Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
2 6100 смт. Новоархангельськ Кіровоградської області, вул. Слави 26
23.02.21 394/555/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області в складі
головуючого судді Краснопольської Л.П.
за участю секретаря судового засідання Фортуни Л.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Новоархангельськ цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Імені Юрія Гагаріна" до ОСОБА_1 , Фермерського господарства "Кам`янече" Петрова Леоніда Юрійовича, про визнання недійсним договору оренди землі від 19.09.2018 року, визнання поновленим договору оренди земельної ділянки від 05.06.2008 року та визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання недійсним договору оренди землі від 19.09.2018 року, визнання поновленим договору оренди земельної ділянки від 05.06.2008 року та визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки. Ухвалою Новоархангельського районного суду Кіровоградської області від 17 березня 2020 року суддею Партоліною І.П. в частині визнання недійсним договору оренди землі від 19.09.2018 року, кадастровий номер 3523685600:02:000:0066 площею 3,4228 га, розташованої на території Свердликівської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області, укладеного між ОСОБА_1 та ФГ "Кам`янече" ОСОБА_2 , зареєстрованого у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 21.09.2018 року було закрито, оскільки відсутній предмет спору. В іншій частині продовжено судовий розгляд.
Представником позивача було подано апеляційну скаргу на ухвалу Новоархангельського районного суду від 17.03.2020 року.
Постановою Кропивницького апеляційного суду від 24.06.2020 року, апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Імені Юрія Гагаріна" було задоволено. Ухвалу Новоархангельсько горайонного суду Кіровоградської області від 17 березня 2020 року скасовано, справу в частині визнання недійсним договору оренди землі від 19.09.2018 року, укладеного між ОСОБА_1 та Фермерським господарством Кам`янече Петрова Леоніда Юрійовича, направлено до суду для продовження розгляду.
Ухвалою Новоархангельського районного суду Кіровоградської області від 14 липня 2020 року суддею Партоліною І.П. були виділені в самостійне провадження позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Імені Юрія Гагаріна" до ОСОБА_1 , Фермерського господарства "Кам`янече" Петрова Леоніда Юрійовича про визнання недійсним договору оренди землі від 19.09.2018 року, кадастровий номер 3523685600:02:000:0066 площею 3,4228 га, розташованої на території Свердликівської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області, укладений між ОСОБА_1 та ФГ "Кам`янече" ОСОБА_2 , зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 21.09.2018 року та передано до канцелярії суду для здійснення реєстрації в автоматизованій системі документообігу суду.
21.07.2020 року ухвалою Новоархангельського районного суду, суддею Краснопольською Л.П. виділені матеріали справи прийнято до свого провадження.
Позивач обгрунтовує свої позовні вимоги наступними обставинами. 05.06.2008 року між ПОП "Імені Юрія Гагаріна" та ОСОБА_1 був укладений договір оренди земельної ділянки площею 3,4228 га.на термін 10 років і даний договір зареєстрований 10.12.2008 року у Новоархангельському відділенні Кіровоградської регіональної філії центру ДЗК. Однак, в подальшому, перевіряючи інформацію, яка міститься у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень щодо даної земельної ділянки, позивачу стало відомо, що 19.09.2018 року ОСОБА_1 уклав інший договір оренди цієї ж земельної ділянки з ФГ "Кам`янече" ОСОБА_2 , про що 21.09.2018 року були внесені відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Просив визнати договір оренди землі від 19.09.2018 року укладений між ОСОБА_1 та ФГ "Кам`янече" Петрова Леоніда Юрійовича недійсним.
В судове засідання позивач не з`явився, але представник надіслав заяву щодо розгляду справи у їх відсутність, просив позов розглянути за наявними матеріалами.
Відповідач в судове засідання не з`явився, але від його представника надійшла заява, щодо розгляду справи у їх відсутність за наявними в матеріалах справи доказами.
Представник відповідача - ФГ "Кам`янече" в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявляти клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Враховуючи те, що відповідно до ч. 1 ст. 223 ЦПК України , неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи та проводить його в даному підготовчому судовому засіданні на підставі доказів наявних у справі.
Оскільки розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши виділені матеріали справи в їх сукупності, розглядаючи в межах заявлених вимог, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що предметом спору в даному провадженні є правовідносини пов`язані з орендою землі, які регулюються ЗК України, ЦК України, Законом України "Про оренду землі", та іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також укладеним між сторонами договором оренди землі.
Відповідно до статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Спеціальним законом, що регулює орендні відносини щодо земельних ділянок є Закон України "Про оренду землі".Згідно ст. 1 вказаного Закону, оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено (ст. 31 Закону).
Статтею 93 ЗК України встановлено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об`єднанням і організаціям, а також іноземним державам. Ч. 4 ст.124 ЗК України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Згідно із ч.1 ст.626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків.
Сторониє вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначені умов договору з урахуванням вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства , звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч.1 ст. 627 ЦК України).
Ч.1 ст. 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст.629 ЦК України). За правилами ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч.1 ст.627 ЦК України).
У випадках, якщо відсутній предмет спору, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі( п. 2 ч.1 ст. 255 ЦПК України).
Відсутність предмету спору означає відсутність спірного матеріального правовідношення між сторонами, а припинення провадження у справі це форма закінчення цивільної справи без прийняття судового рішення у зв`язку з виявленням після відкриття провадження у справі обставин, з якими закон пов`язує неможливість судового розгляду справи.
Загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, передбачені ст. 203 ЦК України, зокрема, частиною першою зазначеної статті передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Відповідно до ч.1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недотримання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч.1-6 ст. 203 цього Кодексу. Частиною 3 цієї статті передбачено, що якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна зі сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, установлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
За змістом положень ч.1 ст. 216 ЦК України недійснийправочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна зі сторін зобов`язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Ст. 236 ЦК України визначено, що нікчемний правочин або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення. Якщо за недійсним правочином права та обов`язки передбачалися лише на майбутнє, можливість настання їх у майбутньому припиняється.
Вирішуючи спори про визнання правочинів недійсними, суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов`язує визнання таких правочинів недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин.
Оскільки предметом спору у справі є недійсність договору і такий договір визнається недійсним з моменту вчинення, то укладення між відповідачами додаткової угоди про припинення такого договору, не може вважатися правовою підставою для припинення провадження у справі у зв`язку з відсутністю предмета спору.
При цьому, суд розглядає вимоги позову в частині визнання недійсним договору оренди землі від 19.09.2018 року.
З досліджених судом матеріалів справи вбачачається, що між ПОП ім. Гагаріна та ОСОБА_1 було укладено договір оренди від 05.06.2008 року вищезазначеної земельної ділянки терміном на 10 років, який зареєстрований у Новоархангельському відділенні Кіровоградської регіональної філії ЦДЗК 10.12.2008 року за № 040837600354.
19 вересня 2018 року між ОСОБА_1 та ФГ "Кам`янече" ОСОБА_2 був укладений договір оренди землі на земельну ділянку площею 3,4228 га, кадастровий номер 3523685600:02:000:0066, яка розташована на території Свердликівської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області. Договір оренди укладено строком на 10 років. 24 вересня 2018 року до зазначеного договору були внесені зміни шляхом укладення додаткої угоди (а.с.30-34).
Відповідно до додаткової угоди від 26.09.2018 року між ОСОБА_1 та ФГ "Кам`янече" ОСОБА_2 було укладено угоду про дострокове припинення договору оренди землі на земельну ділянку площею 3,4228 га, кадастровий номер 3523685600:02:000:0066, яка розташована на території Свердликівської сільської ради Новоархангельського району Кіровградської обасті (а.с.35)
Зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту (ст. 654 ЦК).
Договір оренди землі є цивільно-правовим, а отже, йому притаманні такі ознаки, як свобода договору, обов`язковість його виконання сторонами тощо. Набрання договором чинності є моментом у часі, коли починають діяти права та обов`язки по договору, тобто коли договір (як підстава виникнення правовідносин та письмова форма, в якій зафіксовані умови договору) стає правовідносинами, на виникнення яких було спрямоване волевиявлення сторін.
Слід зазначити, що свобода договору означає право громадян або юридичних осіб, та інших суб`єктів цивільного права вступати чи утримуватися від вступу у будь-які договірні відносини. Свобода договору проявляється також у можливості наданій сторонам визначати умови такого договору. Однак під час укладання договору, визначаючи його умови, сторони повинні дотримуватись нормативно-правових актів.Свобода договору передбачає можливість укладати не лише ті договори, які передбачені нормами чинного цивільного законодавства, а й ті, які законом не передбачені, але в такому разі такий договір не повинен суперечити законодавству. Також принцип свободи договору полягає в можливості особи вільно обирати контрагента.
Аналізуючи матеріали провадження, суд зазначає, що виділені матеріали позовної заяви не містить жодного належного обґрунтування щодо змісту порушених прав та інтересів позивача, позивачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження порушення його прав з боку відповідача, тому суд вважає позов передчасним, через що задоволенню не підлягає.
При цьому, суд зазначає, що розгляд цивільних справ проводиться в межах заявлених вимог і на підставі наданих доказів сторін та інших осіб, які беруть участь справі, при цьому суд приймає до розгляду тільки ті докази, які мають значення по справі. Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Принцип змагальності сторін в цивільному процесі передбачає, що сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають обґрунтувати свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Отже, провадження на основі змагальності передбачає самостійне обстоювання сторонами їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч.3 ст.12 ЦПК України).
Доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, які мають значення для вирішення справи (ч.1 ст.76 ЦПК України).Частиною 1 ст. 77 ЦПК передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Згідно із ч.2 ст.78 ЦПК обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до приписів ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Зважаючи на відмову в задоволенні позовних вимог сплачений судовий збір покладається на позивача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 203, 215, 216, 236 ЦК України, Законом України Про оренду землі , ст. 129 Конституції України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, ст. ст. 263, 264, 265 ЦПК України, суд-
У Х В А Л И В :
У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Імені Юрія Гагаріна" до ОСОБА_1 , Фермерського господарства "Кам`янече" Петрова Леоніда Юрійовича, про визнання недійсним договору оренди землі від 19.09.2018 року - відмовити у повному обсязі.
Судові витрати залишити за позивачем.
Рішення може бути оскаржено через Новоархангельський районний суд до Кропивницького апеляційного суду протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення. У разі якщо рішення було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Копію даного рішення невідкландо надіслати учасникам справи
Ідентифікаційні дані учасників:
ТОВ "Імені Юрія Гагаріна", місцезнаходження вул. Слави, 140, смт Новоархангельськ Новоархангельського району Кіровоградської області, код ЄДРПОУ 38485266.
ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
ФГ "Кам`янече" Петрова Леоніда Юрійовича, місце знаходження: с. Кам`янече Новоархангельський район Кіровоградської області, код ЄДРПОУ 31121064.
Суддя
Суд | Новоархангельський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 23.02.2021 |
Оприлюднено | 25.02.2021 |
Номер документу | 95112210 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Краснопольська Л. П.
Цивільне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Краснопольська Л. П.
Цивільне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Краснопольська Л. П.
Цивільне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Краснопольська Л. П.
Цивільне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Краснопольська Л. П.
Цивільне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Краснопольська Л. П.
Цивільне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Краснопольська Л. П.
Цивільне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Краснопольська Л. П.
Цивільне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Краснопольська Л. П.
Цивільне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Краснопольська Л. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні