Рішення
від 23.02.2021 по справі 172/966/20
ВАСИЛЬКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 172/966/20

Провадження № 2/172/132/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23.02.2021 року Васильківський районний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Битяка І.Г. за участі секретаря судового засідання Глушко О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в сел. Васильківка у відсутність сторін, без фіксування судового засідання технічними засобами цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Васильківське-Агро , третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю Дніпроагроальянс про визнання недійсним попереднього договору оренди землі, -

В С Т А Н О В И В

Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом. В обґрунтування позовних вимог вказує, що 14 лютого 2019 року між Товариством з обмеженою відповідальністю Васильківське-Агро та нею було укладено попередній договір оренди землі площею 6,172 га кадастровий номер 1220781100:02:006:0031 , відповідно до якого між сторонами досягнуто згоди про укладання між ними в тридцятиденний строк з моменту припинення, в тому числі, але не виключно шляхом розірвання або визнання недійсним Договору оренди землі, укладеного між ТОВ Дніпроагроальянс та відповідачем, на умовах визначених попереднім договором, договору оренди в узгодженій формі та на умовах встановлених договором.

Згідно з п. 6 Договору позивач протягом 10 календарних днів з моменту припинення, в тому числі, але не виключно шляхом розірвання або визнання недійсним договору оренди землі укладеного між ТОВ Дніпроагроальянс та відповідачем письмово повідомляє про це відповідача та надає копії документів необхідних для підготовки проекту Договору оренди, у тому числі копії документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку.

Пунктом 7 Договору передбачено, що сторони домовилися, що цей Договір може бути припинений (розірваний) достроково, тобто без наслідків для обох Сторін щодо укладення Основного договору, лише за взаємною письмовою згодою Сторін.

Відповідно до п. 9 Договору сторона, яка ухиляється від укладення договору оренди, передбаченого цим Договором, або відмовиться від його підписання, зобов`язана сплатити іншій Стороні штраф у розмірі 30 мінімальних заробітних плат, встановлених на 1 січня року, в якому було укладено цей Договір, шляхом внесення грошових коштів у відповідному розмірі на поточний рахунок Орендаря у банківській установі. Також у вказаному пункті передбачено, що у разі якщо договір оренди землі, укладений між ТОВ Дніпроагроальянс та відповідачем будуть поновлені на новий строк або у разі якщо строк його дії буде продовжено за згодою сторін, то відповідач зобов`язаний сплатити позивачу штраф у розмірі 30 мінімальних заробітних плат, встановлених на 1 січня, в якому було укладено договір.

10 березня 2015 року між позивачем та ТОВ Дніпроагроальянс укладено договір оренди належної позивачу земельної ділянки строком на 7 років. У зв`язку з невиконанням ТОВ Дніпрагроальянс умов договору позивачем вирішено розірвати договір у судовому порядку.

В цей час до позивача звернувся відповідач з пропозицією укласти з ним договір оренди землі на взаємовигідних умовах і 14 лютого 2019 року між позивачем та ТОВ Васильківське-Агро укладено спірний попередній договір оренди землі.

Рішенням Васильківського районного суду Дніпропетровської області від 08.07.2019 року позов ОСОБА_1 до ТОВ Дніпроагроальянс про розірвання договору оренди землі задоволено, розірвано договір оренди землі. Не погодившись з вказаним рішенням суду ТОВ Дніпроагроальянс подало апеляційну скаргу.

Разом з тим, не дивлячись на розірваний за рішенням суду договір оренди землі та подану апеляційну скаргу, до позивача звернувся представника ТОВ Дніпроагроальянс з пропозицією укласти новий договір оренди землі на більш вигідних умовах, з чим позивач погодився і 29.07.2019 року уклав з товариством новий договір оренди зелі, відповідно до якого 10.09.2019 року державним реєстратором внесено запис про право оренди спірної земельної ділянки за ТОВ Дніпроагроальянс строком до 31.12.2026 року.

В силу свого віку і юридичної неграмотності, вона вважала, що підписала договір оренди землі з відповідачем, який до того ж запевнив, що їй буде надано заохочувальну суму після підписання договору. Однак грошові кошти вона так не отримала, саме тому вона й вирішила знову підписати договір оренди землі з ТОВ Дніпроагроальянс .

В зв`язку з чим просила суд визнати недійсним попередній договір оренди землі.

Ухвалою судді від 22.10.2020 року провадження у справі відкрито та постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.

Представник відповідача ОСОБА_2 надав відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнає. Вказує, що доводи позивачки не підтверджені жодними доказами, посилання позивача на допущення помилки при усвідомленні суті, предмету та наслідків підписаного нею попереднього договору є необґрунтованим і не може бути підставою для визнання правочину недійсним.

На підставі ч. 3 ст. 211, ч. 2 ст. 247 ЦПК України справа слухається у відсутність сторін без фіксування судового процесу технічними засобами.

Дослідивши матеріали справи суд приходить до такого.

Згідно з ч. 1 ст. 626 Цивільного Кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків.

Відповідно до ч. 1 ст. 635 ЦК України попереднім є договір, сторони якого зобов`язуються протягом певного строку (у певний термін) укласти договір в майбутньому (основний договір) на умовах, встановлених попереднім договором. Законом може бути встановлено обмеження щодо строку (терміну), в який має бути укладений основний договір на підставі попереднього договору.

Відповідно до ч. 2 ст. 635 ЦК України , сторона, яка необґрунтовано ухиляється від укладення договору, передбаченого попереднім договором, повинна відшкодувати другій стороні збитки, завдані простроченням, якщо інше не встановлено попереднім договором або актами цивільного законодавства.

Згідно з ч. 3 ст. 635 ЦК України зобов`язання, встановлене попереднім договором, припиняється, якщо основний договір не укладений протягом строку (у термін), встановленого попереднім договором, або якщо жодна із сторін не направить другій стороні пропозицію про його укладення.

Відповідно до ч. 1 ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Частиною четвертою ст. 124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

За договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату (ч.1 ст. 792 ЦК України )

Договір найму укладається на строк, встановлений договором (ч.1 ст. 763 ЦК України ).

Строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов`язки відповідно до договору.

Договір набирає чинності з моменту його укладення (частини перша, друга статті 631 ЦК України ).

Згідно зі ст. 640 ЦК України договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції.

Якщо відповідно до акта цивільного законодавства для укладення договору необхідні також передання майна або вчинення іншої дії, договір є укладеним з моменту передання відповідного майна або вчинення певної дії.

Договір, який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації, є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення або державної реєстрації, а в разі необхідності і нотаріального посвідчення, і державної реєстрації - з моменту державної реєстрації.

Правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації (ч.1 ст. 210 ЦК України ).

Статтею 125 ЗК України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно зі ст. 126 ЗК України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень .

14.02.2019 року між Товариством з обмеженою відповідальністю Васильківське-Агро та ОСОБА_1 було укладено Попередній договір оренди землі площею 6,172 га кадастровий номер 1220781100:02:006:0031 .

Відповідно до п. 1 та 2 Договору між сторонами досягнута згода про укладення між ними в тридцятиденний строк з моменту припинення, в тому числі, але не виключно шляхом розірвання або визнання недійсним Договору оренди землі укладеного між ТОВ Дніпроагроальянс та відповідачем, на умовах визначених попереднім договором, договору оренди в узгодженій формі та на умовах встановлених договором.

Договором передбачено, що сторона 2 протягом десяти календарних днів з моменту припинення, в тому числі, але не виключно шляхом розірвання або визнання недійсним договору оренди землі укладеного між ТОВ Дніпроагроальянс та відповідачем, письмово повідомляє про це сторону 1 (позивача) на надає копії документів необхідних для підготовки проекту Договору оренди, у тому числі копії документів, що посвідчують право власності на землю (п. 6 попереднього договору оренди землі).

Відповідно до п. 9 Договору сторона, яка ухиляється від укладення договору оренди, передбаченого цими Договорами, або відмовиться від його підписання, зобов`язана сплатити іншій Стороні штраф у розмірі 30 мінімальних заробітних плат, встановлених на 1 січня року, в якому було укладено цей Договір, шляхом внесення грошових коштів у відповідному розмірі на поточний рахунок Орендаря у банківській установі. У разі якщо договір оренди землі, укладений між ТОВ Дніпроагроальянс та відповідачем буде поновлений на новий строк або у разі якщо строк його дії буде продовжено за згодою сторін, то відповідач зобов`язаний сплатити позивачу штраф у розмірі 30 мінімальних заробітних плат, встановлених на 1 січня, в якому було укладено договір.

Рішенням Васильківського районного суду Дніпропетровської області від 08.07.2019 року позов ОСОБА_1 до ТОВ Дніпроагроальянс про розірвання договору оренди землі задоволено, розірвано договір оренди землі площею 6,172 га кадастровий номер 1220781100:02:006:0031 , укладений 10.03.2015 року між ТОВ Дніпроагроальянс та ОСОБА_1 .

Постановою Дніпровського апеляційного суду від 13.09.2019 року апеляційну скаргу ТОВ Дніпроагроальянс залишено без задоволення, а рішення Васильківського районного суду Дніпропетровської області від 08.07.2019 року - залишено без змін.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 15 січня 2020 року у справі № 322/1178/17 (провадження № 14-338цс19) зроблено висновок про те, що …Права й обов`язки, на досягнення яких було спрямоване волевиявлення учасників при укладенні договору оренди земельної ділянки, набуваються лише після його державної реєстрації . … Реалізувати свої суб`єктивні права та обов`язки сторони договору оренди земельної ділянки можуть лише після державної реєстрації такого договору .

Таким чином, відповідно до вимог чинного законодавства договір оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації та права й обов`язки учасників при укладенні договору оренди земельної ділянки, набуваються лише після його державної реєстрації.

До попереднього договору оренди земельної ділянки вимоги щодо його державної реєстрації є такими ж, як і до договору оренди земельної ділянки, визначені у встановленому законом порядку.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 червня 2020 року у справі № 145/2047/16-ц (провадження № 14-499цс19) зазначено, що: "такий спосіб захисту, як визнання правочину неукладеним, не є способом захисту прав та інтересів, установленим законом. Разом з цим суд може застосувати не встановлений законом спосіб захисту лише за наявності двох умов одночасно: по-перше, якщо дійде висновку, що жодний установлений законом спосіб захисту не є ефективним саме у спірних правовідносинах, а по-друге, якщо дійде висновку, що задоволення викладеної в позові вимоги позивача призведе до ефективного захисту його прав чи інтересів. В даному позові Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що слід відмовити не з підстав застосування наслідків пропуску позовної давності, а з підстав неналежно обраного способу захисту, яким, на думку суддів є усунення перешкод у користуванні належним позивачу майном. Оскільки така вимога останнім не пред`являлася у позові належить відмовити. Разом із цим Велика Палата Верховного Суду вважала за необхідне відступити від висновку, висловленого в постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2015 року у справі № 6-48цс15, зазначивши, що правочин, який не вчинено (договір, який не укладено) не підлягає визнанню недійсним. Наслідки недійсності правочину також не застосовуються до правочину, який не вчинено".

Відповідно до частини четвертої статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

В матеріалах справи відсутні докази на підтвердження державної реєстрації попереднього договору оренди землі від 14 лютого 2019 року у встановленому законом порядку, укладеного між ТОВ Васильківське-Агро та ОСОБА_1 .

Отже, враховуючи, що державна реєстрація попереднього договору оренди землі від 14 лютого 2019 року у встановленому законом порядку проведена не була, сторони договору не набули прав та обов`язків, на досягнення яких було спрямоване волевиявлення учасників при укладенні такого договору.

За змістом статей 12, 13, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Суд розглядає цивільні справи в межах заявлених фізичними або юридичними особами вимог і на підставі наданих ними доказів. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно зі ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.

Таким чином, на підставі достовірних, належних та допустимих доказів, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтовані та задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 124, 125, 126 ЗК України, ст.ст. 210, 626, 628, 631, 635, 640, 763, 792 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 81, 89, 258, 259, 263-265, 279 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Васильківське-Агро , третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю Дніпроагроальянс про визнання недійсним попереднього договору оренди землі відмовити.

Судові витрати залишити за позивачем.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Дніпровського апеляційного суду через Васильківський районний суд Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя І.Г. Битяк

СудВасильківський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення23.02.2021
Оприлюднено25.02.2021
Номер документу95113769
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —172/966/20

Рішення від 23.02.2021

Цивільне

Васильківський районний суд Дніпропетровської області

Битяк І. Г.

Ухвала від 22.10.2020

Цивільне

Васильківський районний суд Дніпропетровської області

Битяк І. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні