справа № 691/781/19
провадження № 1-кп/691/143/21
УХВАЛА
про закриттяпровадження усправі
18 лютого 2021 року Городищенський районний суд Черкаської області
у складі
судді ОСОБА_1
за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
представника потерпілого ОСОБА_4
захисника ОСОБА_5
обвинуваченого ОСОБА_6
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Городище кримінальне провадження про обвинувачення ОСОБА_6 за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.1 ст. 197-1 КК України,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні суду перебуває кримінальне провадження відносно ОСОБА_6 , який обвинувачується у скоєнні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.1 ст. 197-1 КК України.
Органом досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_6 , перебуваючи на посаді керівника Фермерського господарства «Агро - Еко Плюс, згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: код ЄДРПОУ: 40472277, місце знаходження юридичної особи: 19510, Черкаська область, Городищенський район, с. Староеілля, вул. Шмідта, особи що мають право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори та наявність обмежень щодо представництва від імені юридичної особи або фізичної особи-підприємця: ОСОБА_6 - керівник», діючи всупереч вимогам ст.ст. 112, 116-126 Земельного кодексу України, що регламентують набуття і реалізацію права на землю, не маючи рішень органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу йому у власність чи надання у користування земельних ділянок, впродовж 2018 року (точної дати засіяння та збору урожаю не встановлено) умисно, незаконно, без передбаченого законом дозволу, не маючи будь - яких правовстановлюючих документів, самовільно зайняв та використовував земельні ділянки сільськогосподарського призначення: 7120387000:02:001:1790 площею 8,5 га, 7120387000:02:001:1769 площею 18,2526 га., 7120387000:02:001:1763 площею 5,8905 га та 7120387000:02:001:1770 площею 16,2 га., загальною площею 48,843 га, які знаходяться в адміністративних межах с. Старосілля. Городищенського району, Черкаської області, за межами населеного пункту та передані; згідно Наказу Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області від 26.09.2018 року № 23-3970/14-18-СГ по акту приймання-передачі від 27.09.2018 в комунальну власність Мліївській сільській раді (Мліївській ОТГ), які використовував для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, чим спричинив їх законному власнику, а саме Мліївській сільській раді (Мліївській ОТГ) значної шкоди, яка, згідно висновку судово - економічної експертизи від 29 травня 2019 року № 654/1305-1307/19-23, становить 92912 гривень 10 копійок.
В діях обвинуваченого ОСОБА_6 вбачаються ознаки кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 197 - 1 КК України, а саме: самовільне зайняття земельної ділянки, яким завдано значної шкоди її законному власнику;
В судовому засіданні 18.02.2021 року, захисник підтримав, подане через канцелярію суду клопотання про закриття кримінального провадження, оскільки ОСОБА_6 обвинувачується у скоєнні кримінального правопорушення(злочину),передбаченого ч.1ст.197-1КК України,за яке передбаченопокарання увигляді штрафув розмірівід двохсотдо трьохсотнеоподаткованих мінімумівдоходів громадян,або арештомдо шестимісяців.У відповідності до ч. 1 ст. 12 КК України вказаний злочин відноситься до злочинів невеликої тяжкості. У відповідності до ст. 49 КК України, особа звільняєтьсявід кримінальноївідповідальності,якщо з дня вчинення нею злочину і до дня набрання вироком законної сили минуло - два роки - у разі вчинення злочину невеликої тяжкості, за який передбачене покарання менш суворе, ніж обмеження волі. Отже, строк притягнення ОСОБА_6 до кримінальної відповідальності, враховуючи, що злочин, у скоєнні якого він обвинувачується, тривав до листопада 2018 року, коли обвинувачений звільнив незаконно зайняту ним земельну ділянку, а від слідства обвинувачений не ухилявся, - сплив осінню 2020 року. Враховуючи викладене, просив закрити кримінальне провадження та звільнити обвинуваченого ОСОБА_6 від кримінальної відповідальності у зв`язку із тим, що строк притягнення до кримінальної відповідальності останнього минув.
Обвинувачений підтримав клопотання свого захисника про закриття кримінального провадження у зв`язку зі звільненням його від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України. Провадження у справі просив закрити.
Прокурор не заперечував щодо задоволення заявленого клопотання захисником та звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності на підставіст.49 КК України, у зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, вважає, що наявні всі підстави для закриття кримінального провадження.
Представник потерпілого заперечував щодо закриття кримінального провадження, оскільки обвинуваченим не відшкодована завдана матеріальна шкода сільській раді.
Суд, вислухавши думку учасників процесу та дослідивши матеріали справи, вважає наступне.
Згідно ч.1ст. 285 КПК Україниособа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Згідно ч.1ст. 286 КПК Українизвільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом.
Згідно ч.4ст. 286 КПК Україниякщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Згідно п. 5 ч. 1ст. 91 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню обставини, що є підставою для звільнення від кримінальної відповідальності або покарання.
Строк давності - це передбачений статтею 49 КК України певний проміжок часу з дня вчинення злочину і до дня набрання вироком законної сили, закінчення якого є підставою для звільнення особи, яка вчинила злочин, від кримінальної відповідальності.
Положеннями статті 49 КК визначено: строки давності з огляду на тяжкість вчиненого злочину, після закінчення яких особа звільняється від кримінальної відповідальності; підстави такого звільнення від кримінальної відповідальності; обчислення перебігу строків давності, його відновлення, зупинення та переривання.
Згідно умов ст. 49 КК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки:
-два роки - у разі вчинення злочину невеликої тяжкості, за який передбачене покарання менш суворе, ніж обмеження волі;
-три роки - у разі вчинення злочину невеликої тяжкості, за який передбачене покарання у виді обмеження або позбавлення волі;
-п`ять років - у разі вчинення злочину середньої тяжкості:
-десять років - у разі вчинення тяжкого злочину;
-п`ятнадцять років - у разі вчинення особливо тяжкого злочину.
Перебіг давності зупиняється, якщо особа, що вчинила злочин, ухилилася від досудового слідства або суду. У цих випадках перебіг давності відновлюється з дня з`явлення особи із зізнанням або її затримання. У цьому разі особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з часу вчинення злочину минуло п`ятнадцять років
Перебіг давності переривається, якщо до закінчення зазначених у частинах першій та другій цієї статті строків особа вчинила новий злочин середньої тяжкості, тяжкий або особливо тяжкий злочин. Обчислення давності в цьому разі починається з дня вчинення нового злочину. При цьому строки давності обчислюються окремо за кожний злочин.
Питання про застосування давності до особи, що вчинила особливо тяжкий злочин, за який згідно із законом може бути призначено довічне позбавлення волі, вирішується судом. Якщо суд не визнає за можливе застосувати давність, довічне позбавлення волі не може бути призначено і заміняється позбавленням волі на певний строк.
Давність не застосовується у разі вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, передбачених у статтях 109-1141, проти миру та безпеки людства, передбачених у статтях 437-439 і частині першій статті 442 цього Кодексу.
Процесуально-правовими підставами звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності є: - притягнення особи як обвинуваченого; згода обвинуваченого на таке звільнення від кримінальної відповідальності (статті 284-288 КПК).
Підставою звільнення особи від кримінальної відповідальності за статтями 49,106 КК є лише таке закінчення відповідного строку давності, який сплив до дня набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо особи, яка вчинила злочин певної тяжкості.
Судом встановлено, що органом досудового розслідування ОСОБА_6 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 197 - 1 КК України, а саме: самовільне зайняття земельної ділянки, яким завдано значної шкоди її законному власнику, відомості про дану подію 07.08.2018 року внесено до ЄРДР.
Санкція ч. 1 ст. 197 - 1 КК України передбачає покарання у виглядіштрафу врозмірі віддвохсот дотрьохсот неоподаткованихмінімумів доходівгромадян,або арештдо шестимісяців.У відповідності до ч. 1 ст. 12 КК України вказаний злочин відноситься до злочинів невеликої тяжкості.
Згідно п.1 ч.2 ст. 284 КПК України, кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Разом з тим, звільнення особи від кримінальної відповідальності на підставіст. 49 КК України у зв`язку із закінченням строків давності не є реабілітуючою підставою, а тому в разі її звільнення потерпілий не позбавлений можливості звернутися до суду з позовом про відшкодування заподіяної внаслідок вчиненого кримінального правопорушення шкоди в порядку цивільного судочинства.
Таким чином, з часу вчинення обвинуваченим ОСОБА_6 інкримінованого йому кримінального правопорушення сплинуло понад два роки, останній підлягає звільненню від кримінальної відповідальності на підставіст.49КК України.
Стягнути з ОСОБА_6 на користь держави процесуальні витрати в сумі 6908 (шість тисяч дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок за проведення судової експертизи.
Цивільний позов не заявлявся.
Запобіжний захід відносно обвинуваченого не обирався.
Керуючись ст.ст. 12, 49, ч. 1 с. 197-1 КК України, ст.ст.91, 284, 285, 286,288,371,372 КПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання захисника ОСОБА_5 про закриття кримінального провадження, задоволити.
Кримінальне провадження відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Черкаси, українця, громадянина України, одруженого, працюючого директором, керівником ФГ «Агро - Еко Плюс», раніше не судимого, зареєстрованого та проживаючого АДРЕСА_1 , обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.1 ст. 197-1 КК України, закрити.
Звільнити ОСОБА_6 від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України у зв`язку із закінчення строків давності.
Стягнути з ОСОБА_6 на користь держави процесуальні витрати в сумі 6908 (шість тисяч дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок за проведення судової експертизи.
Ухвала може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення.
Повний текст ухвали проголошено 19.02.2021 року.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Городищенський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 18.02.2021 |
Оприлюднено | 27.01.2023 |
Номер документу | 95011858 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво |
Кримінальне
Городищенський районний суд Черкаської області
Черненко В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні