Рішення
від 19.02.2021 по справі 927/1207/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

Іменем України

19 лютого 2021 року м. Чернігівсправа № 927/1207/20 Господарський суд Чернігівської області у складі головуючого судді Фесюри М.В., розглянувши матеріали справи в порядку спрощеного позовного провадження

за позовом: Заступника керівника Чернігівської місцевої прокуратури, вул. Шевченка,1, м. Чернігів, 14000, в інтересах держави,

в особі: Фонду комунального майна Чернігівської міської ради, вул. Мстиславська, 8, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 14227121

до відповідача: Учбово-виробничого колективного підприємства інвалідів "Біатрон" Чернігівського обласного фонду милосердя і здоров`я, вул. Г.Полуботка, 16, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 05724441

про стягнення 25 232,47 грн

без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання)

Заступник керівника Чернігівської місцевої прокуратури звернувся до Господарського суду Чернігівської області з позовом в інтересах держави в особі позивача - Фонду комунального майна Чернігівської міської ради до Учбово-виробничого колективного підприємства інвалідів "Біатрон" Чернігівського обласного фонду милосердя і здоров`я про стягнення 25 232,47 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов укладеного з Фондом комунального майна Чернігівської міської ради Договору оренди нерухомого майна, що належить територіальній громаді міста Чернігова №578Д від 28.09.2005 року в частині оплати орендної плати, внаслідок чого утворилась заборгованість за травень 2020 року в сумі 3117,78 грн та з 01.06.20 по 31.10.20 в сумі 22114,69 грн.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.12.20 справа №927/1207/20 передана на розгляд судді Фесюрі М.В.

Ухвалою господарського суду від 22.12.20 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (без проведення судового засідання) та встановлено строки для подання відзиву на позов та відповіді на відзив на позов.

Приписами ст. 248 Господарського процесуального кодексу України передбачено розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 5 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.

Також вказаною ухвалою зобов`язано відповідача на підставі ст. 165 Господарського процесуального кодексу України надати відзив на позовну заяву та докази на підтвердження своєї позиції не пізніше 15 календарних днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, надіславши одночасно копію відзиву з доказами позивачу, а докази направлення надати суду.

Відзиву на позов, заяв і клопотань від відповідача не надходило.

Як встановлено судом, копія ухвали про відкриття провадження у справі від 22.12.20, яка була направлена відповідачу рекомендованим листом, на адресу вказану у позовній заяві позивачем (вул. Г.Полуботка, 16, м. Чернігів, 14000) і яка зазначена на офіційному сайті з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, повернулась без вручення адресату з відміткою відділу поштового зв`язку "адресат відсутній за вказаною адресою".

В силу статті 18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" відомості, внесені до Єдиного державного реєстру, вважаються достовірними.

Відповідно до ч. 5 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.

Частиною 5 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України визначено, що учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності в особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення, якщо така адреса відсутня.

Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Оскільки копія ухвали суду про відкриття провадження у справі від 22.12.20 направлялась відповідачу на адресу, вказану в позовній заяві та ЄДР, і повернулась на адресу суду з відміткою відділення поштового зв`язку "адресат відсутній за вказаною адресою", суд вважає, що відповідач належним чином повідомлений про відкриття провадження у справі та встановлення йому строку для подання відзиву.

За приписами ч.1 ст.9 Господарського процесуального кодексу України, ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень", усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч.1 ст.4 Закону України "Про доступ до судових рішень").

Таким чином, судом було вжито всіх заходів щодо належного повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі та відповідач не був позбавлений права та можливості також ознайомитись з ухвалою суду від 22.12.20 у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Оскільки відповідач своїм правом на подання відзиву у визначений судом у відповідності до господарського процесуального закону строк не скористався, за таких обставин, рішення приймається за наявними матеріалами справи, на підставі ч.2 ст.178 ГПК України.

Відповідно до ч. 5, 7 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.

Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін суду не надходило.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши матеріали справи та перевіривши надані докази, суд встановив.

28.09.2005 року сторонами у справі укладений договір оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Чернігова №578Д (далі за текстом - договір) (а.с. 24-25), у відповідності з умовами пункту 1.1 якого орендодавець - Фонд комунального майна Чернігівської міської ради, та орендар - Навчально-виробниче колективне підприємство інвалідів "Біатрон", орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування індивідуально визначене майно: нежитлове приміщення, що знаходиться в підвалі п`ятиповерхового житлового будинку (літ. З 1-1 по 1-8 , крім того площі спільного користування літ LXXIV , загальною площею 8,1 кв.м. згідно з інвентаризаційною справою від 11.08.2005 р.). Місцезнаходження майна: м.Чернігів, проспект Перемоги, 96; загальна площа 80,6 кв.м., в т.ч. площі спільного користування 8,1 кв.м., частина оренди яких для розрахунку орендної плати становить 4,05 кв.м. Вартість майна загальною площею 80,6 кв.м. складає 65 032,00 грн, згідно з незалежною оцінкою проведеною станом на 31.08.05. Майно знаходиться в поновму господарському віданні комунального житлово-експлуатаційного підприємства ЖЕК-2. Майно передається в оренду з метою використання його як виробниче. Майно, що передається в оренду, належить Територіальній громаді міста Чернігова на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого ВиконкомомЧернігівсьлкої міської ради міста Чернігова 18.08.2005 р. на підставі рішення тринадцятої четвертого скликання Чернігівської місьткої ради від 28.09.200 року зареєстрованого в Чернігівському міжміському бюро технічної інвентаризації 18.08.2005року, витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно №8095587, реєстраційний номер 11767304, номер запису в книзі 7.

Згідно з п.2.1. Договору, вступ орендаря у строкове платне користування майном настає у термін, указаний у Договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього Договору та акта приймання-передачі, який є невід`ємною частиною цього Договору.

Орендна плата є платежем, який орендар вносить орендодавцю незалежно від наслідків господарської діяльності і визначається на підставі методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна комунальної власності територіальної громади міста Чернігів, затвердженого рішенням міської ради від 12.06.01 (19 сесія з (23) скликання із змінами та доповненнями) і становить за базовий місяць розрахунку (останній місяць по якому інформація про індекс інфляції - 257,35 грн.(п.3.1. Договору).

Відповідно до п.3.3. Договору, орендну плату орендар зобов`язаний перераховувати на рахунок орендодавця щомісяця, не пізніше останнього числа поточного місяця.

28.09.2005року сторонами договору укладено акт приймання-передачі, відповідно до якого орендодавець та орендар, згідно з договором оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Чернігова №578Д передає, а орендар приймає в платне користування нежитлове приміщення, що знаходиться в підвалі п`ятиповерхового житлового будинку, загальною площею 80,6 кв.м., в т.ч. площі спільного коритсування 8,1 кв.м., за адресою: м.Чернігів, проспект Перемоги, 96. Вартість приміщення загальною площею 80,6 кв.м. складає 65 032,00 грн, згідно з незалежною оцінкою проведеною станом на 31.08.05. Даний документ підтверджує відсутність претензій у Орендаря наданого в оренду приміщення (а.с. 26).

Рішенням Чернігівської міської ради від 30.11.16 №13/VII-15 затверджено Положення про фонд комунального майна Чернігівської міської ради, який відповідно до п.1.1. здійснює реалізацію політики органів місцевого самоврядування м. Чернігова у сфері управління, приватизації та оренди об`єктів: цілісні майнові косплекси комунальних підприємств, організацій, їх структурних підрозділів (філій, цехів, дільниць) нерухоме майно-будівлі, споруди, нежитлові приміщення та інше окреме індивідуально визначене майно, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Чернігова.

Сторонами складено та підписано додаток №2 до договору оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Чернігова №578Д від 28.09.2005р., в якому наведено розрахунок орендної плати за нежитлове приміщення, відповідно до якого орендна плата за перший (вересень місяць 2005 року) оренди без ПДВ та урахування індексу інфляції становить 257,35 грн.

У подальшому сторонами договору до договору оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Чернігова №578Д від 28.09.2005р. вносились зміни додатковими угодами № 1, № 2, № 3, № 4, № 5, №6, № 7, № 8, № 9, № 10.

Згідно Додаткової угоди №9 від 11.07.2019 до договору, п. 1.2 договору викладено в наступній редакції: Майно передається в оренду з метою використання як виробниче приміщення.

Пункт 3.1 договору викладено в наступній редакції: базовий місяць розрахунку (останній місяць, по якому є інформація про індекс інфляції) - квітень 2019 року: 3604, 17 грн.

Згідно Додаткової угоди №10 від 31.01.2020 до договору, пункт 1.1. внесено зміни: вартість майна загальною площею 80,6 кв.м, у т.ч. площі спільного користування 8,1 кв.м., згідно з висновком про вартість майна станом на 23.01.2020 складає 394 149 грн.

Пункт 10.1 змінено та вказано, що договір оренди діє до 31.10.2023 року.

Як вказує позивач, відповідач неналежним чином не виконує взяті на себе за договором оренди зобов`язання.

Заборгованість з орендної плати становить 25232,47 грн, тим самим відповідачем також порушуються вимоги ст. 762 Цивільного кодексу України, якими визначені обов`язки орендаря зі сплати орендної плати. В обґрунтування заявлених до стягнення сум позивачем наведені відповідні розрахунки. Вказані обставини відповідачем у справі не спростовані. Відповідно до ч. 1 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Відповідно до ч. 1 ст. 73, ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень. Відповідно до ч. 1 ст. 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

За змістом ст. 283 Господарського кодексу України та ст. 759 Цивільного кодексу України орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення господарської діяльності.

Відповідно до ч. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Згідно ч. 5 ст. 762 Цивільного кодексу України, ч.3 ст. 285 Господарського кодексу України орендар зобов`язаний вносити орендні платежі своєчасно і в повному обсязі.

В силу вимог ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог даного Кодексу і інших актів законодавства. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічна за змістом норма міститься у п.1 ст. 193 Господарського кодексу України.

За приписами ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язання встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Порушенням зобов`язання відповідно до положень ст. 610 Цивільного кодексу України є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Матеріалами справи, її фактичними обставинами підтверджений факт укладення сторонами у справі договору оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Чернігова №578Д від 28.09.2005р., а також факт передачі позивачем за актом приймання-передачі майна, що передається в оренду від 28.09.2005р. Учбово-виробничому колективному підприємству інвалідів "Біатрон" Чернігівського обласного фонду милосердя і здоров`я визначене вказаним договором майно. Вказаний акт складний у двох примірниках та підписаний повноважними представниками орендодавця та орендаря.

Факт користування орендованим майном відповідачем не спростовано.

У встановлений п. 3.3 договору оренди строк відповідач орендну плату за період за травень 2020 року в сумі 3117,78 грн та з 01.06.20 по 31.10.20 в сумі 22114,69 грн не сплатив.

Розмір заборгованості відповідача з орендної плати за договором оренди оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Чернігова №578Д від 28.09.2005р. у розмірі 25 232,47 грн підтверджені матеріалами справи, її фактичними обставинами та відповідачем у справі не спростований.

За таких обставин вимога позивача про стягнення з відповідача 25 232,47 грн заборгованості з орендної плати за період за травень 2020 року в сумі 3117,78 грн та з 01.06.20 по 31.10.20 в сумі 22114,69 грн є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Платником судового збору у справах за позовами прокуратури є Чернігівська обласна прокуратура.

Таким чином, з огляду на те, що заявлений позов підлягає задоволенню в повному обсязі, з відповідача підлягає стягненню на користь Чернігівської обласної прокуратури судовий збір у сумі 2102,00 грн, сплачений ним за подання даного позову.

Керуючись статтями 129, 232, 236-241, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

В И Р І Ш И В:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Стягнути з Учбово-виробничого колективного підприємства інвалідів "Біатрон" Чернігівського обласного фонду милосердя і здоров`я (вул. Г.Полуботка, 16, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 05724441) на користь Фонду комунального майна Чернігівської міської ради, (вул. Мстиславська, 8, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 14227121, р/р UA748201720314291002201031717 в Державній казначейській службі України м. Київ) 25 232,47 грн заборгованості з орендної плати.

3.Стягнути з Учбово-виробничого колективного підприємства інвалідів "Біатрон" Чернігівського обласного фонду милосердя і здоров`я (вул. Г.Полуботка, 16, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 05724441) на користь Чернігівської обласної прокуратури, (вул. Князя Чорного, 9, м. Чернігів, 14000, код 02910114, банк отримувача - Державна казначейська служба України м. Київ, рахунок отримувача- UA 248201720343140001000006008) 2102 грн витрат зі сплати судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили в строк і в порядку, встановленому ст.241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строки визначені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя М.В. Фесюра

Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення19.02.2021
Оприлюднено22.02.2021
Номер документу94999337
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —927/1207/20

Рішення від 19.02.2021

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Фесюра М.В.

Ухвала від 22.12.2020

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Фесюра М.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні