЧН № 013027, який виданий 28 червня 2002 року, за цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, сіножать площею 0,0630 га, що розташована на території Євминської сільської ради, Козелецького району, Чернігівської області, кадастровий номер: 7422082700:34:121:0203.
За життя ОСОБА_2 розпорядився своїм майном, склавши заповіт, що посвідчено 18 травня 2011 року секретарем Озерненської сільської ради, яким належне на день смерті майно у вигляді земельних ділянок на підставі Державного акту на право власності на землю серії ІІІ-ЧН №022068 від 16 жовтня 2002 року, ІІІ-ЧН №013027 від 28 серпня 2002 року він заповідав позивачу у справі ОСОБА_1 . Копію дублікату заповіту додаю. Документи на підтвердження родинних відносин з померлим долучено до матеріалів спадкової справи.
Спадщину після його смерті, як спадкоємець за заповітом, в силу вимог ст. 11269 ЦК України, позивач у справі прийняв, оскільки звернувся з заявою про прийняття спадщини до Остерської районної державної нотаріальної контори, однак через відсутність оригіналу правовстановлюючого документу за померлим, бо Державні акти на право власності на землю, що видані на ім`я власника втрачені, тому позивач не може оформити свої спадкові права у нотаріальному порядку, в зв`язку з чим змушений звернутися до суду для захисту свого права шляхом його визнання.
Доказом втрати Державних актів на право на земельну ділянку є оголошення в газеті Новини Придесення , а також довідка з Козелецького ВП УМВС про те, що оригінал Державних актів на право власності на землю, що виданий на ім`я ОСОБА_2 в стіл знахідок не надходили. Довідка долучена до матеріалі справ.
Не маючи можливості для отримання свідоцтва про право на спадщину подати нотаріусу оригінал правовстановлюючого документу, позивач змушений звернутись до суду.
Позивач у справі ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем за заповітом на дану спадщину після смерті ОСОБА_2 , який прийняв спадщину, інших спадкоємців, які мають право на обов`язкову частку у даній спадщині не має, що підтверджується матеріалами спадкової справи Остерської районної державної нотаріальної контори.
Нормами ст. 76 ЦПК України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обгрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Належним є доказ, який містить інформацію щодо предмета доказування, а предметом доказування нормами ч. 2 ст. 77 ЦПК визначено, що це є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Крім того, нормами ст. 78 ЦПК України визначено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування та згідно ст. 79 ЦПК України визначено, що достовірним є доказ, на підставі якого можна встановити дійсні обставини справи. Доказ вважається достатнім, якщо у своїй сукупності дає змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин, які входять до предмету доказування.
Відповідно до ст. 82 ЦПК України підстави звільнення від доказування, обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказуванню та обставини, встановлені рішенням суду у цивільній справі, що набрало законної сили не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлені ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Беззаперечною є обставина, що спадкодавець мав у власності і земельні ділянки, його право посвідчено у належний спосіб, а також склав заповіт на ім`я позивача, що дає право спадкувати вказане майно у вигляді земельних ділянок згідно Державних актів на право власності на землю.
Щодо врегулювання спору у позасудовий порядок: позивачем отримано постанову нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії, а також нормами Закону, якими позивачу надано право захистити свої права у судовому порядку через неможливість реалізувати свої права у позасудовий спосіб, це виключає можливість оформити належне позивачу право у нотаріальному порядку, та не інакше як звернутися до суду, і це полягає у наступному: п. 1 ч. 4 КПК України зазначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 1296 ЦК України - спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину, та має звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Однак, відповідно до пункту 4 Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністрерства юстиції України від 22.02.2012 року за № 296/5, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання право встановлювальних документів про належність цього майна спадкодавцеві.
Згідно ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
У відповідності зі ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Згідно ст. 1218 ЦК України - до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Таким чином, позивач у справі вимушена звернутися до суду із позовом про визнання права власності на спадкове майно з метою оформлення права на спадщину, відповідно до вимог чинного законодавства України та державної реєстрації права власності на нерухоме майно.
На підставі наведенного та керуючись ст. ст. 25, 319, 373, 1217-1223, 1233-1236, 1268, 1270 ЦК України, ст. ст. 4, 265 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
позовну заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області та Остерської міської ради Козелецького району Чернігівської області про визнання права власності на спадкове майно за заповітом, - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 право власності на земельні ділянки на підставі:
Державного акту на право власності на землю серії ІІІ-ЧН № 022068, який виданий 16 жовтня 2002 року за цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 2,8783 га, що розташована на території Озерненської сільської ради, Козелецького району, Чернігівської області, з яких рілля площею 2,6716 га, кадастровий номер: 7422086600:37:071:0203, пасовище площею 0,2067 га, кадастровий номер: 7422086600:37:061:0203;
Державного акту на право власності на землю серії ІІІ-ЧН № 013027, який виданий 28 червня 2002 року, за цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, сіножать площею 0,0630 га, що розташована на території Євминської сільської ради, Козелецького району, Чернігівської області, кадастровий номер: 7422082700:34:121:0203.
Судові витрати з відповідача не стягувати.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження:
на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;
на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Козелецький районний суд Чернігівської області до Чернігівського апеляційного суду.
Головуючий суддя С.М. Бараненко
Суд | Козелецький районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 15.02.2021 |
Оприлюднено | 17.02.2021 |
Номер документу | 94923062 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Козелецький районний суд Чернігівської області
Бараненко С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні