СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/1163/21
ун. № 759/3233/21
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2021 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю адвоката ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщені суду скаргу ТОВ "Центр екобезпеки та гігієни" про бездіяльність ОВС СУ ГУ НП в Київській області, яка полягає у не поверненні тимчасово вилученого майна в рамках кримінального провадження № 120201100000001009 від 21.10.2020 року,
В С Т А Н О В И В:
До слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва надійшла скарга ТОВ "Центр екобезпеки та гігієни", яку подано адвокатом ОСОБА_3 , на бездіяльність ОВС СУГУ НПв Київськійобласті ОСОБА_5 , яка полягає у неповерненні тимчасово вилученого майна. Скаргу обґрунтовано тим, що 05.02.2021 року слідчим ОСОБА_5 в рамках кримінального провадження № 120201100000001009 від 21.10.2020 року на підставі ухвали слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва від 27.01.2021 року проведено обшукв офісномуприміщенні ТОВ«Центр екобезпекита гігієни»за адресою:м.Київ,провул.Р.Лужевського,14.В ходіобшуку слідчимбуло вилученомайно,яке невходить допереліку,щодо якогопрямо наданодозвіл навідшукання вухвалі продозвіл напроведення обшуку.Згідно ухвалислідчого суддіслідчий мавправо вилучатидоговори таінші документи,предметом якихвиступають послугиз утилізаціївідходів.На вилученняінших договорівта документів,предметом якихне єпослуга зутилізації відходів,слідчий суддядозволу ненадавав.Однак,всупереч ухвали слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва від 27.01.2021 року слідчим під час обшуку було вилучено фінансово-господарські документи, предметом яких не є послуги з утилізації відходів, зокрема були вилучені оригінали договорів ТОВ "Центр екобезпеки та гігієни" з контрагентами (установами, підприємствами, організаціями) про надання послуг по завантаженню, перевезенню, для подальшого знешкодження відходів, також були вилучені акти здачі-приймання робіт за вказаними договорами про надання послуг по завантаженню та перевезенню, для подальшого знешкодження відходів, листи ТОВ «Центр екобезпека», подорожні листи, платіжні доручення про сплату коштів за вищевказаними договорами про надання послуг по завантаженню, перевезенню, для подальшого знешкодження відходів. Станом на день подачі даної скарги слідчий/прокурор з клопотанням про накладення арешту на спірне майно до слідчого судді не звертався. Тобто в органу досудового розслідування відсутні належні правові підстави утримувати у себе вилучене під час обшуку майно, яке підлягає негайному поверненню його володільцю.
У судовому засіданні адвокат ОСОБА_3 скаргу підтримала з підстав, викладених у ній повідомивши, що обшук проведено з порушенням КПК України
Слідчий в судовому засіданні заперечував проти задоволення скарги, пояснив, що у ТОВ "Центр екобезпеки та гігієни" наразі відсутня ліцензія, тому товариство не має права надавати послуги по утилізації відходів. Вилучені документи стосуються поводження з небезпечними відходами, а не суто перевезення. Перевезення входить до поводження з небезпечними речовинами, це одне поняття, просто поведження є більш ширшим, але поводження включає в себе зокрема і перевезення таких небезпечних відходів. Тому було вилучено відповідні договори та залежні від них документи.
Заслухавши думку учасників, дослідивши матеріали скарги, слідчий суддя дійшов наступних висновків.
Ухвалою слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва від 27.01.2021 року надано дозвіл на проведення обшуку офісного приміщення за адресою: м. Київ, провул. Р. Лужевського, 14, що належить на праві власності ТОВ «Голосіївський квартал» та знаходиться у користуванні ТОВ «Центр Екобезпеки та Гігієни» з метою відшукання та вилучення знарядь вчинення кримінального правопорушення та речей, що мають значення для досудового розслідування та містять відомості, які можуть бути доказами під час досудового розслідування, а саме:
-- договори про надання послуг з утилізації відходів, укладені між ТОВ «Центр Екобезпеки та Гігієни» та установами, підприємствами, організаціями;
-- транспортні накладні на перевезення відходів;
-- акти приймання виконаних робіт за вищевказаними договорами про надання послуг з утилізації відходів;
-- платіжні доручення про сплату коштів за вищевказаними договорами про надання послуг з утилізації відходів;
-- чорнових записів та особистих записів (чернетки, блокноти та інше);
-- документи, що свідчать про утилізацію (кремацію) відходів, а також інші речі та документи, що свідчать про вчинене кримінальне правопорушення;
-- медичні відходи.
Встановлено, що 05.02.2021 року слідчим ОСОБА_5 в рамках кримінального провадження № 120201100000001009 від 21.10.2020 року на підставі ухвали слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва від 27.01.2021 року проведено обшук в офісному приміщенні ТОВ «Центр екобезпеки та гігієни» за адресою: м. Київ, провул. Р. Лужевського, 14 у ході якого було вилучено ряд документів, які зазначено у протоколі обшуку від 05-06.02.2021 року.
Згідно статті 303 КПК України передбачено, що на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора: 1) бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов`язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, володільцем тимчасово вилученого майна. Статтею 169 КПК України передбачено, що тимчасово вилучене майно повертається особі, у якої воно було вилучено: 1) за постановою прокурора, якщо він визнає таке вилучення майна безпідставним; 2) за ухвалою слідчого судді чи суду, у разі відмови у задоволенні клопотання прокурора про арешт цього майна;3) у випадках, передбачених частиною п`ятою статті 171, частиною шостою статті 173 цього Кодексу;4) у разі скасування арешту.
Відповідно до ч. 3 ст. 233 КПК України слідчий, прокурор має право до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння особи лише у невідкладних випадках, пов`язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину. У такому випадку прокурор, слідчий за погодженням із прокурором зобов`язаний невідкладно після здійснення таких дій звернутися з клопотанням про проведення обшуку до слідчого судді. Слідчий суддя розглядає таке клопотання згідно з вимогамистатті 234цього Кодексу, перевіряючи, крім іншого, чи дійсно були наявні підстави для проникнення до житла чи іншого володіння особи без ухвали слідчого судді.
Відповідно до ч. 7 ст. 236 КПК України вилучені речі та документи, які не входять до переліку, щодо якого прямо надано дозвіл на відшукування в ухвалі про дозвіл на проведення обшуку, та не відносяться до предметів які вилучені законом з обігу, вважаються тимчасово вилученим майном. Згідно проаналізованих ухвал слідчих суддів про надання дозволу на обшук та наданих слідчим документів вбачається, що досудове розслідування кримінального провадження № 120201100000001009 від 21.10.2020 року стосується здійснення операцій із небезпечнпими відходами під час утилізації медичних відходів.
Слідчий у судовому засіданні пояснив, що досудовим розслідуванням по даному кримінальному провадженню встановлено, що ТОВ «Центр Екобезпеки та Гігієни» (код ЄДРПОУ 33145752) 02.11.2010 отримало ліцензію на право поводження з небезпечними відходами(перевезення) відповідно наказу № 491. У зв`язку зі змінами до законодавства у 2015 році у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2015р. № 103 «Про затвердження положення про Державну службу України з безпеки на транспорті» повноваження щодо ліцензування господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів, багажу автомобільним, залізничним транспортом передано Укртрансбезпеці. Зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 № 1001 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом» (надалі постанова КМУ № 1001) передбачено, що видані до набрання чинності Законом України «Про ліцензування видів господарської діяльності» ліцензії на право провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення небезпечних вантажів вантажними автомобілями, причепами та напівпричепами надають право провадити господарську діяльність з перевезення небезпечних відходів вантажними автомобілями.
У відповідності з п. 2 постанови КМУ № 1001 строк, протягом якого ліцензіати, які провадять господарську діяльність з перевезення небезпечних відходів вантажними автомобілями, подають до органу ліцензування документи та відомості, визначені частиною третьою статті 15 Закону України Про ліцензування видів господарської діяльності, становить десять місяців з дня опублікування цієї постанови.
Так, за аналізом веб-порталу Державної служби України з питань безпеки на транспорті встановлено, що ТОВ «ЦЕНТР ЕКОБЕЗПЕКИ ТА ГІГІЄНИ» (ЄДРПОУ 33145752) 02.09.2016 переоформив зазначену ліцензію.
Статтею 17 Закону України «Про відходи» регламентовано обов`язок суб`єктів господарської діяльності у сфері поводження з відходами, а саме мати ліцензію на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами.
Пунктом 3 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 №466 передбачено, що поводження з небезпечними відходами - дії, спрямовані на запобігання утворенню відходів, їх збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення, сортування), утилізацію, видалення, знешкодження і захоронення.
Відповідно до п. 20 Розділу V Наказу МОЗ № 325 заклади охорони здоров`я повинні передавати медичні відходи категорії В (після знезараження) на підприємства, що мають ліцензію на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами та мають відповідне сертифіковане обладнання.
Враховуючи зазначене, слідчий вказує на те, що підприємство «ЦЕНТР ЕКОБЕЗПЕКИ ТА ГІГІЄНИ» не має право здійснювати господарську діяльність у сфері поводження з небезпечними відходами, однак окремими закладами охорони здоров`я, всупереч п. 20 Розділу V Наказу МОЗ № 325, медичні відходи категорії В з метою подальшої утилізації передаються до підприємства ТОВ «Центр Екобезпеки та Гігієни» (код ЄДРПОУ 33145752), яке не має ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами та не має відповідного сертифікованого обладнання.
Дослідивши ухвалу слідчого судді про надання дозволу на проведення обшуку, протокол обшуку, проаналізувавши додаток до протоколу обшуку та надані слідчому судді під час розгляду даної скарги документи, слідчий суддя дійшов висновку, що оскільки відповідно до протоколу обшуку було вилучено ряд договорів, предметом яких виступає поводження у сфері з небезпечними відходами (з медичними відходами категорії «В») та також вилучено ряд документів відповідно до опису протоколу обшуку від 05.02.2021 року, а саме акти виконання робіт, подорожні листи, розрахункові документи, і всі вилученні документи є невід`ємною частиною зазначених договорів, так як фактично підтверджують їх виконання, а значить містять в собі обставини, які мають значення для досудового розслідування, тому такі по суті та предмету входять до переліку тих, на відшукання яких був наданий дозвіл ухвалою слідчого судді від 27.01.2021 року, а отже в силу норм КПК України не мають статусу тимчасово вилученого майна.
Інших порушень, які б вказували на неправомірність вилученого при проведенні обшуку майна, не встановлено. Таким чином, з огляду на вищевикладене, слідчий суддя дійшов висновку, що скарга є необґрунтованою, а тому не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст.100, 169, 303, 305, 306, 307,309 КПК України, слідчий суддя,
П О С Т А Н О В И В :
Скаргу ТОВ "Центр екобезпеки та гігієни" про бездіяльність ОВС СУ ГУ НП в Київській області, яка полягає у не поверненні тимчасово вилученого майна в рамках кримінального провадження № 120201100000001009 від 21.10.2020 року, залиши без задоволення.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на дану ухвалу може бути подано під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Святошинський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 18.02.2021 |
Оприлюднено | 27.01.2023 |
Номер документу | 95064045 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора |
Кримінальне
Святошинський районний суд міста Києва
Коваль О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні