Рішення
від 22.02.2021 по справі 330/2184/20
ЯКИМІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Якимівський районний суд Запорізької області

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

Справа № 330/2184/20

2/330/52/2021

"22" лютого 2021 р. Якимівський районний суд Запорізької області у складі: головуючого - Гусарової В.В. при секретарі - Колєдаєвої Л.І..

розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Якимівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог - Кирилівська селищна рада Якимівського району Запорізької області про визнання заповіту недійсним

в с т а н о в и в:

Представник позивача звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог - Кирилівська селищна рада Якимівського району Запорізької області про визнання заповіту недійсним, мотивуючи тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 83 роки від хронічної ішемічної хвороби серця померла ОСОБА_3 , матір позивача та відповідача.

Відкрилась спадщина на належне спадкодавцю майно:

земельну ділянку (пай) площею близько 7 га, розташований на території Охрімівської

сільської ради Якимівського району Запорізької області;

житловий будинок за адресою:

АДРЕСА_1 .

Спадкоємцями першої черги за законом є діти спадкодавця ОСОБА_3 :

ОСОБА_1 - дочка,

ОСОБА_2 - дочка.

Чоловік спадкодавця: ОСОБА_4 , помер раніш- ІНФОРМАЦІЯ_2 .

До смерті матір мешкала одна в належному їй житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 , де й померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач прийняла спадщину відповідно до ст. 1268 ч 1 ЦК України, так як у встановлений законом строк б місяців з дня смерті спадкодавця вона подала заяву про прийняття спадщини приватному нотаріусу Якимівського районного нотаріального округу Запорізької області Уколову С.А.

Зі слів ОСОБА_2 вона також прийняла спадщину- у встановлений законом строк 6 місяців з дня смерті спадкодавця подала зазначеному приватному нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Після відкриття спадщини приватний нотаріус Якимівського районного нотаріального округу Запорізької області Уколов С.А. завів спадкову справу ОСОБА_3 №142/2020, номер у спадковому реєстрі: 66198612.

Після відкриття спадщини від сестри ОСОБА_2 мені стало відомо, що існує заповіт, складений 18.12.2015 р. від імені ОСОБА_3 та посвідчений секретарем виконавчого комітету Охрімівської сільської ради Якимівського району Запорізької області Міщенко Т.В.

У наданій мені сестрою копії вказаного заповіту наявне розпорядження спадковим майном, згідно якому ОСОБА_3 заповідає все своє майно, яке належатиме їй на день смерті, дочці ОСОБА_2 .

Позивач вправі оспорити заповіт ОСОБА_3 від 18.12.2015 р., так як вважає, що він порушує, зокрема, мої права спадкоємця на отримання половини переліченого спадкового майна в порядку спадкування за законом.

В позові позивач та її представник зазначили, що заповіт був посвідчений особою, яка не мала на це право; заповіт не був особисто підписаний спадкодавцем, однак не було відповідальній особі надано документів, що підтверджуються неможливість спадкодавцем підписувати заповіт.Крім того, заповіт був підписаний ОСОБА_5 ( двоюрідним братом спадкоємця ОСОБА_2 ) та людиною, яка зловживає спиртними напоями.

На. цих підставах сторона позивача просила визнати заповіт недійсним.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позов у повному обсязі, просив його задовольнити.

Відповідач та її представник проти задоволення позову заперечували, вважали , що у судовому засіданні було встановлено, що волевиявлення спадкодавця було вільним та відповідало його волі, секретар селищної ради мала повноваження посвідчувати заповіт і не має підстав для задоволення позову.

Представник третьої особи пояснила, що вона посвідчувала заповіт, так як на той час працювала секретарем селищної ради. Текст заповіту повністю відповідав вимогам закону та волі спадкодавця, процедура посвідчення заповіту не було порушена, просила в позові відмовити.

Під час підготовчого судового засідання були вивчені наступні докази по справі :

- Довідка про причину смерті ( а.с.12)

-Свідоцтво про народження ОСОБА_6 ( а.с.14)

-Свідоцтво про реєстрацію шлюбу між ОСОБА_7 та ОСОБА_6 ( а.с15)

- ОСОБА_8 (а.с.16, 101)

-Копія спадкової справи № 142/2020 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 ( а.с.82-95)

-Рішення Охримівської сільської ради від 17.09.2009 р. за № 3 про затвердження посадової інструкції ( а.с.97)

- - реєстр для реєстрації нотаріальних дій Охриміявської сільської ради ( а.с. 99-100)

-Посадова інструкція секретаря сільської ради ( а.с.102-104)

-Покази свідка ОСОБА_9 про те, що вона знала померлу ОСОБА_3 , яка останні роки свого життя погано бачила, хворіла астмою, однак добре міркувала та була при своєму розумі. Померла їй особисто казала, що хоче заповідати своє майно дочці ОСОБА_10 , яка здійснювала догляд за нею.

-Покази свідка ОСОБА_11 , яка пояснила, що була присутня як свідок при посвідченні заповіту ОСОБА_3 , яка все своє майно заповіла своїй дочці ОСОБА_10 .При цьому померла погано бачила, однак була повністю при своєму розумі. Як свідок також був присутній ОСОБА_5 - племінник заповідача, який на той час був в нормальному стані та тверезий.

- Покази свідка ОСОБА_12 про те, що вона допомагала відповідачу доглядати за померлою матір`ю і за проханням останньої підписувала від її імені заповіт, так як померла на той час погано бачила. Померла все своє майно заповідала своїй дочці ОСОБА_10 .

-Таким чином судом було встановлено:

Відповідно до стст.1216, 1217, 1218 ЦК спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини й не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно із чч.1 та 2 ст.215 ЦК підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені в чч.1, 3, 5 та 6 ст.203 цього кодексу.

У ч.3 ст.203 ЦК встановлено, що волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.

Згідно з положеннями ст.1233 ЦК заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

У чч.1 та 2 ст.1257 ЦК передбачено, що заповіт, складений особою, яка не мала на це права, а також заповіт, складений з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення, є нікчемним. За позовом заінтересованої особи суд визнає заповіт недійсним, якщо буде встановлено, що волевиявлення заповідача не було вільним і не відповідало його волі.

Відповідно до чч.1- 3 ст.1247 ЦК заповіт складається в письмовій формі із зазначенням місця та часу його складення. Заповіт має бути особисто підписаний заповідачем. Якщо особа не може особисто підписати заповіт, він підписується відповідно до ч.4 ст.207 цього кодексу. Заповіт має бути посвідчений нотаріусом або іншими посадовими, службовими особами, визначеними в стст.1251- 1252 цього кодексу.

Підпунктом 5 п. б ч.1 ст.38 закону Про місцеве самоврядування в Україні до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад віднесено вчинення нотаріальних дій з питань, віднесених законом до їх відання.

Відповідно до ст.37 закону Про нотаріат у населених пунктах, де немає нотаріусів, уповноважені на це посадові особи органу місцевого самоврядування вчиняють такі нотаріальні дії: уживають заходів щодо охорони спадкового майна; посвідчують заповіти (крім секретних); засвідчують вірність копій (фотокопій) документів і виписок з них; засвідчують справжність підпису на документах.

Порядком вчинення нотаріальних дій посадовими особами органів місцевого самоврядування, що затверджений наказом Міністерства юстиції від 11.11.2011 №3306/5, визначено порядок посвідчення заповіту.

Так, у п.1.2 розд.I цього порядку в редакції 2011 року зазначено, що нотаріальні дії вчиняють посадові особи, на яких за рішенням відповідного органу місцевого самоврядування покладено вчинення цих дій.

У п.2.1 розд.II порядку встановлено, що нотаріальні дії вчиняються в приміщенні органу місцевого самоврядування. В окремих випадках, коли громадянин не може з`явитися в зазначене приміщення, нотаріальні дії можуть бути вчинені поза вказаним приміщенням.

Відповідно до положень п.2.3 розд.II порядку при вчиненні нотаріальної дії посадові особи органів місцевого самоврядування встановлюють особу, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії. У разі якщо за фізичну особу, яка внаслідок фізичної вади, хвороби не може власноручно підписати заповіт чи заяву, підписується інша фізична особа, посадова особа органу місцевого самоврядування встановлює особу громадянина, що бере участь у нотаріальній дії, і особу громадянина, який підписався за нього.

Згідно з п.2.11 розд.II порядку посвідчення заповітів, засвідчення вірності копій (фотокопій) документів і виписок із них, засвідчення справжності підпису на документах, видача дубліката посвідченого документа здійснюються шляхом учинення посвідчувальних написів на відповідних документах, які підписуються посадовою особою органу місцевого самоврядування та скріплюються гербовою печаткою відповідного органу місцевого самоврядування.

Судом встановлено, що після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на належне їй майно.

Під час вивчення вищевказаних доказів судом було встановлено, що померла заповідала своє майно вільно та зміст заповіту відповідає її волі. При цьому померлою було пояснено посадовій особі органу місцевого самоврядування, що вона погано бачить, в зв`язку з чим інша особа, яку визначила померла, підписувала від її імені заповіт. Обставину того, що померла погано бачила підтвердили свідки у судовому засіданні, при цьому діюче законодаство не вимагає від спадкодавця якихось медичних документів на підтвердження обставини того, що він за станом здоров`я не може підписати договір, достатньо того, що відповідна особа про це заявила.

Тому, суд дійшов висноку, що відсутність медичної докадки не є підставою для висновку недійсності заповіту.

Щодо участі в якості свідкапри посвідченні заповіту племінника спадкодавця, суд дійшов, що вказна обставина не є такою, що не тягне за собою недійсність правочину. бо :

По-перше, суду не було представлено доказів, що ОСОБА_5 є племіником померлої, а

по-друге, припускаючі, що останній є племіником померлої, то він не входить до кола членів сім`ї та близьких родичів спадкоємця в сенсі положень СК Українми ( ст. 2,3 СК України), Посилання сторони позивача на положення ЗУ Про запобігання корупції не є у даному випадку доречними, бо по=перше, на момент посвідчення заповіту племінник не входив до кола близьких осіб ( ред. Закону 09.12.2015 р.), поняття близьких родичів ( по порядку вчинення нотаріальних дій) та близьких осіб ( по ЗУ Про запобігання корупції ) є не тотожними. На це, зокрема, вказує те, що порядок вчинення нотріальнийх дій направлений на реєстрацію нотаріальних дій органом місцевого самоврядкування, а ЗУ Про запобігання корупції визначає правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів.

Як вже зазначалось вище, ч.1 та 2 ст.1257 ЦК передбачено, що заповіт, складений особою, яка не мала на це права, а також заповіт, складений з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення, є нікчемним. За позовом заінтересованої особи суд визнає заповіт недійсним, якщо буде встановлено, що волевиявлення заповідача не було вільним і не відповідало його волі.

Судом було встановлено, що волевиявлення заповідача було вільним та відповідало його волі, а тому не має підстав для визнання правочину недійсним .

Щодо повноважень секретаря Охримівської сільської ради посвідчувати вказаний заповіт, суд дійшов до наступного :

Як пояснила представник третьої особи, вона на момент посвідчення заповіту працювала секретарем Охримівської сільської ради, що підтверджується документами, вивченими у судовому засіданні ( так в тексті заповіту зазначено що заповіт посвідчено ОСОБА_13 - секретарем Охрімівської сільської ради Якимівського району Запорізької області,заповіт має гербову печатку, зазначений в книзі нотаріальних дій відповідної сільської ради). Стороною позивача не надано суду жодних доказів того, що вказана особа ( ОСОБА_13 ) не займала посаду секретаря сільської ради. На підтвердження повноважень секретаря сільської ради щодо посвідчення заповіту третьої особою надано рішення сільської ради про затвердження посадовий інструкцій в тому числі і секретаря сільської ради, відповідно до п. 2.11 посадової інструкції, секретарь сільської ради відповідає за оформлення нотаріальних дій ( а.с.99-102). Сторона позивача посилалась на постанову Верховного Суду від 11.12.2019 р. по справі № 323/3359/17 як на таку, що була винесена за подібними правовідносинами. В зазначеній справі суд вказав, що наявність у посадовій інструкції секретаря сільської ради повноважень забезпечувати виконання нотаріальних дій не є самостійною підставою для вчинення таких дій, оскільки покладення зазначених обов`язків на посадову особу органу місцевого самоврядування повинно фіксуватися у протоколах засідань сесій та виконавчого комітету відповідної ради .

Треба зазначити, що сторона позивача не надала суду переконливих доказів того, що у протоколах засідань сесій и виконкому Охримівської сільськоїи ради з часу прийняття відповідного положення про вчинення нотаріальних дій ( 2011р.) та до часу посвідчення заповіту у 2015 р. повноваження секретаря сільської ради щодо посвідчення нотаріальних дій не фіксувались. При цьому сторона позивача не просила суд витребувати відповідні протоколи засідань сесій та виконкому.

При цьому, якщо б суд дійшов висновку про те, що у секретаря сільської ради відсутні повноваження посвідчувати заповіт, то зазначений заповіт у відповідності до ч.1 ст. 1257 ЦК України необхідно визначати нікчемним, що відповідає висновкам Веорховного Суду по справі № 323/3359/17.

Визнання нікчемного правочину недійсним не є належним способом захисту прав, оскільки не призведе до реального відновлення порушених прав, адже нікчемний правочин є недійсним у силу закону. З огляду на зазначене, позовні вимоги про визнання недійсним заповіту не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. 1251 ч.1,1247 ч.1-3,1251-1252, ч.3 сти. 203, ч.1,2 ст.215 ЦК України, ст. 38 ч.1 п.5 ЗУ Про місцеве самоврядування ст. 37 ЗУ Про нотаріат , п. 1.2 розд.I, п.2.1,2.3,2.11 розд.11 Порядку вчинення нотаріальних дій посадовими особами органів місцевого самоврядування, що затверджений наказом Міністерства юстиції від 11.11.2011 №3306/5, визначено порядок посвідчення заповіту. ст. 12 ч.3,81 ч.1,81 ч.6, 263-265 ЦПК України , постанови Верховного Суду від 11.12.2019 р. по справі № 323/3359/17, суд

В И Р І Ш И В:

В позові ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог - Кирилівська селищна рада Якимівського району Запорізької області про визнання заповіту недійсним - відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Запорізької області через Якимівський районний суд Запорізької області. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його складення . Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: Гусарова В.В.

СудЯкимівський районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення22.02.2021
Оприлюднено23.02.2021
Номер документу95051027
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —330/2184/20

Ухвала від 24.11.2021

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Маловічко С. В.

Ухвала від 24.11.2021

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Маловічко С. В.

Ухвала від 01.10.2021

Запорізький апеляційний суд

Маловічко С. В.

Постанова від 04.08.2021

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Маловічко С. В.

Постанова від 04.08.2021

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Маловічко С. В.

Ухвала від 06.04.2021

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Маловічко С. В.

Ухвала від 30.03.2021

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Маловічко С. В.

Рішення від 22.02.2021

Цивільне

Якимівський районний суд Запорізької області

Гусарова В. В.

Рішення від 22.02.2021

Цивільне

Якимівський районний суд Запорізької області

Гусарова В. В.

Ухвала від 27.01.2021

Цивільне

Якимівський районний суд Запорізької області

Гусарова В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні