ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 лютого 2021 року м. Херсон Справа № 923/1055/20
Господарський суд Херсонської області у складі судді Немченко Л.М. , за участю секретаря судового засідання Степанової Н.Д., розглянувши справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Херсонська обласна енергопостачальна компанія" (73000, м. Херсон, вул. Перекопська, 178, код ЄДРПОУ 42117825)
до: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "СОЛНЕЧНИЙ КВАРТАЛ"
(73000, м.Херсон, вул. 4-та Олешківська, буд. 4, код ЄДРПОУ 40864724)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Акціонерне товариство "Херсонобленерго" (73003, м. Херсон, вул. Пестеля, 5, код ЄДРПОУ 05396638)
про стягнення 27 446 грн. 16 коп.
за участю представників сторін:
від позивача - Мацула Є.Г., представник, довіреність № 00004 від 04.01.2021;
від відповідача - Думич О.А., представник, довіреність від 25.11.2020;
Луцкін С.В., представник, довіреність від 25.11.2020;
від 3-ї особи: Заболотний М.В., представник, довіреність № 07/337-20 від 09.12.2020.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Херсонська обласна енергопостачальна компанія" (надалі - позивач) звернулось до Господарського суду Херсонської області з позовом до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "СОЛНЕЧНИЙ КВАРТАЛ" (надалі - відповідач), яким просить стягнути 27446 грн. 16 коп. заборгованості за спожиту електричну енергію.
Ухвалою Господарського суду Херсонської області від 26.10.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, з повідомленням учасників справи, перше судове засідання у справі призначено на 26.11.2020.
Ухвалою Господарського суду Херсонської області від 26.11.2020 відкладено розгляд справи на 17.12.2020, з метою забезпечення повного, всебічного та об`єктивного розгляду справи на засадах змагальності сторін.
Ухвалою Господарського суду Херсонської області від 17.12.2020 постановлено залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Акціонерне товариство "Херсонобленерго", розгляд справи відкласти на 28.01.2021 та зобов`язати позивача надати суду докази направлення позовної заяви та доданих до неї матеріалів Акціонерному товариству "Херсонобленерго", а третю особу - пояснення по суті спору та копії статутних та реєстраційних документів.
Третя особа належним чином повідомлена про час, дату та місце розгляду справи, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення ухвали від 17.12.2020 (т. 1 а.с.92), явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечила.
21.01.2021 до суду надійшов супровідний лист позивача з доказами направлення третій особі позовної заяви та доданих до неї документів.
Суд ухвалою від 28.01.2021 призначив судове засідання на 11.02.2021. В судовому засіданні 11.02.2021 судом оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, суд
в с т а н о в и в:
Виклад позиції позивача
Нова модель системи договірних відносин на роздрібному ринку електричної енергії визначені Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ, Правила).
14 червня 2018 року Товариством з обмеженою відповідальністю Херсонська обласна енергопостачальна компанія (далі - ТОВ ХОЕК ) отримано ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу (постанова НКРЕКП №429 від 14.06.2018), яка видана державним Регулятором -Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг України (НКРЕКП).
Положеннями Закону передбачено, що постачальник, створений у результаті здійснення заходів з відокремлення від оператора системи розподілу, тобто ТОВ "ХОЕК" упродовж двох років з дня отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії буде виконувати функції постачальника універсальних послуг на закріпленій території, яка визначається як область, на якій до відокремлення провадив свою діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом АТ Херсонобленерго - територія Херсонської області.
Відповідно до ст.714 Цивільного кодексу України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Згідно частини 1 статті 275 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".
Частиною 2 статті 275 Господарського кодексу України, відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.
Енергопостачальні підприємства інших, крім державної і комунальної, форм власності можуть брати участь у забезпеченні енергією будь-яких споживачів, у тому числі через державну (комунальну) енергомережу, на умовах, визначених відповідними договорами.
Відповідно до п. 1.2.8. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018 (далі-ПРРЕЕ), постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який є публічним договором приєднання та зміст якого визначається постачальником універсальних послуг на основі Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (додаток 6 до цих Правил), та укладається в установленому цими Правилами порядку. Постачальник універсальної послуги не може відмовити побутовому споживачу, малому непобутовому споживачу або іншому споживачу, який відповідно до законодавства має право на отримання універсальних послуг, електроустановки якого розташовані на території діяльності постачальника універсальної послуги, в укладені такого договору за умови наявності у споживача чинного договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.
На вимогу споживача електропостачальник має надати письмовий примірник договору, підписаний з його боку. Якщо сторони досягли згоди щодо укладення договору на інших умовах, відмінних від тих, які містяться у комерційних пропозиціях, розміщених на офіційному сайті електропостачальника, договір укладається у паперовій формі.
Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (далі-Договір) укладається шляхом приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, опублікованого в засобах масової інформації та на веб-сайті постачальника, шляхом оплати рахунка, отриманого від постачальника універсальної послуги, або фактичного споживання будь-яких обсягів електричної енергії, або підписання заяви-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (п. 13 Розділу XVII ЗУ "Про ринок електричної енергії").
Умови цього договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року №312 (ПРРЕЕ), та є однаковими для всіх споживачів.
За цим Договором Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.
Відповідно до п. 1.2.8 ПРРЕЕ Постачальник універсальної послуги не може відмовити побутовому споживачу, малому непобутовому споживачу або іншому споживачу, який відповідно до законодавства має право на отримання універсальних послуг, електроустановки якого розташовані на території діяльності постачальника універсальної послуги, в укладенні такого договору за умови наявності у споживача чинного договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.
Пунктом 5.1. Договору передбачено, що Споживач розраховується з Постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої Регулятором, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 3 до цього Договору.
Згідно п. 2.3.13 ПРРЕЕ обсяги спожитої електричної енергії визначаються за розрахунковий період, який становить 1 місяць.
У відповідності до п. 4.12 ПРРЕЕ розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора електропостачальника або електронною поштою, факсимільним зв`язком, поштовим зв`язком, кур`єром чи іншими способами з використанням інформаційних технологій у системі електронного документообігу у порядку, передбаченому договором про постачання електричної енергії споживачу. Розрахунки Споживача за цим Договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника (далі - спецрахунок). При цьому, Споживач не обмежується у праві здійснювати оплату за цим Договором через банківську платіжну систему, он-лайн переказ, поштовий переказ, внесення готівки через касу Постачальника, та в інший не заборонений чинним законодавством спосіб. (п. 5.9.договору)Оплата рахунка Постачальника за цим Договором має бути здійснена Споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання Споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої Споживачем.
У разі порушення Споживачем строків оплати Постачальник має право вимагати сплату пені. Пеня нараховується за кожен прострочений день оплати за цим договором.(п.5.10. Договору). Правилами, а саме п. 5.2.1 передбачені права електропостачальника:1)на своєчасне та в повному обсязі отримання коштів за продану електричну енергію відповідно до укладених договорів; 2) звертатися до оператора системи щодо відключення (обмеження) електроживлення; споживача у випадках, визначених цими Правилами, крім випадків постачання вразливим і споживачам, визначених Кабінетом Міністрів України; 8) на стягнення пені та застосування інших санкцій за несвоєчасну оплату спожитої електричної енергії відповідно до вимог законодавства; 9) на всі види забезпечення виконання зобов`язань споживачем щодо оплати договірних обсягів споживання електричної енергії у формі і видах, передбачених законодавством України.
В свою чергу споживач у відповідності п.5.5.5 Правил зобов`язаний: 2) сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; 3) за умови неповної оплати за спожиту електричну енергію припинити власне електроспоживання відповідно до умов договору.
01.01.2019 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Херсонська обласна енергопостачальна компанія" (далі по тексту - Позивач, Постачальник, ТОВ "ХОЕК") та ОБ`ЄДНАННЯ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ "СОЛНЕЧНИЙ КВАРТАЛ" (далі по тексту - Відповідач, Споживач) укладено договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №37518313 (далі по тексту - Договір). (Споживач приєднався до умов договору шляхом споживання електричної енергії).
Позивач зауважив, що відповідно до аб. 12 п. 13 Розділу XVII Закону України "Про ринок електричної енергії" передача постачальнику універсальних послуг персональних даних побутових та малих непобутових споживачів під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу не потребує отримання згоди та повідомлення таких споживачів про передачу персональних даних і вважається такою, що здійснена в загально суспільних інтересах з метою забезпечення постачання електричної енергії споживачам.
Тому, в зв`язку з виконанням зазначених вимог, ОСР передав постачальникам універсальних послуг бази даних вертикально інтегрованого суб`єкта господарювання щодо споживачів, які згідно з вимогами Закону мають право на отримання універсальних послуг, зокрема таких категорій споживачів як побутові та малі не побутові.
За розрахунковий період грудень 2019 - липень 2020 ТОВ "ХОЕК" від АТ "Херсонобленерго", як оператора системи розподілу, були отримані дані щодо фактичного споживання електричної енергії ОБ`ЄДНАННЯМ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ "СОЛНЕЧНИЙ КВАРТАЛ" - 14513 кВт/год. з урахуванням корегування зробленого ОСР, що підтверджено листом позивача. За спірний період позивач виставив відповідачу рахунки за спожиту електроенергію (автоматично відображалися в "персональному кабінеті" споживача, логін: 40864724, . тел. +380 (50) 809-12-73, які були отримані відповідачем та не сплачені у повному обсязі, у зв`язку з чим у відповідача виникла заборгованість за отримані послуги електропостачання станом на день звернення позивача до суду з позовом у розмірі 27446,16 грн.
На виконання Договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №37518313 Позивач своєчасно і в повному обсязі виконував свої зобов`язання з постачання електроенергії, і у порядку передбаченому Договором виставляв Відповідачу рахунки на оплату об`єму спожитої ним активної електроенергії.
Разом з тим, вказані рахунки у встановлений Договором строк сплачені не були, що призвело до порушення строків виконання грошових зобов`язань за договором та нарахування штрафних санкцій та компенсаційних нарахувань за прострочення виконання грошових зобов`язань.
Таким чином неоплачиними є нарахування грудня 2019 р.:
8074,08 грн. (нарахування) + 4267,20 грн. (борг станом на 01.12.2019 р) - 4267,20 грн. (оплата 13.12.2019 р.) = 8074,08 грн.
нарахування січня 2020 р.: 7862,40 грн. (нарахування) + 8074,08 грн. (борг станом на 01.01.2020 р) = 15936,48 грн.
В березні 2020 р. оператором системи розподілу було проведено коригування за грудень та січень в обсязі -1495 кВт та -2276 кВт. (на суму 3774,96 грн.)
нарахування травня 2020 р.; 4603,20 грн. (нарахування) + 12161,52 грн. (борг станом на 01.05.2020 р) = 16764,72 грн.
нарахування червня 2020 р.: 4200,00 грн. (нарахування) + 16764,72 грн. (борг станом на 01.06.2020 р) = 20964,72 грн.
нарахування травня 2020 р.; 6481,44 грн. (нарахування) + 20964,72 грн. (борг станом на 01.05.2020 р) = 27446.16 грн.
Всього: 27446,16 грн.
Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк термін його виконання, то воно повинно бути виконане у встановлений строк (термін).
За ст. 193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах ставляться.
Згідно ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог та умов - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом. і
В ч. 2 ст. 625 ЦК України зазначено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням індексу інфляції за увесь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Херсонська обласна енергопостачальна компанія" намагалось вирішити спір шляхом направлення на адресу відповідача претензії із вимогою сплатити вартість спожитої електричної енергії.
Стислий виклад позиції відповідача
Вимоги позивача, викладені в позовній заяві, відповідач визнав частково у сумі 4156,11 грн. з наступних причин.
Він доводить, що забудовником при здачі будинку в експлуатацію за адресою м.Херсон, вул.. 4-та Олешківська, 6.4 було встановлено загально будинковий лічильїнгк електроенергії. Нові власники квартир заключили особисті договори на постачання електроенергії. Але покази не по всіх квартирних лічильниках враховувалися при формуванні рахунків. Також поквартирно встановлені лічильники день-ніч, та договори зима-літо , але це також не враховувалось при нарахуванні плати ОСББ СОЛНЕЧНИИ КВАРТАЛ за електроенергію. Тобто, на думку відповідача, виникала подвійна оплата - власники сплачували за спожитку електроенергію та ОСББ нараховували за ті ж кіловати.
ОСББ СОЛНЕЧНИИ КВАРТАЛ неодноразово зверталося до ТОВ Херсонська обласна енергетична компанія з проханням зробити перерахунок по електроенергії, тому що власники квартир уклали особисто договори на постачання електроенергії. Але жодне звернення залишилось без розгляду, В рахунках на сплату електроенергії ТОВ Херсонська обласна енергетична компанія вказувалося в середньому 2500-4800 кВт в місяць споживання, що суперечить дійсності. Адже на мережах комунального споживання ОСББ СОЛНЕЧНИЙ КВАРТАЛ знаходиться 5 енергозберігаючих ламп потужністю 0,07 кВт та 2 енергозберігаючі лампи по 0,30 кВт. З 03.7.2020 року представниками ТОВ Херсонська обласна енергетична компанія комунальне освітлення було відключено.
Виклад позиції третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача- АТ " Херсонобленерго"
Відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" (далі-Закон), який набрав чинності 11 червня 2017 року, суб`єкти господарювання, які одночасно проводили діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом, повинні протягом 18 місяців з дня набрання чинності зазначеним Законом (тобто, до 11 грудня 2018 року) здійснити юридичне відокремлення діяльності з розподілу електричної енергії від інших видів діяльності вертикально інтегрованого суб`єкта господарювання (обленерго), у тому числі шляхом створення електропостачальника. Ліцензії на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом підлягають анулюванню.
НКРЕКП видало нові ліцензії на право провадження діяльності з розподілу електричної енергії відповідними суб`єктами господарювання. Відповідні рішення НКРЕКП передбачають:
1) видачу ліцензії на право провадження діяльності з розподілу електричної енергії відповідному суб`єкту господарювання, яка набирає чинності з 1 січня 2019 року;
2) анулювання ліцензії на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом відповідного суб`єкта господарювання з 1 січня 2019 року.
На виконання чинного законодавства АТ Херсонобленерго , як оператор системи розподілу, з 01.01.2019 р. надає виключно послуги з розподілу електричної енергії (згідно Постанови від 20.11.2018 № 1469 "Про видачу АТ ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом").
Нова модель системи договірних відносин на роздрібному ринку електричної енергії та порядок укладання договорів визначені Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ)- з одночасною втратою чинності ПКЕЕ.
Правилами роздрібного ринку електричної енергії регулюються взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними Правилами роздрібного ринку електричної енергії.
Відповідно до ПРРЕЕ для забезпечення споживання електричної енергії споживач укладає договори: 1) про надання послуг з розподілу електричної енергії споживачу із оператором системи розподілу; 2) про постачання електричної енергії споживачу із обраним електропостачальником або про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (для побутових або малих не побутових споживачів).
Відповідно п. п. 2.1.4. п. 2.1. ПРРЕЕ, Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України за формою договору, що є додатком 3 до цих Правил.
Пунктом 1.2. Типового договору, передбачено, що умови Договору розроблені відповідно до Закону України Про ринок електричної енергії та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 312 (далі - ПРРЕЕ), та є однаковими для всіх споживачів.
Фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання. сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.
З 1 січня 2019 року договірні відносини між позивачем і відповідачем щодо постачання електричної енергії припинили дію, і з цієї же дати з позивачем укладений договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.
Оператором системи розподілу на головній сторінці свого веб-сайту, розміщено редакцію договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.
Отже, на теперішній час між відповідачем і третьою особою укладений договір №6775 споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (далі - Договір).
Щодо проведення перерахунку, третя особа надала наступні пояснення.
04.02.2019 Споживач звернувся до АТ "Херсонобленерго" з листом щодо помилково виставленого рахунку за грудень і січень 2020 року та з проханням провести коригування нарахувань.
За результатом обробки звернення та згідно проведеного аналізу було встановлено, що за грудень 2019 та січень 2020 року лічильники в квартирах №1, 2, 3, 9, 10 за адресою м. Херсон, вул. Олешківська, б. 4 працюють не коректно, не відображають повністю спожиту електричну енергію даних квартир, що в свою чергу утворює розбіжності, які негативно впливають на розрахунки по загальнобудинковому лічильнику.
05.02.2020 лічильники в даних квартирах були замінені. Відповідно вірний розрахунок за грудень 2019 та січень 2020 року необхідно провести із розрахунку середньодобового споживання вищенаведених квартир за адресою за адресою м. Херсон, вул. Олешківська, б. 4.
Враховуючи вищевикладене рішенням комісії згідно протоколу № 9 від 02.03.2020 було проведено перерахунок (скасування) нарахувань по споживачу Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Солнечний квартал" за грудень та січень 2020 року, а саме:
активна електроенергія грудень 2019 року по точні "Споживання.Пайова" - 495 кВт/г:
активна електроенергія січень 2020 року по точці "Споживання.Пайова" - 2276 кВт/г:
Всього знято: активна електрична енергія 3771 кВт/г.
09.11.2020 Відповідач звернувся (повторно) з заявою до АТ "Херсонобленерго" №2-20 від 05.11.2020 з проханням провести перерахунок за період з 01.01.2020 по 05.11.2020.
По суті звернення можу пояснити наступне: АТ "Херсонобленерго" було проведено перерахунок за грудень 2019 та січень 2020 року враховуючи усі обставини та для повторного перерахунку підстав немає. Крім цього, протягом лютого 2020 року, березня 2020 року та квітня 2020 року Відповідачем активна електрична енергія не споживалась, отже заборгованість за вказані періоди не нараховувалась. У квітні 2020 року, червні 2020 року та липні 2020 року, ОСББ "Солнечний квартал" не надав звіт про покази лічильника за розрахункові місяці.
У відповідності до Правил роздрібного ринку електричної енергії обсяги спожитої електричної енергії визначаються за розрахунковий період, який становить 1 календарний місяць.
Відповідно до п. 3.1. Договору, Облік (у тому числі приладовий) електричної енергії, що передається Оператором системи розподілу та споживається Споживачем на межі балансової належності об`єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 311 (далі - Кодекс комерційного обліку) та з урахуванням вимог цього Договору. За розрахункову одиницю розподіленого та спожитого обсягу електричної енергії береться одна кіловат година (кВттод).
Відповідно до п. 3.2. Договору за підсумками розрахункового місяця Постачальник послуг комерційного обліку (Оператор системи) забезпечує визначення обсягу електричної енергії за точками комерційного обліку Споживачу не залежно від того, хто є власником комерційного засобу (засобів) обліку, та в установленому порядку передає ці дані Адміністратору комерційного обліку для можливості їх використання суб`єктами ринку електричної енергії, у тому числі постачальником Споживача.
Дані комерційного обліку щодо обсягу електричної енергії за розрахунковий місяць зазначаються Оператором системи розподілу в особистому кабінеті Споживача (за умови його запровадження) та/або в рахунку про сплату послуги за цим Договором, у тому числі якщо оплату за цим договором забезпечує електропостачальник споживача.
Обсяг спожитої протягом розрахункового періоду електричної енергії визначається в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку (далі - ККО).
Відтак, розділом 8.6. глави VIII ККО визначено наступне, зчитування показів з лічильників, встановлених у споживачів, може здійснюватися споживачем, а також оператором системи або ППКО (у ролі ОЗД) відповідно до цього Кодексу та умов договору.
Відповідно до п. 8.6.7 Кодексу комерційного обліку зчитування показів (збір даних) з лічильників у непобутових та колективних побутових споживачів у разі відсутності можливості їх автоматизованого дистанційного зчитування провадиться споживачем щомісяця на перше число місяця, наступного за розрахунковим. При обладнанні вузлів обліку засобами дистанційної передачі даних інформація про покази лічильників за розрахунковий місяць формується відповідним ППКО через канали дистанційного зв`язку.
Відповідно до п. 8.6.8 Кодексу комерційного обліку непобутові та колективні побутові споживачі зобов`язані протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця надати оператору системи звіт про покази лічильників за розрахунковий місяць.
Згідно п. 8.6.9 Кодексу комерційного обліку, У разі ненадання споживачем (крім індивідуальних побутових споживачів) звіту про покази лічильників за розрахунковий; місяць протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця та за відсутності переданої (зчитаної) з них інформації засобами дистанційного зчитування та передачі даних, а також за відсутності контрольного огляду АТ "ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО" протягом розрахункового місяця обсяг спожитої (розподіленої) електричної енергії за розрахунковий місяць визначається розрахунковим шляхом за значенням середньодобового обсягу споживання.
Пунктом 8.6.10. ККО, перевірка достовірності даних ЗКО безпосередньо на місці їх установлення забезпечується сторонами за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців, про що складається відповідний акт контрольного огляду ЗКО.
Відповідно до п. 8.6.11. Кодексу комерційного обліку. Середньодобовий обсяг споживання електричної енергії для цілей розрахунків визначається на основі фактичних даних (показів) лічильника (ів), зафіксованих за період між двома послідовними зчитуваннями показів, та кількості днів між цими зчитуваннями показів в аналогічному періоді попереднього року або, у разі відсутності відповідних даних за попередній рік, за згодою сторін на основі фактичних даних (показів) лічильника за попередній розрахунковий місяць.
Аналогічні норми викладені в пунктах 3.4., 3.5, 3.6. Договору.
Підсумовуючи викладене, третя особа наголошує, що обов`язок передавати покази приладу обліку оператору системи розподілу встановлений саме для споживача. Ні договором, ні іншими нормативно-правовими документами не встановлений обов`язок оператора системи розподілу знімати покази приладу у споживачів. Таким чином, саме позивач порушив умови договору, отже підстав для перерахунку за період: травень 2020 року, червень 2020 року та липень 2020 року немає. Крім цього, період з серпня 2020 року по 05 листопада 2020 року не входить до позовних вимог, більше того, 03.08.2020 було припинено електропостачання за вимогою Постачальника.
Правові висновки суду за результатами розгляду спору
Відповідно до ст.73 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін.
Відповідно до ст. 74 ГПК У країни кожна сторона повинна довести ті обставини на які посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Статтею 175 ГК України встановлено, що майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно із ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності і справедливості.
Відповідно до ст.526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору чи вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 525 ЦК України встановлено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Із огляду на доводи сторін, суд дійшов до висновку, що позивачем та третьою особою, яка не заявляє самостійні вимоги та залучена на стороні позивача -АТ "Херсонобленерго" позовні вимоги доведені, спростовані заперечення відповідача щодо правильності обліку використаної електроенергії, тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст.129 ГПК України. суд покладає на відповідача витрати, що пов`язані зі сплатою судового збору.
Керуючись статтями 123, 129, 232, 233, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
у х в а л и в :
1. Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
2.Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "СОЛНЕЧНИЙ КВАРТАЛ" (73000, м.Херсон, вул. 4-та Олешківська, буд. 4, код ЄДРПОУ 40864724) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Херсонська обласна енергопостачальна компанія" (73000, м. Херсон, вул. Перекопська, 178, код ЄДРПОУ 42117825, на рахунок із спеціальним режимом використання IBAN: НОМЕР_1 в ТВБВ № 10021/01 Філія Херсонське обласне управління АТ "ОЩАДБАНК" МФО 352457) 27446 грн. 16 коп. заборгованості за спожиту електричну енергію.
3.Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "СОЛНЕЧНИЙ КВАРТАЛ" (73000, м.Херсон, вул. 4-та Олешківська, буд. 4, код ЄДРПОУ 40864724) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Херсонська обласна енергопостачальна компанія" (73000, м. Херсон, вул. Перекопська, 178, код ЄДРПОУ 42117825, на поточний рахунок управління НОМЕР_2 в ТВБВ № 10021/01 Філія Херсонське обласне управління АТ "ОЩАДБАНК" МФО 352457) 2102 грн. витрат по сплаті судового збору.
4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням приписів ч.4 розділу Х Прикінцевих положень Господарського процесуального кодексу.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційна скарга подається до Південно-західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Херсонської області (підпункт 17.5 пункту 1 Розділу ХІ Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України).
Повний текст рішення оформлено та підписано 19.02.2021
Суддя Л.М. Немченко
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 11.02.2021 |
Оприлюднено | 19.02.2021 |
Номер документу | 94999177 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Немченко Л.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні