Справа № 694/1610/20
провадження № 2/694/91/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А І Н И
18.02.2021 року м. Звенигородка
Звенигородський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Сакун Д.І.,
за участю секретаря судових засідань Блискавки А.С.
розглянувши в судовому засіданні, в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , тел. НОМЕР_2 ) до Звенигородської міської ради Черкаської області (Код ЄДРПОУ 04060803, адреса: пр.. Шевченка 63, м. Звенигородка, Черкаська область, 20202) третя особа без самостійних вимог: Звенигородський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Київ) ( код ЄДОРОУ 04061062, пров. В.Погорілого 1, м.Звенигородка, Черкаської області, тел.. ( 04740) 2-21-00), Служба у справах дітей Звенигородської міської ради Черкаської області (адреса: проспект Шевченка 63, м. Звенигородка, Черкаська область) про визнання батьківства,
встановив:
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом в якому просив суд: визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Звенигородка, жителя АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , батьком дітей: ОСОБА_2 , який народився у м. Звенигородка, Черкаської області ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителя АДРЕСА_2 та ОСОБА_3 , яка народилася у м. Звенигородка, Черкаської області ІНФОРМАЦІЯ_3 , жительки АДРЕСА_2 ; Внести зміни до актових записів № 28 від 11.02.2015 року про народження ОСОБА_2 , зазначивши в графі батько ОСОБА_1 та №14 від 10.02.2016 року про народження ОСОБА_3 зазначивши в графі батько ОСОБА_1 .
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що з травня 2012 року позивач почав проживати з ОСОБА_4 однією сім`єю без реєстрації шлюбу. Під час спільного проживання сторони мали спільний бюджет, вели спільне господарство. В процесі спільного проживання однією сім`єю в позивача та ОСОБА_4 народилися спільні діти: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . В серпні 2018 року вся сім`я переїхала проживати в с. Мурзинці, Звенигородського району. Діти з народження проживали з позивачем та визнавали його батьком. Позивач опікувався дітьми, доглядав їх, забезпечував всім необхідним. Дружина ОСОБА_4 , померла ІНФОРМАЦІЯ_6 . Після смерті дружини діти залишилися проживати з позивачем і в даний час знаходяться на його утриманні. Після смерті ОСОБА_4 та її похорон позивача викликали в службу у справах дітей та попередили, що він не вважається батьком дітей в юридичному аспекті, бо в графі батько записаний не він, а інша особа, а для встановлення батьківства необхідно звернутися до суду, так як вони можуть відібрати дитину та відправити їх в дитячий будинок. Позивач бажає, щоб його діти як син ОСОБА_5 , так і дочка ОСОБА_6 і в подальшому проживали з ним, а не з чужими людьми, тому і змушений звернутися до суду про визнання батьківства відносно дітей: сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . Дружина сама реєструвала народження дітей і в графі батько свідоцтва про народження як сина ОСОБА_5 , так і дочки ОСОБА_6 вказала своє прізвище ОСОБА_3 , а ім`я та по батькові батька вказала позивача дані ОСОБА_1 . Про те, що необхідно було написати окрему заяву на внесення відомостей про батька дитини, йому нічого відомо не було і дружина йому нічого про це не говорила.
Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі
Ухвалою суду від 29 грудня 2020 року було відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою Звенигородського районного суду Черкаської області від 02.02.2021 року закрито підготовче провадження, замінено відповідача на Звенигородську міську раду Черкаської області та залучено до участі у справі в якості третьої особи Службу у справах дітей Звенигородської міської ради Черкаської області.
Позивач в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить його задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, представник відповідача надав до суду заяву, в якій позовні вимоги визнає та просить розглядати справу за їх відсутності.
Представники третіх осіб в судове засідання не з`явилися, подали заяви про розгляд справи без їх участі, при вирішенні позовних вимог поклалися на розсуд суду.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Фактичні обставини, встановлені судом
Суд, вивчивши матеріали справи та подані сторонами докази, дійшов до наступних висновків.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 від 11.02.2015 року виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Звенигородського районного управління юстиції у Черкаській області ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьками записані : батько - ОСОБА_1 , мати - ОСОБА_4 (а.с. 7).
Згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження ОСОБА_2 вбачається, що державна реєстрація народження проведена відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного Кодексу України (за вказівкою матері) (а.с.9-10)
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 від 10.02.2016 року виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану Звенигородського районного управління юстиції у Черкаській області ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьками записані : батько - ОСОБА_1 , мати - ОСОБА_4 (а.с. 8).
Згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження ОСОБА_3 вбачається, що державна реєстрація народження проведена відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного Кодексу України (за вказівкою матері) (а.с.11-12).
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 від 20 жовтня 2020 року ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_7 (а.с. 17 )
Як вбачається з акту депутата Звенигородської міської ради від 17.12.2020 року Бовтуленка С.О. складеного в присутності свідків ОСОБА_11 та ОСОБА_12 ОСОБА_4 та ОСОБА_1 проживали однією сімєю з 2012 року по день смерті ОСОБА_4 , вели спільне господарство. В період спільного проживання у подружжя народилося двоє дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_2 (а.с. 13 )
Згідно довідок виданих виконавчим комітетом Звенигородської міської ради Черкаської області від 30.11.2020 року №4579/02-17 та від 30.11.2020 року №4580/02-17 ОСОБА_1 та ОСОБА_4 проживали однією сімєю та мали на утриманні двох дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , проживали разом до дня смерті ОСОБА_4 . Позивач ОСОБА_1 доглядав ОСОБА_4 та поховав її (а.с.14-15).
Відповідно до акту, складеного комісією в складі сільського голови Стрілець О.Є., секретаря сільської ради Облап Н.В., депутата сільської ради Онищенко Т.П. вбачається, що комісія провела обстеження умов проживання гр. ОСОБА_1 з якого вбачається, що останній проживає в АДРЕСА_2 разом з дітьми ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . ОСОБА_1 проживав однією сім`єю за вказаною адресою з ОСОБА_4 з 2018 року. Сім`я забезпечена необхідними речами, одягом по сезону, продуктами харчування (а.с.16).
Розпорядженнями Звенигородської РДА Черкаської області від 23.10.2020 року №276, 275 дітям ОСОБА_3 та ОСОБА_2 надано статус - сироти (а.с.18-19)
З характеристики виданої виконавчим комітетом Звенигородської міської ради Черкаської області від 05.01.2021 року № 2 вбачається, що ОСОБА_1 не зареєстрований, але проживає в АДРЕСА_2 разом з дітьми ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та матір`ю ОСОБА_13 . На даний час не працює, за період проживання веде себе позитивно, правопорушень не вчиняв (а.с.34).
Згідно довідок КНП Звенигородська ЦРЛ вбачається, що ОСОБА_1 за медичною допомогою до лікаря-психіатра не звертався та на Д обліку не перебуває (а.с.35-36).
Відповідно до висновку Служби у справах дітей Звенигородської міської ради вбачається, що служба у справах дітей вважає за доцільне визнати батьківство ОСОБА_1 відносно малолітніх дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , що відповідатиме інтересам дітей.
Мотиви, з яких виходить суд, застосування норм права, оцінка аргументів сторін
Відповідно до ст. 125 СК України якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за заявою матері та батька дитини, за рішенням суду.
Згідно зі ст. 128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 СК України, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Законодавством визначено перелік осіб, які вправі звернутися з позовом про визнання батьківства. Зокрема, позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини.
Пунктом 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року № 3 Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів визначено, що справи про визнання батьківства суд розглядає у позовному провадженні, у таких справах позови осіб, зазначених у ч. 3 ст. 128 СК приймаються до судового розгляду, якщо, зокрема дитина народжена матір`ю, яка не перебуває у шлюбі, немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду і запис про батька дитини в Книзі реєстрації народжень учинено за прізвищем матері, а ім`я та по батькові дитини записано за вказівкою матері.
Відповідно до роз`яснень п. 9 цієї постанови рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина - містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах РАЦС (прізвище, ім`я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено).
Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це.
Отже, сімейне законодавство України не визначає будь-яких особливостей щодо предмета доказування у даній категорії справ. Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, а також інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності. Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставі ст. 128 СК України можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи.
Згідно ст.22 Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану внесення змін до актового запису цивільного стану, в тому числі про народження дитини, проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
Відповідно до п. п. 20 п. 1 Розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року №52/2 з відповідними змінами, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
Як вбачається з п.2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, які затверджено наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 96/5 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за N 55/18793, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану, є підставою для внесення відповідних змін до актового запису.
Відповідно до пункту 2.16.2 цих Правил за наявності рішення суду щодо оспорювання батьківства або материнства в актовому записі про народження дитини виправляються відомості, про які зазначено в рішенні суду.
За положеннями ст. 134 СК України на підставі заяви осіб, зазначених у статтях 126, 127 СК України або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до Книги реєстрації народжень та видає нове Свідоцтво про народження.
Відтак суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Розподіл судових витрат між сторонами.
Судові витрати суд залишає за позивачем.
На підставі викладеного керуючись ст. ст. 1212, 1225 ЦК України, ст. ст. 12, 81,82,137,141,258, 263-265, 274-279, 354, 355 ЦПК України, суд,
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , тел. НОМЕР_2 ) до Звенигородської міської ради Черкаської області (Код ЄДРПОУ 04060803, адреса: пр.. Шевченка 63, м. Звенигородка, Черкаська область, 20202) третя особа без самостійних вимог: Звенигородський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Київ) ( код ЄДОРОУ 04061062, пров. В.Погорілого 1, м.Звенигородка, Черкаської області, тел.. ( 04740) 2-21-00), Служба у справах дітей Звенигородської міської ради Черкаської області (адреса: проспект Шевченка 63, м. Звенигородка, Черкаська область) про визнання батьківства - задоволити.
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Звенигородка, жителя АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , батьком дітей: ОСОБА_2 , який народився у м. Звенигородка, Черкаської області ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , яка народилася у м. Звенигородка, Черкаської області ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Внести зміни до актового запису № 28 від 11.02.2015 року про народження ОСОБА_2 , зазначивши в графі батько ОСОБА_1 .
Внести зміни до актового запису №14 від 10.02.2016 року про народження ОСОБА_3 зазначивши в графі батько ОСОБА_1 .
Відповідно до п. 15.5 розділу 15 XIII Перехідні положення Цивільного процесуального кодексу України рішення суду може бути оскаржено доЧеркаського апеляційного суду через Звенигородський районний суд Черкаської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резулютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду
Ознайомитись з повним текстом судового рішенням, в електронній формі, сторони можуть за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua/.
Рішення підписане 18.02.2021 року
Суддя Д.І.Сакун
Суд | Звенигородський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 18.02.2021 |
Оприлюднено | 23.02.2021 |
Номер документу | 95060908 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Звенигородський районний суд Черкаської області
Сакун Д. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні