ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.02.2021м. ДніпроСправа № 904/5768/20
Суддя господарського суду Дніпропетровської області Панна С.П. за участю секретаря судового засідання Савенко О.О.
за позовом Фізичної особи-підприємця Наумової Олени Олександрівни, м.Одеса
до Селянського (фермерського) господарства "КАСКАД", с.Красіне, Криворізький район, Дніпропетровська область
про стягнення заборгованості за договором поставки в розмірі 209 048,21 грн.
Представники сторін:
від позивача: не з`явився
від відповідача: не з`явився
СУТЬ СПОРУ:
Фізична особа-підприємець Наумова Олена Олександрівна звернулась до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Селянського (фермерського) господарства "КАСКАД" про стягнення заборгованості за договором поставки в розмірі 209 048,21 грн. та суми сплаченого судового збору.
Ухвалою суду від 28.10.2020р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 01.12.2020р.
Ухвалою суду від 01.12.2020р. продовжено строк підготовчого провадження по справі № 904/5768/20 на 30 днів, відкладено судове засідання по справі на 05.01.2021р.
23.11.20р. до суду надійшло клопотання від позивача про розгляд справи без його участі.
Ухвалою суду від 05.01.2021р. відкладено судове засідання по справі на 21.01.2021р.
Ухвалою суду від 21.01.2021р. закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду по суті на 22.02.2021р.
08.02.2021р. до суду від позивача надійшло клопотання про проведення судового засідання без її участі.
В судовому засіданні на підставі ст. 240 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Розглянувши наявні матеріали справи, дослідивши надані докази, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
31.03.2020р. між фізичною особа - підприємцем Наумовою Оленою Олександрівною (постачальник) та Селянським (Фермерським) господарством "КАСКАД , в особі голови Корня Сергія Вікторовича (покупець) був укладений Договір поставки товару № 31/03/2020.
Відповідно до п.1.1. Договору, постачальник зобов`язується у строки, передбачені Договором, поставити та передати у власність Покупцю Товар, визначений у п. 1.2 Договору (далі - Товар), а Покупець зобов`язується прийняти Товар та оплатити, його
вартість, з урахуванням індексації вартості Товару та інших умов, передбачених Договором.
Товар, що поставляється за цим Договором вказується у Специфікаціях до даного Договору, які є невід`ємними частинами даного договору. Вартість Товару визначено в гривнях без нарахування ПДВ (прим.: Постачальник - не платник ПДВ). Оплата вартості Товару (виконання зобов`язання) підлягає у гривні згідно розділу 3 цього Договору. (п.1.2. Договору).
Найменування Товару, його кількість, ціна за одиницю виміру, строк поставки (передачі) товару, вартість Товару (сума Договору) в гривнях на дату підписання Договору та грошовий еквівалент вартості Товару в іноземній валюті, а також узгоджений Сторонами курс співвідношення гривні до іноземної валюти на момент підписання Договору, за яким грошовий еквівалент вартості Товару в іноземній валюті визначено у гривні, строк та термін поставки товару та умови оплати за товар вказуються у Специфікаціях, які є невід`ємними чистинами даного Договору. У випадках, передбачених п.3.1 Договору, пропорційно зміні курсу гривні по відношенню до іноземної валюти відбувається індексація (коригування) ціни та вартості Товару. (п.2.1. Договору)
Сторони встановлюють, що протягом строку дії Договору, грошові зобов`язання покупця існують і підлягають сплаті у гривні. Вказані у Специфікаціях ціна та вартість товару в гривнях погоджені на дату підписання Договору і залишаються чинними до моменту індексації.. Якщо в день, попередній дню платежу або дню розрахунку зобов`язання, вказаний нижче курс гривні А2 по відношенню до іноземної валюти, зазначеної у п.1.2.Договору, буде відрізнятися в бік здешевлення гривні більше ніж на 3 % від узгодженого курсу, зазначеного в пункту 1.2.Договору, ціна/вартість цього товару підлягає індексації (коригуванню) пропорційно зміні цього курсу без додаткового узгодження, тощо. (п.3.1. Договору)
Відповідно до п.6.1. Договору, у випадку порушення термінів оплати товару, обумовлених у п.3.3. Договору, покупець сплачує постачальнику проценти у розмірі 21,00 % річних (з розрахунку 365 днів в році), або 0,0575 % в день від суми простроченої заборгованості, яка на момент розрахунку процентів визначається з урахуванням її індексації згідно п.3.1 Договору за весь період прострочення оплати, включаючи день погашення заборгованості по оплаті товару.
П.6.2 Договору передбачено, що постачальник несе відповідальність за затримку з передачею (поставкою) товару покупцеві, сплачуючи пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від вартості непереданого в строк товару за кожний день прострочення.
Відповідно до умов Договору, позивач передав у власність товар, який зазначений у Специфікаціях на товар.
Специфікацією на товар № 1 від 02.04.2020р. між сторонами Договору було погоджено поставу товару на загальну суму 260 898,66грн. (а/с 10) Поставка повинна була здійснена до 03.04.2020р., а оплата товару відповідачем позивачу повинна була здійснена у розмірі 30 % (78 269,66грн.) до 10.04.2020р., решта 70 % (182 629,00грн.) у строк до 01.10.2020р.
Позивач передав відповідачу товар, який зазначений у Специфікації № 1, що підтверджується видатковою накладною № 39 від 06.04.2020р. (а/с 11)
Відповідач частково сплатив заборгованість у розмірі 55 853,16грн., непогашеною судом залишилась 205 045,50грн.
Позивачем нарахована пеня, відповідно до умов п.6.2. Договору, за період з 11.04.2020р. по 16.10.2020р. у розмірі 4 002,71грн.
Доказів погашення заборгованості відповідачем на сьогоднішній день в матеріалах справи відсутні.
Суд, розглянувши заявлені вимоги, зазначає наступне.
Згідно ст.11 ЦК України, підставою виникнення цивільних прав і обов`язків (зобов`язань) є, зокрема, договір.
Відповідно до ч.1 ст.265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар і сплати за нього певну грошову суму.
Згідно ч.6 ст.265 Господарського кодексу України, до відносин поставки, не врегульованих Господарським кодексом України, застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України про договір купівлі-продажу .
Відповідно до положень ст.692 Цивільного кодексу України, покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором не встановлений інший термін оплати товару.
Статтею 193 ГК України визначено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону та інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до ст. 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.
Відповідно до положень ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Згідно з ч. 2 ст. 218 Господарського кодексу України, учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання. У разі, якщо інше не передбачено законом або договором, суб`єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність.
Відповідно до ч.1 ст.216 Господарського кодексу України, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
У сфері господарювання, згідно з ч. 2 ст. 217 та ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України, застосовуються господарські санкції, зокрема, штрафні санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Відповідно ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
В своїй позовній заяві позивач просить суд стягнути проценти за порушення відповідачем термінів оплати, тоді як до позовної заяви доданий розрахунок пені за несвоєчасне виконання грошового зобов`язання.
Враховуючи вищевикладене, суд розцінює стягнення відсотків за порушення відповідачем термінів оплати як стягнення пені за несвоєчасне виконання грошового зобов`язання, що передбачено умовами п.6.2. Договору.
Отже, позивач нарахував пеню за період з 11.04.2020р. по 01.10.2020р. у розмірі 2 237,98грн. (на залишкову заборгованість у розмірі 22 416,50грн. за періоди з 11.04.2020р. по 23.04.2020р., з 24.04.2020р. по 11.06.2020р., з 12.06.2020р. по 01.10.2020р.), за період з 02.10.2020р. по 16.10.2020р. у розмірі 1 764,74грн. (на заборгованість у розмірі 205 045,50грн.).
Перевіривши наданий позивачем розрахунок пені за допомогою інформаційно-пошукової системи "Законодавство" суд встановив, що сума пені за період з 11.04.2020р. по 16.10.2020р. становить 2 471,00грн. (за період з 11.04.2020р. по 23.04.2020р. у розмірі 159,24грн., за період з 24.04.2020р. по 11.06.2020р. у розмірі 480,18грн., за період з 12.06.2020р. по 01.10.2020р. на суму 823,16грн. - на суму боргу 22 416,50грн.; за період з 02.10.2020р. по 16.10.2020р. у розмірі 1 008,42грн. - на суму боргу 205 045,60грн.), тому вимога про стягнення з відповідача пені задовольняється судом частково в наведеній сумі, в решті заявлених вимог про стягнення пені слід відмовити, як заявлених необґрунтовано.
Відповідно до ч.1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно з ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Європейський суд з прав людини у справі Мантованеллі проти Франції`з вернув увагу суду на те, що одним із складників справедливого судового розгляду у розумінні ст.6 Конвенції Про захист прав людини і основоположних свобод є право на змагальне провадження.
Стаття 13 ГПК України передбачає, що судочинство у господарських судах України здійснюється на засадах змагальності сторін. Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод: кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Суд, відповідно до статті 237 ГПК України під час розгляду справи з`ясував чи мали місце обставини (факти) якими обґрунтовувались позовні вимоги та якими доказами вони підтверджуються.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Стягнути з Селянського (фермерського) господарства "КАСКАД" (53071, с.Красіне, Криворізький район, Дніпропетровська область, вул.Центральна, 59 Б, код ЄДРПОУ 31250830) на користь Фізичної особи-підприємця Наумової Олени Олександрівни ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) заборгованість за Договором поставки товару № 31/03/2020 від 31.03.2020р. на суму 205 045,50грн. та пені на суму 2 471,00грн. та судовий збір у розмірі 3 114,67грн.
В іншій частині заявлених вимог відмовити.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складання повного тексту судового рішення і може бути оскарженим протягом цього строку до Центрального апеляційного господарського суду
Повне рішення складено 23.02.2021
Суддя С.П. Панна
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 22.02.2021 |
Оприлюднено | 25.02.2021 |
Номер документу | 95102094 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Панна Світлана Павлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Панна Світлана Павлівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні