Справа № 138/3136/20
Провадження №:2/138/162/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 лютого 2021 року м. Могилів-Подільський
Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області, в складі:
головуючого судді Київської Т.Б.,
за участю секретаря Політанської Т.М.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кричанівської сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з вказаним вище позовом, який мотивовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його рідний батько ОСОБА_2 , який до дня смерті проживав в АДРЕСА_1. Після смерті ОСОБА_2 залишилася спадщина, а саме земельна ділянка площею 2,69 га, що розташована на території Кричанівської сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області. Дану земельну ділянку ОСОБА_2 успадкував після смерті своєї матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки на день її смерті проживав та був зареєстрований з нею за однією адресою, однак спадкових прав не оформив. Спадкоємцем після померлого ОСОБА_2 залишився лише позивач. Позивач звернувся до нотаріальної контори з заявою про оформлення своїх спадкових прав, однак йому було відмовлено оскільки він пропустив строк для подачі заяви про прийняття спадщини. В позові вказано, що строк було пропущено з поважних причин, оскільки позивач фактично проживає в м. Куп`янськ Харківської області, що є великою відстанню між його фактичним місцем проживанням та місцезнаходженням спадкового майна. Зазначені обставини стали підставою для звернення до суду з вказаним позовом.
Ухвалою Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 23.12.2020 позов було залишено без руху.
Ухвалою Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 11.01.2021 відкрито загальне провадження, призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 27.01.2021 було відкладено підготовче судове засідання та витребувано докази.
Позивач в підготовче судове засідання не з`явився. Представник позивача подала до суду клопотання про проведення судового розгляду без її участі. Позов підтримала.
Представник відповідача в підготовче судове засідання не з`явився. Подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позов визнав.
Згідно ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності суд встановив таке.
Судом встановлено, що згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 матір`ю ОСОБА_2 є ОСОБА_3 (а.с.6).
ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 (а.с.5).
Після смерті ОСОБА_3 залишилось спадкове майно, а саме земельна ділянка площею 2,69 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована на території Кричанівської сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області, що підтверджується Державним актом на право приватної власності на землю серії ВН (а.с.11).
З листів № 01-30/74, 01-30/75 від 10.03.2017 Управління Держгеокадастру у Могилів-Подільському районі Вінницької області слідує, що належні ОСОБА_3 земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Кричанівської сільської ради площею 2,32 га та площею 0,37 га не внесені до Державного реєстру земель. З метою внесення відомостей до Державного земельного кадастру виконавцем робіт Вінницьким науково-дослідним та проектним інститутом землеустрою було розроблено технічну документів із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж зазначених вище земельних ділянок в натурі (на місцевості) у відповідності до чинного законодавства. При цьому було уточнено площу земельних ділянок, а саме: 2,3191 га та присвоєно кадастровий номер 0522683700:02:000:0345, а також 0,3656 га, та присвоєно кадастровий номер 0522683700:02:000:0659 (а.с.12).
Згідно довідок № 317, 318 від 23.10.2020 виданих виконкомом Кричанівської сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 проживала до дня смерті за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з нею проживав та був зареєстрований син ОСОБА_2 (а.с.8,9).
Згідно ст. 549 ЦК УРСР (в редакції чинній на момент смерті ОСОБА_3 ) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, зокрема, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
Зважаючи на викладене вище, положення вказаної норми, а також те, що ОСОБА_2 проживав на день смерті з ОСОБА_3 , він вважається таким, що прийняв спадщину після її смерті.
Батьком позивача є ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 (а.с.6).
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 (а.с.5).
Як слідує з довідки № 316 від 23.10.2020 виданої виконкомом Кричанівської сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , до дня смерті проживав за адресою: АДРЕСА_1 . Єдиним спадкоємцем за законом після його смерті залишився ОСОБА_1 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.7).
Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру № 63481335 від 09.02.2021 спадкова справа до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 не заводилась.
Як слідує з листа приватного нотаріуса Могилів-Подільського районного нотаріального округу Орлюка В.К. № 51/01-16 від 23.11.2020 позивачу було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, оскільки він на час відкриття спадщини постійно разом із спадкодавцем ОСОБА_2 не проживав, протягом строку, встановленого ЦК України, відповідну заяву про прийняття спадщини за заповітом чи за законом до нотаріуса не подав, інших документів, що підтверджують факт прийняття ним спадщини, передбачених чинним законодавством до нотаріуса не надав (а.с.10).
Як слідує з позову, ОСОБА_1 зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується копією паспорту громадянина України серії НОМЕР_5 (а.с.3,4).
Позивач зазначає, що поважною причиною пропуску шестимісячного строку для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини є значна відстань від місця його постійного проживання та місцем знаходження спадкового майна.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Разом з тим Пленум Верховного Суду України у пункті 24 постанови від 30 травня 2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування судам роз`яснив, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Верховний Суд у своїй Постанові від 26 червня 2019 року у справі №565/1145/17 зауважив, що поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема, велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна.
Враховуючи вказані вище обставини справи, зміст доказів, та те, що доводи позивача знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду справи, переконавшись у наявності законних підстав суд, приймає визнання відповідачем даного позову, оскільки це не суперечить інтересам сторін та інтересам інших осіб та вважає що позивач, як спадкоємець має право на визначення йому додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 .
Враховуючи вимоги ч.3 ст.1272 ЦК України достатнім строком суд вважає три місяці, з дня набрання рішенням законної сили.
Керуючись ст.1268,1270,1272,1273 ЦК України, ст. 12, 13, 81, 89, 141, 259, 263-268 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення або складення. Учасник справи якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідач: Кричанівська сільська рада Могилів-Подільського району Вінницької області, ЄДРПОУ 02775840, місце знаходження: вул. Миру, 13, с. Кричанівка Могилів-Подільського району Вінницької області.
Суддя: Т.Б.Київська
Суд | Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 16.02.2021 |
Оприлюднено | 18.02.2021 |
Номер документу | 94946766 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області
Київська Т. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні