Рішення
від 28.01.2021 по справі 183/1083/19
НОВОМОСКОВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 183/1083/19

№ 2/183/223/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 січня 2021 року Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючої судді Сороки О.В.,

секретаря судового засідання Устименко М.О.,

розглянувши, в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Агро-Віта 2000 про стягнення заборгованості з орендної плати,-

в с т а н о в и в:

20 лютого 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ТОВ Агро-Віта 2000 , в якому просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Агро-Віта 2000 на його користь заборгованість з орендної плати в сумі 7034,04 грн., витрати на правничу допомогу в розмірі 3000 грн., а також витрати по сплаті судового збору.

В обґрунтування свого позову ОСОБА_1 посилається на те, що йому, на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ЯК №323803, виданого Новомосковською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області 19 березня 2012 року, на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 3,090 га, кадастровий номер 1223281000:02:008:0173, що розташована на території Василівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області.

10 грудня 2013 року між позивачем та ТОВ АгроВіта 2000 було укладено Договір оренди землі, який в подальшому було зареєстрованого Новомосковським міськрайонним управлінням юстиції в Дніпропетровській області, на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 25423644 від 20.10.2015 року, номер запису про інше речове право: 11674723 (спеціальний розділ).

На виконання умов Договору, Позивач в день підписання договору оренди землі передав відповідачеві в строкове платне користування належну йому земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,090 га, кадастровий номер 1223281000:02:008:0173, строком на сім років з переважним правом Орендаря на поновлення договору оренди на новий строк.

Відповідно до умов Договору Відповідач, на день укладення договору, зобов`язався сплачувати Позивачу щороку орендну плату у грошовій формі у розмірі 6,5 % від грошової оцінки землі, згідно Указу Президента України від 02 лютого 2002 року № 92 Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян-власників земельних ділянок та земельних часток (паїв) та Указу Президента України від 19 серпня 2008 року № 725/2008 Про невідкладні заходи щодо захисту власників земельних ділянок та земельних часток (паїв) , що становить суму в розмірі 7033,96 грн, а також проводити безкоштовну поставку 1 тони соломи до садиби Орендодавця, оранку та культивацію присадибної ділянки Орендодавця до 0,40 га та сплачувати за Орендодавця податок з доходів фізичних осіб, нарахований на суму орендної плати за цим Договором у розмірі та у порядку, встановленому законодавством.

Договором також було передбачено, що у випадку прийняття відповідними державними органами нормативних документів про підвищення вартості орендної плати за земельну ділянку сторони погодили, що розмір орендної плати може бути збільшено на підставі рішення Орендаря, прийнятого у формі наказу без укладення додаткової угоди до цього Договору.

Крім сплати орендної плати Орендар зобов`язується надавати Орендодавцю матеріальну допомогу на поховання члена його сім`ї, у розмірах та у порядку, установлених самим Орендодавцем.

Також Договором Сторонами було погоджено, що за окремим додатковим погодженням сторін орендна плата може вноситися Орендарем також у одній із наступних форм та розмірів:

- або у натуральній формі, яка здійснюється шляхом передачі сільськогосподарської продукції чи товарів за вартістю, яка відповідає розміру орендної плати у грошовій формі. Ціна продукції чи товарів погоджується сторонами окремо. Погодження цієї форми орендної плати (переліку товарів чи продукції, кількості, якості, ціни, місця, порядку, строків поставки тощо) здійснюється за усною домовленістю сторін й оформляється підписанням сторонами актів прийняття-передачі, товарних або товаротранспортних накладних. У свою чергу Орендар гарантує поставку в рахунок виплати орендної плати Орендодавцю зерна та іншої сільськогосподарської продукції за цінами реалізації на момент поставки;

- або у відробітковій формі, за якою види, обсяги, строки і місце надання послуг, види, обсяги, строки і місце виконання робіт визначаються та погоджуються за усною домовленістю сторін й підтверджуються актами передачі-прийняття виконаних робіт чи наданих послуг, підписання яких сторонами і є таким додатковим погодженням. Відробіткова форма, оцінена у гривнях, не повинна перевищувати розмір грошової, згідно з цим Договором.

Форми орендної плати при виплаті також можуть бути поєднані (комбінована форма) в межах суми, що не перевищує розмір грошової форми орендної плати.

Відповідно до п. 6 Договору Сторонами було узгоджено, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки здійснюється з урахуванням індексації.

Згідно п. 7 Договору орендна плата вноситься у такі строки: до 31 грудня поточного року. Орендна плата вноситься на рахунок Орендодавця або сплачується в іншій формі, погодженій сторонами.

Відповідно до п. 9 Договору позивач та відповідач було погоджено, що у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим Договором, справляється пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла на момент прострочення виконання зобов`язання за кожний день прострочення.

Нормативно грошова оцінка земельної ділянки на день підписання Договору становила 108216,00 грн.

На виконання п. 23 Договору Позивач в день підписання Договору оренди землі також підписав акт встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та її приймання передачі, відповідно до якого земельна ділянка була передана в оренду Відповідачу на сім років.

На момент звернення позивача до суду, відповідачем не виплачена орендна плата в грошовій формі за 2018 рік у сумі 7034,04 грн. ( 108216,00грн х 6.6%).

Крім того, 07.02.2019 року позивачем на фактичну (поштову) адресу відповідача направлявся лист-претензія про надання інформації щодо нарахування та виплати орендної плати, а також позивач просив погасити наявну заборгованість по орендній платі та здійснити виплату компенсації за ненадані послуги з оранки та культивації та поставки соломи, однак відповіді на лист та сплати заборгованості позивач так і не отримав.

Оскільки відповідач допустив невиконання умов договору в частині своєчасної та повної виплати орендної плати, останній повинен понести відповідальність та сплатити суму боргу в розмірі 7034,04 грн.

Оскільки вимога позивача щодо виконання умов договору оренди не була виконана, він просить стягнути з відповідача зазначену вище заборгованість зі сплати орендної плати, витрати на правничу допомогу та витрати на оплату судового збору.

Відповідачем відзиву на позов не надано.

Ухвалою суду від 20 лютого 2019 року відкрите загальне позовне провадження.

Відповідачем подано апеляційну скаргу на ухвалу про відкриття провадження, яка повернута апелянту постановою Дніпровського апеляційного суду від 23 вересня 2019 року.

26 лютого 2020 року відповідачем подано заяву про закриття провадження у справі, за результатами розгляду якої ухвалою суду від 26 лютого 2020 року відмовлено у задоволенні заяви.

10 вересня 2020 року ухвалою суду закінчене підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, в своїй заяві просив суд розгляду справу за його відсутності, позов підтримує в повному обсязі та просить його задовольнити з підстав, визначених в позові.

В судовому засіданні представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову, тому як з 2018 року підприємство не користувалося земельною ділянкою позивача, через те, що позивач 29 березня 2018 року підписав додаткову угоду до Договору оренди землі б/н, виданий 10 грудня 2013 року, де новим орендарем стало ТОВ Аграрне підприємство Придніпровське , який за означеним договором в повному обсязі сплатив позивачу орендну плату за земельну ділянку. У задоволенні позову просив відмовити в повному обсязі.

Суд, заслухавши представника відповідача, дослідивши докази з точки зору належності та допустимості, а у своїй сукупності з точки зору достатності, встановив такі факти і відповідні їм правовідносини.

Позивачеві, на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ЯК №323803, виданого Новомосковською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області 19 березня 2012 року, на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 3,090 га, кадастровий номер 1223281000:02:008:0173, що розташована на території Василівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області. Земельна ділянка передана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

10 грудня 2013 року між позивачем та ТОВ Агро-Віта 2000 було укладено Договір оренди землі, який в подальшому було зареєстрованого Новомосковським міськрайонним управлінням юстиції в Дніпропетровській області, на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 25423644 від 20.10.2015 року, номер запису про інше речове право: 11674723 (спеціальний розділ).

Відповідно до п. 4.1, 4.6 Договору Відповідач, на день укладення договору, зобов`язався сплачувати Позивачу щороку орендну плату у грошовій формі у розмірі6,5% від грошової оцінки землі, згідно Указу Президента України від 02 лютого 2002 року № 92 Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян-власників земельних ділянок та земельних часток (паїв) та Указу Президента України від 19 серпня 2008 року № 725/2008 Про невідкладні заходи щодо захисту власників земельних ділянок та земельних часток (паїв) , що становить суму в розмірі 7034,04 грн., а також проводити безкоштовну поставку 1 тони соломи до садиби Орендодавця, оранку та культивацію присадибної ділянки Орендодавця до 0,40 га та сплачувати за Орендодавця податок з доходів фізичних осіб, нарахований на суму орендної плати за цим Договором у розмірі та у порядку, встановленому законодавством.

У випадку прийняття відповідними державними органами нормативних документів про підвищення вартості орендної плати за земельну ділянку сторони погодили, що розмір орендної плати може бути збільшено на підставі рішення Орендаря, прийнятого у формі наказу без укладення додаткової угоди до цього Договору.

Крім внесення орендної плати Орендар зобов`язується надавати Орендодавцю матеріальну допомогу на поховання члена його сім`ї, у розмірах та у порядку, установлених самим Орендодавцем.

За окремим додатковим погодженням сторін орендна плата може вноситися Орендарем також у одній із наступних форм та розмірів:

- або у натуральній формі, яка здійснюється шляхом передачі сільськогосподарської продукції чи товарів за вартістю, яка відповідає розміру орендної плати у грошовій формі. Ціна продукції чи товарів погоджується сторонами окремо. Погодження цієї форми орендної плати (переліку товарів чи продукції, кількості, якості, ціни, місця, порядку, строків поставки тощо) здійснюється за усною домовленістю сторін й оформляється підписанням сторонами актів прийняття-передачі, товарних або товаротранспортних накладних. У свою чергу Орендар гарантує поставку в рахунок виплати орендної плати Орендодавцю зерна та іншої сільськогосподарської продукції за цінами реалізації на момент поставки;

- або у відробітковій формі, за якою види, обсяги, строки і місце надання послуг, види, обсяги, строки і місце виконання робіт визначаються та погоджуються за усною домовленістю сторін й підтверджуються актами передачі-прийняття виконаних робіт чи наданих послуг, підписання яких сторонами і є таким додатковим погодженням. Відробіткова форма, оцінена у гривнях, не повинна перевищувати розмір грошової, згідно з цим Договором.

Форми орендної плати при виплаті також можуть бути поєднані (комбінована форма) в межах суми, що не перевищує розмір грошової форми орендної плати.

Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки здійснюється з урахуванням індексації.

Згідно п. 4.5 Договору орендна плата вноситься у такі строки: до 31 грудня поточного року. Орендна плата вноситься на рахунок Орендодавця або сплачується в іншій формі, погодженій сторонами.

У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим Договором, справляється пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла на момент прострочення виконання зобов`язання за кожний день прострочення.

Згідно довідки Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 08.05.2018 року № 464/200-18 нормативна грошова оцінка належної земельної ділянки станом на 01 січня 2018 року становила 108216,00 грн.

29 березня 2018 року між ОСОБА_1 , як Орендодавцем, ТОВ Агро-Віта , як Орендарем та ТОВ АП Придніпровське як Новим орендарем укладено додаткову угоду, відповідно умов якої новим Орендарем спірної земельної ділянки стало ТОВ АП Придніпровське .

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрації іншого речового права за № 126417901 від 05.06.2018 року - відповідна додаткова угода зареєстрована у встановленому законом порядку.

Відповідно до п. 4.1 Договору внесені наступні зміни: За користування вказаною в Договорі земельною ділянкою орендар нараховує Орендодавцю щороку орендну плату у грошовій формі 7,5 % від грошової оцінки землі, що становить суму в розмірі 8116,11грн., а також проводить безкоштовне завезення соломи до садиби Орендодавця та здійснює безкоштовно оранку та культивацію присадибної ділянки Орендодавця до 0,40 га та на підставі поданої письмової заяви Орендодавцем.

Відповідно до акту прийому-передачі від 29.03.2018 року, складеному між ОСОБА_1 , як Орендодавцем, ТОВ Агро-Віта , як Орендарем та ТОВ АП Придніпровське як Новим орендарем - спірна земельна ділянка передана у користування нового орендаря - ТОВ АП Придніпровське .

Відповідно до відомостей, наданих Товариством з обмеженою відповідальністю Аграрне підприємство Придніпровське за вих. 16/04 від 16.04.2020 року стосовно виплати орендної плати за 2018 рік ОСОБА_1 , як власнику земельної ділянки з кадастровим номером 1223281000:02:008:0173, площею 3,090, розташованої на території Василівської сільради Новомосковського району Дніпропетровської області, орендну плату за 2018 рік виплачено ОСОБА_2 , яка діяла від ОСОБА_1 за довіреністю.

Рішенням Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської у справі № 183/5920/17 від 20 березня 2018 року, залишеним без змін постановою Дніпровського апеляційного суду від 18 квітня 2019 року - розірваний Договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 1223281000:02:008:0173, площею 3,090, розташованої на території Василівської сільради Новомосковського району Дніпропетровської області, укладений 10 грудня 2013 року між позивачем та ТОВ Агро-Віта 2000 було укладено Договір оренди землі, який в подальшому було зареєстрованого Новомосковським міськрайонним управлінням юстиції в Дніпропетровській області, на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 25423644 від 20.10.2015 року, номер запису про інше речове право: 11674723 (спеціальний розділ).

До правовідносин, що виникли між сторонами щодо порушення строків виплати орендної плати, суд вважає за необхідне застосувати наступні норми закону.

Відповідно до ч. 2ст. 76 ЦПК України, докази встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів, показаннями свідків.

Відповідно до ст. 77 ЦПК України, належними є докази,які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до ст. 78 ЦПК України, судне бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до ч. 1ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Так позивачем або його представником не надано будь-яких заперечень та доказів відсутності додаткової угоди, за якою новим орендарем у 2018 році спірної земельної ділянки став ТОА АП Придніпровське .

П.3 ч.1 ст.3 ЦК України визначає однією з загальних засад цивільного законодавства - свободу договору.

Сторони мають право укласти договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним засадам цивільного законодавства. Сторони мають право врегулювати у договорі, який передбачений актами цивільного законодавства, свої відносини, які не врегульовані цими актами. Сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд. Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов`язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ч.ч.1-3 ст.6 ЦК України).

Ч.1 ст.14 ЦК України визначає, що цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Ст.628 ЦК України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Згідно зі ст.629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до статті 1 Закону України Про оренду землі оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно зі статтею 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

У статті 21 Закону України Про оренду землі передбачено, що орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.

За положеннями статті 24 Закону України Про оренду землі орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Частиною першою статті 32 Закону України Про оренду землі передбачено, що на вимогу однієї зі сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.

Отже, згідно зі статтями 13, 15, 21 Закону України Про оренду землі основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. У разі систематичної несплати орендної плати за користування земельною ділянкою, тобто систематичне порушення договору оренди земельної ділянки може бути підставою для розірвання такого договору.

Відповідно до частини другої статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що вказані положення закону, які регулюють спірні відносини, вимагають саме систематичної (два та більше випадків) несплати орендної плати, передбаченої договором, як підстави для розірвання договору оренди земельної ділянки, що також є істотним порушенням умов договору, оскільки позбавляє позивача можливості отримати гарантовані договором кошти за те, що її земельну ділянку використовує інша особа.

Таким чином, при вирішенні питання щодо розірвання договору оренди з підстави, передбаченої пунктом д) частини першої статті 141 ЗК України, застосуванню також підлягають положення частини другої статті 651 ЦК України, згідно якої необхідна наявність істотного порушення стороною договору.

Відповідно до статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог та умов відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Тлумачення статті 629 ЦК України свідчить, що в ній закріплено один із фундаментів на якому базується цивільне право обов`язковість договору. Тобто з укладенням договору та виникненням зобов`язання його сторони набувають обов`язки (а не лише суб`єктивні права), які вони мають виконувати.

Згідно зі статтею 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Позивач, звертаючись до суду з позовом, наполягав на тому, що відповідач ТОВ Агро-Віта 2000 не сплатив йому орендну плату у грошовій формі за 2018 рік, в той час як відповідно до укладеної ним додаткової угоди від 29.03.2018 року, обов`язок щодо сплати орендної плати за розглядуваним договором оренди покладений на ТОВ АП Придніпровське , яке відповідно до наданих відомостей виплатило позивачу орендну плату за 2018 рік в розмірі 6371,00 грн.

Аналіз вищевикладеного переконує суд в тому, що у задоволенні позовних вимог позивача необхідно відмовити в повному обсязі.

У відповідності до вимог ст. 133, 141 ЦПК України судові витрати покладаються на позивача

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 12,76-82,89,141, 263, 265 ЦПК України, суд, -

у х в а л и в:

Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову до Товариства з обмеженою відповідальністю Агро-Віта 2000 про стягнення заборгованості з орендної плати .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Сорока О.В.

СудНовомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення28.01.2021
Оприлюднено23.02.2021
Номер документу95061872
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —183/1083/19

Рішення від 28.01.2021

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Сорока О. В.

Рішення від 28.01.2021

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Сорока О. В.

Ухвала від 10.09.2020

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Сорока О. В.

Ухвала від 26.02.2020

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Сорока О. В.

Ухвала від 23.09.2019

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Варенко О. П.

Ухвала від 11.07.2019

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Варенко О. П.

Ухвала від 10.06.2019

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Варенко О. П.

Ухвала від 20.02.2019

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Сорока О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні