Рішення
від 18.02.2021 по справі 694/1539/20
ЗВЕНИГОРОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 694/1539/20

провадження № 2/694/55/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А І Н И

18.02.2021 року м. Звенигородка

Звенигородський районний суд Черкаської області у складі:

головуючого - судді Сакун Д.І.,

за участі секретаря судового засідання Блискавки А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 , офіційна електронна адреса та електронна пошта відсутні) до Боровиківської сільської ради Звенигородського району Черкаської області (ЄДРПОУ 04411065, місцезнаходження за адресою: с. Боровикове, вул.Саннікова, 62, Звенигородський район, Черкаська область, 20215, тел. (04740) 9-57-42, офіційна електронна адреса та електронна пошта відсутні) , третя особа, що не заявляє самостійних вимог: приватний нотаріус Звенигородського районного нотаріального округу Черкаської області Кравчук Тетяна Ігорівна (адреса: просп.Шевченка,92, м. Звенигородка, Черкаська область, 20202, тел. (04740) 2-12-02, офіційна електронна адреса та електронна пошта відсутні) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини ,-

в с т а н о в и л а:

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача

Позивач звернулася до суду з вищевказаним позовом в якому просить визначити ОСОБА_1 додатковий строк три місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті двоюрідного брата - ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Позовні вимоги обґрунтовують тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер двоюрідний брат позивача ОСОБА_2 . 13.11.2020 року позивач звернулася до приватного нотаріуса Звенигородського районного нотаріального округу Кравчук Т.І. з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину після смерті брата, однак отримала постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії в зв`язку з пропуском строку подання заяви про прийняття спадщини. Причиною пропуску строку стало те, що позивач перебувала на лікуванні в ЦРЛ Новоархангельського району Кіровоградської області з діагнозом - термічний опік. Вказані обставини є поважними, а тому позивач змушена звернутися до суду з вказаним позовом.

У судове засідання позивач не з`явилася, про час, дату та місце судового розгляду була повідомлена належним чином, подала заяву про розгляд справи у її відсутність.

Відповідач у судове засідання не з`явився, про час, дату та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, Староста Боровиківського старостинського округу Миргородський В. надав заяву про розгляд справи у його відсутність.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору приватний нотаріус Кравчук Т.І., у судове засідання не з`явилася, про час, дату та місце судового розгляду була повідомлена належним чином, подала заяву про розгляд справи без її участі.

Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі

Ухвалою Звенигородського районного суду Черкаської області від 08.12.2020 було відкрито загальне позовне провадження у справі та витребувано у приватного нотаріуса Звенигородського нотаріального округу Кравчук Т.І. копію спадкової справи після смерті ОСОБА_2 .

Ухвалою суду від 05.01.2021 року було закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.

Згідно з ч. 2 ст.247 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Фактичні обставини, встановлені судом

Суд, з`ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, вважає, що позов підлягає до задоволення на підставі наступного.

Судом встановлено, що згідно наданих до позову документів вбачається, що позивач ОСОБА_1 та ОСОБА_2 були двоюрідними братом та сестрою (а.с.9-16).

Згідно зі свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим виконавчим комітетом Боровиківської сільської ради Звенигородського району Черкаської області, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Боровикове Звенигородського району Черкаської області (а.с.8).

З постанови приватного нотаріуса Звенигородського районного нотаріального округу Черкаської області Кравчук Т.І. від 13.11.2020 року вбачається, що видати свідоцтво про право на спадщину неможливо в зв`язку з пропущеним строком для подання заяви про прийняття спадщини. Крім того, ніхто не прийняв спадину після смерті ОСОБА_2 (а.с.17)

У зв`язку з цим відповідно до ч. 2 ст.1272 ЦК України немає спадкоємців, які б надали письмову згоду на подання заяви про прийняття спадщини.

Згідно довідки КНП Центральна районна лікарня Новоархангельської Районної Ради Білик С.В. знаходилася на амбулаторному лікуванні з 16.09.2019 року по 27.09.2019 року. Діагноз термічний опік ІІ ст.

Отже судом встановлено, що після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 відкрилась спадщина. Спадкова справа після його смерті у нотаріальній конторі не заводилась. Позивач, яка є спадкоємцем, в установлений законом строк не звернулася до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, з підстав того, що перебувала на лікуванні.

Мотиви, з яких виходить суд, застосування норм права, оцінка аргументів сторін

Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

ч. 1, ч. 2 ст. 1269 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України - для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (ч. 3 ст. 1272 ЦК України).

Статтею 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини вбачається, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права .

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини по справі Ілхан проти Туреччини від 27 червня 2000 року вбачається, що при вирішення питання пропуску строку на вчинення дій має застосовуватись правило встановлення всіх обставин з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру.

Згідно ч. 24 Постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни Просудову практикуу справахпро спадкування № 7від 30травня 2008року особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. За наявності у спадковій справі заяви спадкоємця про відмову від права на спадщину його вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задоволенню не підлягають.

Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, установленому статтею 1269 ЦК, звернувшись в нотаріальну контору, після чого вважається таким, що прийняв спадщину. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. У резолютивній частині рішення суд повинен вказати відповідно певний період часу з моменту набрання судовим рішенням законної сили, протягом якого спадкоємець може подати заяву про прийняття спадщини, а не конкретну календарну дату, до якої спадкоємець може подати заяву про прийняття спадщини. Додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, не може перевищувати шестимісячного строку, встановленого статтею 1270 ЦК для прийняття спадщини.

Дослідивши матеріали справи в їх сукупності та повноті, суд при прийнятті рішення керується засадами справедливості і приходить до висновку, що перебування позивача на лікуванні є поважною причиною, з якої позивачем пропущено встановлений ст.1270 ЦК України шестимісячний строк для прийняття спадщини.

Враховуючи, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 у нотаріальній конторі не заводилась, є можливим визначити позивачу додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.

Розподіл судових витрат між сторонами.

Суд вирішує порядок розподілу судових витрат відповідно до ст. 141 ЦПК України, проте оскільки позивач не просив суд стягувати судовий збір з відповідача, останній слід віднести на рахунок позивача.

Керуючись ст.ст.1270,1272ЦК України, ст.ст.141,200,206,263-265 ЦПК України суд, -

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 , офіційна електронна адреса та електронна пошта відсутні) до Боровиківської сільської ради Звенигородського району Черкаської області (ЄДРПОУ 04411065, місцезнаходження за адресою: с. Боровикове, вул.Саннікова, 62, Звенигородський район, Черкаська область, 20215, тел. (04740) 9-57-42, офіційна електронна адреса та електронна пошта відсутні) , третя особа, що не заявляє самостійних вимог: приватний нотаріус Звенигородського районного нотаріального округу Черкаської області Кравчук Тетяна Ігорівна (адреса: просп.Шевченка,92, м. Звенигородка, Черкаська область, 20202, тел. (04740) 2-12-02, офіційна електронна адреса та електронна пошта відсутні) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задоволити.

Визначити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , додатковий строк, для подання нею заяви, до нотаріальної контори, про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , терміном у три місяці, починаючи з дня набрання чинності даним рішенням суду.

Відповідно до п. 15.5 розділу 15 XIII Перехідні положення Цивільного процесуального кодексу України рішення суду може бути оскаржено до Черкаського апеляційного суду через Звенигородський районний суд Черкаської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду

Ознайомитись з повним текстом судового рішенням, в електронній формі, сторони можуть за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua/.

Рішення підписане 18.02.2021.

Суддя Д.І.Сакун

СудЗвенигородський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення18.02.2021
Оприлюднено23.02.2021
Номер документу95060907
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —694/1539/20

Рішення від 18.02.2021

Цивільне

Звенигородський районний суд Черкаської області

Сакун Д. І.

Ухвала від 05.01.2021

Цивільне

Звенигородський районний суд Черкаської області

Сакун Д. І.

Ухвала від 08.12.2020

Цивільне

Звенигородський районний суд Черкаської області

Сакун Д. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні